Jiří Drahoš: Obávám se ruského vlivu na české prezidentské volby

Napsal/a Robert Břešťan 1. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Kandidát na prezidentský post Jiří Drahoš „nepochybuje o tom, že názory veřejnosti v českých parlamentních volbách ovlivňovala média propojená s ruskou tajnou službou“. Něco podobného očekává i u voleb prezidentských.

Vychází při tom podle svých slov z poslední zprávy BIS, z existence a fungování prokremelských médií v Česku, ale i z vlastní zkušenosti na sociální sítí Facebook.

„Určitě k tomu dochází i u jiných kandidátů,“ podotýká. Neobává se prý o sebe ani o jiné kandidáty, ale boji se vlivu na demokratičnost voleb a stav demokracie v Česku.

Sobotka, Babiš, Koten

Drahoš je přesvědčen, že Rusko ovlivňovalo i volby v USA, ve Francii a v Německu. „Je zcela evidentní, že docházelo k výraznému ovlivňování těchto voleb, tajné služby v těchto zemích to jasně konstatují a také říkají, odkud to bylo,“ řekl Drahoš.

Na téma ruský vliv, dezinformace a ovlivňování prezidentské kampaně svolal tiskovou konferenci – poté, co se nad tímto tématem sešel s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Nerad bych se příští březen dozvěděl, že naše tajné služby v Česku situaci vyhodnocují a že konstatují, že tady k ovlivňování voleb zahraničními intervencemi docházelo. Proto jsem požádal o schůzku premiéra Sobotku jako předsedu Bezpečnostní rady státu, a požádal jsem ho, aby se tím příslušné české orgány zabývaly. Pan premiér mne ujistil, že si je této situace vědom, příslušné orgány to berou vážně a v tomto směru konají,“ shrnul Drahoš.

Ve stejné věci se chce obrátit i na budoucího premiéra Andreje Babiše i čerstvě zvoleného předsedu bezpečnostního výboru Radka Kotena.

Je však otázka, jak pochodí právě u Kotena, který se netají svou kritikou EU a NATO a naopak podporou Ruska a na šíření konspiračních teorií a falešných zpráv se na Facebooku aktivně podílí.

Jak se bránit dezinformacím

Na téma dezinformace a jak se jim bránit nabízí Ministerstvo vnitra šéfům kampaní prezidentských kampaní odborný seminář – konat se má 6. prosince. Zatímco Drahošův tým své zástupce na seminář vyšle, lidé kolem Miloše Zemana se na nic takového nechystají.

„Takových věcí se neobáváme. Jde o módní téma, kterým šermují neúspěšní a zkrachovalí politici, kteří hledají alibi pro svůj debakl.  Druhou skupinou jsou političtí adepti, kteří si nejsou jisti svým vítězstvím a proto si dělají alibi dopředu,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org Jiří Ovčáček.

Ruskému vlivu v Česku se pravidelně věnuje i česká kontrarozvědka BIS. Ve výroční zprávě zmiňuje mimo jiné „vyvolávání či přiživování vnitrospolečenských a vnitropolitických tenzí v ČR“.

„To jsou právě případy šíření dezinformací a nejrůznějších polopravd, jejichž cílem je vyvolávat konflikty a rozdělovat společnost. A nemusí jít jen o takzvané proruské weby. Těch témat, která rozdělují společnost, je řada a cílené dezinformace tuto polarizaci živí,“ řekl už před časem v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Michal Koudelka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)