Prodej televizního zpravodajství v Ústí posoudí vysílací rada. Chce záznamy vysílání Regionální televize

Napsal/a Robert Malecký 29. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Vysílání ústecké Regionální televize, která skrytě propaguje město Ústí nad Labem, posoudí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak upozornil HlídacíPes.org, televize neoznačuje jako inzerci reportáže, na které má s městem uzavřenu smlouvu, a pobírá za to desetitisícové částky. Rada si teď vyžádá odvysílané reportáže k posouzení, zda neporušují zákon.

Město si podle smlouvy o propagaci objednalo na letošní rok 45 reportáží, po pěti každý měsíc od ledna do září – tedy do komunálních voleb.

Loni za celý rok televize podle předchozí smlouvy dodala reportáží 36. A zatímco vloni město Regionální televizi platilo měsíčně pět tisíc korun, letos se měsíční sazba zvýšila už na deset tisíc. Za svou propagaci tak letos Ústí nad Labem zaplatí 90 tisíc korun.

Rada chce záznamy vysílání

Nestandardní jsou na celé věci dvě okolnosti. Televize nijak neavizuje fakt, že je natáčení reportáží podloženo finančním plněním ze strany města. Měly by být označeny jako placená inzerce, což ale nejsou. Divák je tak udržován v dojmu, že sleduje standardní nezávislé televizní vysílání.

Druhou skutečností, která může odporovat zákonu, je povinná autorizace reportáží ze strany města. Kancelář primátorky Věry Nechybové (Ústecké fórum občanů) přímo televizi zadává témata, o kterých má točit, a určuje, kteří politici v nich vystoupí. HlídacíPes.org tak na vzorku reportáží z letošního února a března ukázal, že se v televizi objevují výhradně politici spjatí s hnutím UFO a současným vedením města.

Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí na dotaz HlídacíPes.org uvedl, že o zmíněných praktikách rada zatím nevěděla.

„Budou vyžádány záznamy vysílání programu Regionální televize Ústecko, které budou analyticky vyhodnoceny a analýzu následně projedná Rada, která rozhodne o dalším postupu,“ uvedl Krejčí.

Reportáže zadáme a zkontrolujeme

Podle právníka a spolupracovníka redakce HlídacíPes.org Aleše Rozehnala televize neoznačováním reportáží jednoznačně zákon porušuje.

„Všechny osoby zapojené do vyhotovení či publikace reklamy mají povinnost zajistit, aby kdokoliv, kdo se na reklamu podívá, okamžitě a bez podrobného čtení viděl, že jde o reklamu, a nikoliv o redakční materiál,“ říká Rozehnal.

V rozporu se zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání je podle Rozehnala, který se specializuje na mediální právo, i praktika, kdy se „natočení a odvysílání reportáží uskuteční dle potřeb“ Magistrátu města Ústí nad Labem, „a to po písemné autorizaci reportáže“ magistrátem – jak se uvádí ve smlouvě.

„Tím je porušena povinnost provozovatele Regionální televize Ústecko vysílat programy svobodně a nezávisle s tím, že do jejich obsahu lze zasahovat pouze na základě zákona a v jeho mezích,“ říká Aleš Rozehnal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)