Pořád s ním počítáme, říká vláda o možném poradci pro školství z SPD. Kdo je Michal Šmucr?

Napsal/a Jan Žabka 15. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Má blízko ke špičkám hnutí SPD, jeho jméno je však slyšet pouze ojediněle. Ředitel prostějovského gymnázia Michal Šmucr je dlouholetý stranický a byznysový kolega místopředsedy SPD Radima Fialy. Společnost IF Facility, ve které oba působí, má také dobré vztahy s firmami z koncernu Agrofert, který Andrej Babiš loni převedl do svěřenského fondu. Právě jemu by měl Šmucr dělat poradce pro školství.

Stranická příslušnost Michala Šmucra jakoby přesně kopírovala tu Radima Fialy. Oba byli několikrát na kandidátce Občanské demokratické strany. Narozdíl od Fialy však Šmucr ani jednou mandát nezískal.

Když potom v roce 2012 Fiala svým odchodem z ODS připravil Nečasovu vládu o těsnou většinu poslaneckých hlasů, Šmucr odešel s ním a následně neúspěsně kandidoval za hnutí Úsvit. Fiala se tehdy za stejné hnutí stal poslancem.

O dva roky později byl Fiala z poslaneckého klubu Úsvitu společně s předsedou hnutí Tomio Okamurou vyloučen. Založili tedy SPD, do kterého přestoupil i Šmucr, který pak za SPD již dvakrát neúspěšně kandidoval.

Šmucrova silná stránka: školství

V hnutí však není Šmucr nepodstatným pěšákem. Je totiž jedním ze tří autorů volebního programu SPD a reprezentoval stranu jako školský expert.

Přesto však v loňských volbách do Poslanecké sněmovny neuspěl. I tak by jej hnutí chtělo v případě, že by bylo součástí vládní koalice, prosadit na pozici ministra školství.

Jako ředitel Gymnázia Jířího Wolkera v Prostějově má Michal Šmucr ke školství blízko. Je to vidět i na jeho působení ve dvou spolcích. Jedním z nich je Asociace aktivních škol, ve které je členem výboru. Celostátní asociace má sdružovat aktivní školy a jejich ředitele za účelem vzájemné spolupráce, a sloužit k odstranění nadměrné byrokratické zátěže škol.

Spolek středního školství Olomouckého kraje má podobný cíl, jen čistě na území kraje. Šmucr v něm působí jako předseda výboru.

Dále je Šmucr členem Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost v zastupitelstvu Olomouckého kraje.

Podle zjištění serveru Aktuálně.cz by se Michal Šmucr měl dokonce stát poradcem premiéra v demisi Andreje Babiše pro školství. Jeho jméno figuruje na seznamu lidí, s nimiž by měl Úřad vlády ČR uzavřít poradenskou smlouvu. Podle vládní mluvčí Barbory Peterové se se Šmucrem stále počítá, jak potvrdila na dotaz HlídacíPes.org.

Všechny cesty vedou k Babišovi

Šmucr by s Babišem nespolupracoval poprvé, mají i nepřímé byznysové vazby. Michal Šmucr je totiž předsedou dozorčí rady společnosti IF Facility, která patří místopředsedovi SPD Radimu Fialovi. IF Facility má dobré vztahy s firmami z koncernu Agrofert, který Andrej Babiš loni převedl do svěřenského fondu.

Na svých stránkách společnost uvádí jako své klienty zemědělské firmy Navos a Afeed. Redakce Hospodářských novin navíc zjistila, že společnost má zakázky i od prodejce zemědělské techniky Agrotec a olomoucké mlékárny Olma – všechny z Agrofertu.

Výjimkou nejsou ani ministerstva a úřady, které v minulém volebním období spadaly pod hnutí ANO. Jde o finanční správu a rezorty obrany a justice. Mezi lety 2014 až 2017 společnost IF Facility podle serveru Hlídač smluv uzavřela jen s Generálním finančním ředitelstvím smlouvy na úklidové práce v celkové hodnotě přes pět milionů korun.

Společnost uklízí i na okresních soudech v Nymburce a Prostějově. Celková hodnota smluv na obou soudech je tři a půl milionu korun. IF Facility má také tři smlouvy s ministerstvem obrany. Dodává mu hygienické prostředky v celkové hodnotě pět set tisíc korun.

Hlavně nepopírat historická fakta

Vedle politiky a školství se Šmucr zajímá i o historii. Je předsedou spolku Hanácký Jeruzalém, který se hlásí k tomu, že židovské společenství tvořilo až do poloviny roku 1942 významnou kulturní, podnikatelskou i společenskou složku života v Prostějově.

Jedním z jeho hlavních cílů je připomínat osud komunity židovských občanů odsunutých z Prostějova a zavražděných za 2. světové války, v období holokaustu.

Jako předseda spolku se kriticky vyjádřil k výrokům svých stranických kolegů, předsedy hnutí SPD Tomia Okamury a poslance Miloslava Roznera, na adresu romského tábora v Letech.

Šmucr výroky, které zpochybňují utrpení lidí z koncentračních táborů, považuje za nepřijatelné. „V případě otázky tábora v Letech existuje jediný přístup, a to především vnímat utrpení lidí, které tam prodělali,“ napsal na Facebook spolku Hanácký Jeruzalém.

Kauza židovský hřbitov

Není to poprvé, kdy Šmucr reagoval na manipulaci s historickými fakty. Vyjádřil se již proti vlně antisemitismu v případě kauzy židovského hřbitova v Prostějově.

Bylo to na přelomu let 2016 a 2017 v souvislosti se snahou o rehabilitaci hřbitova, který byl za druhé světové války zlikvidován.

Proti obnově hřbitova vznikla i petice, kterou podepsaly tři tisíce lidí. Podle Šmucra byla však postavena na lživých informacích. „Lidé, kteří to rozehráli, si zahrávají s hodně temnou stránkou historie. Naprosto chápu, kdyby petice žádala více informací a účast na jednání, ale ona vlastně říká: Židům nic,“ řekl tehdy Šmucr serveru iDNES.

Rada města nejprve petici doporučila vyhovět. Po dvou týdnech však změnila názor a petici pouze vzala na vědomí. Důvodem změny byly právě nepravdivé argumenty, které petice obsahovala. A to hlavně neplatná vizualizace zobrazující zeď okolo celého parku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)