Politická reklama jen pro někoho. Za peníze všech. Co vadí na placené inzerci ústecké radnice?

Napsal/a Robert Malecký 9. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Zjištění HlídacíPes.org o tom, jak se v Ústí nad Labem prodává prostor v regionálních médiích politikům, zaujalo Českou televizi. V nedělním pořadu Newsroom ČT24 zazněla kritika neoznačených reportáží, za které ústecká vládnoucí koalice platí z veřejných peněz 90 tisíc korun ročně. ČT upozornila i na další případy, ten ústecký z nich ale vybočuje extrémním popřením pravidel nezávislé žurnalistiky.

Co vadí na způsobu, jakým si hnutí Ústecké fórum občanů (UFO) zajišťuje příznivý přístup Regionální televize Ústecka? Především to, že je politická reklama skrytá a divák tak podléhá iluzi, že sleduje skutečně nezávislé televizní zpravodajství.

„Cokoli, za co ta organizace dostává peníze, musí být podle toho označeno. A ještě problematičtější mi to přijde právě ve chvíli, kdy ten obsah, který je placený, se vydává za zpravodajství,“ uvedla pro Newsroom ČT24 mediální analytička Lenka Waschková Císařová z fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Šédredaktor odborného časopisu Marketing & Media Filip Rožánek dodal, že i regionální televize musí dodržovat podmínky vysílacího zákona.

Ústí v tom není samo

HlídacíPes.org podrobně analyzoval odvysílané reportáže za únor a březen. Zjistil tak například, že se v televizi objevují výhradně politici spjatí s hnutím UFO a současným vedením města.

Televize navíc nijak neoznačuje fakt, že je natáčení reportáží podloženo finančním plněním ze strany města. Měly by být označeny jako placená inzerce, což ale nejsou.


Politická reklama – jen pro někoho a za peníze všech

Podívejte se na záznam pořadu Newsroom ČT24


Zákonu může odporovat i povinná autorizace reportáží ze strany města. Kancelář primátorky Věry Nechybové přímo televizi zadává témata, o kterých má točit, a určuje, kteří politici v nich vystoupí.

Celou věcí se ted zabývá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta si reportáže placené městem a vysílací bloky Regionální televize Ústecka vyžádala k posouzení.

HlídacíPes.org se opakovaně snažil zjistit stanovisko zástupců společnosti Provizi, která za televizí stojí. Ti ale na dotazy neodpověděli. Webová stránka usteckatelevize.cz, na níž televize umísťovala své eportáže, je už několik dní nedostupná.

Pořad Newsroom ČT24 ale ukázal, že zdaleka nejde jen o problém Ústí nad Labem. Mnohamilionové částky za reportáže na zakázku dostává od pražských městslkých částí třeba Televize Praha.

Pardubický kraj zase platí Parlamentním listům za to, že server zveřejní minimálně 20 tiskových zpráv, které si na úřadu Pardubického kraje sami napíšou. „Chceme, aby naše tiskové zprávy byly čteny, tak hledáme formu, jak ji dostat mezi občany. Ostatně, Parlamentní listy sledovány jsou.,“ říká pardubický hejtman Martin Netolický.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)