Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Koláž z publikace Babiš. Vůdce pro 21. století
,

Volby 2017: Účet suchara Sobotky, české Palermo a co stvořilo nového pana Čistého

Nejsem jako politici. Jsem jediný čistý, všichni ostatní jsou Palermo. Slova Andreje Babiše, kterými odmítal v únoru 2017 závěry sněmovní vyšetřovací komise k reformě policie. Mantru o Palermu, které chce čistého politika zničit, ale najdeme i v řadě jeho dalších vystoupení.

Položíme-li si otázku, co vlastně Babiše pro politiku zrodilo, aspoň v jeho vlastní sebeprojekci, bude to právě ono všudypřítomné Palermo – jakýsi mix kmotrů ODS a ČSSD, Miroslava Kalouska a postupně kohokoli, kdo mu politicky stál v cestě.

A pak je tu střih: Na konci léta 2017 komentuje v tu dobu faktický šéf ČSSD Lubomír Zaorálek čerstvou kauzu nahrávek, podle nichž Babiš zneužíval Finanční správu k likvidaci svých konkurentů. Je to takové Palermo, jaké jsme tu ještě neměli, řekl na adresu šéfa hnutí ANO. Jak dlouhou cestu jsme s Babišem museli ujít k takovému poznání? A jaké kauzy to provázely?

Inspirace Klausem

„Na ten zářijový večer roku 2011 si pamatuju, jako by to bylo včera. Bylo chvíli před půlnocí. Dorazil jsem domů, rodina už spala, přivítali mě psi, jinak bylo doma úplné ticho, tak jsem si v kuchyni otevřel pivo a dal pár slaných tyček a pustil si na chvilku televizi, než půjdu spát. Zrovna dávali rozhovor s Václavem Klausem.“


Toto je ukázka z tištěné publikace HlídacíPes.org – Babiš. Vůdce pro 21. století.


Těmito slovy začíná Babišův opus O čem sním, když náhodou spím, kniha, v níž jeho životopisci a spin-doktoři definují jeho politický program a zároveň uceleně popisují důvody, proč se před sedmi lety úspěšný podnikatel vydal do politiky. A tématu televizního rozhovoru s Václavem Klausem se Babiš podržel.

„Viděli jste nějaký? Všechny jsou stejné. Stejné fráze, stejné vytáčky, stejné obří ego. Pak se debata stočila ke korupci. Klaus mluvil o tom, že míra korupce v České republice se ničím nevymyká Francii. Prosím?! No, když to řekl, tak jsem se nejdřív od srdce zasmál,“ píše Babiš a vyjmenovává průvodní jevy onoho Palerma. Duo Marek Dalík a Mirek Topolánek. Exministr dopravy a bývalý majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček.

Jmenuje bývalého šéfa ČEZ Martina Romana, pražského kmotra ODS Romana Janouška, dvojici Miroslav Kalousek a zbrojař Richard Háva nebo právníka Radka Pokorného spojovaného s Bohuslavem Sobotkou.

Nebo kauzy: období divoké privatizace z 90. let a následné tunelování, nákup obrněnců Pandur, karlovarskou losovačku nebo justiční mafii.

„Jak mi v hlavě naskakovala další a další jména a další a další kauzy, pobavení vystřídalo znechucení – a pak se dostavila zlost. Fakt velká zlost. To opravdu myslí Klaus vážně, že v Česku je stejná míra korupce jako jinde na Západě?! No to snad není možné. Nesmysl! Radši jsem vypnul televizi a šel spát. Třeba mě to naštvání přejde. Ale nepustilo mě. A nepustilo mě ani další den. A ani o týden později. A tehdy jsem si řekl, že ho aspoň přetavím v něco užitečného, protože už je načase s tou situací v zemi něco udělat. Založil jsem hnutí ANO. Asi jste o něm už slyšeli.“

Slyšeli. Hodně hlasitě od roku 2013, kdy hnutí skončilo ve volbách druhé a Bohuslav Sobotka začal s Babišem skládat vládu. A lidé, kteří slyší trávu růst, už tehdy upozorňovali, že dřív nebo později vyplavou na povrch věci, které Babišovu auru pana Čistého poněkud srazí. A nešlo jen o neexistenci Babišova lustračního osvědčení, která měla být překážkou jeho vstupu do vlády a na kterou Sobotka nezákonně nedbal (nakonec se kvůli tomu měnil lustrační zákon).

Sejdeme se na Chodově

Už v červenci roku 2008 natočil autor těchto řádek pro Českou televizi reportáž o zvláštních schůzkách Babiše a tehdejšího šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny. Skrytá kamera je zachytila při rozhovoru v kavárně autosalonu poblíž sídla Agrofertu na pražském Chodově. Pecina přiznal, že schůzky byly opakované. V Praze neměl kancelář, tak prý zvolil autocentrum poblíž dálnice. Na setkávání dvou mužů by nebylo nic zvláštního, kdyby se odehrávaly v sídle úřadu, který tehdy projednával řadu fúzí, jimiž Babiš v té době rozšiřoval své potravinářsko-chemické impérium. A o nichž v odvolací fázi rozhodoval právě Pecina.

Jenže v sídle úřadu v Brně se schůzky nekonaly. „Já se tak setkávám úplně s každým, kdo chce. Takže když se se mnou chce setkat pan Babiš, tak se setkám s panem Babišem. Když se se mnou chce setkat třeba šéf nějaké stavební firmy, která u nás vede správní řízení, tak se setkám s šéfem té firmy,“ komentoval schůzku pro ČT Pecina.

Možná, ale odborníci tehdy kritizovali právě fakt, že se schůzky neodehrávaly na půdě úřadu, ale po kavárnách. Z dnešního pohledu jde možná o nepodstatný detail, který jen ukazuje, jak si Babiš v drobnostech dokázal naklonit státní úředníky. Nemusel do Brna, předseda mocného úřadu, kde měl Babiš zájmy, se za ním stavil v kavárně tři minutky cesty od kanceláří Agrofertu. Za pozornost ovšem stojí fakt, že už tehdy byl Babiš objektem zájmu soukromobezpečnostních složek, které záznam na kameru pořídily. Dnešním slovníkem by se řeklo, že šlo o nějakou tehdejší „skupinu Šuman“.

Je zřejmé, že tzv. Palermo Babiše zrodilo. Sporná zůstává jen otázka, nakolik byl v době tohoto zrodu jeho součástí. Co se týče využívání či zneužívání bezpečnostních složek pro své zájmy, je Babišova náchylnost k lidem z této branže známá. Bývalého náměstka protikorupční policie a dlouholetého šéfa její ústecké expozitury Jiřího Veselého postavil do čela bezpečnostní divize Agrofertu už v roce 2011. „Žádnou policii nemám. Agrofert má – stejně jako řada jiných i nadnárodních firem – svou bezpečnostní divizi. Jejím úkolem je chránit majetek společnosti, tedy střežit objekty a dohlížet na to, aby zaměstnanci fi rmu neokrádali,“ psal Babiš v roce 2015.

Všichni Babišovi policisté

Projděme si některá další jména. Po nástupu do vlády totiž Babiš začal „své“ satelitní policisty stahovat k sobě pod resort financí a dosazoval je do důležitých funkcí ve státní správě. Ředitelem finančně-analytického útvaru FAÚ, který má moc sledovat velké nebo podezřelé finanční transakce v ČR i směrem do zahraničí, se stal Veselého kolega z protikorupční policie Libor Kazda. Ten přišel podobně jako Veselý z regionů, šest let vedl plzeňskou pobočku tohoto útvaru. Bezpečnostním ředitelem Státní tiskárny cenin, opět spadající pod finance, byl od podzimu 2014 Ivan Černík – ten osm let působil jako náměstek na dalším tzv. elitním útvaru – v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Přímo na ministerstvo financí přivedl z ministerstva vnitra 1. náměstka Jana Sixtu a udělal ho státním tajemníkem. Sixta se navíc stal Babišovým tykadlem v jednom z center tzv. Palerma – dosadil ho do dozorčí rady ČEZ.

Známý je i příběh Oldřicha Hluška – detektiva, který stál za obviněním dvou pražských primátorů v kauze Opencard. Hluško za hnutí ANO v roce 2014 kandidoval do zastupitelstva v Českém Krumlově. Měl dokonce ambici stát se starostou, ale neuspěl a pak se s hnutím ANO rozešel.

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i politické záměry Andreje Babiše.

Do těchto Babišových snah samozřejmě patří i nákup médií, zejména vydavatelství Mafra, do kterého kromě deníků MF Dnes a Lidových novin patří i nejposlouchanější rádio Impuls. I tady najdeme lidi z bezpečnostních složek. Analytikem České pozice, což byl Babišem vydržovaný server, který byl i s lidmi povinně po převzetí zařazen do redakce Lidových novin, je třeba Jan Schneider, bývalý koordinátor tajných služeb na Úřadu vlády.

V době, kdy už Babiš se Sobotkou vládl, se stal motorem snah o maximální výběr daní. Ty si Sobotkova vláda zapsala do svého programového prohlášení. Obnášelo to řadu zákonných i prováděcích opatření, která známe jako zavedení elektronické evidence tržeb, implementaci zákona o prokazování původu majetku nebo vyhlášený boj proti tzv. karuselovým obchodům prostřednictvím zajišťovacích příkazů.

Sociální demokracie mohla být spokojena. Na financích seděl člověk, který víceméně prosazoval její program. Jenže se brzy ukázalo, že střety přijdou. A že se budou týkat hlavně bezpečnostní oblasti. Hlavním Babišovým protivníkem ve vládě tak dlouho byl ministr vnitra Milan Chovanec. Byl to ostatně on, kdo už v roce 2015 Babišovo přetahování důležitých osob z vnitra pod finance kritizoval. „Přijde mi nemožné, abychom si tyto specialisty přetahovali mezi sebou – například mně odcházejí někteří policisté na resort financí a odcházejí i proto, že tam mají vyšší plat,“ stěžoval si Chovanec.

Boj o Šlachtu

Koaliční krize měly zhruba roční periodicitu a ta z léta roku 2016 už byla vážnější. Začala nenápadně – 1. června vydaly Babišovy Lidové noviny článek, který popisoval, jak se chce údajně policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube zbavit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Na první pohled bylo na textu pozoruhodné zapojení špiček soustavy státního zastupitelství, které komentovaly policejní reformu – tedy věc mimo jejich působnost. „Žalobci v pozoru“, psaly Lidové noviny – otázkou v tu chvíli bylo, kdo je do pozoru postavil.

Signalizovalo to vážnou politickou krizi, která se vzápětí dostavila. A ve chvíli, kdy se do věci vložilo hnutí ANO, bylo jasné, na čí straně žalobci stojí. Další dění je známé – Robert Šlachta v gestu nesouhlasu s plánovaným sloučením ÚOOZ s protikorupční policií práskl dveřmi a odešel s několika nejbližšími policisty do civilu. Později na podzim zakotvil jako náměstek u Celní správy, která spadá pod ministerstvo financí…

Kauza gradovala obviněním policejního prezidenta Tomáše Tuhého, že má na svědomí „brutální úniky informací“ z trestních spisů. Obvinil ho dnes už bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, a protože se nic takového nepotvrdilo, čelí nyní Komárek sám trestnímu stíhání.

Případ spolu se souběžně probíhající kauzou dotace pro Čapí hnízdo poškodil vztahy v koalici. Znovu došlo na Palermo – do něhož už byl ovšem vtažen i hlavní koaliční partner – ČSSD a její předseda Bohuslav Sobotka.

Závěry sněmovní vyšetřovací komise, která je představila v únoru 2017, označil následně Babiš za šaškárnu.

A znovu to Palermo

„Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že ‚české Palermo‘ vyhrálo,“ řekl Babiš letos 2. února na tiskové konferenci k závěrům vyšetřovací komise. Do Palerma vtáhl nejen předsedu komise Pavla Blažka z ODS, který v Nečasově vládě vedl ministerstvo spravedlnosti (v tomto bodě byl jeho názor „konzistentní“) nebo předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, ale nově i sociální demokracii.

Zopakoval, že reforma policie měla sloužit jen k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD. Tehdy se už Babiš naplno položil do schizofrenní rétoriky, která pak provázela zbytek koaličního vládnutí. Na jednu stranu mluví se svým koaličním partnerem, vládne s ním, přijímá zákony. Na stranu druhou, hlavně na sociálních sítích, ve zprávách pro „své lidi“, vysílá pravidelné shrnující vzkazy, jak je ono vládnutí kruté a on jako nepolitik ho musí snášet. „Ahoj lidi, jaký jste měli týden,“ ptává se.

Stejně svůj elektorát pozdravil i letos počátkem května, když vysvětloval, proč se rozhodl vyhnout televiznímu vystoupení v Otázkách Václava Moravce a raději se na chvíli stáhnul do mediálního ústraní. V tu chvíli už totiž na Twitteru naplno pálila své granáty skutečná skupina Šuman. Kdo za ní stojí, stále není jasné – stopy vedou do bezpečnostních složek.

V květnu šlo o nahrávky ukazující, jak Babiš prostřednictvím nastrčeného novináře Marka Přibila ovlivňoval obsah ve svých denících, aby mohl útočit na své politické konkurenty. Právě tato kauza nakonec rozhoupala i váhavého premiéra Bohuslava Sobotku, aby překročil svůj stín a Babiše z vlády vyhodil. Co následovalo, je známé.

V reakci na stále klesající preference ČSSD se Sobotka rozhodl dokončit mandát předsedy vlády, ale vedení kampaně přepustil Lubomíru Zaorálkovi. A Babiš? Vydal se sbírat body po republice a od června vede kontaktní kampaň.

Jak je důležité mít Pelikána

Jedna osoba by ale ve výčtu důležitých spojenců Andreje Babiše chyběla. Je jí ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Právník, který mediální body získával osobitou kritikou nového občanského zákoníku z pera profesora Karla Eliáše, měl na post ministra zálusk už po volbách v roce 2013. Jenže Babiš mu nevěřil – především kvůli jeho mládí. Při obsazování ministerstev vsadil na tandem zkušené trestní právničky, profesorky Heleny Válkové, kterou na ministerstvu spravedlnosti z pozice náměstkyně jistila dlouholetá politička s aktivistickými sklony, advokátka Hana Marvanová. Nefungovalo to, a tak přece jen přišla chvíle pro Pelikána.

Když v červnu 2015 po neshodách s Válkovou skončila na ministerstvu Marvanová, dosadil Babiš do pozice prvního náměstka Pelikána. Bylo jen otázkou času, kdy se dravý politik dostane po zádech profesorky Válkové k moci. Stalo se o necelý rok později.

Pelikán odvedl Babišovi cenné služby už v kauze policejní reorganizace. Do politické roviny kauzu překlopil, když kvůli Šlachtovu odchodu hrozil vlastní rezignací. A na zmíněné tiskové konferenci, kde Babiš cupoval závěry komise, v níž mělo i ANO svého zástupce, už stál pevně po boku svého šéfa. „Leckterá strana má důvod nemít ráda orgány činné v trestním řízení,“ uvedl tehdy Pelikán.

Zcela ignoroval návrhy komise, které měly odebrat státním zástupcům některé pravomoci: měli přijít o možnost sami provádět úkony vyšetřování v rozsahu policejního orgánu, nemělo jim být nadále dovoleno, aby mohli odebrat věc konkrétním policistům a přidělit ji jiným podle svého uvážení a neměla se na jejich trestné činy vztahovat promlčecí lhůta po dobu jejich výkonu funkce. Pelikán se závěry komise nesouhlasil, tak je prostě odmítl uvést do praxe. Jak to odůvodnil?

„Odráží se v něm značný střet zájmů, v kterém někteří členové komise jsou,“ řekl. To, že komise vůbec vyzvala vládu k přijetí zmíněných kroků proti státním zástupcům, bylo prý překročením jejího mandátu. Splnění úkolů by podle Pelikána znamenalo pokračování toho, co započala reorganizace. Jinými slovy – prostě to nezavedeme.

Ještě lépe Pelikána vystihuje historka z léta 2017: když do sněmovny doputovala žádost policie o vydání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo, Pelikán v rozhovoru pro Respekt policii obvinil z účelového načasování. A když mu došel dopad jeho slov, chtěl rozhovor stáhnout s odkazem na to, že jde o jeho autorské dílo.

Prostě to funguje

Rétorika, v níž se Babiš dál označuje za jediného čistého, kterého chtějí staré pořádky zapudit, funguje. Čím víc problémů se kolem něho kupí, tím spíš mu nezbývá než v této pozici vytrvat. A lidé mu, soudě podle ohlasů na sociálních sítích i v předvolebních průzkumech, dál věří. Kde je hranice toho, co si politik ve svém politickém marketingu může ještě dovolit, ukážou přesně až volby.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

28 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Bylo to trochu jinak!
  ….překážkou Babišova vstupu do vlády a na kterou Zeman, (ne Sobotka) nezákonně nedbal!
  Prezident Zeman napřed prohlašoval, že nebude jmenovat minitry bez lustračního osvědčení ( na to zřejmě Sobotka spoléhal) ale poté ho navštívil Babiš v Lánech s košem kosteleckých uzenin („pan prezident je má tak rád“ blíbolil Babiš do televize) a Zeman otočil a jmenování podmínil vytvořením Služebního zákona!
  Navíc žádný zákon lustrační osvědčení ministrů paradoxně nepožaduje….

  • petrph napsal:

   Bohužel, zákon to sice nepožaduje, ale požadoval, a to přímo lustrační zákon. Tudíž, Zeman měl naprosto pravdu když „..prohlašoval, že nebude jmenovat minitry bez lustračního osvědčení, tím by totiž sám porušil zákon.
   A není vůbec pravda, že „..a to zřejmě Sobotka spoléhal!“ , protože Sobotka sám potřeboval Babiše do holportu do vlády. Bez něj by totiž vládu nesložil.
   Tudíž a proto už se dávno nenápadně prohlasovala novela služebního zákona, dle které ministři (ani Babiš) lustrační osvědčení míst nemusí :)))

   • Tondach napsal:

    A vy víte, že ho Sobotka potřeboval do holportu? A od koho to víte?
    A to vaše ostatní v podstatě říkám taky! A z toho plyne, že mu Zeman pomohl do funkce!

  • Alexandr Rovný napsal:

   Lustrační osvědčení neměli také soudci v Mostě /14 C 2215,1991/, kterým soud věc přidělil, po mém úspěšném rozsudku, proti uhlobaronům /zastupuje je poslední velitel Stb v Mostě a partner mostecké soudkyně/. Tehdy byl předsedou soudu JUDr.Kůrka. A to se Pelikán s Dörflem a Benešem veřejně chvástají, jak jim to v Mostě klape. Severočeské justiční mafii neustoupím.

 2. anobudelíp napsal:

  Jistě – někteří státní zástupci mají „jakobínské sklony“ a Babiš je v tom mohl účelově podporovat.
  Článeček však ignoruje očividný důvod pro „reorganizaci policie“. Šlachtovi boys šli po krku olomoucké politické mafii.
  Existuje v Olomouci politická mafie?
  Na to se už zapomnělo?
  Socdem hejtman MARTIN Tesařík zadával silně předražené IT zakázky firmě Autocont. Ta byla socdemákům zavázána výhrou v desetimiliardové akci INDOŠ.
  Olomoucké zakázky vyhrávala díky nesmyslným podmínkám hejtmanství – jako mít úložiště dat v ulici, kde měl úložiště dat Autocont.
  Autocont „slavně vyhrával tendry“ a svěřoval podstatné části zakázky firmě TESCO SW vlastněné JOSEFEM Tesaříkem – bratrem socialistického hejtmana.
  Bratr Josef si tak přišel na cca miliardu Kč a nyní je štastným majitelem dvou olomouckých mrakodrapů……..
  Šlachta byl odstraněn, vyšetřování skončilo, zapomente.
  Socialistický policiejní ředitel Tuhý už v „persekuci socialistických hejtmanů“ nepokračoval.
  Blahoslavení duchem chudí, kdo věříte že z hejtmanů kradl jenom Rath, přihlašte se……
  Viz například blog – Martin Tesařík – přeborník ve zneužívání veřejných funkcí…..

  • Tondach napsal:

   Šlachtovi boys především dodávali zprávy Babišovi! Od koho asi Babiš věděl, že se zrovna vyšetřuje ve Škodě Transportation, kde v té době šéfoval budoucí hejtman za ČSSD, jak se Babiš prokecl v Partii na Primě? Od koho měl informace z živé kauzy?

 3. petrph napsal:

  Jistě že. Ono taky v té větě v úvodu článku „“. všudypřítomné Palermo – jakýsi mix kmotrů ODS a ČSSD, Miroslava Kalouska a postupně kohokoli, kdo mu politicky stál v cestě“,
  je podstatné slovo „kmotrů“ (resp. i Palermo samo o sobě). Tedy lidí (a seskupení), kteří bezcharakterně v politici používali stejné metody, jako později Babiš a které Babiš v poslední době nahrazuje, Bylo by jistě zajímavou analýzou – politicky i ekonomicky, zda se tímto převzetím role capo di tutti capi Babišem, situace občanů (resp. postavení státu ČR) jako takové zhoršuje, zlepšuje nebo zůstává prakticky stejná..
  Jestli bych si dovolil svůj názor – potíž není ani tak v tom kdo si drží tyto mafianské pozice nahoře, ale v tom že se za těch skoro 30 let „demokracie“ nepodařilo vytvořit na politicích nezávislou a kvalitní státní (veřejnou) správu natožpak zcela nezávislou (a kvalitní, padni komu padni) justici .

  • jan rich napsal:

   V podstatě s Vámi souhlasím,ale jste neadresný.Přeci nemyslíte vážně,že je Vám jedno,kdo tam nahoře má v rukou mafiánské otěže.Přeci ten,kdo je drží nepřipustí,aby vznikly nezávislé a neovlivnitelné orgány činné v trestním řízení po kterých tak voláte.Probuďte se.

   • teufel3424 napsal:

    Určitě by se dalo dohledat, kdo nejvíc držkoval proti registru smluv. Ten je možná užitečnější, než všechny policejní úderky dohromady. Tam si každý gramotný občan najde, kterým spřáteleným firmám se sypou peníze bez tendru a podobně. A strana, která má s registrem problém, je pro mě nevolitelná

 4. Pamětník - bohužel napsal:

  Italské Palermo bylo, zdá se jen inspirací a v současné době je slabým odvarem palerm českých. Možná i proto, že italové ve většině nejsou ateisté. Doporučuji návštěvu hřbitova v Palermu. Českými palermy jsou totiž mnohé samosprávy, radnice! Na tento stav už před vstupem ČR do EU upozorňovala už NSZ v roce 2004. Vzpomínáte, jak na Nově v tzv. „7“ varovala před vývojem ke kriminálnímu státu? Zmiňovala i prinátory a starosty – evidentně marně.Byla na pokyn, tehdy strany s vedoucí úlohou (opozičně spojenou s ODS, Toplánka, Béma) odvolána za kritiku, kterou si nejvyšší úředník státu – „nesmí dovolit!“ Takže názor k urnám: žádná z partají, které už v Parlamentu mnohokrát “ dokázali, co dokáží“ a jak moc „myslí jinak“ nemají právo žádat důvěru. A to vč. Okamutrova SPD – ta o sobě, o svém guru už řekla dost.! Dnes se rozkol v Okamurové Úsvitu – pohrobci snaží přesvědčit, – že byl odstraněn pučem! Opravdu jsou voliči tak tupí, že dají hlasy uřvanému, ublíženému lídrovi, který jedná podle vzoru nacistů a jejich hodnocení podle „zdravého lidského nazírání?“ Povinnost užívat rozum velí volit nástupce manipulátorů podle zkušeností, a třeba i zkušeností z komunální správy obcí/státu. Z této logiky mi vychází jednoznačná volba: Piráti! Nejen pro jejich mládí, ale zejména pro jejich uroutnost v při nápravě neřádstev – , tedy stavu který pro vývoj / pro své děti / ho nechtějí a nebudou udržovat!

 5. Nemec napsal:

  Jako obyčejný volič ODS mám kolem sebe samé úspěšné občany, kterým se vede velmi dobře. Včetně bývalých estébáků a komunistů. Nějaké Palermo, korupci nebo islámský fanatismus nikde kolem sebe nikde nevidím. Opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS byla mistrovské dílo v politice. Pro ODS záchrana aby nezanikla. Dnešní spojení ČSSD a spolku ANO byla obrovská chyba jako politika paní Merkelové s migranty. Slováku Babišovi se možná podaří z České republiky udělat policejní stát. Ale v Kanadě je také hezky, všem mladým radím se tam jet podívat. I mladý komunista a miliardář Babiš prožil mládí v cizině

  • Tondach napsal:

   Spojení ČSSD a ANO bylo následkem výsledku voleb a kdyby bývalo fungovalo, tak by teď Babiš proti „socanům“ tak hystericky nevřeštěl …..

  • bývalý zastupitel napsal:

   Ale jděte – „Opoziční smlouva bylo mistrovské dílo?“ Mohl bych uvést desítky důkazů, že zafungovala natolik, aby se od vývoje v zainteresovaných partajích podle této oposmlouvy oba její aktéři de facto distancovali. Prozřeli a strany střídající se v rolích s vedoucí úlohou (ODS a ČSSD) se znechucením opustili. Zřejmě si ověřili, platný varování o tom, že: „V blízké budoucnosti zůstanou v těchto stranách jenom ti, kteří se ve shodě se současnými vedeními domnívají, že lež a finanční machinace jsou legitimním nástrojem politiky!“ Vyjmenovávat o které stranám servilní zákonodárce jde myslím nemusím, voliči je znají. Zdá se, že některým jejich stoupencům nedošlo, že:
   „Končí legrace, když hrobař šoupe rakví a čeká ovace!“
   Zkuste si prosím ověřit co obsahovalo 5 dodatečných bodů k této mistovské smlouvě z ledna 2000!
   Takže výsledek střízlivé úvahy: Lépe se včas pokusit, dát důvěru novým, mladým, u nichž nehrozí, že hlas propadne a nahrávat zvlčilým partajím, které už „dokázaly, co dokáží“! Jejich, v parlamentu usalašeným poslancům s funkcemi a mocí narostla pýcha, hloupost a nově i strach z těch, kteří se nebojí jít proti proudu… Dobrou volbou jsou Piráti, – bez ohledu na účesy či mládí, to určitě hovoří v jejich prospěch!

 6. jan rich napsal:

  Lidé jsou unaveni a znechuceni vládnoucími garniturami po r.1989.Především tím,jak rozkradly a jiným dopustily rozkrást stamiliardy.Proto se musel zrodit „Babiš“ a jeho protikorupční program.A okamžitě získal záplavu příznivců a strhl k intenzivnějšímu konání i orgány,které měly proti mafiím bojovat.To se neodpouští.Obzvlášť když se oživlé orgány začaly dotýkat těch dosud nedotknutelných.A tak se dosavadní rozkradači sjednotili v protibabišovskou frontu a vytvořili týmy s jediným cílem-zničit Babiše,který je existenčně ohrožuje.Šťourání v minulosti,využitelnost jeho slabých kroků,nasazení provokatérů,nezákonné odposlechy,nezákonné nahrávky,pomluvy a polopravdy-to vše je v arzenálu antibabišovských uskupení.A do toho teď ještě pan Malecký.Jen několik desítek hodin před volbami.Není Vám stydno?
  Takovým jako Vy vděčíme za zmanipulování veřejného mínění proti ANO.Jen Vy a Vám podobní mohou 24 hodin denně ve sdělovacích prostředcích svými pseudoargumenty ovlivňovat lidi.To byl ale nakonec cíl všech těch útoků.Neodpustitelné je však zastrašení jednotlivých lidiček v orgánech činných v trestním řízení.Odchod Šlachty a Babiše je poučil o tom,že mocní od r.1989 budou mocní ještě dlouho a že si vždy najdou ochotné spolupracovníky.Proto okamžitě změkli a Viagra k opětovné akceschopnosti se bude hledat opět desítky let.V tom vidím největší tragédii.

  • Tondach napsal:

   Babiš by vám za tohle měl osobně poděkovat! Mluvíte úplně stejně jako on, jak všeci kradnů a všeci jsou špatní a jenom on je tu pre lidí…. bože, bože!

   • jan rich napsal:

    Dosavadní vedení státu a ekonomická mafie u nás rozkradla od r.1989 stamiliardy.To je propkázané.Na Babiše se už ale delší dobu ukazuje prstem pro údajných 50 milionů dotací,které však byly zdůvodněny a přidělěny kompetentními orgány.Mám na očích klapky já nebo Vy?

    • Pamětník - bohužel napsal:

     Řekl bych že klapky na očích znamenají totéž, co obecně uznávané moudro:
     „Kdo nepozná, kde dobro, kde zlo je ukryto, netouží poučit se zas a zase a vždycky všude dbá jen o své koryto – i kdyby neměl štětiny je prase!“ Nevidícímu na barvě dresu nezáleží, a vesměs vnímá jen co slyší. Dnes jsou to z mnoha stran zběsilé útoky na mladé, aktivní, vzdělané Piráty.
     A protože mám důvod jim, (Pirátům) důvěřovat připomenu doporučení jistě důvěryhodného 1. ombudsmana JUDr. O. Motejla: „ Doporučoval bych všem občanům sledovat ty zastupitele, kteří nepostupují dobrověrně, pamatovat si je, a nevolit je. Všichni, kteří nepostupují otevřeně a transparentně, by neměli být voleni také. Dopouštěli, aby se zkazilo něco, co mělo být nejlepší.“
     Je to nenávist nebo více strach z vlastního neúspěchu, který nutí protagonisty profláknutých patrají plivat na Piráty jedovaté sliny?

  • Jakub Hrabe napsal:

   Přesné,toto by si měli ti zmanipulovaní číst 6krát denně,to ti nepřemýšliví jsou pátou kolonou pro každou demokracii…

  • Oskar )hanák z Hané) napsal:

   A které firmě zeskupiny AGROFERT vděčíme za zmanipulování 30% občanů pro ANOFERT 2011? Víte, nevíte?

   • jan rich napsal:

    Myslím,že jsem to dostatečně vysvětlil ve svém příspěvku.To černé jsou písmenka,to bílé pak nic.

   • Jakub Hrabe napsal:

    Netuším pane,jakou měl možnost Agrofert manipulovat. Filmy a dokumenty natočené za erár,
    knihy,periodika,Šuman,Auva,8 anonymních trest.oznámení,články v zahraničním tisku s odvoláním na anonymní(jak jinak)český zdroj,Čt24 atd.ANO, Agrofert opravdu manipuluje…Zmanipulovaný si nikdy nepřizná,že je manipulovaný, pane.

  • Luboš Tušl napsal:

   To je zaslepenost!
   Kozel zahradníkem.

 7. jan rich napsal:

  Děkuji za „vygumování“.Tušil jsem to.

  • Tomáš napsal:

   Pane jane richu, neděkujte za vygumování. Vy jste se vygumoval úplně sám :-). Děkujeme vám za to.

   • jan rich napsal:

    Vy dobře víte,komu mé sdělení patřilo.Přesto jste ho nepřehlédl a patřičně zneužil.Podle taktiky protibabišovské verbeže.Pokračujte v ní.V neděli u výsledků nashledanou.

 8. Jadran napsal:

  Nějak tady zapomínáte (proč asi, haha), jakou obrovskou zásluhu má na Babišově vzestupu ona „občanská“ společnost, nejrůznější „hlídací psi demokracie“, kteří už od dob Havlových zpochybňovali vše, co jen trochu zavánělo standardními poměry. Protikorupční hysterii Babiš sice využil, ale rozpoutaly ji všechny ty neprůhledně financované politické neziskovky, „nezávislá“ média na čele s Českou televizí a pokračují v tom až dodnes. Je až úsměvné, jak se Hlídací pes škube na řetězu, jenže právě takovéhle „občanská“ angažovanost neomarxistického typu s oslavou mravní relativity vede k tomu, že lidé médiím a politikům typu Kalouska a spol. prostě nevěří. Ti co volili Babiše ho volili z velké části právě proto, že už je štve to pokrytecké vzývání demokracie a je jedno, jestli se jedná sociální demokraty nebo o TOP09. Samozřejmě, že stejně se většina lidí dívá (pokud je na druhou stranu vůbec zaregistrují) na různé ty evropské hodnoty, miliardáře Janečky, rekonstrukce státu, transparency international (mimochodem – její bývalá šéfka je jistá Adriana Krnáčová, co jiného je potřeba dodávat), ale i další – např. banka všech těchto „občanských“ aktivit – open society fund a řada dalších. Jestli píše Babiš, že ho rozhořčilo, když Klaus prohlásil, že je u nás míra korupce cca jako ve Francii, tak měl samozřejmě pravdu. Míra korupce je u nás asi o něco vyšší, než v Německu, UK nebo ve Skandinávii, ale rozhodně je nižší než v jižní Evropě. Babiš sice povykuje o zlodějích, ale stačí se podívat, jak a kde získával majetek on. A hlavně kdy. Ale všichni ti „občané“ mu tu cestu umetli jednak svoji permanentní nenávistí vůči „běžné“ demokracii a propagandou vůči ní. Nakonec prezident Klaus měl svoje limity, zejména jeho pojetí zastupitelské demokracie se mi z duše protiví, ale pořád je tento systém se všemi chybami lepší, než ona občanská společnost, budovaná pod líbivými hesly typu Strany jsou pro straníky, občanské Fórum je pro všechny. Přiznejme si, že vývoj v Polsku a Maďarsku byl v zásadě daleko přirozenější (byť povyk na adresu konzervativního Polska a jednostranné podávání událostí v této zemi je jenom další ukázkou přihlouplé manipulace, stejně jako v případě Maďarska) než ona „občanská“ společnost – ve skutečnosti to měla být zástěrka pro vládnutí V. Havla a jeho neomarxistických samozvaných elit. A když jsme u té demokracie, to, co je u nás a v drtivé většině evropských zemí, žádnou demokracií není. Výjimkou je Švýcarsko a paradoxně částečně Francie. Ona demokracie nepotřebuje žádné přívlastky typu liberální (dříve lidová), stačilo by uvést do praxe jen ty základní principy, především tedy vládu většiny, ovšem za předpokladu dodržování práv jednotlivce. Ale vy smyslu prvních deseti dodatků ústavy USA nebo původní Deklarace práv člověka a občana a ne onoho paskvilu, který se jmenuje Listina práv a svobod, do které jsou vpašovány ty tzv. skupinové svobody, které popírají samotný princip práv jednotlivce. A ani tento paskvil není dodržován a je úplně jedno, jestli se jedná o zákon, kdy na obviněného z oné diskriminace je pohlíženo jako na viníka, pokud sám nedokáže, že one „děsný“ zločin nespáchal. A zajišťovací příkazy (z hlavy M. Kalouska) připraví bez spravedlivého soudu lidi o veškerý majetek a i když jim soud po deseti letech dá zapravdu, těch deset let a vše ostatní, co s tím souvisí jim to nevrátí. V demokracii platí, že všechny ty tři moci ve státě musí být odděleny a jejich moc musí být vybalancována. U nás je zcela běžné, že ministr je zároveň poslanec (spojení zákonodárné a výkonné moci), ale dokonce vysedává i v zastupitelstvích na nižších stupních. A nedivme se, že si to lidé neuvědomují, stačilo občas sledovat některé předvolební rozhovory, abychom pochopily, jak neuvěřitelně hloupí jsou oni „vysvětlovatelé“ všeho – novináři. Když se jeden z těch ještě jakž takž bystřejších v rozhovoru divil, co je na to, že je takhle zákonodárná a výkonná moc propojená a že vláda přece vládne tím, že vydává zákony, nestačil jsem kroutit hlavou. A nebo v rozhovoru s panem Robejškem se one redaktor zděsil při představě referenda o některých kontroverzních zákonech a jeho demokratické přesvědčení se projevilo, když začal pana Robejška poučovat, že na politická rozhodnutí máme – politiky….. takže takhle to dneska je a zrovna celý Hlídací pes (i když zdaleka nejen on) by v čele s pány Břešťanem a Maleckým asi měl hodně zpytovat svědomí, místo psaní hloupě a prvoplánově manipulativních článků psát pouze strohá fakta s něčím, co je jim asi zcela cizí a nepochopitelné – s maximální kázní se snahou po co nejvyšší míře objektivity.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko