Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš "vítají" na letišti dodávku zdravotnického vybavení z Číny
Yang Xiaohong / Zuma Press / Profimedia,

Darované roušky z Číny jsou prý na cestě. Dorazí později než jinam do Evropy, zato i s krtečkem

Ještě v pondělí české Ministerstvo vnitra tvrdilo, že na území České republiky nejsou žádné dary ochranných zdravotnických pomůcek z Číny. Dnes má ale Středočeský kraj převzít zásilku roušek, respirátorů a dalšího vybavení darovaného čínskou firmou. Nabídku pomoci dostala i Ústřední vojenská nemocnice v Praze, tam ale zatím dar nedorazil.

„Středočeský kraj dnes převezme pomoc, kterou mu bezplatně zaslala společnost Changhong Europe Elektric z partnerského regionu Sichuan,“ potvrdila ve středu Helena Frintová z tiskového odboru kraje.

Firma Changhong je v Česku dlouhodobě etablovaná, vyrábí televize v závodě ve středočeském Nymburku. Během března už městu poskytla dva tisíce roušek, jak na Facebooku informovala tamní radnice i čínská ambasáda v Česku. Nynější dar pro Středočeský kraj je větší: „Dodávka obsahuje 20 000 kusů respirátorů FFP2, 200 000 roušek a 400 ochranných obleků,“ říká mluvčí Frintová.

Tvrdík: Dary jsou na cestě

HlídacíPes.org na začátku týdne upozornil, že navzdory tvrzením české vlády, že má Česko v jednáních o dodávkách pomoci z Číny lepší pozici než ostatní země, údajně díky dlouhodobým snahám o dobré vzájemné vztahy, nedorazily zatím do země žádné výrazné dary čínského státu nebo firem. Šlo vesměs o komerční dodávky, za které český stát platí Číně miliardy korun. 

O čínských darech Česku se ale na svém Twitteru během týdne opakovaně zmínil šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a prezident fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, který se v organizování leteckého mostu z Číny také angažuje.

Provincie Zhejiang (v české transkripci Če-ťiang, pozn. red.) darovala České republice 20 000 respirátorů N95, 100 000 kusů ochranných roušek, 5 000 ochranných zdravotnických bioobleků. Do ČR míří dary dalších čínských provincií,“ napsal Tvrdík a v odpovědi na jiný tweet pak dodal, že „provincie Zhejiang nám dala dar zhruba ve výši pět milionů korun“ a „další se přidávají“.

Na dotaz HlídacíPes.org, zda už jím zmíněný dar v Česku je, a pokud ano, kam konkrétně pomoc zamířila, Tvrdík od víkendu nereagoval. V úterý večer ale v odpovědi na tweet pražského primátora Zdeňka Hřiba napsal:

ČR dostala humanitární pomoc (darem) od čínských provincií Zhejiang, Hainan, Sichuan, čínských firem Chanhong, Citic a dalších. Zítra (ve středu, pozn. red.) se předává v ÚVN nebo ve Středočeském kraji, další část je smluvně podepsána a cestuje, o další ví velvyslanectví a ZÚ.“

ÚVN: Nabídka přišla, dar zatím ne

V úvodu zmíněná firma Changhong poskytla dar Středočeskému kraji, o dalších darech zmiňovaných Jaroslavem Tvrdíkem ale není nic známo. Kupříkladu Ústřední vojenská nemocnice zatím žádný dar nedostala.

„Pokud jde o OOP (osobní ochranné prostředky, pozn. red.) ze zmiňované humanitární pomoci, ÚVN obdržela nabídku bez bližší specifikace množství a obsahu. K samotnému předání dosud nedošlo. V případě, že by se tak mělo stát, tak k tomu dojde na základě darovací smlouvy,“ odpovědělo Ministerstvo obrany.

HlídacíPes.org se s dotazem, zda evidují nějaké čínské dary v Česku, obrátil i na Ministerstva zahraničí a zdravotnictví. Ani jeden resort zatím neodpověděl. Redakce dotaz položila i Celní správě, ta ale odkázala na Ministerstvo vnitra.

Čínská ambasáda v Praze dnes nicméně na Facebooku informovala o jiné, menší pomoci z Číny.

Dobrovolníci z čínského města Ťing-men v provincii Chu-pej poslali do České republiky přes 12 tisíc roušek. „Je řada na nás, abychom pomohli a společně nemoc překonali,“ píše ambasáda s tím, že si dobrovolníci „moc dobře pamatují na nedávnou pomoc Čechů“ a mají k Česku velmi blízko, protože „jako malí vyrůstali na pohádce o českém krtečkovi“.

Postavička krtka je i na vyfocených krabicích s rouškami, které podle čínské ambasády míří do Česka. Zda jde o dar, ale není z textu příspěvku jasné.

Zveřejnil(a) Chinese Embassy in Prague (Velvyslanectví Čínské lidové republiky) dne Středa 1. dubna 2020

Čínské „zpoždění“ v darech Česku je patrné ze srovnání s řadou jiných evropských států, kam už během března zamířily z Číny bezplatně tuny pomoci, šlo například o Řecko, Rakousko, Maďarsko či Německo.

Čína v současnosti vede všude po světě „rouškovou diplomacii“, kdy se kombinací komerčních dodávek a darů zdravotnické pomoci prezentuje jako stát, který světu pomáhá zvládnout pandemii koronaviru, a ne jako země, odkud se nákaza rozšířila.

Rozsah čínské pomoci ale vyznívá poněkud jinak ve srovnání s tím, co ve středu oznámil Tchaj-wan. Evropské unii a Spojeným státům slíbil darovat deset milionů roušek, z toho sedm milionů do evropských zemí. Jde o nabídku třikrát vyšší, než kterou EU přislíbila Čína.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Weber napsal:

  Já považuji všelijaké to popichování politiků mezi sebou o neschopnosti zajistit potřebný zdravotnický materiál v současné koroně krizi za zbytečný, i novináři by mohli pátrat a psát o jiných zajímavých tématech, neboť od rána do rána je v etéru té korony opravdu příliš. Mám za to, že kdyby papaláši potlačili svá ega a objednali si potřebné zboží u vietnamské podnikatelské komunity, která žije v ČR, tak dávno již byly potřebné zdravotnické potřeby nejen tam, kde teď chybí, ale také ve skladech. Oni totiž ti Vietnamci jsou nejen pracovití, ale velmi schopní obchodníci a nemají v povaze fňukat. Na rozdíl od nás jsou také asi odolní proti virům. Americké práškování v poslední válce jim asi dodalo imunitu.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Luft-Jardo, nelzi! Ta pro-cinska propaganda uz neni ani k smichu. Zvlast od cloveka, ktery na co sahl, to pokazil – MO, CSA, anti-ODS kampan, CEFC.

 3. pablo41 napsal:

  Je ale neuvěřitelné, kolik lidí na sociálních sítích věří, že nám Čína bezúplatně pomáhá.

  • Rony napsal:

   Jistěže ne. Pro Čínu je zdecimovaná a zchudlá EU strašákem. Jen bohatá EU bude kupovat jejich zboží. Je to pochopitelné.

 4. Dušan napsal:

  Co je daleko větší Světový problém, než Coronavir Covid-19?
  Chronické Patologické Lhaní.
  V tom jsou bývalí i současní Komunisti Mistři!

 5. nováček napsal:

  Zajímalo by mě, proč nám nepřišla pomoc z Ruska, kdy třeba Itálii Rusko pomahá výrazně více, než Evropská komise v čele Uršulou von der Leyen. Ví někdo něco to tom bližšího?
  Poznámka : Je ovšem pravda, že EK zatím nikomu žádnou hmotnou pomoc také neposkytla, takže proč by měla pomáhat Itálii, že ano?

  • vala napsal:

   Itálie je na tom daleko hůř než my , ale k Rusku se chová naopak daleko lépe než my ! !

Přidávání komentářů není povoleno