Máš správnou stranickou knížku? Šup do televize. Ústecká vládnoucí koalice si platí propagaci z veřejných peněz

Napsal/a Robert Malecký 20. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Jsou čtyři a dohromady tvoří zastupitelský klub Ústeckého fóra občanů (UFO). A taky vládnou městu: primátorka Věra Nechybová, náměstci Jiří Madar a Pavel Dufek a radní Lukáš Konečný. Zároveň jde o nejčastější tváře, které k Ústečanům promlouvají z Regionální televize Ústecka. Náhoda? Vůbec ne. Mají na to dokonce z veřejných peněz řádnou smlouvu. 

Za vylepšení svého mediálního obrazu platí město Ústí nad Labem desetitisícové částky. Konkrétně jde o smlouvu s Regionální televizí Ústecko, která v krajském městě vysílá pozemními vysílači, na satelitu i v kabelových televizích.

Město si podle smlouvy o propagaci, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici, objednalo na letošní rok 45 reportáží, po pěti každý měsíc od ledna do září – tedy do komunálních voleb.

Loni za celý rok televize podle předchozí smlouvy dodala reportáží 36. A zatímco vloni město Regionální televizi platilo měsíčně pět tisíc korun, letos se měsíční sazba zvýšila už na deset tisíc. Za svou propagaci tak letos Ústí nad Labem zaplatí 90 tisíc korun.

Pod kontrolou primátorky

Diváci, kteří se na Regionální televizi Ústecko dívají v pravidelně se opakujících patnáctiminutových blocích, mohou mít dojem, že sledují nezávislé zpravodajství.

Informace o tom, že je vysílání podloženo smlouvou o propagaci, ve vysílání nenajdou. Nenajdou ji ani na internetových nebo facebookových stránkách televize, kam jsou rovněž reportáže umísťovány.

Témata pro televizi přitom stanovuje kancelář primátorky Věry Nechybové. Standardní není u nezávislého zpravodajství ani ustanovení smlouvy, podle kterého má televize povinnost posílat reportáže primátorčině kanceláři ke schválení.

„Autorizace probíhá ze strany pracovníků kanceláře primátorky po formální stránce, tedy aby se neuvedla nějaká nepřesná fakta,” říká mluvčí města Romana Macová.

Část smlouvy, kde si město vymiňuje autorizaci.

Mluvčí Macová zároveň přiznává, že i témata pro televizi stanovuje kancelář primátorky. Stejné je to i s výběrem respondentů. Ty podle mluvčí určuje kancelář primátorky podle vztahu představitelů města k jednotlivým tématům.

Mluví jen vybraní politici

V reportážích se objevují výhradně politici, kteří patří k vládnoucí koalici hnutí Ústeckého fóra občanů (UFO) a komunistů. Tedy sestava, která kopíruje obsazení městské rady, kde má UFO čtyři křesla a komunisté jedno.

HlídacíPes.org prošel odvysílané reportáže za poslední dva měsíce s tímto výsledkem: v deseti reportážích, v nichž se nějaký politik objevil, vystoupila třikrát primátorka Věra Nechybová (UFO), třikrát náměstek Jiří Madar (UFO), třikrát náměstek Pavel Dufek (UFO), jednou radní Lukáš Konečný (UFO) a jednou zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM). Jiní politici do reportáží neměli přístup.


Kdo mluví k Ústečanům o dění ve městě?

Město bojuje proti obchodu s chudobou, vysíláno 8. března.
Za vedení radnice hovoří Jiří Madar. V reportáži zazní, že lokality, jichž se týká nové opatření, vytypovaly městské obvody. Ty ale slovo nedostanou. Místo nich hovoří úřednice magistrátního odboru kultury, sportu a sociálních služeb Lenka Jaremová. Tušíte správně, členka UFO.

Benefiční koncert v divadle, vysíláno 8. března
Koncert Zpíváme pro Tebe pomohl dvěma potřebným dětem, zpíval Dětský sbor UJEP. Za město v reportáži vystoupila primátorka Věra Nechybová.

Město zachraňuje večerní spoj do Prahy, vysíláno 7. března
České dráhy zrušily poslední večerní spoj z Ústí nad Labem do Prahy, což komplikuje život například návštěvníkům zdejších divadel nebo studentům. Za město nápravu slibuje náměstek Jiří Madar.

Dotace pro Severočeské divadlo, vysíláno 7. března
Ústecké zastupitelstvo schválilo dvoumilionovou dotaci pro Severočeské divadlo, které je napůl vlastněno městem a Ústeckým krajem. Za město hovoří primátorka Věra Nechybová, říká, že divadla si považuje a navštěvuje premiéry.

Město bojuje s divočáky, vysíláno 28. února
„Naše město trápí velký počet prasat,“ konstatuje v reportáži náměstek primátorky Pavel Dufek. Rada proto zvýšila příspěvek myslivcům za odlovenou zvěř.

Vedení města jedná s vlastníky o přístavu Vaňov, vysíláno 26. února
V reportáži o snaze města jednat s vlastníky problematického přístaviště ve Vaňově hovoří za město jen náměstek Jiří Madar (nemá v gesci dopravu, ta patří náměstkovi Pavlu Dufkovi).

Intimní život zvířat, vysíláno 5. a 23. února
Reportáž o výstavě Milování v přírodě v městském muzeu. Výstava byla zahájena vernisáží, kterou si nenechala ujít ani primátorka statutárního města Věra Nechybová. „Je to moc krásně výtvarně provedená výstava, zajímavá, poučná,“ pochválila v reportáži. Prostor v reportáži dostal i zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM).

Ústí nad Labem projednává územní plán, vysíláno 14. února
Přestože je reportáž postavena na veřejném projednávání nového územního plánu, kterého se účastnili i opoziční politici, v reportáži ze zastupitelů hovoří pouze náměstek primátorky Pavel Dufek.

Koncert tří klavírů, vysíláno 7. února
V Severočeském divadle v Ústí nad Labem byl v pátek 2. února v hlavní roli klavír. Za město hovoří náměstek Pavel Dufek, který má v městské radě na starosti sekce dopravy a životního prostředí.

Zimní běh na jezeře Milada, vysíláno 5. února
Na jezeře Milada se konala sportovní akce zvaná Winter Run. Pěkně si při ní zasportoval a v reportáži vystoupil radní Lukáš Konečný.


Závěr: z 37 ústeckých zastupitelů se ve sledovaném období v regionální televizi, která je placena z veřejných peněz, objevilo pět jmen. Až na jednu výjimku komunisty Vodseďálka šlo vždy o členy UFO, kteří jsou členy městské rady.

Opozice: Je to nemravnost

„Vedení města své mediální zkrášlování přesunulo z Městských novin, kde se svého slova může domáhat i opozice, do soukromých médií, kde si prostor platí z peněz města, tedy nás všech. To je nemravné,” komentuje analýzu HlídacíPes.org opoziční zastupitel David Daduč (nezařazený, zvolen za PRO! Ústí).

Z faktu, že letošní smlouva je uzavřena na období do voleb a je na vyšší částku než loni, je podle něho zřejmé, že si vedení města dělá předvolební kampaň z veřejných peněz.

Mluvčí Macová zpochybňuje, že by výběr respondentů pro reportáže probíhal podle stranického klíče. „Ústecké zastupitelstvo se nedělí na klasickou koalici a opozici. Vybíráni jsou ti, kteří mají k tématu nejblíže a spadá to do jejich gesce,” říká Macová.

HlídacíPes.org oslovil i zástupce Regionální televize Ústecka Romana Munčinského, který je pod smlouvou s městem podepsán. Na otázky, například jak vnímá zasahování města do nezávislosti svého média, ale neodpověděl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)