Peroutkův text Hitler je gentleman nalezen. Prezidenta ale asi nepotěší

Napsal/a Libor Stejskal 12. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Po internetu se v těchto dnech šíří faksimile stránky týdeníku Přítomnost, na níž je vpravo dole umístěn text Hitler je gentleman. Podepsán Ferdinand Peroutka.

HlídacíPes.org na ni upozornil ekonom Milan Zelený. Právě tento článek měl podle prezidenta Miloše Zemana ukázat na Peroutkovo selhání nedlouho před okupací druhé československé republiky.

Z dalších materiálů na této faksimile vyplývá, že by se mělo jednat o první lednové vydání roku 1939. HlídacíPes.org porovnal stránku s tehdejším skutečným vydáním, které lze nalézt online na internetu zde .

Místo údajného Peroutkova článku o Hitlerovi ale našel jen běžné reklamní texty.


Čtěte také:
Poukázka do koncentráku aneb Jak číst Peroutku (esej Milana Zeleného).


faksimile

©©

Autor faksimile si „dal ovšem záležet“. V jeho verzi je pod údajnou Peroutkovou úvahou redakční poznámka: Nechť je tento článek vytištěn v Přítomnosti vlevo dole, tam co bývá obvykle reklama na Francovku.

Na originální stránce zde skutečně reklama je, i když ne na Francovku, ale Franckovku. Zato se ale rýmuje: Méně vlasteneckých hesel, raději více plodné práce. Pardubická Franckovka se drží svého cíle: vyrábět jakostní kávoviny a zaměstnat dobře naše lidi.

Faksimile stránky, která koluje po internetu, si s originálem můžete srovnat rozkliknutím obrázku vpravo. Jak vznikla druhá verze a kdo je jejím autorem není zatím známo. Text udajného Peroutkova textu se objevil již počátkem května na recesistickém serveru Opráski sčeskí historje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)