Andrej Babiš po loňské předvolební debatě na TV Nova. Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Poslední služba Mafry Babišovi? Ještě jednou si pořádně kopnout do ČT

Napsal/a Vojtěch Berger 29. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Lifestylové magazíny vydavatelství Mafra už svému majiteli, kterým je formálně stále Andrej Babiš, posloužily mnohokrát. Politickou propagací v předvolebních kampaních, ale třeba i útoky na veřejnoprávní Českou televizi, která Babišovi dlouhodobě leží v žaludku. Naposledy se do ČT obul týdeník Rytmus života. Je to absurdní čtení plné polopravd, manipulací a faulů. A na část Babišových voličů bude jistě fungovat.

Mezi klasický koktejl receptů, příběhů o tom, co nového v českém showbyznysu a reklam na výživové doplňky, tentokrát redakce Rytmu života vměstnala i dvoustránkový text „Otesánek z Kavčích hor“. A jestli něco snese okřídlené označení „hnojomet“, je to právě tenhle materiál.

Zarážející (i když vlastně ani ne) je především naprostá argumentační shoda mezi autory článku a majitelem holdingu Agrofert a tedy i vydavatelství Mafra Andrejem Babišem. Ten na ČT útočí dlouhodobě a i když antimonopolní úřad v lednu posvětil prodej jeho Mafry miliardáři Karlu Pražákovi, dá se zatím předpokládat, že k samotnému převzetí ještě nedošlo.

ČT je dražší než v 50. letech!!!

Text ve stručnosti opakuje to, co Babiš dokola říká ve sněmovně i na sociálních sítích – všechno se zdražuje a vláda chce navíc tahat lidem z kapes vyšší koncesionářské poplatky (ty Babišovo ANO plánuje po případném návratu do vlády úplně zrušit). A co je nejhorší, platit poplatky mají všichni s možností příjmu televizního programu, tedy třeba i majitelé mobilních telefonů.

„Otesánkovi z Kavčích hor by tak podle odhadů jen za příští rok mohlo přibýt dalších 230 tisíc platících ‚chudáků‘ a jeho souhrnné příjmy by vzrostly o skoro jednu a půl miliardy!“ straší čtenáře (či spíše čtenářky, na které je tento segment titulů Mafry dlouhodobě zaměřen) článek.

Otesánek z Kavčích hor v magazínu Mafry. Foto: HlídacíPes.org

Následuje festival snahy uvázat uzel z hodně rozvařené nudle: „Televizní poplatky tahala Československá televize už z kapes našich dědů. Platit se začaly v roce 1955, tehdy byla jejich výše 15 korun měsíčně,“ šokuje Rytmus života s tím, že pokud zvýšení poplatků projde, bude to víc než desetinásobek původní sumy.

Srovnávat státní televizi v nejtužším období komunistické totality se současnou veřejnoprávní ČT? Pro ženské čtení z Mafry žádný problém, stejně jako přivřít oči na skoro sedmdesátiletým cenovým rozdílem. Pojďme dál.

Argument Orbánem

„Věděli jste, že ve světě poplatky končí?“ ptá se investigativní oddělení křížovkářské redakce a vytahuje nemilosrdný „argument Maďarskem“.

„K nahrazení státními dotacemi došlo už i v Maďarsku.“ No jistě, zároveň ale také došlo k faktickému zrušení veřejnoprávních médií a jejich nahrazení spolehlivě šlapající propagandou vlády Viktora Orbána.

„Ale aby se naši zákonodárci konečně poučili, není potřeba ani jezdit tak daleko. Na Slovensku byly koncesionářské poplatky definitivně zrušeny k loňskému červenci, rozhlas a televize jsou financovány přímo ze státního rozpočtu.“ Ano, a to tak dobře, že hned po nástupu k moci Ficova vláda tento státní příspěvek už tak dost „vyhublé“ televizi s rozhlasem RTVS pro jistotu snížila. To tak, vy veřejnoprávní vyžírky!

A jestli snad někdo přece jen dosud pochyboval, co si o Babišově plánu zrušit koncesionářské poplatky v Česku Rytmus života vlastně myslí, teď už nemusí: „Hlavní autoři slovenské změny trefně tvrdí, že výběr koncesionářských poplatků je nespravedlivý a neetický, protože chce po lidech, aby přispívali na veřejnoprávní média, ať už jejich služby využívají, nebo ne.“

Zatímco když se poplatky zruší a ČT s ČRo začne platit stát… Škoda že v článku není pro zpestření kvízová otázka, odkud se berou peníze ve státním rozpočtu. Ale nekažme si historku fakty.

Snad jen nepatrná oprava: „Hlavní autoři slovenské změny“ jsou už několik měsíců v opozici a na toto téma netvrdí vůbec nic, ani trefně, ani jinak. O zrušení poplatků se na Slovensku rozhodlo ještě za vlády Eduarda Hegera v prosinci 2022.

Jak slavní v Mafře volili Babiše

Mimochodem, výše zmíněný hanopis na Českou televizi není v Rytmu života první. Už v létě 2022 vydal časopis článek „Vydírá své diváky?“, který se také snažil navodit dojem, že ČT zneužívá veřejné prostředky a který z lehkého čtení na léto také hodně trčel.

Čtení na léto od Babiše: Hnojomet na ČT mezi křížovkami a recepty

Majitel Agrofertu, tedy i Mafry a s ní i zmíněných časopisů, Andrej Babiš dlouhodobě tvrdí, že majitelem není, protože firmy převedl do svěřenských fondů. V tom případě má ale neuvěřitelné štěstí, že mu zrovna v tak vlivném vydavatelství tak dlouhodobě fandí a tisknou přesně to, co potřebuje.

Babiš naposledy nadával České televizi v půlce ledna během svého obstrukčního projevu ve sněmovně. Znovu se opřel do moderátora ČT Martina Řezníčka a jeho výkon v loňské prezidentské předvolební debatě mezi Babišem a Petrem Pavlem označil za „prasárnu“.

Tak se podívejme, co tehdy psaly Babišovy lifestylové časopisy.

Hned několik z nich vydalo loni těsně před volbami velmi podobný materiál „VIP volí Babiše“, kde méně i více slavné osobnosti českého showbyznysu vyjadřovaly podporu právě Babišovi, v jednom případě i s fotkou zesnulé Ivety Bartošové a Karla Gotta. Hitparádu „prasáren“ nechť si každý sestaví sám.

Jak HlídacíPes.org opakovaně popsal, Babiš a jeho rodina se na stránkách lifestylových časopisů Mafry začali v pozitivně laděných textech objevovat až poté, co je Agrofert v roce 2018 koupil od německého vydavatelství Bauer Media. Do té doby byla politika pro tyto magazíny prakticky tabu.

Teď je na obzoru další vlastnická změna Mafry. A než to bude definitivní, zbývá ještě čas na poslední službu pro Andreje Babiše. Třeba na jedno pořádně jedovaté kopnutí do ČT.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)