Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Jiřího Drahoše, zdroj

Jiří Drahoš: Obávám se ruského vlivu na české prezidentské volby

Kandidát na prezidentský post Jiří Drahoš „nepochybuje o tom, že názory veřejnosti v českých parlamentních volbách ovlivňovala média propojená s ruskou tajnou službou“. Něco podobného očekává i u voleb prezidentských.

Vychází při tom podle svých slov z poslední zprávy BIS, z existence a fungování prokremelských médií v Česku, ale i z vlastní zkušenosti na sociální sítí Facebook.

„Určitě k tomu dochází i u jiných kandidátů,“ podotýká. Neobává se prý o sebe ani o jiné kandidáty, ale boji se vlivu na demokratičnost voleb a stav demokracie v Česku.

Sobotka, Babiš, Koten

Drahoš je přesvědčen, že Rusko ovlivňovalo i volby v USA, ve Francii a v Německu. „Je zcela evidentní, že docházelo k výraznému ovlivňování těchto voleb, tajné služby v těchto zemích to jasně konstatují a také říkají, odkud to bylo,“ řekl Drahoš.

Na téma ruský vliv, dezinformace a ovlivňování prezidentské kampaně svolal tiskovou konferenci – poté, co se nad tímto tématem sešel s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Nerad bych se příští březen dozvěděl, že naše tajné služby v Česku situaci vyhodnocují a že konstatují, že tady k ovlivňování voleb zahraničními intervencemi docházelo. Proto jsem požádal o schůzku premiéra Sobotku jako předsedu Bezpečnostní rady státu, a požádal jsem ho, aby se tím příslušné české orgány zabývaly. Pan premiér mne ujistil, že si je této situace vědom, příslušné orgány to berou vážně a v tomto směru konají,“ shrnul Drahoš.

Ve stejné věci se chce obrátit i na budoucího premiéra Andreje Babiše i čerstvě zvoleného předsedu bezpečnostního výboru Radka Kotena.

Je však otázka, jak pochodí právě u Kotena, který se netají svou kritikou EU a NATO a naopak podporou Ruska a na šíření konspiračních teorií a falešných zpráv se na Facebooku aktivně podílí.

Jak se bránit dezinformacím

Na téma dezinformace a jak se jim bránit nabízí Ministerstvo vnitra šéfům kampaní prezidentských kampaní odborný seminář – konat se má 6. prosince. Zatímco Drahošův tým své zástupce na seminář vyšle, lidé kolem Miloše Zemana se na nic takového nechystají.

„Takových věcí se neobáváme. Jde o módní téma, kterým šermují neúspěšní a zkrachovalí politici, kteří hledají alibi pro svůj debakl.  Druhou skupinou jsou političtí adepti, kteří si nejsou jisti svým vítězstvím a proto si dělají alibi dopředu,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org Jiří Ovčáček.

Ruskému vlivu v Česku se pravidelně věnuje i česká kontrarozvědka BIS. Ve výroční zprávě zmiňuje mimo jiné „vyvolávání či přiživování vnitrospolečenských a vnitropolitických tenzí v ČR“.

„To jsou právě případy šíření dezinformací a nejrůznějších polopravd, jejichž cílem je vyvolávat konflikty a rozdělovat společnost. A nemusí jít jen o takzvané proruské weby. Těch témat, která rozdělují společnost, je řada a cílené dezinformace tuto polarizaci živí,“ řekl už před časem v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Michal Koudelka.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) A cinskeho vlivu se neboji? 2) Z tech Ovcackovych vyjadreni neuveritelne cisi arogance a jistota v Milosovo vitezstvi. Jsem zvedavy, co bude delat, kdyz to nevyjde.

 2. Anna Mezenska napsal:

  A, Hillary z Jablunkova viděl Rusáky „ovlivňovat“ volby. Tak ať si u Voloďky Putina domluví svoji podporu, Eman není fit a moc nevydrží. Rusáci tomuhle človíčku nepochybně vyhoví.

 3. petrph napsal:

  Obávám se, že tohle je jedna ze strategických chyb pana Drahoše. Namísto toho aby se prezentoval jako skutečně prezident všech, který chce řešit problémy všech, najel na protizemanovskou vlnu s propagandou ruské špiománie.. Takhle si jistě může získat podporu odpůrců pana Zemana a Ruska – jenže tu by měl v druhém kole zajištěnou stejně. Ale to co potřebuje je přetáhnout od Zemana další voliče, a to se mu tímhle způsobem nepovede.. Tihle lidí jsou na oficiálně hlásanou propagandu elit hákliví.
  A další chyba je, že s tím šel pan profesor Drahoš – s mediální pompou akurát za Sobotkou. Protože, „řešit něco zásadního “ něco s premiérem v demisi (potom co hrůzným způsobem prohrál volby) a už by měl jen čekat na předání vlády, to nedává smysl, a zase jen potvrzuje protizemanovský směr – který ale jen někdo schvaluje a někdo ne..

  • Tondach napsal:

   Vás od Zemana nepřetáhne ani párem volů….

  • Dědek napsal:

   Pan Drahoš byl asi v zahraničí,nebo jinak postihnutý,když nezaregistroval angažovanost ambasadora
   USA pana Shapira ohledně politického dění u nás.Dokonce si dovolil málem diktovat prezidentu Zemanovi
   jak má ve své funkci postupovat!Proto Drahošovy obavy považuji za liché.Občané dovedou zvážit koho volit do funkce prezidenta i bez ruských tajných služeb.Nebo má obavy,že on sám neprojde jako osoba
   údajně vedená ve svazcích STB pod jmény: Akademik,nebo Bas?

   • Josef původní napsal:

    Jestliže se pan Shapiro zajímal o dění v zemi, ve které je velvyslancem, pak jen plnil svou povinnost. Je to náplní jeho práce. Naši velvyslanci v zahraničí dělají totéž. A kdy, kde, co a při jaké příležitosti pan Shapiro měl něco diktovat prezidentu Zemanovi? O jaký diktát to mělo jít? Buďte konkrétní a přesný. Ať si takovouto informaci můžeme my ostatní ověřit.

 4. Nemec napsal:

  Základ rozhodování jsou informace. Protože tajné služby předně informují prezidenta Zemana má nejlepší informace on. Navíc Zemana tajné služby informují i o náladě ve společnosti , zakládání spolků proti NATO a ozbrojených skupinách bývalých vojáků a pohraničníků. Ostatní prezidentské kandidáty neinformuje nikdo a z toho pramení jejich naivita o svobodné, demokratické České republice a ruském vlivu. Žádný ruský vliv ale beztrestnost domácích kolaborantů ohrožuje prezidentské volby. Nás ohrožuje jedině naše zbabělost s tím něco dělat. Možná už je také pozdě a Zeman to ví. Nebo se pletu ?

  • s-22 napsal:

   Chtělo by to trestat všechny, kteří mají nesprávný názor, protože jen tak zachráníme demokracii? Máte dosti pokřivené názory…

  • petrph napsal:

   Základem rozhodování jsou jistě kvalitní informace. Jenže problém je v tom že dnes už je těch informací (různé kvality) až neskutečné kvantum. Tudíž, podstatná je jejich hluboká analýza, potom rozhodnutí podle nich. A potom ještě rozhodnutí zda to rozhodnutí skutečně politik provede. Tak daleko se většina politiků (ani kandidátů) nedostane, většina skončí jen u nepřesného opakování těch informací, jak se jim hodí

 5. Jos napsal:

  Daleko větším nebezpečím než „ruský vliv“ na volby je případné vítězství Drahoše v prezidentské volbě. Jako předseda AVČR přivedl Akademii k bezvýznamnosti až neviditelnosti. Mimo jiné se mu „podařilo“ zlikvidovat Grantovou agenturu AVČR. Za to na něj, jistě „se slzou v oku“, budou ještě dlouho vzpomínat zvláště ti mladší vědečtí pracovníci, kteří na to doplatili nejvíce. Jestli hodlá coby prezident fungovat podobně jako šéf AVČR, tak to abychom se pomalu dali na modlení. V politice je totální nula. Která ze sebe dnes vypotila kavárenský blábol. Protože je to typický kandidát pražské kavárny.

  • Frank napsal:

   Nehlede na kavarenskou prislusnost prezidentskych kandidatu, pan „Jos“ se pekne uvedl celkem pekne sam. Kdyby mel nejake informace ci vazby k AVCR, jiste by si byl vedom, ze utoky ad hominem a obecne generalizace a slovni spojeni typu „prazske kavarny“ a „totalni nula“ ho z dalsi akademicke diskuse spise diskvalifikuji. Protoze akademik (za ktereho se zjevne poklada) by se takto opravdu vyjadrovat nemel. Pokud ano, chyba je spise na jeho strane. At si myslime o ruznych kandidatech cokoliv, vecna diskuse je opravdu o necem jinem nez o tomto. Kdyz uz, tak prosim pana „Jos“ o mene osobnich utoku a vice zdrojovanych informaci. Vcetne odkazu. A prosim o ton demokraticke diskuse. Jinak ho pokladam pouze za trolla. Kterych tu je (bohuzel) prehrsel.

   • petrph napsal:

    Ale ano, dohledat se dá lecos. Dejme tomu to že Grantová agentura AV ČR byla skutečně za vědecké vlády pana Drahoše zrušena. Jistě by dokázal vědecky logicky zdůvodnit proč, přesněji proč jí neubránil a taky čím jí kvalitně nahradil.¨
    A pak je tady zajímavá informace, a stojí za pozornost.. Když pan Drahoš odcházel z místa předsedy AV ČR uvedl že “ Za úspěch svého osmiletého působení v čele AV označuje stabilizaci rozpočtu a zachování demokratického charakteru řízení akademie“
    Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/drahos-vedl-av-osm-let-nyni-se-rozhodl-bojovat-o-hrad-20170328.html
    a jeho nástupkyně na tomto postu paní Zažímalová říká že “ Chce mimo jiné zlepšit financování akademie, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu.
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2056926-drahose-strida-v-cele-akademie-ved-biolozka-zazimalova-dnes-ji-jmenuje-prezident
    tak z toho je doufám vidět že něco nehraje, a že působení pana Drahoše ve vedení AV ČR bylo skutečně nevalné..

    Toto právě stojí za zamyšlení – díky několikaleté mediální masáži se podařilo pražské kavárně časti veřejnosti (naštěstí jen části) infikovat názor že prezidentem může být doslova každý, kdo bude mluvit slušně, nechlastat neprovokovat a důstojně přikyvovat všemu co říkají elity kolem něj. Ale takového prezidenta si teď skutečně dovolit nemůžeme, nebo s námi Evropská unie vymete podlahu. Ono stačí co toho stačil v EU pohnojit kývající Sobotka…

 6. Tondach napsal:

  Pane Drahoši, proč myslíte, že byl Zeman u Putina?

 7. nevimproč napsal:

  Drahoš má pravdu – a začalo to tím, že agenti Ruska nepustili Horáčka na Václavák, aby mohl nemastný akademik excelovat sám. V Plzni na besedě se studenty už to Drahoš neuřídil – a dostal po čuni – tak si běžel poplakat k Zubaté Pleši = to si teda pomohl.

Přidávání komentářů není povoleno