Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Martin Strachoň / Wikimedia Commons, zdroj

Pánbůh s námi. A Forejt pryč

KOMENTÁŘ Co unese Zemanova Czechie, neunese Vatikán, od diplomatického křupanství až po skandál vatikánského nominanta. Ten je navíc mementem pro tuzemské církevní hodnostáře, které zjevně přitahuje současná hradní politika, upozorňuje v souvislosti s kauzou bývalého hradního protokoláře v textu pro HlídacíPes.org publicista Zdeněk Šarapatka.

Jindřich Forejt se chce stát ambasadorem ve Vatikánu. I přes bujaré video, které mělo Zemanova exceremoniáře zkompromitovat a jednou provždy zúčtovat s jeho slibnou kariérou. Zda jde jen o zoufalé gesto, kterým se chce někdejší Zemanův milec očistit u veřejnosti coby oběť hradního spiknutí, nebo vážně míněný záměr jít za vysněnou vyslaneckou židlí u svatého stolce třeba přes „mrtvoly“ , se v podhradí nedozvíme.

Sám fakt, že se za Forejtem zavřely už i dveře Černínského paláce, mu ale extra diplomatické vyhlídky nedává. Přestože se leckde dočkal i zastání, nejsou vůbec dobré. Ani přes přízeň části médií, která má za zásadní problém zásah do Forejtova privátu a rovnou jej přičítá bratrovražedné válce uvnitř prezidentské kanceláře, aniž by se jakkoliv pozastavila nad samotným obsahem skandálního snímku.

Ať už je nahrávka z Forejtova soukromí sebeodpornějším počinem, na jejím obsahu to nic nemění. Je venku, ať už slouží kdovíjakým zájmům. Zemanův pobočník navíc promarnil šanci na ni včas a věcně reagovat. Namísto klepání na zadní dveře pražského arcibiskupství a pokoutního hledání tamních přímluvců nebo Klausových a Zemanových litanií, jaký je pašák, mohl už dávno zvednout špinavou rukavici a kritikům ji omlátit o ústa. Má-li čisté svědomí, pak třeba drogovým testem, který si návykové svinstvo v organismu pamatuje celé měsíce. Nic z toho se ale nestalo. Naopak, obvinění prodejné figurky z pražské galerky, která měla kompromitující materiál s Forejtem natočit a jíž by v ložnici (sic!) šéfa prezidentova protokolu běžně nikdo nečekal, přechází hradní exúředník zarytým mlčením a korunuje výpovědí z ministerstva zahraničí. Autenticitu surového dokumentu, ukazujícího na pochybnou integritu nejbližšího spolupracovníka prezidenta republiky, pak dodnes nevyvrátil.

I kdyby kauza skončila jen z obyčejné slušnosti v redakčním šuplíku a nikdy nespatřila světlo světa, do Říma by si Jindřich Forejt ještě nebalil. Na aroganci a diplomatické faux pas, s jakými český prezident vytrubuje do světa jména vytoužených ambasadorů, aniž by podle diplomatických konvencí počkal na stanovisko jejich hostitelské země, jsou už v zahraničí alergičtí. Diktát, ausgerechnet od prezidenta s pověstí Putinova lokaje, totiž nemá nikdo rád. Co unese Zemanova Czechie, neunese Vatikán, od diplomatického křupanství až po skandál vatikánského nominanta. Ten je navíc mementem pro tuzemské církevní hodnostáře, které zjevně přitahuje současná hradní politika. Právě jejich přítulnost k Hradu a Zemanovu protokoláři zvlášť teď kontrastuje se skandální nahrávkou, která je vším jiným než ukázkou Forejtovy bohabojnosti a důvodem pro kývnutí papeže na jeho velvyslaneckou misi.

Svézt se na vlně pofiderní politické korektnosti jen odsudkem vyděračů, kteří snímek o Jindřichu Forejtovi pořídili, by bylo sakra málo. Stejně jako hodit celý skandál na hlavu těm médiím, která o něm informovala. Mravní kredit adepta na diplomatický post v samém srdci římskokatolické církve se totiž nedá vysedět ve VIP kostelní lavici u pražských premonstrátů ani obstarat nošením hole hlavě státu. Reprezentovat zemi s bílým práškem u nosu by byl malér, na nějž by ve Vatikánu hned tak nezapomněli. Mýlit se je lidské a odpouštět božské, tvrdí klasik. Omluva Miloše Zemana občanům a svatému otci za personální omyl i v tomto případě je jako obvykle v nedohlednu. Na idealistické blbiny totiž nemají na Hradě čas, prezidentova bůčková turné po českých návsích a obrana ruské propagandy před pozorností vlády tu mají zjevně přednost. Pánbůh s námi. A Forejt pryč…

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ale no právě, Forejt, prezidentův muž je pryč, tím by to zvolání mohlo skončit, když už z toho má někdo takovou radost.
  Složitější problém je v tom že takové kompro video lze u nás vyrobit prakticky na každého z veřejně činných osob. O tom si nedělám iluze-nejen z hlediska techniky jeho výroby, ale zejména díky „společenskému vytížení“ těchto lidí. I to by bylo ještě pozitivní zjištění – že jsme se stali „skutečně součástí Západu“- se vším všudy, tedy včetně přiznané nadřazenosti VIP elit, a opustili jsme idealistickou teorii čistoty veřejných činitelů jako následovníků Masaryka a Havla. Smutné by bylo zjištění, že je tato idealistická teorie hlásána dál – jako politická zbraň proti komukoliv jinému. V tom případě by se tedy měli její zastánci urychleně poohlédnout po nějakém tom „panu Čistém“, který nahradí jak pana Forejta (třeba i ve Vatikánu), a zej´ména kdo by měl nahradit za rok Zemana.
  Možná naštěstí pro ně, je právě teď budováno „ministerstvo absolutní Pravdy“, které by jim mohlo, po domluvě s tou ikonizací vhodných osob trochu pomoci. Akurát je problém v tom, že pár měsíců před prezidentskými jsou parlamentní volby, takže na CTHH budou zrovna přesedlávat pod novým ministrem ..

 2. teufel3424 napsal:

  dobrý, Šarapatka, fakt dobrý. Plně s Vámi souhlasím, oni ve Vatikánu jsou na teplé bratry dost citliví, zvláště pokud to dávají bezostyšně na vědomí celému světu a chlubí se tím. Kdyby si potichu žil s druhem, asi by to tolik nevadilo.

 3. Jos napsal:

  Je až neuvěřitelné, co se nám tady pod praporem jakési podivné „morálky“ nabízí. Bývalý gayporno herec Janda coby arbiter „správné“ morálky a politické linie, bývalý nelegální dostihový valchař Horáček by dokonce chtěl být prezidentem. A teď nám své antizemanovské morytáty káže Šarapatka, po kolena umolousaný blátem dávné kauzy Olovo. Asi si myslí, že mu to bahno už dost opadalo. Neopadalo pane Šarapatko.

 4. nark napsal:

  Taky je tady otázka kvalifikace, vzdělání! To je to samé jako pan Šlachta! Od šéfa kriminálky očekávám ukončené vzdělání ..pokud by pan Šlachta pracoval bna svém vzdělání a studoval! a ukončil řádně práva nikdy by tak nedopadl a kauzy ba kterých pracoval by nepadaly do ztracena. A pan Forejt? Jaký to vlastně titul používá? Jaké to doložil nejvyšší ukončené vzdělání? Taky očekávám aby učedník zaměstnanec státu, měl minimálně maturitu! A celý život se průběžně vzdělával… Na to právo mám/máme když si tyto zaměstnance státu z daní platíme!

 5. rich napsal:

  Jde o podivný případ hradní osobnosti.Na Hradě tak blízce sloužící osoba je jistě vždy pod drobnohledem tajných služeb.Jak to,že neodhalila jeho sexuální výstřednost hraničící s vydíráním?A potom je tu jeho narkotická závislost.Jak to,že ji neodhalil hradní obvodní lékař?Všichni zaměstnanci,tedy i hradní,musí absolvovat periodické preventivní prohlídky.Pak za jeho neodhalenou závislost může příslušný obvodní lékař.Nebo tyto prohlídky pan Forejt ignoroval a pak za to může jeho nadřízený a to je přeci kancelář prezidenta.Jak to,že za toto pochybení není nikdo stíhán?Stále je v nás kus Absurdistánu.Z toho vyplývá,že Zeman nemůže být opětovně zvolen.Příliš zvlčil.A kauzu Forejt si na nás může libovolně opakovat.Nedovolme to.

 6. zdenek napsal:

  Forejt je pozůstatek po alkoholiku a lháři Havlovi.

Přidávání komentářů není povoleno