Pavučiny byznysu: Kdo je Jiří Nouza, muž, který může vystřídat Krnáčovou v čele Prahy?

Napsal/a Robert Malecký 21. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Na pražském zastupitelstvu dávali v noci thriller s prvky absurdní komedie. Absolutní chaos ve fungování koalice dosáhl vrcholu, když si její členové začali navzájem odvolávat radní. Pro Pražany je to ale dobrá zpráva,“ zapsal si 23. října na facebooku pražský zastupitel za TOP 09 Jiří Nouza. Nakonec může být pád dosavadní koalice dobrou zprávou především pro něho – patří k hlavním kandidátům na post primátora v případě, že po Novém roce skončí Adriana Krnáčová.

Pokud bude vznik nové koalice v pražském zastupitelstvu režírovat TOP 09, usedne s velkou pravděpodobností do křesla primátora jeden z jejích lídrů. Může to být buď šéf pražské TOP 09 Václav Novotný nebo bývalý náměstek pro oblast dopravy, infrastruktury a životního prostředí Jiří Nouza.

A protože Novotný patří do skupiny bývalých radních, kteří stojí před soudem kvůli kauze Opencard, je volba Jiřího Nouzy o něco pravděpodobnější. Právě Novotný minulý týden poté, co si nově formující se koalice vyzkoušela hlasování „nanečisto“ na rozpočtu, potvrdil, že se primátorem nejspíš stane jeden z nich.

Pan Blanka v akci

Nouza už ve vedení města působil v minulém volebním období, náměstkem byl od června 2013 do listopadu loňského roku. Na starosti měl hlavně dopravu – což vzhledem k uvedené době znamenalo hlavně dokončování tunelu Blanka. Byl také například u zprovoznění navazujícího Trojského mostu.

Odtud i jeho občasná přezdívka – „pan Blanka“. Byl to on, kdo se po volbách v roce 2014 pustil do termínového sporu s novou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Ještě na podzim tvrdil, že se Pražané otevření tunelového komplexu dočkají do konce loňského roku, Krnáčová mluvila o letošním březnu. Nakonec se mýlili oba – stavba byla do užívání předána až letos na podzim.

Jiří Nouza je ekonom – vystudoval VŠE v Praze, v 90. let pracoval v soukromém sektoru a věnoval se řízení řady společností, v jejichž statutárních orgánech také zasedal. Po roce 2001 spolupracoval s ministerstvy financí a dopravy a byl i u spuštění mýtného systému na českých dálnicích a silnicích I. třídy.

V pražském zastupitelstvu působí od roku 2010, mimo jiné byl šéfem výboru pro dopravu, členem je i ve výboru pro infrastrukturu. Stále vlastní majetkové podíly v několika společnostech. V roce 2013 byl zvolen pražským radním a náměstkem primátora, od roku 2014 je pražským zastupitelem.

Všichni proti ANO a ČSSD

Primátorem by se mohl stát v případě, že by se na spolupráci dohodla koalice TOP 09, Trojkoalice, Pirátů a nezávislých s podporou ODS – tedy varianta všichni proti ANO a ČSSD. To, že je taková síla reálná, si její složky vyzkoušely minulý čtvrtek při hlasování o rozpočtu, kterému diktovaly vlastní vůli.

Sám Nouza je k variantě, že by od Krnáčové převzal on nebo kolega Novotný primátorský řetěz, zatím opatrný. „Zatím není nic podepsané. Ale jsem přesvědčený, že na to oba máme,“ citoval jeho slova server Aktuálně.cz.

Pavučina byznysu Jiřího Nouzy

(za použití analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode)

Nouza magistrát123

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)