Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš (2018). Foto: DAN MATERNA / MAFRA/ Profimedia
,

Ondřej Neumann: Prezidentskou volbu může rozhodnout Babišova mediální armáda

IN MEDIAS RES. Prezidentský kandidát, jenž ovládá přes čtvrtinu trhu tištěných médií, vlastní třetí nejnavštěvovanější zpravodajský web v zemi a nejposlouchanější soukromé rádio, jemuž jdou na ruku televize Nova i Prima, jehož novináři ve veřejnoprávních i soukromých televizích a rádiích komentují jeho šance i počiny, si stěžuje na nepřízeň médií! Řečeno s Václavem Havlem: „To jsou paradoxy, pane Vaněk!“

V neděli 30. října na obrazovkách TV Nova Andrej Babiš oznámil, že bude kandidovat v lednové prezidentské volbě. O dva dny později – v úterý 1. listopadu – s ním vyšel rozhovor v tištěném deníku Mladá fronta Dnes. Začínal jako hlavní materiál vydání a redakce ho opatřila titulkem „Proč chci být prezidentem“.

Což odpovídá daleko více „nadpisu“ reklamní brožury prezidentského kandidáta než titulku nejčtenějšího seriózního celostátního tištěného deníku v Česku, který se chlubí 420 tisíci čtenářů denně.

Totožný rozhovor – tentokráte pod titulkem „Chci vést pozitivní kampaň. Nekandiduji proti někomu, říká Andrej Babiš“ – tentýž den nabídl lidu i sesterský web iDnes.cz. Zde je na místě dodat, že v úterý 1. listopadu zabrousilo na stránky iDnes.cz dle NetMonitoru 1 428 348 čtenářů. Sečteno, podtrženo: Andrej Babiš dostal dva dny po oznámení své kandidatury šanci oslovit téměř 1,85 milionu lidí.

Ježíš na Teplicku

Stalo se tomu tak v mediálním domě Mafra, který Andreji Babišovi patří. Což mimo jiné znamená, že rozhovor s ním vedla jeho zaměstnankyně, o titulcích, čase vydání i umístění na stránkách deníku či webu pak rozhodovali další lidé, kteří od Andreje Babiše pobírají plat. Tento fakt byl ovšem jak na stránkách Mladé fronty Dnes tak iDnes.cz čtenářům cudně zamlčen.

(Na vysvětlenou – když třeba Hospodářské noviny či iHNed.cz dělají rozhovor se Zdeňkem Bakalou, je u rozhovoru zveřejněna informace, že Bakala je majitelem vydavatelství, které oba tituly vlastní. Tuto praxi vesměs dodržují i tituly vydavatelství CNC jako Blesk, či Blesk.cz, které spoluvlastní Daniel Křetínský.)

„Novinářská“ (spolu)práce zaměstnanců Babišova mediálního impéria na majitelově prezidentské kandidatuře tím ovšem zdaleka nekončila. O den později považovala autorka zmiňovaného rozhovoru  – Eva Pospíšilová, politická redaktorka pražské centrály – a s ní i vedení redakcí za nutné vyrazit s Andrejem Babišem na start jeho předvolební kampaně do Ústeckého kraje (regionální redaktoři zjevně nebyli hodni tohoto velkého úkolu).

Výsledkem je „novinářský útvar“ s titulkem „Babiš zahájil kampaň na Teplicku. Žena o holi ho vítala se slzami v očích“. Inspirace Novým zákonem (a jeho ústředním hrdinou) se zde nabízí sama…

Hnojomety se zastřelují

Své polínko pod kotlem rozbíhající se finální fáze prezidentské kampaně dodala i redakce dalšího z titulů Babišova mediálního impéria – Lidových novin, které si každý den přečte 159 tisíc lidí. V den startu Babišovy kampaně nabídla možným pochybovačům analýzu Prezident nemusí být bezúhonný“.

Text, který vysvětloval, že probíhající soud s Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo není žádný „formální problém“ pro jeho prezidentskou kandidaturu, byl samozřejmě zveřejněn i na webu Lidovky.cz, a to pro jistotu již 1. listopadu podvečer. Lidovky.cz ten den navštívilo 132 tisíc uživatelů internetu.

A můžeme pokračovat dál. Unikátním výtvorem z produkce zaměstnanců Andreje Babiše je kupříkladu „komentář“ dua Barbora Koukalová a Petr Konečný. Na bulvárním webu Expres.cz vyšel 6. listopadu večer (druhý den navštívilo web 200 tisíc lidí) pod titulkem: Koukalová & Konečný: Reálně hrozí, že Andrej Babiš vyhraje. A bude to zřejmě trest pro něj.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Na tomto „produktu“ není ani tak podstatné to, v jakém světle autoři líčí svého chlebodárce, jako míra pohrdání určená jeho konkurentům. „Babišův vstup do prezidentského klání samozřejmě jeho soupeře ohrožuje, nemá k sobě adekvátního rivala, stojí proti němu jakési twitterové figurky, které si vyprojektovalo pár bohatých bláhovců, kteří touží po tom, že až jejich konstrukt vyhraje, dostanou za odměnu teplá místa poradců a ředitelů,“ lze se zde mimo jiné dočíst.

A právě kydání špíny na Babišovu konkurenci v prezidentské volbě bude role, kterou podle pozorovatelů Babiš svěří své mediální divizi. „Andrej Babiš bude využívat svá média ve svůj prospěch. Média patřící do Mafry budou útočit na protikandidáty. Ostatně to můžeme vidět už nyní u Petra Pavla, který je cílem velice intenzivní negativní kampaně i z velké části právě z médií Mafry. Bude k tomu využívat své poslance, kteří budou sloužit k té ostré kritice ať už protikandidátů, nebo vlády. Ale věřím, že pokud Andrej Babiš dokáže udržet nervy na uzdě, tak se bude snažit tvářit, že on tu negativní kampaň nevede, že on je ten smířlivý a všechnu tuto špinavou práci za něj odvedou jeho zaměstnanci nebo jeho média,“ varuje třeba Miloš Gregor, expert na politický marketing z Masarykovy univerzity.

O hrozbě „cinknuté“ prezidentské volby jsem ostatně psal dávno před 30. října oznámenou kandidaturou politika, multimiliardáře a mediálního oligarchy v jedné osobě:

Ondřej Neumann: Proč prezidentské volby nebudou férové

Babišova mediální armáda

Proč to vše opět sepisuji? Andrej Babiš má oproti dalším kandidátům – kromě svého osobního majetku – jednu podstatnou výhodu. Zaměstnává armádu novinářů.

Jeho mediální skupina Mafra „je největším multimediálním domem na českém trhu, který prostřednictvím svých produktů pravidelně osloví 3,2 milionu čtenářů tisku a měsíčně 7,4 milionu návštěvníků internetu. Celková čtenost titulů Mafra je 4,93 milionu čtenářů, což představuje 56,2 % populace v ČR ve věku 12-79 let. Měsíční návštěvnost internetových projektů dosahuje 7,4 milionu reálných uživatelů“.

Citaci s výčtem mediální palebné síly Andreje Babiše – abych předešel nařčení z podjatosti – jsem si vypůjčil z webu Mafry. Pro úplnost je ještě potřeba doplnit, že do Babišova majetku „dále patří zábavný videoportál iDnes Kino, skupina hudebních TV stanic Óčko a Rádio Impuls (součástí mediální divize Agrofert)“. Pro přehlednost nabízím tabulku s dosahy produkce mediálního impéria Agrofertu.


Mediální palebná síla Andreje Babiše

Internet

iDnes.cz, Lidovky.cz, Expres.cz, eMimino.cz, Rajče.net, Portmonka…

7 400 000 návštěvníků měsíčně

Tisk

Deník Metro, týdeník zdarma 5plus2, deníky MF DNES a Lidové noviny, týdeníky Téma, Rytmus života a Pestrý svět, programový průvodci TV Max, Týdeník televize, TV Revue a TV plus 14, ženské časopisy Žena a život, Cosmopolitan, Harper´s Bazaar, Chvilka pro Tebe, Tina, Můj svět, Napsáno životem… 

3 200 000 čtenářů na vydání

Rozhlas

Rádio Impuls, RockZone 105,9

752 000 posluchačů denně

Televize

Stanice Óčko

1 500 000 diváků měsíčně


Xaver a spol. to zařídí!

Nedosti však na tom! Zaměstnanci Mafry pravidelně chodí komentovat – zřejmě z titulu „nezávislých novinářů“ – počiny i šance svého zaměstnavatele do veřejnoprávních i soukromých televizí či rádií.

K Babišově mediální palebné síle je potřeba připočíst i „nakloněná média“, mezi která patří kupříkladu televize Nova (ostatně právě v jejím živém vysílání exkluzivně oznámil, že bude kandidovat na prezidenta), televize Prima (na webu CCN Prima News 3. listopadu vyšel komentář s titulkem: Babiš prezidentské volby vyhraje. A koalice Spolu mu skvěle nahrála), web Parlamentnílisty.cz či internetová XTV.

A právě v pořadu Lubomíra Veselého zvaného Xaver si Andrej Babiš 17. listopadu (sic!) postěžoval na nepřízeň médií: „Média jsou na straně vlády, média už si vybraly… asi prezidentku…“

Takže kandidát, jenž ovládá přes čtvrtinu trhu tištěných médií, vlastní třetí nejnavštěvovanější zpravodajský web v zemi a nejposlouchanější soukromé rádio, jemuž jdou na ruku televize Nova i Prima, jehož novináři ve veřejnoprávních i soukromých televizích a rádiích komentují jeho šance i počiny, si stěžuje na nepřízeň médií! 

Řečeno s Václavem Havlem: „To jsou paradoxy, pane Vaněk!“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. Mirek napsal:

  Využil bych tu část komentáře slovutného autora „Hnojomety se zastřelují“. Přesně o to jde. Při volbě prezidenta se předem vytváří korupční prostředí, protože kandidáti jsou upláceni formovou příspěvků na volby. Čí politiku tedy budou dělat? Těch, kteří se živí prací, nebo těch, kteří mají zásluhy o zvolení. Je smutné, že když zaprodanci babišovi haní milé a usměvavé kandidáty našich nahnědlých přátel, tak je to projev kydání hnoje. Když totéž s nasazením soudů, policie a objektivních, přímo investigativních novinářů dělají spojenci bandery a dalších nácků z Ukrajiny, pak jde o spravedlnost. Vždyť jde jenom o kšeft. Žádné zájmy lidí práce všeho druhu.

 2. A.S. Pergill napsal:

  Komunisté měli v roce 1989 totální monopol na šíření informací a přesto jim to nestačilo. Pokud bude Babiš zvolen, tak jednoduše proto, že další kandidáti jsou pro většinu občanů méně přijatelní.

 3. Jindřich Mitter napsal:

  Bureš nemá šanci. V druhém kole jedeme všichni nekobliháři proti němu. Ať tam bude třeba prokopnutá popelnice, volím popelnici.

  • Pavel Šťásek napsal:

   Jaký je národ takového si zaslouží prezidenta a vládu. Zeman byl kámošem korupčníka bez předepsaných prověrek Mlynáře a rusofila Nejedlého, Bureš-Babiš je zase zlodějem našich tvrdě vydělaných peněz a za ně si kupuje zámek a zřizuje černé fondy ve Francii a za 600 miliónů koupí pozemky ve Slovinsku. To opravdu chcete mít za prezidenta STBáka a zloděje???

  • petrph napsal:

   No, spis bych to odhadoval ze to bude tak padesat na padesat a budete radi kdyz nejake to nejake procenticko nekobliharu navic rozhodne.
   A snad pochopite dve veci
   1. Zeman prenecha Babisovi vsechny svoje volice (a znova, tech bylo i minule tesne nad 50%.
   2. Ale ze hlavne, snad chapete ze spousta lidi neni vubec ale vubec nadsena z Fialovo politiky, ktera je uvrhava do bidy..ono to neni jen protoze Rusko – jsk doufam vite, ve statech kol nas je ta ekonomicka situace ‚zahadne? lepsi.Ze by treba meli lepsi vladu?)
   A Babis asi bude jediny kandidat kdo se vyslovi proti Fialovo vlade.Ti ostatni – jak lze zatim slyset pouziji Drahosovu vymluvu ‚prece budou o kazdem svem rozhofnuti diskutovat 🙂 a pak se uvidi 🙂

   • Pavel napsal:

    Petříkovi je zima a myslí, že za to může Fiala.

    • Horymír napsal:

     No a ne snad?
     Fialoví si mysleli, že problém vysedí a teď jim to zlomí vaz.
     Za ty šílené ceny elektřiny mohou jednoznačně oni, protože nekonali včas a správně!
     Ze svých daní je královsky platíme a oni se flákají a předvádějí svoji nekompetentnost.
     KAŽDÉ jejich rozhodnutí přichází pozdě a je málo účinné. Zato je však to nejdražší.

     • A.S. Pergill napsal:

      Naprostý souhlas. Navíc Fiala a spol. propásli jedinečnou šanci odmítnout Green Deal s tím, že na to prostě v současné (válečné) situaci nejsou prostředky. Což současná ekonomická situace státu jednoznačně ukazuje. A že si soudruzi z Bruselu mohou vybrat, zda podporu Ukrajině, nebo zavádění nesmyslného Green Dealu, který nemůže skončit jinak než Maova politika „Velkého skoku“, tj. totálním krachem s počtem obětí v procentech populace. Ale obojí současně se prostě ufinancovat nedá, to vidíme všude kolem sebe.

  • A.S. Pergill napsal:

   Vláda si sama svým neinteligentním počínáním si v době energetické a ekonomické krize zadělává na Babiše coby presidenta. Aby tomu zabránila, musela by v řadě oblastí otočit o 180, a je otázka, zda by to ještě stačilo, protože některé její negativní aktivity budou mít ještě dlouhé, nebo dokonce trvalé, negativní následky, padající na hlavy občanů.
   A lidé, nemající na zálohy na energie a trpící hladem a zimou vládního kandidáta volit nebudou, raději místo něj tu prokopnutou popelnici.
   Ostatně, můžeme být rádi, že se o moc hlásí Babiš. Srovnatelní „velduchové“ ve vládě Výmarské republiky dostali k moci Hitlera.

 4. petrph napsal:

  Ten problém je někde jinde. Tím že se ani fialová koalice, ani naše drahé elity nedokázaly dohodnout na jednom hlavním společném kandidátovi. Pokud by se tak stalo, měl by i Babiš nyní v médiích velice silného protivníka. Těch na něm nezávislých mediálních zdrojů, včetně našich vřp médií je taky spousta.

 5. Ladis napsal:

  Po přečtení článku zjišťuji, že asi nesleduji ty správná media. Už několik let jsem totiž svědkem naprosto zběsilé, nenávistné kampaně proti Babišovi, ne proti jeho politickým protivníkům.

  • skeptik napsal:

   Už několik let jsem totiž svědkem naprosto zběsilé, nenávistné kampaně proti Babišovi, ne proti jeho politickým protivníkům. Konec citátu. Podle všeho nečtete Babišovy noviny a neposloucháte Babišovo rádio.

   • Ladis napsal:

    Poslouchám Čro, Beat. sleduji ČT 24. CNN Prima. Z českých webů čtu Seznam, Novinky, Aktuálně, iDnes, Lidovky, Deník ref., Respekt A2, občas nahlédnu do Fora, Parláčů. 90 % fanatický antibabiš.

    • skeptik napsal:

     Vynechal jste Mladou Frontu Dnes, ale i ty Lidovky, které uvádíte jako vámi čtené, také stojí za to. Nemluvě o Babišem vydávaných a zadarmo rozdávaných novinách. Stejně tak TV CNN Prima news, která je něco jako televizní verze Parlamentních listů. Do Parlamentních listů občas nahlédnu, pokud chci vědět, co se nám kremelští soudruzi snaží nabulíkovat. Tam mají Babiše velmi rádi a jeho protivníky poplivou jak jen mohou. Nehovořím už o Sputniku nebo Aeronetu a podobných. Oblastní deníky vždy s názvem příslušného města a pak Deník si také na Babišových protikandidátech s oblibou smlsnou, zatím co Babišovi by vlezly do příslušného otvoru. Pokud Forum tyto zdroje alespoň částečně vyrovnává a píše o tom, o čem tyto zdroje cudně mlčí, je to jen dobře. A pokud by Forum snad napsalo nepravdu, už by jej Babiš dávno zažaloval. On se soudí rád.

     • A.S. Pergill napsal:

      Parlamentní listy opakovaně sepsuly i Babiše. I další lidi z jeho squadry. Ony totiž uveřejňují fakta, padni komu padni. Proto taky vadí našim socanům.

  • Horymír napsal:

   Mám tentýž pocit. Hnojomety se nezastřelují, ty už několik let pálí naplno směr Babiš a Zeman.
   Posledně se mi moc líbil článek na tojeFÓRum 24 , ohledně výbuchu rakety na polském území. Nadpis zněl: „Pavel a Nerudová zareagovali správně, Babiš propadl.“
   Pavel a Nerudová okamžitě obvinili Rusko, Babiš poslal soustrastný telegram a řekl, že událost se musí důkladně vyšetřit.
   A ejhle, ona to ukrajinská raketa !
   A pak kdo propadl.

 6. Milan Řehák napsal:

  Nejošklivějšího Slováka NEVOLIT ,horší než Vasil Bilak. Má za úkol rozbít ČR.jak ekonomicky tak politicky.

 7. Pavel Šťásek napsal:

  Jaký je národ takového si zaslouží prezidenta a vládu. Zeman byl kámošem korupčníka bez předepsaných prověrek Mlynáře a rusofila Nejedlého, Bureš-Babiš je zase zlodějem našich tvrdě vydělaných peněz a za ně si kupuje zámek a zřizuje černé fondy ve Francii a za 600 miliónů koupí pozemky ve Slovinsku. To opravdu chcete mít za prezidenta STBáka a zloděje??? Schillerová se za naše prachy fotí s pávem! Tím se nechci ani nemohu zastávat Fialy, který je podělaný z demonstrace státních úředníků a místo aby jich 50% propustil tak jim z našich peněz 23 miliard přidá.
  Přijměte nového úředníka a on vymyslí nové nesmyslné lejstro, aby byl „užitečný“.

 8. Michal Koropecký napsal:

  Babiš nám nějak „Orbánovatí“, tam v Maďárii už téměř neexistuje od vlády nezávislé médium. A? Potom se všichni diví, že jak je tam opozice slabá a jak Orbán a jeho věrní opět mají ústavní většinu. Mimochodem nebyl Babiš protahován za to, že jako ústavní činitel by neměl vlastnit média? Nepovedlo se opět nic, média vlastní stále. Nebo se nenašel žádný žalobce, který by to dotáhl k odsouzení „přestupníka“ a/nebo ke konfiskaci neoprávněně vlastněných médií?

 9. Miroslav napsal:

  Ať už bude zvolen prezidentem ČR kdokoli, nedělá mi problém respektovat vůli většiny voličů. Jestliže si občané zvolí Petra Pavla a nebo Babiše a nebo kohokoli jiného. Neustále kňučeni, že Babiš má možnost využívat ke své vlastní propagaci Mafru je ubohost. Čtenáři nejsou jakéhokoliv periodika ovce a nevěřím, že se nechají ovlivnit ať už lidovkama a nebo hlídacím psem.

  • Danica napsal:

   Souhlasím. Respekt k demokracii patří. I když z těchto dvou nechci ani jednoho.

  • skeptik napsal:

   Čtenáři nejsou jakéhokoliv periodika ovce a nevěřím, že se nechají ovlivnit ať už lidovkama a nebo hlídacím psem. Konec citátu. Rozhlédněte se pořádně okolo sebe Miroslave a uvidíte velké stádo ovcí, které se nechaly ovlivnit Parlamentními listy, Sputnikem, Aeronetem a dalšími a dalšími ruskými dezinformačními weby. Pak jdou na Václavské náměstí a tam demonstrují za vystoupení z EU a NATO.

   • A.S. Pergill napsal:

    Skeptiku,
    vystoupení z EU jednoznačně ano. Škodí nám v podstatě vším, čím nás ovlivňuje.
    S NATO je to složitější, konflikt na Ukrajině je jakýsi prubířský kámen (zda se něco zlepšilo). Rozhodně ale nemá cenu spoléhat se na hejno zajíců, prchajících o 106 z Afgánistánu stylem „Utěkajtě, nožičky moje, lebo vás nabarvím na hnědo!“. Pokud se NATO pronikavě nezlepší (řekněme si to upřímně – pokud se v USA nedokáží zbavit vedení státu demokraty), tak členství v něm minimálně nebude znamenat žádné garance našeho bezpečí (ne, že by to bylo něco, co bychom ze své historie už neznali).
    A obávám se, že naše brigáda rychlého nasazení by stačila hájit nanejvýš střed Prahy po dobu pár desítek hodin, tedy ještě menší území a kratší dobu než pražští povstalci v květnu 1945.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.