Hayato Okamura. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Petr Pithart: To se vám, Sašo, vymstí. O malé politické vraždě bez krve

Napsal/a Petr Pithart 12. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Potkal jsem ho kdysi dávno před kinem Oko, rozdával jakési letáčky, chtěl jsem se mu tedy vyhnout, jak to obvykle ve vztahu k „rozdavačům“ dělávám, ale on šel přímo ke mně. „Já kandiduji za kádéú, a vy k ní přece taky patříte!“ Patřím, ale tou dobou už jsem žil mimo aktivní politiku. Tvář mi ovšem byla povědomá…

V krátkém rozhovoru se mi vyjevil celý. Byl to Hayato Okamura, dnešní poslanec a pravý opak svého – žel slavnějšího – bratra. Od té doby ho sleduji a líbí se mi čím dál víc. Pozval jsem ho i k sobě domů, abych ho více poznal.

Je skromný, ale ne za hranou. Umí dokonale mnoho jazyků a myslí si o sobě, že je dobrý vyjednavač. Takový, co je spíš za scénou, na chodbách. Takový neviditelný dělník parlamentu.

A pak se ukázalo, že není jen dělník, je i zdatným „sportovcem“: skokanem do výšky v neolympijské disciplíně skok ze dna tabulky kandidátů někam k vrcholu. Už to jednou dokázal: do sněmovny se v roce 2021 dostal z 15. místa na lidovecké kandidátce! Zvolen byl jako šestý.

Možnost volit svobodně

Nominační konference KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu, alias „primárky“, ho vloni dala až na dno své kandidátky. Já tam už nebyl, ale kdyby ano, zvolil bych ho jako dvojku za Michaelou Šojdrovou, zkušenou už europarlamentářkou.

Jenže lidovecké volební shromáždění dalo spíše na velkohubost a mediální zdatnost a zvolilo jinak. To si pak člověk říká: To jsou ti naši lidé snad slepí? I když připouštím – třeba by si ti druzí totéž říkali o mně, kdybych se svými typy vyhrál…

Ale to pořád ještě není žádná politická vražda, již zmiňuji v titulku. Ta přišla až teď, nedávno, když se podle dohodnutého vzorce sestavovala společná kandidátka Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do Evropského parlamentu.

Běda, třikrát běda, lidovci si zřejmě vůbec neudělali průzkum volitelnosti svých kandidátů! Pana Hayata zvolili až kdesi na beznadějné místo, mimo kandidátku. Pak ale dvě lidovecké dámy z kandidátky odstoupily, a pan Okamura (víme který) tím na kandidátku povylezl.

A naopak ódeesáci si průzkum udělali a vyšlo jim, že Hayato je tím skokanem, který by díky kroužkování mohl přeskočit vynikající kandidáty ODS a Topky. A to by byla jistě pohroma, možná rozkol. Kdyby byli lidovci silnější a znali možnosti svých kandidátů, nepřistoupili by na ten tlak.

Místo toho se odehrála politická vražda bez krve. A voličům se navíc vzala možnost svobodně volit podle vlastního výběru, preference jedněch před druhými.

U nás máme jak známo kandidátní listiny volné – volič může kroužkovat, dávat své preferenční hlasy. Právě proto z kandidátní listiny zmizel pan Hayato.

Podepsat poslanecký reverz

Stojí za zmínku, že za první československé republiky se v roce 1929 z protihradního bloku osamostatnila malá pravicová politická strana „Liga proti vázaným kandidátním listinám“. V čele stála zvučná, ale kontroverzní jména: Jiří Stříbrný, Radola Gajda, Karel Pergler.

Všichni protibenešovci, někteří dokonce nějaký čas koketující s českým fašismem. Zkrátka nic moc.

Ale ve všeobecné nechuti k „partajničení“ to byl nezanedbatelný hlas protestu proti tomu, aby strany měly úplně všechno v rukou, včetně nepsané povinnosti každého kandidáta ještě před zvolením podepsat tzv. poslanecký reverz. Tedy podepsaný slib, že dobrovolně vystupuje ze strany: jen s prázdnou kolonkou pro dopsání správného data. Cílem bylo, aby straníci v parlamentu hlasovali jako jeden muž.

Také proto se na začátku protektorátu všechny odbojové skupiny, pravé i levé, vyjádřily ve svých programech proti obnovení prvorepublikového systému politických stran v osvobozeném Československu. Což se pak skutečné stalo: systém Národní fronty byl absurdním systémem „uzavřené plurality“. Učeně řečeno „contradictio in absurdum“.

Volné kandidátní listiny jsou jistě namístě, kroužkování (či panašování) lze právem pokládat za prohloubení „vlády lidu“.

A tak ona čerstvá, ničím nepostižitelná dohoda stran koalice Spolu na tom, že jeden, a zrovna ten, který by mohl býti zvolen, se za zavřenými dveřmi raději škrtne – to není jen nějaká vadička na kráse.

Je to vada, protože lid volební si řekne: a co když to není jediný případ? A proč mám já jim dělat šaška a předstírat, že volím, když volím, přičemž straničtí předáci si seznam diskrétně předem pročistili?

A ten slušňák, ten sympatický pan Hayato, není možná jediný, koho já nemohu volit… Co já mohu vědět z politického zákulisí?

Vtělení anděla do politika

Jistě, Alexandr Vondra zvolen určitě bude. A to i když by pan Hayato na kandidátce zůstal. Je na prvním místě. Ale co už paní Vrecionová? Ta je tam třetí. A co kdyby přeskočil i jedničku lidovců, která je na čtvrtém místě? Moji lidovci tak ukázali, že vůbec netuší, která bije!

Vondra za této situace mohl, možná s čistým svědomím (s cílem udržet pospolu rozhodující část vládní koalice, tedy Spolu), zakleknout na lidovce, aby si toho podivína, byť já mu říkám „vtělení anděla do politika“, sami, „dobrovolně“ vyškrtli. A přiměli pana Hayata Okamuru, aby s tím „dobrovolně“ souhlasil.

Co se tedy stalo? Stala se „takový ošklivý, a skoro bych řekl zlý, zlý, pane řediteli, nepěkná věc“, jak říká pan učitel ve Cimrmanově Vyšetřování ztráty třídní knihy školnímu revizorovi.

Stal se nám tu ošklivý precedent. Ono, když se něco dělá poprvé, ani to tak ošklivé nepřijde. Ale zkušenost, že lze kandidátku suverénní strany změnit nátlakem zvenčí, už zůstává. A to se Vám jednou vrátí, milý Sašo, uvidíš. Vymstí! Říká vám to jeden zkušený starý pán, to jest já.


Autor je stálý spolupracovník redakce HlídacíPes.org, bývalý předseda české vlády, dlouholetý předseda Senátu, spisovatel a právník věnující se politologii a historii, někdejší disident a signatář Charty 77. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)