Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
SPD, zdroj

Spoluautor volebního programu SPD: Výroky ve stylu Okamury s Roznerem jsou nepřijatelné

„V táboře trpěli a umírali lidé,“ napsal o Letech u Písku na Facebooku Michal Šmucr, někdejší kandidát na poslance za SPD, který se podílel i na volebním programu hnutí. Jasně se tím vymezil proti předsedovi SPD Tomio Okamurovi a poslanci hnutí Miloslavu Roznerovi. Ti kvůli výrokům o koncentračním táboře v Letech čelí trestnímu oznámení. 

Michal Šmucr je ředitelem Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově. Je také předsedou programové komise SPD. V případě, že by okamurovské hnutí snad zamířilo do vlády, byl by možným kandidátem na post ministra školství.

Zároveň ale předsedá spolku Hanácký Jeruzalém. Ten se hlásí k tomu, že židovské společenství tvořilo až do poloviny roku 1942 významnou kulturní, podnikatelskou i společenskou složku života v Prostějově.

Jedním z jeho hlavních cílů je připomínat osud komunity židovských občanů odsunutých z Prostějova a zavražděných za 2. světové války, v období holokaustu.

Proti holokaustu pod vlajkou SPD?

Šéf spolku Šmucr také v loňském roce veřejně vystupoval proti vlně antisemitismu, která se v Prostějově objevila společně se snahou o rehabilitaci židovského hřbitova.

Proti této snaze vznikla i petice, kterou podepsaly tři tisíce lidí. „Vznikla na základě lživých informací a vyvolala hysterii. Lidé, kteří to rozehráli, si zahrávají s hodně temnou stránkou historie,“ řekl tehdy Šmucr.

Ve sněmovních volbách pak neúspěšně kandidoval za hnutí SPD. Právě jeho předseda Tomio Okamura a poslanec Miloslav Rozner teď čelí trestnímu oznámení za porušení zákona kvůli veřejnému popírání nacistické genocidy Romů.

Okamura v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že romský tábor v Letech nebyl oplocen, většinou jej nikdo nehlídal a lidé se v něm mohli volně pohybovat. Rozner tábor v Letech dokonce označil za „neexistující pseudokoncentrák“.

Vidět trpící, ne řešit ploty

Šmucr výroky, které zpochybňují utrpení lidí z koncentračních táborů, považuje za nepřijatelné. „V případě otázky tábora v Letech existuje jediný přístup, a to především vnímat utrpení lidí, které tam prodělali,“ napsal na Facebook spolku Hanácký Jeruzalém.

Diskuze o názvech táborů, plotech, režimu a podobných věcech podle něj patří odborníkům a historikům. „Je zde dostatek objektivních informací a všechny se shodují v zásadní věci – v táboře trpěli a umírali lidé,“ píše Šmucr.

Na místě je podle něj ale diskuze o formě, způsobu a nákladech na důstojnou připomínku tohoto místa.

Na otázku, jak závažně vnímá to, že tak kontroverzní výrok pronesl místopředseda Poslanecké sněmovny, a zda by to mělo být důvodem k jeho odvolání, neodpověděl. „Spolek Hanácký Jeruzalém je apolitický, proto neposkytuji politická stanoviska,“ odpověděl Šmucr na dotaz HlídacíPes.org.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Weber napsal:

  Je zřejmé, že pan Šmucr , coby spoluautor programu, tedy jedna z „chytrých“ hlav Okamurova „hnutí mysli“ má snahu si teď dobře umýt ruce od vyvřelého pramene moudrosti šéfa onoho hnutí. Je to obdobná snaha, jako teď praktikují ti správní sociální demokraté (nasávající odér z Hradu). Legrační na celé Tomioaféře je to, že jej mají teď na lopatě ti, proti kterým se celou jeho politickou kariéru vymezuje – tzv. nepřízpůsobiví. Ti pokud budou stále chytří, jak jim je vlastní, tak to Tomiovi jen tak snadno neprojde.

 2. jan rich napsal:

  On se nikdo k táboru v Letech nechce vyjádřit.Asi je koktabilní pro většinu občanů.Já však musím,když jsem se přihlásil.Hele,lidi,problém tábora v Letech je diskutovaný cca 20let.Proč ne dřív?Jak dosud přispěli Romové k vybudování památníku?Já jsem ho osobně navštívil.Byl důstojný a postačující.Proč půl miliardy na to,aby se památník posunul o cca 400m?Za svých 2 návštěv jsem nezastihl ani jednoho Roma.Co děláte je pozitivní diskriminace jako hrom.

  • Tondach napsal:

   Půl miliardy sehnal Babiš jako odpustek za blbé kecy… kdyby si pánové jako on a celé SPD neotevírali huby, mohlo se o tom dál mluvit a dojít časem ke smířlivému konsnesu! Ale když se mluví o plotu v Letech, nemluví se o trestním stíhání, neschopnosti sestavit vládu a tak podobně! Okamuira tímto Babišovi nepomáhá náhodou, ale moc bych nedal za to, že ho k tomu přemluvil Zeman, když ho měl na návštěvě….a Tomia určitě nějaká odměna nemine!

Přidávání komentářů není povoleno