Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Dan Materna / MFDNES + LN / Profimedia,

Peking znovu nabízí Praze pomoc s covidem. Ta jarní stála miliardy a posloužila i čínské propagandě

AKTUALIZOVÁNO. Na jaře chodili čeští ministři na letiště osobně vítat letadla, která z Číny přivážela zdravotnický materiál. Ve své většině šlo o draze zaplacené dodávky, i když z Číny posléze dorazily i některé dary. Faktem je, že pro Českou republiku Čína v době pandemie neudělala víc než pro ostatní země v Evropě. Dodávky do Česka ale posloužily čínské propagandě a „rouškové diplomacii“. Teď, když je na tom Česko s koronavirem nesrovnatelně hůř, Peking prakticky vůbec není vidět. Ale prý nabízí pomoc znovu.

„Předal jsem předsedovi Ústředního krizového štábu deklaraci o ochotě pomoci z čínské strany,“ potvrzuje pro HlídacíPes.org prezident Česko-čínské smíšené komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, který se aktivně podílel na vyjednávání nákupů a logistických kapacit s Čínou už na jaře.

Ministr vnitra Jan Hamáček potvrzuje, že od Číny nabídku pomoci od Číny dostal; tedy v době, kdy jsou čísla nakažených, hospitalizovaných i zemřelých kvůli koronaviru v Česku mnohonásobně vyšší než při první vlně nemoci Covid-19:

„Předal jsem informaci na Ministerstvo zdravotnictví a požádal o specifikaci případných potřeb,“ říká pro HlídacíPes.org Hamáček.

Čeští výrobci ochranných prostředků si naopak stěžují na to, že navzdory proklamacím, kdy vláda slibovala českým firmám podporu v tendrech na ochranné prostředky pro boj s koronavirem, se místním podnikatelům nedaří státní zakázky získávat.

Místo Číny zatím Německo

Ministerstvo zdravotnictví na dotaz redakce, zda o čínskou pomoc vláda stojí, zareagovalo až po vydání tohoto textu. Nabídku Pekingu prý Česko zatím nevyužije.

„Dle našich informací se jedná především o nabídku personálního posílení našeho zdravotnictví,“ říká Kryštof Berka z tiskového odboru ministerstva. Pokud by přece jen Česko další zdravotnický personál kvůli Covidu potřebovalo, chce se vláda obrátit především na jiné země Evropské unie.

S Čínou zatím nejedná ani Ministerstvo zahraničí: „Ani se nechystáme takové jednání iniciovat,“ dodává mluvčí Zuzana Štíchová.

Místo toho se resort obrací na nejbližší sousedy: spolkové země Německa hraničící s Českem.

„Jsme v pravidelném kontaktu s německou stranou, konkrétně se Saskem a Bavorskem, se kterými jsme tento týden řešili využití kapacit jejich nemocnic pro české pacienty. Ačkoliv zatím nejsou potřeba, vznikla mezi námi – zatím na pracovní úrovni – dohoda o možnosti tato lůžka využít, jakmile si to zhoršení situace vyžádá. Například pokud dojde k naplnění kapacity českých nemocnic. Detaily nyní projednáváme s německou stranou,“ říká Štíchová.

Na jaře, když byla česká vláda kvůli akutnímu nedostatku roušek a dalších ochranných pomůcek nucena hledat pomoc v Číně, déle než měsíc fungoval „letecký most“, jímž se z Číny do Česka přepravilo na dva tisíce tun materiálu.

Nejvyšší kontrolní úřad následně avizoval, že miliardové nákupy z doby nouzového stavu prověří například kvůli nápadně vysokým rozdílům v cenách za respirátory či roušky u různých dodavatelů.

Vyžehlit cestu na Tchaj-wan

Čína na jaře vedla všude po světě „rouškovou diplomacii“, kdy se kombinací komerčních dodávek a darů zdravotnické pomoci prezentovala jako stát, který světu pomáhá zvládnout pandemii koronaviru; nikoli jako země, odkud se nákaza rozšířila.

Česká vláda opakovala, že se nákupy v Číně podařilo vyjednat přednostně, díky nadstandardním vztahům s Pekingem. Například čínské dary roušek do Česka ale přišly později než do jiných států EU, třeba do Řecka, Rakouska, Maďarska či Německa.

Rozsah čínské pomoci také poněkud vybledl ve srovnání s tím, co na konci března oznámil mnohem menší Tchaj-wan. Evropské unii a Spojeným státům slíbil darovat deset milionů roušek, z toho sedm milionů do evropských zemí. Šlo o nabídku třikrát vyšší, než kterou EU přislíbila Čína.

Právě spor o Tchaj-wan, konkrétně návštěva šéfa českého Senátu Miloše Vystrčila na ostrově, také v posledních týdnech zatížil česko-čínské vztahy. Čína Tchaj-wan, který je fakticky suverénním státem, stále považuje za své území a čínský ministr zahraničí Vystrčila varoval, že za tchajwanskou misi zaplatí „vysokou cenu“ a že si „znepřátelí 1,4 miliardy Číňanů“.

Vystrčilovu cestu směrem k Pekingu se snažil žehlit prezident Miloš Zeman, který patří k nejhlasitějším obhájcům Číny a čínských investic v Česku (i když se většina z nich neuskutečnila).

Zeman akci označil za „klukovskou provokaci“ a oznámil, že šéfa Senátu přestane zvát na setkání nejvyšších ústavních činitelů. Vystrčila kritizoval za cestu na Tchaj-wan i šéf ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček.

Nedá se vyloučit, že i díky tomu má dnes v ruce znovu nabídku čínské pomoci. „Rozhodnutí o tom, zda nabídku využijí, je na české straně,“ konstatuje Jaroslav Tvrdík, který Hamáčkovi čínský příslib předal.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Sam - Moravský nezávislý komentátor napsal:

  Ona ta firma té Zimové v Brně ještě nezahltila trh rouškama , nějak je tady ticho pok pěšině.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Různé ceny od různých dodavatelů svědčí o demokracii, kde jsou obvyklé státem neřízené ceny, které jsme měli po téměř 41 let komunistické diktatury, řečeno současným jazykem. Nebo je novým, dnešním ideálem českého naučení se demokracie zase Státní cenový úřad, který dbal na to, aby ceny jednotlivých produktů stejného druhu a případně jakosti, od různých výrobců, se ani v nejmenším nelišily?

 3. LUDĚK napsal:

  Nic od Číny nebrat ,nejdřív to vše zaviněj a pak budou jakoby nabízet pomoc ,jsou to šmejdi ,maj jen svoje cíle ,doufám že ti naši potentáti zase nepujdou pro radu k Zemanovi,to už by bylo na demisi.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Čína je na tak vysoké úrovni, že, podle Vás, vyrobila vir SARS-CoV-2 a rozpoutala světovou pandemii, aby teď mohla nabízet pomoc? Jste zřejmě geniální, ale co geniální? Takové to oné?

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Takze nas ceka dalsi „klaneni se“ cinskym letadlum s materialem zaplacenym CR? 2) Copak, Tvrdiku, uz dosly prachy za jarni „letecky most“? Jsi gambler, nebo co? 3) Nechybi nam tech 3 mil. respiratoru a 15 mil. jednorazovych ustenek, ktere vlada nesmyslne rozeslala po velkem humbuku seniorum? 4) Havlicku, Ty zatraceny lhari, jak to vypada s linkou na vyrobu rousek darovanou Tchaj-Wanem? To je ta podpora ceskych firem, miliardy zaplacene prekupnikum?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nebojte, když si přečtete článek, dříve, než ho okomentujete, tak zjistíte, že se nic neděje. Cituji z článku, přestože : „Ministr vnitra Jan Hamáček potvrzuje, že od Číny nabídku pomoci od Číny dostal; tedy v době, kdy jsou čísla nakažených, hospitalizovaných i zemřelých kvůli koronaviru v Česku mnohonásobně vyšší než při první vlně nemoci Covid-19:“, tak : „Předal jsem informaci na Ministerstvo zdravotnictví a požádal o specifikaci případných potřeb,“ říká pro HlídacíPes.org Hamáček.“
   A protože nemá (Hamáček) od ministerstva zdravotnictví tu specifikaci potřeb, tak :
   „Čeští výrobci ochranných prostředků si naopak stěžují na to, že navzdory proklamacím, kdy vláda slibovala českým firmám podporu v tendrech na ochranné prostředky pro boj s koronavirem, se místním podnikatelům nedaří státní zakázky získávat.“, a budou si stěžovat dokud Hamáček, na základě specifikace z MZ, nebude moci objednat potřebné (třeba roušky od českých firem), aniž by mu hrozil trestní postih za „zanedbání povinností při správě cizích věcí“.
   Vzhledem, že české firmy stále ještě čekají na objednávky ochraných prostředků, není zřejmě o linku na výrobu roušek darovanou Tchaj-Wanem zájem a stát, potažmo vláda, tedy ani žádný ministr vlády, nejsou „tady od toho, aby vyráběl …“, jak pravil kdysi Kalousek, když se pokoušel prodat Budvar kamarádům ze zahraničí (což se mu, díky bohu, nepodařilo). Ani Havlíček, jsa ministrem, nemůže proto s linkou na výrobu roušek darovanou Tchaj-Wanem nic podnikat,. To by ho Kalousek ve sněmovně za to pořádně sepsul.

 5. Jan Lexman napsal:

  Konečně se zbavme Rusů, Číny!!! Napřed nás okradou a potom dělají ochránce. Věřme vyspělým zemím a ne komunistické světové zvůli!!! Nebojme se obrátit se k Taiwanu. Jsou to slušní lidé a jejich pomoc je upřímná!!! Odkloňme se od zločineckých režimů, kde s jedním máme osobní dlouhodobé velmi neblahé zkušenosti a druhému hegemonu se nesnažme uvěřit! Komunistickému zločinci nikdy nevěřme, ten se nezmění! Je to ďábelský posel se sladkými návnadami!!!

 6. Trachtova Jaroslava napsal:

  Je vidět, že jste nepoucitelni. Už dříve Vám lidé dali najevo svou nelibost, kvůli prapodivnym obchodům s Čínou. Opět pokoušíte trpělivost občanů.

Přidávání komentářů není povoleno