Proč pochybujeme o jasných záležitostech a kdo chce nechat spát komunistickou minulost

Napsal/a Lubomír Vejražka 12. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Poněkud banální moudrost „100x opakovaná lež se stává pravdou“ lze převést na myšlenku „100x do podvědomí podsouvané pochyby se v člověku mohou, aniž se dovtípí, natolik ujmout, až nakonec zapochybuje o něčem zcela jasném“, píše pro HlídacíPes.org Lubomír Vejražka, autor knihy Jizvy zůstávají o rodinách politických vězňů v éře komunismu.

Ti, kdo námi vědomě manipulují, vědí moc dobře, jak účinné je dlouhodobé trpělivé ovlivňování podvědomí nepravdami.

Když už člověk neuvěří jim, aby alespoň zapochyboval o těch druhých, aby mávl rukou a nepravdu pasivně přijal a neprotestoval proti ní, o nic se nestaral. Což je výhra manipulátorů a dílčí prohra svobody. Stejně tak se chovali i komunisté.

Neřešit minulost?

Nechci zde rozebírat důvody, proč je chybou nechávat minulost u ledu. A to nejen tu poměrně nedávnou, komunistickou. Jde mi o jinou věc. Proč přibývá těch, kteří mají pocit, že není třeba komunistickou éru připomínat, těch, kteří zlehčují dopad tehdejší totality a rozmělňují hloubku zločinů KSČ?

Prý nebylo až tak zle a existoval konsensus mezi vládnoucími komunisty a těmi ostatními. Důvodů tohoto vývoje je vícero: popoběhl čas a doba nadvlády KSČ se vzdaluje, kdekdo má dost starostí, dnešek nese nejistoty. Našly by se i jiné příčiny a na jednu z nich chci upozornit. Týká se totiž nejen zapomínání na dřívějšek, ale i jiných témat.

Nacházíme se pod velkým tlakem informací (dezinformací), aniž si to možná připouštíme. Nezabýváme se do hloubky tím, co se valí kolem nás a na nás z internetu, novin, různých Twitterů, Facebooků apod. Neuvědomíme si, že leckteré informace se nám do podvědomí vpašovávají záměrně. Začněme tím komunismem.

Prý se jedenačtyřiceti lety vlády KSČ s jejím totalitním rozměrem nemusíme veřejně zaobírat, to ať řeší odborníci. Vždyť je to tak dávno a pro obyčejného člověka zbytečné vědět. Prý se máme soustředit na současnost a hledět k budoucnosti.

Tedy nebudeme řešit žádné někdejší časy? Ani druhou světovou válku, holocaust, nacismus?

Zapomeneme na utrpení obětí komunistického režimu a na ty, kteří se po puči v roce 1948 pokusili nést myšlenku svobody dál? Běžný jedinec ať žije v nevědomosti?

Jenže správné řešení dneška vyžaduje porozumět i dějům z dřívějška. To aby se pochybná minulost neocitla v základech přítomnosti. Abychom např. věděli, kam společnost dojde, pokud se vypustí běsové závisti a nenávisti, lží, strašení a udávání tak, jak učinili nacisti a komunisti.

Prý, prý a zase prý

Pojďme k dalším informacím vštěpovaným nám do mysli. Prý média veřejnoprávní a mnohá další lžou a věřit se má jen těm „správným“. Správným? Třeba těm placeným z Ruska nebo TV Barrandov? Aeronetu? Těm, kde se tak často lež a hloupost prohlašuje za alternativní výklad?

Chceme média poplatná vládě? (Je jedno, zda by šlo o vládu pravicovou, levicovou anebo jinou, třeba o vládu jednoho muže). Stojíme o to, aby veřejnoprávní média oddaně referovala o veledůležité návštěvě potentáta „X“ v základní škole, hlavouna „Y“ na vinobraní, o jejich účasti na zahájení stavby kousku dálnice, popřípadě o sjezdu jejich (státo)strany?

 

 

Radši bych, aby média šlapala na paty každé vládě. I té, která by mně byla blízká. Čím víc, tím líp. To aby snad náhodou pány politiky i tzv. „nepolitiky“ nenapadlo se zaprodat.

Prý jde Babišovi o dobrou věc a je lidumil. A co takhle šikana finančními úřady? Jeho nepřátelská převzetí firem? Schodkový rozpočet v době růstu? Nadměrné posilování moci státu nad občanem a nárůst úřednictva, úřadů? Vedení občanů k udávání a závisti? (Viz EET, viz zákon o prokazování majetku).

Prý je prezident Zeman lidový. Lidový? Není to urážka lidu? Nemám mezi svými známými osoby Zemanova chování. Lidem se podbízet není lidovost. Běžní občané nezesměšňují oponenty tak, jako činí on, a nejsou tak nenávistní, jako on, a když šlápnou vedle, omluví se. Lidový? Proč mu je tedy lhostejné, že se na exekucích živí spousta neřádů a dlužníci platí mnohonásobky dluhu? A leckterý „obyčejný“ člověk nemluví doma před dětmi tak sprostě, jak on dokáže v rozhlase.

K nacistům bychom byli ostřejší

Prý Rusko není hrozbou a prý je to právě naopak: je naším přítelem. Přeloženo: náš přítel je někdo, kdo podporuje občanskou válku na Ukrajině, anektoval Krym, má vliv na vytržení Jižní Osetie a Abcházie z Gruzie, má za sebou krvavé řešení Čečny, likviduje svobodu ve své zemi, vede hybridní válku proti Evropě, organizuje mnohonásobně větší vojenská cvičení než NATO, mate své občany o roce 1968 v Československu a je hrdý na stalinskou minulost spojenou s desítkami milionů mrtvých v gulagu a při hladomorech, vede agresivní politiku a smutní po dřívějších imperiálních sovětských dobách.

To se ale obchází. Stejně jako kágébácká minulost Putina. A dál: Jsme členy NATO, přičemž Rusko považuje NATO za protivníka; tedy i nás, Česko. Patříme v očích Ruska do jeho zájmové sféry, žádná družnost. Za dob cara Rusko tvrdilo, že chce pomoci slovanským národům. Jeho pomoc však spočívala ve snaze si ty národy porobit. Zeptejte se Poláků, Ukrajinců, Bělorusů. Je nyní Rusko jiné?

Prý se tradiční strany přežily. Skutečně? Nebo jen svou neprozíravostí a neschopností zbavovat se průběžně pijavic na ně navázaných ztratily ku škodě nás všech na důvěryhodnosti? Beztvará hnutí, kam nalezli kariéristi jako před tím do běžných stran, je nenahradí. S Babišovým hnutím, které koncentruje do jednoho bodu moc politickou, ekonomickou a mediální, může nenápadně nastat (nebo už nastává?) soumrak demokracie.

Prý hrozí Evropě zánik kvůli muslimům. Jenže Evropě hrozí jen zánik kvůli vlastní hlouposti a neschopnosti prát se za hodnoty, které Evropu dělávaly silnou. Jakou roli v tom sehrají muslimové, není vůbec jisté.

Prý dřívější postavení premiéra Babiše coby nikoli jen řadového komunisty a jeho styky s StB nevadí, stejně tak oceňování bývalých exponentů komunistického režimu státními vyznamenáními.

Což takhle příměr s Německem? Případní prominentní nacisté a spolupracovníci gestapa ve vládě Německa by také byli v pořádku? Naštěstí se to v Německu nestalo. Nepřekáží nám před pár lety plíživá, nyní již zcela otevřená rehabilitace režimu KSČ? Jak bychom vnímali, kdyby v Německu došlo na očišťování nacismu? Také bychom byli lhostejní?

Snížená obranyschopnost

Mohl bych uvádět další a další příklady. Třeba Čapí hnízdo. Prý nejde o podvod, vždyť podobně konali i jiní. A dělal to Babiš pro děti, což prý lze přeci pochopit. Jak dojemné! Voličovi Babiše nevadí Čapí hnízdo. Pokud však ten samý volič ukradne v obchodě zboží za deset tisíc korun, kolik mu vyměří soud? A pokud běžná firma nekrytá premiérem (před tím ministrem financí) začachruje státní dotaci, kolik úředníků se na ni (právem) vrhne? Pardon – klekne.

Ale zpět k tezi o pochybách podsouvaných nám do duše. Nejeden člověk má „zdravý“ rozum, není žádný fanatik a dokázal by zaujmout komplexní objektivní postoj ke složitým aspektům současnosti.

Jenže nemá čas ani mentální prostor o těchto věcech přemýšlet a zjišťovat si informace. Vždyť na něj tlačí osobní potíže, může mít dluhy, trable s prací, nebo řeší bydlení. Či se nakupí zdravotní zádrhele v rodině. No a doba je tak divná… Popřípadě prostě žije jen koníčky, které ho zcela pohlcují. To vše lze pochopit. Jak v takovém případě najít „přesah“?

Takový jedinec pak neuvažuje o dění a nevytváří si tudíž obranné látky proti nepravdám a polopravdám denně zhusta zasévaných do jeho nitra. Je tedy náchylný přijmout tyto názory do sebe coby fakta. Zůstane v něm hluboko vtištěná podprahová stopa. Aneb, jak je výše napsáno: „100x do podvědomí podsunuté pochyby se v člověku mohou, aniž se dovtípí, natolik ujmout, až nakonec zapochybuje i o zcela jasných záležitostech.“

Právě i proto si dost lidí začíná myslet, že na komunistickou minulost není potřeba se upamatovávat. Proto se nenápadně ospravedlňuje komunistická totalita slovy „o co šlo?“. Proto mnohým lidem nevadí premiér – bývalý prominentní komunista navázaný na StB držící ve svých rukou zásadní vliv politický a mediální, ekonomické impérium navrch.

A nejen že jim to nepřekáží, mají to za normu, za běžnou záležitost. Nikoli za riziko ohrožení svobody. Nechtějí vědět, jak snadné je neomezenou moc zneužít. I proto by mělo být naprosto samozřejmé snažit se dřívější časy zobrazit, pochopit, vysvětlit. A samozřejmě též proto, že vyspělý národ svou historii nezapomíná.

Čí zájem je tedy vlastně nechat komunistickou minulost spát?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)