Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš "vítají" na letišti dodávku zdravotnického vybavení z Číny
Yang Xiaohong / Zuma Press / Profimedia,

Darované roušky z Číny jsou prý na cestě. Dorazí později než jinam do Evropy, zato i s krtečkem

Ještě v pondělí české Ministerstvo vnitra tvrdilo, že na území České republiky nejsou žádné dary ochranných zdravotnických pomůcek z Číny. Dnes má ale Středočeský kraj převzít zásilku roušek, respirátorů a dalšího vybavení darovaného čínskou firmou. Nabídku pomoci dostala i Ústřední vojenská nemocnice v Praze, tam ale zatím dar nedorazil.

„Středočeský kraj dnes převezme pomoc, kterou mu bezplatně zaslala společnost Changhong Europe Elektric z partnerského regionu Sichuan,“ potvrdila ve středu Helena Frintová z tiskového odboru kraje.

Firma Changhong je v Česku dlouhodobě etablovaná, vyrábí televize v závodě ve středočeském Nymburku. Během března už městu poskytla dva tisíce roušek, jak na Facebooku informovala tamní radnice i čínská ambasáda v Česku. Nynější dar pro Středočeský kraj je větší: „Dodávka obsahuje 20 000 kusů respirátorů FFP2, 200 000 roušek a 400 ochranných obleků,“ říká mluvčí Frintová.

Tvrdík: Dary jsou na cestě

HlídacíPes.org na začátku týdne upozornil, že navzdory tvrzením české vlády, že má Česko v jednáních o dodávkách pomoci z Číny lepší pozici než ostatní země, údajně díky dlouhodobým snahám o dobré vzájemné vztahy, nedorazily zatím do země žádné výrazné dary čínského státu nebo firem. Šlo vesměs o komerční dodávky, za které český stát platí Číně miliardy korun. 

O čínských darech Česku se ale na svém Twitteru během týdne opakovaně zmínil šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a prezident fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, který se v organizování leteckého mostu z Číny také angažuje.

Provincie Zhejiang (v české transkripci Če-ťiang, pozn. red.) darovala České republice 20 000 respirátorů N95, 100 000 kusů ochranných roušek, 5 000 ochranných zdravotnických bioobleků. Do ČR míří dary dalších čínských provincií,“ napsal Tvrdík a v odpovědi na jiný tweet pak dodal, že „provincie Zhejiang nám dala dar zhruba ve výši pět milionů korun“ a „další se přidávají“.

Na dotaz HlídacíPes.org, zda už jím zmíněný dar v Česku je, a pokud ano, kam konkrétně pomoc zamířila, Tvrdík od víkendu nereagoval. V úterý večer ale v odpovědi na tweet pražského primátora Zdeňka Hřiba napsal:

ČR dostala humanitární pomoc (darem) od čínských provincií Zhejiang, Hainan, Sichuan, čínských firem Chanhong, Citic a dalších. Zítra (ve středu, pozn. red.) se předává v ÚVN nebo ve Středočeském kraji, další část je smluvně podepsána a cestuje, o další ví velvyslanectví a ZÚ.“

ÚVN: Nabídka přišla, dar zatím ne

V úvodu zmíněná firma Changhong poskytla dar Středočeskému kraji, o dalších darech zmiňovaných Jaroslavem Tvrdíkem ale není nic známo. Kupříkladu Ústřední vojenská nemocnice zatím žádný dar nedostala.

„Pokud jde o OOP (osobní ochranné prostředky, pozn. red.) ze zmiňované humanitární pomoci, ÚVN obdržela nabídku bez bližší specifikace množství a obsahu. K samotnému předání dosud nedošlo. V případě, že by se tak mělo stát, tak k tomu dojde na základě darovací smlouvy,“ odpovědělo Ministerstvo obrany.

HlídacíPes.org se s dotazem, zda evidují nějaké čínské dary v Česku, obrátil i na Ministerstva zahraničí a zdravotnictví. Ani jeden resort zatím neodpověděl. Redakce dotaz položila i Celní správě, ta ale odkázala na Ministerstvo vnitra.

Čínská ambasáda v Praze dnes nicméně na Facebooku informovala o jiné, menší pomoci z Číny.

Dobrovolníci z čínského města Ťing-men v provincii Chu-pej poslali do České republiky přes 12 tisíc roušek. „Je řada na nás, abychom pomohli a společně nemoc překonali,“ píše ambasáda s tím, že si dobrovolníci „moc dobře pamatují na nedávnou pomoc Čechů“ a mají k Česku velmi blízko, protože „jako malí vyrůstali na pohádce o českém krtečkovi“.

Postavička krtka je i na vyfocených krabicích s rouškami, které podle čínské ambasády míří do Česka. Zda jde o dar, ale není z textu příspěvku jasné.

Zveřejnil(a) Chinese Embassy in Prague (Velvyslanectví Čínské lidové republiky) dne Středa 1. dubna 2020

Čínské „zpoždění“ v darech Česku je patrné ze srovnání s řadou jiných evropských států, kam už během března zamířily z Číny bezplatně tuny pomoci, šlo například o Řecko, Rakousko, Maďarsko či Německo.

Čína v současnosti vede všude po světě „rouškovou diplomacii“, kdy se kombinací komerčních dodávek a darů zdravotnické pomoci prezentuje jako stát, který světu pomáhá zvládnout pandemii koronaviru, a ne jako země, odkud se nákaza rozšířila.

Rozsah čínské pomoci ale vyznívá poněkud jinak ve srovnání s tím, co ve středu oznámil Tchaj-wan. Evropské unii a Spojeným státům slíbil darovat deset milionů roušek, z toho sedm milionů do evropských zemí. Jde o nabídku třikrát vyšší, než kterou EU přislíbila Čína.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Weber napsal:

  Já považuji všelijaké to popichování politiků mezi sebou o neschopnosti zajistit potřebný zdravotnický materiál v současné koroně krizi za zbytečný, i novináři by mohli pátrat a psát o jiných zajímavých tématech, neboť od rána do rána je v etéru té korony opravdu příliš. Mám za to, že kdyby papaláši potlačili svá ega a objednali si potřebné zboží u vietnamské podnikatelské komunity, která žije v ČR, tak dávno již byly potřebné zdravotnické potřeby nejen tam, kde teď chybí, ale také ve skladech. Oni totiž ti Vietnamci jsou nejen pracovití, ale velmi schopní obchodníci a nemají v povaze fňukat. Na rozdíl od nás jsou také asi odolní proti virům. Americké práškování v poslední válce jim asi dodalo imunitu.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Luft-Jardo, nelzi! Ta pro-cinska propaganda uz neni ani k smichu. Zvlast od cloveka, ktery na co sahl, to pokazil – MO, CSA, anti-ODS kampan, CEFC.

 3. pablo41 napsal:

  Je ale neuvěřitelné, kolik lidí na sociálních sítích věří, že nám Čína bezúplatně pomáhá.

  • Rony napsal:

   Jistěže ne. Pro Čínu je zdecimovaná a zchudlá EU strašákem. Jen bohatá EU bude kupovat jejich zboží. Je to pochopitelné.

 4. Dušan napsal:

  Co je daleko větší Světový problém, než Coronavir Covid-19?
  Chronické Patologické Lhaní.
  V tom jsou bývalí i současní Komunisti Mistři!

 5. nováček napsal:

  Zajímalo by mě, proč nám nepřišla pomoc z Ruska, kdy třeba Itálii Rusko pomahá výrazně více, než Evropská komise v čele Uršulou von der Leyen. Ví někdo něco to tom bližšího?
  Poznámka : Je ovšem pravda, že EK zatím nikomu žádnou hmotnou pomoc také neposkytla, takže proč by měla pomáhat Itálii, že ano?

  • vala napsal:

   Itálie je na tom daleko hůř než my , ale k Rusku se chová naopak daleko lépe než my ! !

Přidávání komentářů není povoleno