Psí týden: Usvědčení Andreje Babiše aneb Jak to bylo s Čapím hnízdem ve skutečnosti

Napsal/a Ondřej Neumann 19. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org v končícím týdnu dokázal, že ministr financí Andrej Babiš „nemluví pravdu“ o okolnostech více než 50 milionové dotace pro jeho Farmu Čapí hnízdo. Přesvědčivě jsme z veřejných zdrojů zdokumentovali „dotační fintu“, která může mít desetimilionový dopad na státní finance a trestně právní důsledky pro Babišovy spolupracovníky i blízké. Zjištění HlídacíPes.org již nyní mají dopad na reputaci politika, který prorazil se slibem pročistit tuzemského „Palermo“.   

 • Web hnutí ANO zveřejnil již v neděli obsáhlé vyjádření Andreje Babiše ke kauze Čapí hnízdo. Pomyslně tím odstartoval týden, který se ministru financí krutě nevydařil. HlídacíPes.org prohlášení přetiskl v nezkráceném znění. Krátká ochutnávka: „Moc dobře nerozumím tomu, proč ODS a TOP 09 chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli vytvořené účelové kauze Čapí hnízdo ohledně dotace poskytnuté před 8 lety a proč mi ČSSD dává ultimátum, abych vysvětlil věci, které jsou účelově vytrhávány z kontextu a zveřejňovány tak, aby mě úmyslně poškodily…“

 

 • Babišův záhadný investor do Čapího hnízda odhalen! Nikdy neexistoval…
  ČP-FINAL

  ©©

  Ministr financí Babiš při své obhajobě v „kauze Čapí hnízdo“ mimo prohlásil, že do společnosti Farma Čapí hnízdo, a.s. „přišel investor, který si nepřál být jmenován, a bylo to akceptováno“. Dále uvedl, že „ví, o koho jde“ a že „Agrofert pouze převzal předlužený projekt této farmy. Pokud se podíváme do účetních závěrek společnosti Farma Čapí hnízdo, zjistíme, že žádného investora neměla, dokázal v článku pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. Argumentaci publikovanou na HlídacíPes.org – včetně důkazů sesbíraných v následujícím článku Eliškou Hradilkovou Bártovou – převzaly například Reportéři ČT, DVTV i mnohé deníky a zpravodajské weby a bylo definitivně jasné, že Andrej Babiš o Čapím hnízdě neříká celou pravdu.

 

 • ČH-tabulka FINAL2Již zmiňovaný článek Elišky Hradilkové Bártové o spojení Andreje Babiše s farmou v době čerpání dotací jsme publikovali pod titulkem Sedm důkazů, které Andreje Babiše spojují s Čapím hnízdem. Vládní opozice požádala kvůli kauze Čapí hnízdo o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Ta se – i díky informacím publikovaným na HlídacíPes.org – uskuteční 23. března. Předseda ANO se spojení s luxusním areálem v době čerpání 50 milionové dotace dál zarputile bránil…

 

 • Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pro HlídacíPes.org okomentoval kauzu šéfa koaliční strany ANO, místopředsedy vlády Andreje Babiše. Kompletní odpověď na otázky HlídacíPes.org najdete v článku Babiš má co vysvětlovat.

 

 • Babišova mediální palebná síla. 
  Babis - media

  ©©

  Měsíčně na internetových stránkách vlastněným Andrejem Babišem surfuje přes pět milionů lidí. Za stejnou dobu jeho televizní kanály “zasáhnou” 2, 5 milionu diváků, téměř shodný počet lidí si listuje v jeho tiskovinách. Babišovo rádio si každý den pustí přes milion posluchačů… Žádný div, že se Babišova politická konkurence této mediální “palebné síly” obává. Nejnověji se ji pokouší omezit návrh ze sociálně demokratické dílny. HlídacíPes.org proto zdokumentoval aktuální dosah jednotlivých mediatypů z portfolia vicepremiéra a ministra financí.

 

 • Sociální demokracie chce omezit nejen Babišovu mediální sílu, ale chce ho odstřihnout i od jeho byznysu – tedy pokud zůstane v politice. Připravila proto novelu zákona o střetu zájmů. HlídacíPes.org v té souvislosti spočítal Babišovy střety zájmů. Na vládě jich loni ohlásil šestkrát víc než v roce 2014. V roce 2015 strmě narostl počet případů, kdy ministr financí Andrej Babiš (ANO) na vládě oznámil střet zájmů a nehlasoval. Proti třem případům z roku 2014 jich loni bylo sedmnáct, zjistil Robert Malecký. Další tři přibyly do března letošního roku.

 

 • Měl to být příklad bleskurychlé práce elitního útvaru policie. 
  9538266573_024445862b_z

  ©©

  Po zkráceném řízení chtěl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu už loni na podzim postavit před soud podnikatele Lukáše Čadka kvůli podezření, že sjednával třímilionový úplatek v kauze České pošty. Jenže z velkého případu je blamáž. Soud případ shodil, nařídil policii vést řádné vyšetřování. A to se vleče. A pochybnosti se množí i o motivech Lukáše Čadka. Více v článku Roberta Maleckého Zaplaťte mi úkryt v Bibione, žádal po protikorupčním fondu whistleblower Čadek.

 

 • Po stopách našich letců. Jak dnes vypadají místa spojená s československými perutěmi RAF. Zhruba 60 tisíc návštěvníků navštívilo mezinárodní putovní výstavu připomínající 75. let od doby, kdy ve Velké Británii začaly vznikat československé perutě RAF. Výstavu připravil Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF. Její předseda Filip Procházka pro HlídacíPes.org vybral a okomentoval níže uvedené fotografie. Ve Velké Británii se výstava konala na místech bývalých československých základen RAF. Tato místa byla vybrána právě díky svému geniu loci, a tak jimi byly kostely u hřbitovů, kde leží naši letci a které se nacházejí poblíž někdejších letišť, tak bývalé základny – dnes mezinárodní letiště, kasárna či muzeum. Fotogalerie vzbudila velký ohlas na sociálních sítích.

 

 • Zabitých novinářů přibývá. Mezi lety 1992 – 2015 jich bylo zavražděno 1178, vrazi vesměs unikají bez trestu. V celosvětovém měřítku patří novinářská profese mezi nejnebezpečnější povolání na světě. Plyne to z údajů Organizace spojených národů. A situace se z dlouhodobého hlediska spíše zhoršuje. Ať už jde o smrt novinářů pokrývajících válečné události, či politicky motivované vraždy osob odkrývajících zločiny mocných. Podle údajů Komise na ochranu novinářů bylo ve světě mezi lety 1992 – 2016 zabito 1186 novinářů. Jen za první měsíce letošního roku jich zemřelo osm. Podle stejného zdroje bylo 782 novinářů zavražděno v přímé souvislosti s informacemi, jež publikovali; avšak v 90 % případů nebyli vrazi nikdy postaveni před soud.

 

 • 6649657269_c61d6472a9_z

  ©©

  Postup vzniku nových jaderných bloků má svůj nový jízdní řád. Tento týden se poprvé sešel nově vzniklý Stálý výbor pro jadernou energetiku. Ten má vyhlásit výběrového řízení na post vládního zmocněnce pro jádro. Jde de facto o první kroky v hledání strategického partnera pro stavbu nových bloků jaderných elektráren v ČR píše Robert Břešťan v článku První krok k dostavbě Dukovan je tu. Nového pana Jádro hledá vláda “na inzerát”.

 

 • Proč Češi (ne)vládnou světu. Světovému obchodu ve stále větší míře vládne přidaná hodnota. Stručně, nezáleží až tak na tom, kolik toho země vyveze, jako na tom, o kolik cenu daného produktu navýší. Hráči na špici hodnotových řetězců jsou přitom díky kreativitě v oblastech jako je výzkum a vývoj či marketing v tomto smyslu šampiony. Zároveň vrtí zbytkem světa, tedy firmami, které přidávají méně hodnoty a patří mezi jejich dodavatele. Dobře je to vidět v automobilovém sektoru, jehož hodnotové řetězce patří mezi nejkomplexnější. Podrobnosti diskutovali Pavel Hnát z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE a Ivan Jukl z Ministerstva zahraničních věcí. Nabízíme základní teze doplněné o expertní debatu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)