ČEZ: Další spolupráci s Radmilou Kleslovou „přehodnotíme“

Napsal/a Robert Břešťan 10. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

ČEZ se může přidat k Českým drahám a společnosti Čepro, které již ohlásily, že spolupráci se starostkou Prahy 10 a  místopředsedkyní hnutí ANO Radmilou Kleslovou ukončí.

Se všemi jmenovanými společnostmi právnička Kleslová spolupracovala (či zatím ještě spolupracuje) dlouhodobě, tedy i před vznikem hnutí ANO.

Kleslová k Andreji Babišovi přestoupila z ČSSD vloni, stala se šéfkou krajské organizace ANO, po komunálních volbách získala post starostky Prahy 10 a později na únorovém sněmu hnutí byla zvolena Babišovou místopředsedkyní.

Právě viditelné politické angažmá a snaha rozptýlit podezření ze střetu zájmů blízké Babišovy spolupracovnice je důvodem, proč nyní státní firmy smlouvy s Kleslovu rozvazují.

A do třetice ČEZ

„Druhého března došlo k dohodě o ukončení smluvního vztahu,“ řekla pro Aktuálně.cz mluvčí Čepra Lenka Svobodová. Stejný deník přinesl informaci, že poté, co kancelář Kleslové dokončí podklady k projednávaným drážním předpisům, bude ukončena i spolupráce s Českými drahami.

A také mluvčí ČEZ Ladislav Kříž pro HlídacíPes.org připustil, že dlouholetá spolupráce s Radmilou Kleslovou může skončit. „V současné době dochází k přehodnocení této spolupráce právě s ohledem na aktuální politické angažmá Radmily Kleslové a to i přesto, že tato letitá spolupráce není svým rozsahem významná,“ napsal za ČEZ Ladislav Kříž.

Právní kancelář Radmily Kleslové poskytuje ČEZ své služby už od roku 2000. Podle ČEZ „zejména v oblasti  monitoringu a analýz legislativy“.

Smlouvy poskytnou nemůžeme

HlídacíPes.org požádal o obsah smluv mezi ČEZ a Kleslovou – s ohledem na možné střety zájmů – zástupce státu v dozorčí radě ČEZ. Dotaz ale nakonec doputoval k tiskovému odboru, který zopakoval známou tezi o tom, že „tyto náležitosti třetím osobám nejsme podle smluvních ujednání oprávněni poskytovat.“

Představu o možných částkách tak nabízí jen informace Aktuálně.cz, že pro České dráhy Kleslová pracuje podle smlouvy, kterou měla od roku 2011 na dobu neurčitou, za měsíční paušál 40 tisíc korun bez DPH.

Kleslová působila i jako lobbistka v zájmu energetických firem. Zasedala i v dozorčích radách podniků jako Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benziny.

Podle archívních materiálů pracovala Kleslová v od roku 1986 pro Státní bezpečnost. V roce 1988 byla zařazena na 23. odbor rozvědky, což bylo utajené pracoviště zaměřené na verbování a výcvik špiónů do kapitalistického zahraničí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)