Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Placení úsměvem, sledování dětí i matoucí tlačítko. Digitální slídilové dostanou tradiční anticeny

Anticena Big Brother Awards za odstrašující příklady porušování digitálního soukromí má letos téměř třicet nominací. Organizace Iuridicum Remedium vybere už po osmnácté největší „slídily“ z řad úřadů, firem i veřejně činných osob, udělí ale i pozitivní cenu za inspirativní přístup v ochraně soukromí. Do nominací se letos dostaly velké technologické firmy jako Meta nebo Seznam, ale i české úřady a politici.

Pozvánka na udílení cen, foto: se souhlasem Iuridicum Remedium

Porota složená z digitálně-bezpečnostních novinářů, právníků a expertů na nové technologie vybírala vítěze v tradičních kategoriích: Úřední slídil, Firemní slídil, Dlouhodobý slídil a Výrok Velkého bratra. Výsledky budou vyhlášeny ve čtvrtek 23. března.

Předchozím dvěma ročníkům v nominacích dominovalo téma pandemie koronaviru a s ním spojené ohrožení soukromí v digitálním prostoru v době rozšířené práce přes home-office. Teď se do popředí dostala kritika nucené digitalizace či špehujících kamerových systémů.

Normalizace špehování

Letos máme mezi nominacemi překvapivě dost tipů do kategorie Výrok Velkého bratra. Nelze to bohužel vysvětlit jinak, než že se sledování a vpád do soukromí více a více normalizuje. Výroky, které by dříve byly skandální, dnes zaznívají v mediálním prostoru mnohem častěji,“ říká za pořadatele právník Jan Vobořil.

Negativní ocenění „Výrok Velkého bratra“ mohou za své komentáře v médiích získat i politici. Mezi nominovanými je letos senátor Tomáš Goláň, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nebo místostarostka Prahy 6 Marie Čapková.


Výsledky letošních cen Velkého Bratra zveřejní organizátoři ve čtvrtek 23. března v 19 hodin v pražském Kampusu Hybernská. HlídacíPes.org je mediálním partnerem Big Brother Awards.


Podle Jurečky by například on-line systémy škol a úřadů práce měly být propojené, což by umožnilo automatické odebírání dávek rodičům v případě školní absence jejich dětí: „Úřednice pak tomu člověku může říct ‚Nekřičte na mě, to já vůbec neovlivním, prostě to je automaticky propsané do systému, vaše dítě do školy nepřišlo‘,“ řekl ministr dříve pro iDnes.cz.

Praha 6 zase vyvíjí a testuje lokalizátory pro pohyb dětí ve veřejném prostoru. Místostarostka Čapková projekt komentovala výrokem, který jí vynesl zmíněnou nominaci: „Kromě zvýšení bezpečnosti dětí vidíme přínos i ve snížení stresové zátěže pro učitelky, na které při vycházkách padá tíha toho, že neustále přepočítávají děti.“

Další nominovaný výrok senátora Goláně se zase týká nekritického přístupu k digitalizaci, které by se podle něj lidé neměli bránit, a prosazování povinných datových schránek: „Nejsem v oblasti elektronizace zastáncem jakéhokoliv nářku,“ uvedl senátor.

Jde to i jinak?

Nucené digitalizace, a tedy čím dál menší možnosti vyhnout se sběru dat, se týkají i další nominace. „Třeba banka Moneta neumožní lidem se přihlásit do služeb jinak než přes aplikaci, České dráhy zase zrušily Kilometrickou banku a též se rozhodly pro přechod na digitální odbavení podmíněné sběrem dat,“ dodává PR koordinátor organizace Iuridicum Remedium Hynek Trojánek.

Mezi nominacemi nechybí ani známí velcí hráči z digitální sféry. Společnost Meta si vysloužila kritiku za svůj projekt Metaverse, který podle ochránců soukromí povede k masivnímu vytěžování dat o těle uživatelů, bankovní služba Mastercard za testování biometrického placení úsměvem a český Seznam za „tlačítko ‚odhlásit‘, které však ve skutečnosti uživatele neodhlásí a dál jej sleduje“.

Naopak za pozitivní přístup v oblasti soukromí je nominován například aktivistický technologický kolektiv No Log, který svým uživatelům nabízí alternativy internetových služeb. Ty o svých uživatelích nesbírají v podstatě žádná data a oproti službám velkých technologických firem jsou většinou zabezpečeny silným koncovým šifrováním.

Pokud je uživatel přihlášen ke svému účtu na Seznam.cz a klikne na tlačítko „odhlásit se“, systém jej totiž odhlásí jen částečně. Dokud neklikne na „zapomenout“, sbírá firma neustále informace o jeho on-line aktivitě a na základě toho cílí svou reklamu. Takové nastavení – byť přiznané – je matoucí pro uživatele, podporuje sběr osobních údajů a je příkladem takzvaného „temného vzorce“.

Jde o trik, který má ovlivnit uživatelovo chování. V tomto případě způsobem, aby o sobě dál nekontrolovaně a často nevědomky poskytoval cenné informace, přestože se již ze služby odhlásil. Temné vzorce se aktuálně řeší i na půdě Evropské unie ve vyjednáváném Aktu o digitálních službách a mají být zakázány.

V nominacích na letošní ceny Big Brother došlo i na brněnský systém na počítání cyklistů, návrh ostravských politiků na vytvoření seznamu nájemníků se závadným chováním či na veřejný registr datových schránek.

Nominovaný je i senát Nejvyššího správního soudu kvůli rozhodnutí z července 2022 o tom, že finanční úřady mají mít právo vyžadovat si data ze silničních kamer získaných policií v rámci systému takzvané Automatické kontroly vozidel. Příklad totiž ukazuje, že data, která jednou státní správa získá, mohou být dále využita k zcela jiným než původním účelům a soud jim v tom nezabrání.

Naopak za pozitivní přístup v oblasti soukromí je nominován například aktivistický technologický kolektiv No Log, který svým uživatelům nabízí alternativy internetových služeb. Ty o svých uživatelích nesbírají v podstatě žádná data a oproti službám velkých technologických firem jsou většinou zabezpečeny silným koncovým šifrováním.


Autor textu je členem odborné poroty Big Brother Awards.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře