Petr Pithart: Proč to u nás drhne a všechno jde tak pomalu
KOMENTÁŘ. Starý vtip, hodně starý, ale bohužel stále platný: Co že je to dálnice? To je silnice, která vede až ke Hlávkovu mostu – a dál nic. Proto dálnice. Vtípek z doby, kdy byl ukončen bezohledný průraz samým středem Prahy pod Národním muzeem, Hlavním nádražím a Operou. Končil u toho mostu. Končí to tam dodnes. Dál nic.
Vtip trvá a ožívá do mezistátního rozměru. Polská dálnice S3, která začíná na břehu Baltu a končí před naší státní hranicí. Česká dálnice na ni nenavazuje, pouze se k ní postupně blíží.
Chybí 35 kilometrů. Už je vyměřeno, leccos ale ještě zbývá schválit, takže se kopne za šest let. Pak snad dojedeme z Prahy na Balt po dálnici. Nebude to skvělé? Snad bude, ale pořád dosud není.
Právě čtete článek HlídacíPes.org s pořadovým číslem 10 000. Podpořte nás do další desetitisícovky!
Opačně než Poláci
Termíny dostaveb našich dálnic se každým rokem mění. Co platí určitě, je polská dálnice vedoucí až k naší hranici. Dál tam roste vlčí mák, je tam i všelijaké býlí příkopů a smetišť.
Když se Evropská unie v roce 2001 konečně rozhodla, že se časem rozšíří, odhadovalo se u nás na nejvyšších místech, koho tam vezmou: nás a Maďary, nás, Maďary a snad ty Balty, nás, Maďary, Balty, možná ten Kypr…
Poláky? To určitě ne. Vždyť to jejich zemědělství je katastrofa, průměrná rozloha hospodářství je tam dva hektary? To mají trest za to, že se nenechali združstevnit. To jsou celí oni, pořád se vzpouzí, myslí si, že jsou bůh ví co.
Ztracená sebedůvěra a důvěra v jiné se dá získávat jen pomalu a jen tím, že se na všechna ta selhání začneme konečně dívat sebekriticky.
Vzali nakonec všech deset. Nebyla to regata, jak v Bruselu říkali, bylo politické rozhodnutí. Dneska Polsko protínají skvělé dálnice a my ve velkém kupujeme polské potraviny a ovoce.
My jsme po únoru 1948 rozorali meze, vyhnali kulaky a založili JZD. V sedmdesátých letech jsme ještě nechali scelit polnosti, aby nepřekážely ty remízky a vůbec všeliké křoví, a pak, po převratu nájemci (majitelé už neměli zájem) dílo dokonali.
U nás je průměrná výměra lánu přes sto hektarů, v ostatní Evropě sotva dvacet! Naši kdysi „mistři vysokých sklizní“ jsou dnes mistři co do největších lánů kukuřice a řepky olejné.
Máme to opačně než ti Poláci. Náš stát staví pomalu a špatně, drhne to, drhne, ale soukromému velkozemědělství se daří.
Jak se daří nejbohatším soukromníkům s největšími rozlohami vytvářet zisky v zemědělství za cenu znehodnocování půdy, tak se nedaří státu při stavbě dálnic.
Všeobecná nedůvěra mezi námi
Státu se notoricky nedaří digitalizovat běžné agendy. Nedaří se mu zajistit bezpečnost železniční dopravy. O poště raději nemluvit.
Státu jde skoro všechno pomalu, lhůty se posouvají, kvalita je nakonec mizerná, nejen pokud jde o dálnice. Drhne to, kam se podíváš.
Jak je to možné? Naši vědci a ajťáci (malé firmy, z nich pak větší…) dosahují skvělých výsledků ve světovém měřítku. Ze zakladatelů jsou i miliardáři. Stát, podnikající totéž ve velkém, zaostává.
Všichni se shodují na tom, proč. Mnoho byrokracie, přemíra papírů a kontrol. Protože obecně převládá nedůvěra. Protože se automaticky předpokládá, že se bude šidit. A taky se šidí. Čím podrobnější pravidla proti šizení, tím víc se šidí.
Za tím vším erárním drhutím je všeobecná nedůvěra v instituce. Ale i nedůvěra k partnerům, se kterými se musí soutěžit. Nedůvěra v instituci, která má z Brna férovou soutěž a konkurenci chránit.
Od nedávna to máme nikoli už jen v podobě dohadů a nářků: OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, slučující 38 nejvyspělejších státu světa) změřila stupeň důvěry či nedůvěry v instituce ve všech členských státech. K parlamentům, vládám, ministerstvům, justici, policii, armádě, k církvím, k samosprávě.
Česko vykázalo více nedůvěry než důvěry ke všem institucím, s jedinou výjimkou: jedině k samosprávě převažovala důvěra, malinko přes 50 %. Pokud jde tedy o důvěru k institucím, skončili jsme v evropském měřítku na posledním místě. Zato v nedůvěře k nim jsme mistry světa. Instituce přitom tvoří kostru každého státu.
Číst si to, je, panečku, síla. Musí to mít hlubší kořeny, není to jen momentální nálada. Nevěříme totiž ani jeden druhému. A nakonec nevěříme ani sami sobě.
Zřejmě jsme se v dějinných zkouškách příliš často zklamávali. Soudný našinec tomu v duchu přitakává.
Pracovití a talentovaní
Počítejme: příliš rychlá a snadná byla u nás protireformace (příliš rychle jsme vzdali naši husitskou, reformační víru), neubránili jsme republiku v roce 1938, v únoru 1948 jsme bez odporu ztratili demokracii, po srpnu v roce 1968 jsme rychle vzdali odhodlání ať již reformovat socialismus či nastolit férový kapitalismus, v roce 1989 jsme čekali, až se všichni kolem (kromě Rumunů) osvobodí od komunismu. Teprve pak přišel náš Listopad.
Podle toho to taky dnes vypadá: čekáme na návrat Babiše…
Co se stalo, nedá se odestát. Ztracená sebedůvěra a důvěra v jiné se dá získávat jen pomalu a jen tím, že se na všechna ta selhání začneme konečně dívat sebekriticky. Ne, že nás někdo oklamal, zradil, obsadil…, ale že jsme se sami při tom všem obelhávali a sami sebe tak zradili.
Ale komu by se do toho chtělo? Inu, mělo by se do toho chtít každému, komu záleží na osudu Čechů, Moravanů a Slezanů. Tomu, kdo nevyřvává na náměstích, že je vlastenec, ale tomu, kdo myšlením, debatami se sousedy a kolegy, a také dobrou prací, zlepšuje svět kolem sebe. Alespoň, voltairovsky řečeno, „pečuje o svou zahrádku“.
Ta zahrádka je občanská společnost: neziskovky, dobrovolnictví, pomoc bližním. A proč ne i práce v politické straně? Patří sem i to, když lidé vyrazí na náměstí, tak jako v devětaosmdesátém. Tak jako v roce 2019 na Letnou.
Nedůvěra, teď už změřená a v evropském měřítku porovnaná, je naší zhoubou, jako mor rozežírá českou společnost. A přitom je to společnost tolika pracovitých a talentovaných lidí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Plíseň, švábi, konflikty. Matky popsaly život v ubytovně v domě vlivného podnikatele
Jan Urban: Promočený chlap v hasičském mundúru. Je jedno, koho volí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
71 komentářů
Tolik péče o soudržnost společnosti. Příčinu jejího rozbití vidí jeden v nedůvěře, jiný v dezinformacích a zatrpklých a nešťastných lidech. Pečujícím jde o to, aby moc drželi ti, co ji nyní mají, aby se sami cítili na světě komfortně
Čekání na Babiše je legitimní postoj. Fiala se nestará
o stát ale o Ukrajinu. Proto se nedaří, proto vše drhne. Když se budete starat více o milenku než o manželku, tak se vám manželství rozpadne. To dá rozum.
Když vám nevadí, že ANO, Babiš+Schillerová + podporující hlasy SPD bez jakékoliv práce a pracovních výsledků zdvojnásobili státní dluh ČR za 2 roky, tak je to legitimní postoj parazita. 😅👎
Pětikoalice je stejná, jenom hraje divadélko, že jako „brzdí“…😅👎
Státní dluh daleko více zvýšil Fiala a spol. Včetně nákupu nesmyslných a nepotřebných stíhaček. Průběh války na Ukrajině jasně ukazuje, že je to jako po bitvě u Cušimy zadat a předem zaplatit stavbu veslic (galér), protože ty se perfektně osvědčily u Lepanta.
Pěkná lež.
Své tvrzení o vyšším zvýšení státní dluhu vládou Spolu než Babišovým ANO nejste schopen dokázat i kdybyste se postavil na hlavu. 🙄 Nakonec, vláda spolu převzala socialistické zákony rozdávání peněz bez práce za nic po vládě ANO. Na Spolu mi vadí, že ty zákony nezrušila, takže považuji Spolu za levicové pokračovatele ekonomického úpadku ČR po vládě ANO.
Bojová letadla F-35 jsou špičkou na světě. Objednala si je většina zemí v Evropě i na světě. Nemá cenu si hrát na exoty a opět se vydat tou „slavnou“ (slaboduchou) čecháčkovskou „třetí“ cestou, která vždy vedla pouze k vyšším nákladům a hloupým slepým cestám. Gripeny byla zbytečná slepá třetí cesta. Od začátku měly v AČR létat klidně i použité F-16. O to levnější a snadnější by byl dnes přechod na F-35. Komu není shůry dáno v Apatyce nekoupí…👎😂 Proto se ČR tehdejší soustát Rakousko tak vzdálilo a vzdaluje o Švýcarsku ani nemluvě. To býval jenom blábol Edvarda Beneše…😂
Gripeny má víc států EU a na obranu území bohatě postačují. Po modernizaci jsou plně kompatibilní s letouny NATO. F-35 mají řadu nevýhod a v podstatě je nechce ani US armáda. Oproti předchozímu typu (kterého se nechtějí zbavovat) má kratší dolet a nese jen zhruba polovinu střel a raket.
Nicméně i ty galéry od Lepanta byly světová špička. Problém je, že vývoj šel kvalitativně dál. Další námořní bitvu už vedli Španělé plachetnicemi, a taky ji brutálně prohráli (pokus o invazi do Anglie).
Konflikt na Ukrajině jasně ukazuje pokles významu letadel a jejich přesun z obecných pozic na vybrané speciální úkoly (a při plnění většiny z nich je F35 horší než ty Gripeny nebo F16). Řadu „obecně letadlových“ úloh přebírají drony.
Většinu vlastností F35 nevyužijeme a peníze za ně nám zatraceně budou chybět na drony. Přitom (EU a její blbnutí na kvadrát s ekologií) je sami vyrábět nebudeme moci, nebo jen velmi omezeně. Je to výroba, proti níž pro Putinovští aktivisté, zelení, horlivě bojují.
Pro A. S. Pergill
Hned je vidět, že jste technicky nevzdělaný lajk a píšete o něčem, čemu vůbec nerozumíte, což je u Čecháčku normální životní styl a mentalita. Ruské vedení vám zapomnělo prozradit, že stávající Gripeny jsou technologicky zastaralé a ty nové Gripeny JAS 39E ještě neopustili protypovou linku 🙂 na rozdíl od již sériově vyráběných F-35 k dnešnímu dni více jak 1.000 vyrobených kusů, které svými možnostmi JAS39E sotva dotahuje. F-35 unese 2x větší zatížení, než JAS39E. F-35, tedy i výzbroje. Je též postavena jako „modulární“, takže stále připravená k mechanickým a elektronickým modernizacím. Největší předností F-35 jsou její možnosti elektronického boje, atd. Těžko ovšem debatovat s technickým neználkem, což jsou všichni kritici F-35, jako vy. Mimo jiné, nové Gripeny JAS 39E si objednalo pouze Maďarsko a Brazílie, nikdo jiný.🙂👎
Pro A. S. Pergill
JAS39E max. vzletová hmotnost 16,5 tuny.
F-35A max. vzletová hmotnost 31,8 tuny.
Ano, F-35 nesou prostředky elektronického boje, na úkor paliva, raket a nábojů. Hůř manévrují a mají i další nectnosti.
Nicméně vlastnosti těchto letadel jsou irelevantní vůči faktu, že řadu funkcí této zbraně tč. přebírají drony a jsou s to je vykonávat za podstatně menší peníz. A v situaci, kdy jeden dron za stíhačkou zaostává, jich můžete za cenu té stíhačky nasadit stovky a výsledek bude nakonec lepší, než práce té stíhačky.
Ostatně, podobný proces proběhl před druhou světovou válkou v letectví, kdy se ukázalo, že vzducholodě sice některé práce dělají lépe a levněji než letadla těžší vzduchu, ale jsou tak drahé, že ztráta jediné z nich cenově odpovídá ztrátě deseti a něco letadel těžších vzduchu, které hromadně nespadnou.
Pro A. S. Pergill
Dokážete kromě neustálého dojmologického slohového cvičení také argumentovat nějakými reálnými čísly a fyzikálními hodnotami? 😂
A. S. Pergill
F-35, interní nádrže 8,3t paliva, akční (bojový) dolet na interní nádrže 1.240km
JAS 39E, interní nádrže 3,4t paliva, akční (bojový) dolet s 3 přídavnými nádržemi (2x 1,33t + 1x 0,88t= 3,54t) 1.500 km (kvůli přídavným nádržím méně výzbroje …)
F-35 stejně jako mnohem vyspělejší předchůdce F-22 dokáže spolupracovat s drony. JAS 39E nic podobného nedokáže….
F-22 údajně dokáže spolupracovat i s bezpilotními stroji QF-16 (F-16)….
Spolupráce se drony je záležitost to tam namontovat.
A kolik uletí F-35 s kontejnery na elektronický boj?
Nicméně, jak jsem uvedl, stíhačka je výběhový typ zbraní u něhož se bude množství jím smysluplně řešitelných úkolů snižovat, takže nekupovat jich takové množství (což bude na úkor jiných typů výzbroje a výstroje) je holý nesmysl. Navíc v době, kdy nám budou dodány, už budou zastaralé.
Pro A. S. Pergill
Kdy už konečně přestanete uvádět pouze své dojmy a nasadíte faktickou řeč čísel?
Jak by se daly Gripeny dovybavit komunikací s drony? Nevíte. Kolik by jim to ubralo na bojovém doletu? Nevíte Kdy budou stíhačky zastaralé? Nevíte. Opravdu si myslíte, že jeden pilotovaný bojový stroj F-35, F-22 nepovede letku strojů bez pilota (QF-16) a dronů? Nevíte. Jenom tady plácáte a utratil byste peníze za další zbytečné JAS39E, již dnes zastaralé, které se ještě ani sériově nevyrábějí, nejsou modulární a objednaly si je pouze 2 státy na světě, Brazílie a možná Maďarsko. Opravdu se považujete za znalce a dobrého hodpodáře? 🙄
Pro A. S. Pergill
„A kolik uletí F-35 s kontejnery na elektronický boj?“
Asi vám při všech těch vašich „technických znalostech“ uniklo, že si dnešní bojová letadla netahají všechno sebou…
Na elektronický boj jsou speciály, například Boeing EA-18G Growler. Například Němci si ke svým F-35 pořídí nové Eurofighter EK, speciálně vybavené pro elektronický boj…
Takže při akci letí s plně vyzbrojenou letkou pouze 1 až 2 stroje F-35 s kontejnerem pro EB…
Jenže jednou ze chválených vlastností F-35 je schopnost nést ve speciálních kontejnerech zařízení na elektronický boj.
Pro A. S. Pergill
To ano, ale nenesou je všechny stroje, stačí 1 až 2…🙂
Když už tady s tím elektronickým bojem šermujete, stále jste neuvedl, kolik ten váš argument pro elektronický boj váží a jak omezí letové schopnosti F-35 v datech a číslech. Pokud neuvedete žádné údaje, budu vás považovat za neználka a účelového lháře. Děkuji.
Pane Doucho, najděte si to sám.
Faktem je, že F-35 nechce ani armáda USA, takže s nějakými problémy spojeny jsou. Faktem také je, že je soudružka Černochová podle všeho koupila za cca dvojnásobnou cenu, než za jakou se běžně prodávají. A faktem také je, že až nám je USA dodají (pokud vůbec) budou už v podstatě zastaralé.
Pro A. S. Pergill
Své hloupé lhaní o F-35 a JAS-39E nejste schopen nijak dokázat. Pouze tady melete nesmysly, aniž byste doložil jediný technický, nebo ekonomický údaj. Vaše dojmologie je k smíchu a přesně odpovídá znalostem V. cenové skupiny.🙂
Trochu se zde motají dálnice… Polská A1 je již několik let spojená s českou D1 (D1 ne A1). 35 kilometrů chybí postavit na D11, ta ale navazuje na právě dokončenou silnici S3…
k tem dalnicim – kdyz jsem kratce po listopadu 1989 projel Zapadni evropu, tak Zapad mel dalnice davno postaveny. u nas byla dalnice jen mezi phou a bavou, pak z phy do podebrad, z phy za mladou boleslav, z phy za beroun, z phy k pribrami a pak jeste par nesouvislych kousku na morave
v prvni pulce 90. let se rekordne rychle dostavela D5 na mnichov (krome tunelu pod valikem), ale pak prisel k moci milos zeman se svou zkrachovalou ppp dalnici na ostravu, a od ty doby se to tahne.
ted se to konecne zase trochu rozhybalo, ale to nic nemeni na faktu, ze dalnicni sit mela bejt dokoncena uz za komousu v 80 letech jako na Zapade
Oprava, jedná se o polskou S3 a českou D11… A1 a D1 už dávno spojené jsou a tam jsme my čekali na Poláky (dost dlouho), v tom si zas tak nemáme co vyčítat. Ale jinak jo, naše státní správa je dost zoufalá, ale z velké části se na tom podílejí politici, kteří schvalují haldy nesmyslů v PS, tam ten problém začíná.
V devadesátkách jsem se bezhlavě jako mladá vrhla na podnikání, aniž bych měla jakékoliv informace o tom, jak se to má dělat; o zkušenostech ani nemluvím. Dopadla jsem jako spousta tehdejších nadšenců – zkrachovala jsem a zůstaly mi 2 mil dluhů. Trvalo mi dalších 20 let, než jsem se z toho vyhrabala. Povedlo se mi to jenom proto, že jsem přestala házet svůj díl viny na ostatní – ten mi nezaplatil, ten mě okradl, ten mě podvedl atd. Ano, stalo se to, ale byla možnost si ty lidi prověřit. Moje chyba, že jsem jim důvěřovala.
A tady bude možná základ všecho. Přílišná důvěra. Ono asi není dobré, když nevěříte vlastním dětem nebo příbuzným všeobecně. Ale kolikrát stačí jediná negativní zkušenost a pak už máte problém věřit komukoliv. Základem jsou nesplněné sliby a nevrácené půjčky. Dokud se budeme držet hesla, že „slibovat není trestné a potěší“, v důvěře se dál nedostaneme. Tady ani nejde tak o slibující politiky; ve volební kampani se s tím tak trochu počítá. Ovšem je mojí chybou, když jim ty nesmysly věřím a zvolím si je. Zrovna tak je mojí chybou, když slíbí nápravu a neudělají ji, neboť by jim tím klesly preference – a já je zvolím opětovně.
A nevrácené půjčky? Také se mi to několikrát stalo. Čím víc jsem se snažila svoje závazky uhradit, tím víc se mě věřitelé snažili oškubat. Nakonec to musel řešit právník, jinak bych se z toho v životě nevyhrabala.
A jak z toho ven? Začít se řídit heslem „kamarádi buďme, dluhy sobě plaťme“. A k tomu patří i heslo „co je psáno, to je dáno“. S časem lidská paměť selhává a když si to nenapíšu, tak si to nepamatuju. A nebo si to zapamatuju jinak, což potom vyústí v hádku s druhou stranou, která si to pamatuje odlišně. S mým bratrem jsme si vždycky všechno sepsali a snažili jsme se to dodržet. To samé učím i své příbuzné. Není pro mě problém jim např. půjčit peníze, když můžu pomoct. Ale rozhodně to není „na ksicht“. Sepíšeme si to a víme na čem jsme. Díky tomu nejsou mezi námi dohady. A pokud se někdo začne cukat, proč bychom něco sepisovali, však se známe a věříme si? Tohle řekne jenom člověk, který vás chce apriori podrazit. Kdo má čisté svědomí, nemá problém vám podepsat férovou dohodu. A dokud si mezi sebou neuděláme pořádek v těchto maličkostech, nebudeme věřit nikomu. Ani státu, ani sobě… Přeji hezký den všem.
👍👍👍
Svatá pravda, dobře jste to napsala!
Uvedl jste slovo „férový kapitalismus“. Po roce 1989 byl národ připraven snášet mnoho pro zlepšení především ekonomického pokroku a s tím svobody, které značná část národa nepoznala. Moc uchopila parta neodpovědných, a lid se opět podrobil „šílenému klausismu“ tj. ber co chceš a ono se z toho vytvoří „tržní systém“. A jak to dopadlo vidíme dnes. Země, kde po 35 letech nemáme dálniční sít, nemáme modernizovanou železniční síť, v energetice žijeme z dosluhujících zdrojů, které vybudovali komunisti. Budoucí vize politiků připomínají proslovy komunistů na jejich sjezdech ,kdy vyprávěli o vědeckotechnických revolucích. Neboli keci pro své obyvatele. Česká země bude bohužel odsouzena na mnoho generací ke stagnaci.
Vše co dnes představuje ČR a všechny politiky si zvolila většina obyvatel svobodně a dobrovolně ve svobodných volbách.
Chytří voliči si nezvolí hloupé politiky a naopak.
Malý příklad. Pochybuji, že by si v nějaké vyspělé evropské zemi, zvolila většina nevychovaného proruského alkoholika za prezidenta a navíc 2x za sebou na 10 let. Svět odpověděl jasně, nikam Zemana nezvali…
Férový kapitalismus? Karel Havlíček Borovský ve svém díle Obrazy z Rus jasně napsal, že Slované lžou, kradou a jsou cítit pižmem. 🙂
S více jak 3 mil. německou menšinou, úspěšnými Čechy, Moravany a Slezany, vyhnali po roce 1945 Čecháčkové a Benešovy dekrety ze země solidnost, pracovitost a úspěch.
Pokaždé proti Zemanovi ve druhém kole stál někdo výrazně horší. A o té německé solidnosti a pracovitosti si nechte povykládat od lidí, co přežili koncentrák.
Větší snůšku nesmyslů jsem už dlouho nečetl. Výrazně horší byl vždy jenom Zeman, jeho slabomyslným voličům to ovšem stačilo. V Rakousku, nebo Švýcarsku by se Zeman se svým alkoholismem, lhaním a intelektem, nedostal ani do obecního zastupitelstva nejmenší vesnice. 😂
Bavíme se o první republice a ne 2. světové… Všechny ekonomické ukazatele vypovídají jasně, celý úspěch 1.republiky (1918-1938) zařídilo 3,3 mil Němců a asi 300 tis. Židů…. Od roku 1945 to vše převzal „slovanský-čecháčkovský“. ČR se z toho svrabu už nikdy nevyhrabe. 😂
Knížete (první volby) jsem nevolil kvůli jeho kladnému postoji k muslimům v Kosovu a k Němcům. Nehledě k tomu, že užívání šlechtických titulů je u nás pořád nezákonné (ten zákon jsme podědili po První republice).
Exšéfa ČAV (druhé volby) jsem nevolil kvůli jeho podvolení se feministickým aktivistkám a zrušení výstavy výsledků výzkumu nezapsaných a zapomenutých detailů postupu při fotografování mokrým kolodiovým procesem, protože na ní byly i ženské akty. Ty tam byly čistě z toho důvodu, že na korektní zobrazení stupnice mezi bílou a černou je ženské (případně dětské) tělo nejvhodnější testovací předloha, mužské se na to nehodí (viz třeba „Cesty k moderní fotografii“ od L. Součka).
Takže v obou případech byl Zeman menší zlo.
Sudetští Němci volili Henleina i proto, že na tom oproti vnitrozemí byli ekonomický hůře. Tolik k té vaší pohádce.
Pane Soucho,
toto není tak úplně vina Sudetských Němců. Oni hospodařili na půdách s nižší bonitou a pracovali v lehkém průmyslu, vyrábějícím zbytné zboží (hlavně sklárny, ale i nábytek apod.). Proto se stali první obětí Velké hospodářské krize a jako poslední se z ní hrabali ven.
MMCH už za WW1 byl v Sudetech těžký hladomor, protože byla nouze o hnojiva a dávala se přednostně do nížin s vysokou bonitou půdy (zbytek těchto látek skončil v muničkách).
První republika, hned jak to bylo možné, odvezla vyhladovělé německé děti do Polabí a na Hanou k výkrmu. Vděčnosti se za to nedočkala, byť mnoha asi zachránila životy. Je o tom článek na webu valka.cz i s obrázky těch vyhladovělých dětí.
Pro A. S. Pergill
Jasně. A uzákonění státního jazyka československého (1920) byla také pomoc 3,3 mil. Němců v ČSR. Stejně tak upravený volební zákon, který znevýhodňoval pohraničí, aby i přes volební vítězství Sudetoněmecké strany (1935), dostali nejvíce křesel v parlamentu čecháčkovští agrárníci, kteří ve volbách skončili na 2. místě…
Já si myslím, že rozpad umělého Československa a nakonec i ekonomický bankrot ČR, bude pro nesnášenlivé, nenažrané a prolhané Čecháčky odpovídajícím a zaslouženým trestem. 🙂
Němec za První republiky nemusel za celý život klápnout hubou česky, protože měl k dispozici kompletní školství v němčině a v oblastech s většinou německého obyvatelstva s ním na úřadech komunikovali německy. Jedinou výjimkou bylo, že ve státní správě se musel naučit bazální češtinu pro komunikaci s českými občany a úředníky.
Rozhodně byl v daleko lepším postavení než Čech za Rakouska, který byl nucen komunikovat s úřady (a nejen na úřadech) odpornou německou hatmatilkou.
.
Jenže Němce štvalo, že ty jejich skřeky nejsou protežovaný jazyk.
Pro A. S. Pergill
Proč tady trapně lžete?
Od roku 1920 byl uzákoněn neexistující jazyk „československý“. Bylo zrušeno vysoké školství v německém jazyce, aby se nevzdělávali další němečtí učitelé.
Ve všech školách po celé ČSR včetně Sudet bylo nařízeno používat státní jazyk „československý“. Z Čechů a Slováků se stali rádoby dominantní „vládci“, ale prakticky netolerantní zrůdy, což se projevuje dodnes. Naštěstí to má i ekonomicky efekyt, úúpadek hloupých a omezených rádoby „vládců“, ale prakticky omezených primitivů, jak je pěkně vidět na ekonomických výsledcích Němců👍, Rakušanů👍, Čecháčků👎 a Slováků. 👎😂
Pane Doucho, trapně lžete. Německá větev Karlovy univerzity i německé techniky fungovaly až do okupace a zavření českých VŠ se jich netýkalo.
Protože tatínek pochází z Ústí nad Labem, tak vím, že vě městě byly paralelně české a německé mateřské školy, základní školy i střední školy.
Ve dvoudílných dějinách Brna (díl druhý) je explicitně citováno, že někteří německy mluvící podnikatelé nutili své zaměstnance posílat děti do německý škol (Brno a okolí, První republika).
Pro A. S. Pergill
Zbytečné okecávání bez důkazů. Že se ještě někde učilo německy…?
Od roku 1920, byl v Československu uzákoněn pouze jediný státní jazyk – neexistující nesmysl „jazyk československý“. Nic víc a nic méně.
Ono se to falešně nadřazeně chování ale Čecháčkům postupně vrátí i s úroky.🙂
Pane Pitharte, nedůvěra má někde své příčiny. Nebude to jedna příčina, bude jich celá kytice.
„Česká dálnice na ni nenavazuje“ A co když na tom kusu z české strany žije nějaká vzácná žába? Nebo že by se neměl nedej Bože kde vyvenčit vlk, než půjde do ovcí. To by jste chtěl? Vždyť by z Vás mohl být dezolát!
Naše dálnice jsou na jedničku. Pouze se nesmí zařadit dvojka
Pochybuji, že by pan Pithart stál o polské zákony o vyvlastnění, kdy mohou lidem zabrat jejich majetek, postavit na něm, co si usmyslí a pak jim zpětně vyplatit náhradu, kterou určuje ten samý stát, který pozemky zabírá.
Moje zkušenost, když se pes bojí, útočí. Totéž zdá se platí i pro lidi. Ano, důvěra mezi lidmi je malá.
Kritika od člověka, který se sám dost podílel na vzniku zdeúředního systému po převratu a který koncem 50. řádil v akčních výborech na právnické fakultě UK. Opravdu ten pravý kritik. Jako člen KDU-ČSL patřil mezi ty politiky, kteří současný systém stvořili!
Nebyl také, zcela náhodou, nějaký Petr Pithart vrcholovým politikem v době, kdy vznikaly základy dnešních problémů? Pamatuji, že měl problém cokoliv vyřešit.
Nesouhlasím s vašim ukazováním na pana Pitharta.
Ne pan Pithart, ale zcela určitě TGM může za to, že hloupí a líní Čecháčkové dostali za nic od USA omylem vlastní stát.😂
Mary Heimann – „Československo: Stát, který zklamal.“
Pan Pithart může za to, co si Čecháčkové neustále a opakovaně volí?
Pan Pithart může za to, že jste si v roce 1998-2002 zvolili Miloše Zemana s jeho heslem „Chci montovny pro dělníky“?
Pan Pithart může za to, že jste si opakovaně zvolili ČSSD a Stanislav Křečka, „odborníka“ na sociální bydlení, po kterém dodnes bohatě platíme obchodníky s chudobou?
Pan Pithart může za to, že jste 2x za sebou na 10 let zvolili ožralou trosku Zemana za prezidenta ČR, kterou pro jistotu nezvali nikam do zahraničí, aby se tam neznemožnil jako vepř domácí?
Pan Pithart může za to, že jste si zvolili ANO, Babiše a Schillerovou, kteří za 2 roky své vlády zdvojnásobili státní dluh ČR rozdáváním peněz bez práce líným, hloupým a neužitečným, čímž roztočili inflaci (přebytek peněz na trhu)?
A za co mohou voliči – přechytralí jedinci, kteří hází volební lístky do uren a volí si své oblíbence, kteří poté dělají z ČR banánovou republiku? 😂 To je ten slavný přenos české geniality?😂👎
Čecháčkové si odedávna myslí, že jsou nejchytřejší etnikum na planetě Zemi. Jenom ta jejich země stále více připomíná zadlužený hlupákov v rozkladu se slovanskou mentalitou povalečů.😂 Stačí se podívat na ekonomické výsledky.
Již dávno nastal čas napsat poníženou supliku Rakušanům, Němcům a Polákům, zda by si Země Koruny české někteří opět nevzali pod svoji správu a bohatě je zahrnout dary, které by je při těžkém rozhodování zda líný, český, sebestředný hlupákov opět spravovat, malinko obměkčily.😂
Pán ráčí nebýt Čecháčkem? Ajta krajta!
„Československo: Stát, který zklamal“, autorka Mary Heimann …
Vážený pane.
Vy jste byl jeden z nejvlivnějších lidí, kteří současný marasmus zavinili.
A teď děláte nic, já muzikant.
Proč místo ukazování na druhé, nenapíšete rovnou seznam stran a politiků, které jste volil od roku 1990, abychom si všichni udělali obrázek, o co jste lepší, chytřejší a státotvornější než všichni ostatní. Děkuji.
Pane JUDr Pitharte, byl jste po roce 1989 přímo v centru dění, přímo u toho, kdy vznikaly nové zákony, a vůbec vše nové určující další vývoj české společnosti. Takže vlastně, jste za ten dnešek spoluzodpovědný!
Autor, kzereho si nesmirne bazim uz pro postoj k pribatizaci, kdy s monistrem Vrbou zachranili nejeden podnik pred zahubou, opatrne sdeluje, ze jsme sebestredni a hloupi. Souhlas
No ale vážený pane.
Vy jste byl jeden z nejvlivnějších lidí, kteří současný marasmus zavinili.
A teď to jenom bez jakékoliv osobní zodpovědnosti moudře komentujete a kritizujte.
Nespletl si autor náhodou Štefánikův most (Švermův most) a Hlávkův most?
Děkujeme za upozornění. Opraveno.
A je to jako vždycky! Pan Pithart napíše dobrý článek (sice ne úplně se vším souhlasím, ale většinou má pravdu) a do diskuse pod článkem se okamžitě seběhne banda vztekle kňučících bábišistů, komunistů, fašistů a dalších dezolátů, kteří hledí okázale sem vyblít produkty svých nevzdělaných postkomunistických mozků!
Komunistický sekerník z 50. let, který ve správnou dobu rychle změnil kabát, kritizuje věci, na nichž se většinou sám podílel. Takže ať se, po vzoru našich předků, postaví na sviňskou kůži a sype si na hlavu popel.
Já myslím, že je to Hlávkův most, ten Štefánikův je vedle. Tím si ale nebudeme tu krásnou anekdotu kazit. Je to anekdota dopravní. A ten článek je plácnutí do vody.
Děkujeme za upozornění. Opraveno.
Největší problém je asi v nedůvěře v soudnictví, tolik případů rozkrádaček a když se to výjimečně dostane k soudu, tak se skutek nejspíš stal, ale nelze dokázat. Policie někdy vyšetří, někdy odloží, aniž by se někdo staral jestli je to tak správně. Klausova amnestie, místo, aby tlačil na rychlost soudů, dal milost grázlům. A za Zemana radši ani nemluvit.
A za Pavla se dozimetr taky táhne
Dozimetr se táhne. A mrtvých víc s víc. Ještě schází, „přijeď na Orlík, bude sud.“
Pithart jako brouk Pytlík, rady všeho druhu. Sám převlékač kabátů, od kariéry přes KSČ, pak OH a nakonec i lidovce, káže hlouposti typu: „příliš rychlá a snadná byla u nás protireformace (příliš rychle jsme vzdali naši husitskou, reformační víru), neubránili jsme republiku v roce 1938, v únoru 1948 jsme bez odporu ztratili demokracii.“ On se svým převlékáním kabátů vyčítá předkům, že „příliš rychle“ vzdali husitskou reformační víru. Neví nic o dějinách, nebo zlehčuje habsburský a katolický rekatolizační teror a násilí? Plk typu „neubránili jsme republiku“ je opět negramotný. Když se Hitler dohodl s Británií a Francií v Minichově, Pithart by doporučoval válčit proti Hitlerovi podporovanému Británií a Francií? Abychom dopadli ještě hůř než španělská republika, kde Francie a Británie podporovaly fašisty blokádou republiky a tolerancí Hitlerovy a Mussoliniho intervence? A Pithart, člen KSČ, jehož otcem byl náměstek ministra průmyslu, velvyslanec v Jugoslávii a později ve Francii Vilém Pithart, předválečný člen KSČ, brojí proti únoru 1948 jako nezainteresovaný lidovec?
V tom má pan Pithart naprostou pravdu. Jenomže, když tak adoruje ajtaky, snad si všiml co se děje nyní na stavebních úřadech.
A to co se tam děje plně odpovídá spojení úřadů s IT, přesně jak to sliboval pan Bartoš když nastupoval do funkce ministra.
„Mají obíhat data, ne občané“.
Je to grotesktní, ale právě toto tím bylo splněno. Byl stvořen gigantický úřední program, do kterého musí úředníci právě podle zákona vkládat tolik informací o těch připracovaných stavbách, , že už to ani sami nestíhají.
Takže i na tom je vidět, kam jsme došli a kde je chyba..
Ale jak to napravit, je složité.. Ono totiž jestli se pan Pithart domnívá, že se zkušenostmi s péčí o péstování zahrádky, lze potom jako zvolený politik, pečovat o stát, tak se dá spolehlivě říci, že taky ne. Tohle totiž fungovalo leda za socíku, když se soudruh Gottwald chlubil že je dělnický kádr.
Možná jako příklad jiného řešení, které připouštějí i američtí političtí historici, když píší o osadnících z Mayflower. Rodiny elit, které si udržely výsadní postavení ve společnosti Ameriky po staletí . Nejen vždy jenom jako politici, ale i vysocí úředníci, právníci, notáři, správci, bankéři. Ale vždy, po celá ta staletí si tyto rodiny elit musely udržet právě tu zmíněno úctu a důvěru občanů.
V podstatě něco podobného existuje (existovalo?) ve Veké Británii.
Zatímco ale kontinentální Evropa (i s námi) prošla tolika politickými zvraty, že takové elity, pokud existovaly už dávno zanikly.
Demokracie není jedna,ale je mnoho demokracií.U nás drhne proto,že naše zákony nemají sloužit lidem a zjednodušit jim život a vymahatelnostpráva,ale hází lidem klacky pod nohy a to schválně je všechno komplikované,aby se demokracie jako taková zdiskreditovala jako nefunkční.Kdo to dělá a proč by se mělo konečně jasně říct a ukázat na dotyčné mafie.
Stále čekáme na nějaký kompetentní badatelský tým, který by provedl komplexní a …do jisté míry „sebevražednou“ národní analýzu dobrého i zlého v této republice, v období od roku 1989.
Chyba je v despotickém státním zřízení. Český imperializmus svazuje ekonomiku a dusí konkurenci jako hlavní nástroj progresu. Pithart měl po r.89 možnost s Havlem prosadit spolkové zřízení státu. To se bohužel nestalo místo toho vyřvával že se my Moravané vlamujeme do otevřených dveří. Ty jsou však čechy pevně zaryglovaný a je to jeden z důvodů proč je ekonomika špatná. Ono centrální řízení se na tom též podílí!
Při pohledu na síť polských dálnic to každému hned dojde. V Polsku nemají pražský centralismus ani centrální přerozdělování daní v Praze. Varšava není dálniční uzel celého Polska, jako Praha. Stejně tak to rozorávaní remízků a vytváření „Celin“ (Leonid Iljič Brežněv). Srovnání je jasné, hrdý, chytrý národ vs. poslušní Švejci.😂
Kdybyste takhle jasně mluvil v době, kdy jste plácal dvojdomky a slyšel trávu růst, mohli jsme být jinde – ne že bych vás z toho, kde jsme dneska, vinil.
„Ta zahrádka je občanská společnost: neziskovky,..“ – ale právě neziskovky jsou důvod pomalého rozvoje dálniční sítě. Pokud v duchu Havlovy nepolitické politiky může každý „kecat“ do čehokoliv, jiné výsledky bych ani neočekával.
Návod: Jak se dostat po dánici z Prahy k Baltu.
D8 na Drážďany, pak A13 na Berlín, A 10 kolem Berlína, pak A11 na Štětín a na konec S3 na pláž.
Občas se podívat na mapu, je s výhodu.
Tak by třeba jistý pan Zeman, věděl, že Odra s Labem je vodním kanálem spojena víc jak 100 let.
Neudržitelný nerozvoj. Tak bych to nazval. A jeho příčinou jsou takoví politici, jejichž jedinou činností, kterou generují, je blábolismus. A vy jste, pane Pitharte, deklaratorním příkladem takového politika. Za posledních 34 let jste nepřeložil jediné stéblo přes stéblo. A ještě o tom napíšete článek. To už je dokonce jakýsi politický oxymoron.
Takových jedinců, kteří svými bezobsažnými sáhodlouhými kecy, za které schovávají svoji nečinnost a neschopnost, malignizují svoje okolí, je ve společnosti mnoho. Bohužel u politika to má mnohem větší negativní dosah, protože má pod sebou vlastně miliony podřízených.
Z těch současných je příkladem takového marasmu Marek Benda. Pro mě je absolutní záhadou, jak může někdo lucidní takového jedince někam zvolit. Zkuste mu svěřit nějaké ministerstvo, úřad nebo podnik. Do roka se ten subjekt rozloží na prvočinitele a vysublimuje.
Místo toho klasického, slovanského ukazování na „ty“ druhé „viníky“ zpackaného života, byste nám tady mohl spíše napsat, jaké politiky a budovatele jste posledních 33 let volil a o co jste tedy lepší a osvícenější než my ostatní a pan Pithart.
S vaším názorem na neužitečnou a zbytečnou fosílii Marka Bendu a jeho omezené voliče souhlasím na 100%.