Foto: Andrej Babiš

Ondřej Neumann: Proč prezidentské volby nebudou férové

Napsal/a Ondřej Neumann 14. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Bohužel již nyní můžeme s jistotou konstatovat, že prezidentská volba nebude fér. A že multimiliardář, mediální magnát a obžalovaný expremiér se vysměje do očí všem slušným, demokratickým kandidátům. Potažmo nám všem. A že jsme ho bohužel nechali zajít tak daleko, že jsme teď proti jeho podlým metodám fakticky bezbranní.

Andrej Babiš si před lety svůj úspěch v politice pojistil koupí mediálního domu Mafra, ke kterému si později pořídil Rádio Impuls a vydavatelství Bauer Media s desítkami titulů zaměřených převážně na ženské publikum. A právě tyto tituly ve velkém již před parlamentními volbami produkovaly články představující expremiéra Babiše jako „super tátu od rodiny“.

Roztančený Andrej

I když o své prezidentské kandidatuře Andrej Babiš zatím mlží, fakticky již řadu týdnů vede intenzivní kampaň po celé republice (Babišův obytňák) podpořenou rozsáhlou billboardovou kampaní (Za Babiše bylo líp). A bohužel jako již tradičně doprovázenou i mediální „masírkou“ zaměřenou na starší ženskou generaci.

Nezastřené propagandistické články nedávno zmapoval redakční kolega z HlídacíPes.org Vojtěch Berger.

„Roztančený a skvěle naladěný Andrej nadchl snad všechny přítomné diváky, kteří ocenili, že si na nic nehrál a choval se jako jeden z nich,“ vykreslil jeden z prvních letošních výjezdů Andreje Babiše „obytňákem“ mezi voliče v Brně časopis Čas pro hvězdy.

A předvolební cesty expremiéra do regionů pomáhal časopis propagovat i v dále v textu: „Vůz je velký, a tak v něm lidé mohou i počkat, než se na ně dostane řada, pokud se mnou budou chtít mluvit,“ citoval Babiše magazín v popisku u jedné z fotek. S podobnými články se přidaly i další volnočasové tituly z Babišova vydavatelství Mafra – Pestrý svět nebo Rytmus života.

„Působil hodně uvolněně a v pohodě. Rozdal neskutečné množství podpisů a vůbec nikoho neodmítl s žádostí o společnou fotku. Neměl manýry, nikomu se nevnucoval, do povídání s lidmi netahal politiku. Bavil se s každým, kdo projevil zájem,“ citoval Rytmus života jednoho z účinkujících na brněnské akci a dál tím přiživoval premiérův pozitivní obraz.

Prezidentská mediální palba

I když tedy Babiš stále oficiálně neřekl, že bude příští rok usilovat o post prezidenta, půdu pro kandidaturu mu zjevně pomáhají připravovat i jím vlastněná média. V případě volnočasových časopisů cílí především na voličky, včetně těch starších. Právě ty se také často objevují na Babišových propagačních videích a fotkách ve statusech na jeho sociálních sítích. Právě u nich rezonuje obraz Babiše coby „prima táty od rodiny, který má rád svíčkovou“ a jeho ženy coby první dámy, která se věnuje charitě.

„Masírku“ zbylé části potenciálních voličů Babišovi – stejně jako v minulosti – zajistí tituly jako iDnes, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či časopis Téma. Pro připomenutí: Babišova mediální skupina Mafra je největším multimediálním domem na českém trhu, který prostřednictvím svých produktů pravidelně osloví 3,26 milionu čtenářů tisku a měsíčně 7,4 milionu návštěvníků internetu. Celková čtenost titulů Mafry je 4,99 milionu čtenářů, což představuje 56,4 % populace v ČR ve věku 12-79 let.

Pomocí této mediální palebné síly Babiš dlouhé měsíce dopředu „kypří“ prezidentské válečné pole. V rozporu s dobrými mravy, v rozporu se zákonem.

Marný pokus o fér hru

Když předseda Senátu Miloš Vystrčil vyhlásil termín prvního kola prezidentské volby na 13. a 14. ledna 2023, avizoval, že tak činí s velkým předstihem, protože řada kandidátů již ohlášených i těch očekávatelných už rozjela kampaň na plné otáčky. A protože povolené náklady (v prvním kole je to 40 milionů korun) se počítají od data vyhlášení voleb, musel si prý s vyhlášením termínu pospíšit, aby srovnal startovací podmínky.

Hezký pokus. Babiše to bezpochyby nijak neumravní. Jen za PR články ve svých časopisech by musel za normálních okolností platit miliony, do nákladů kampaně je však zcela jistě nezapočítá. Stejně tak jako stovky billboardů rozesetých dlouhé týdny od Aše po Valašské Klobouky .

Již nyní můžeme s jistotou konstatovat, že prezidentská volba nebude fér. A že multimiliardář, mediální magnát a obžalovaný expremiér se vysměje do očí všem slušným, demokratickým kandidátům. Potažmo nám všem. A že jsme ho bohužel nechali zajít tak daleko, že jsme teď proti jeho podlým metodám fakticky bezbranní.


Komentář vyšel v Týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)