Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Andrej Babiš
,

Ondřej Neumann: Proč prezidentské volby nebudou férové

IN MEDIAS RES. Bohužel již nyní můžeme s jistotou konstatovat, že prezidentská volba nebude fér. A že multimiliardář, mediální magnát a obžalovaný expremiér se vysměje do očí všem slušným, demokratickým kandidátům. Potažmo nám všem. A že jsme ho bohužel nechali zajít tak daleko, že jsme teď proti jeho podlým metodám fakticky bezbranní.

Andrej Babiš si před lety svůj úspěch v politice pojistil koupí mediálního domu Mafra, ke kterému si později pořídil Rádio Impuls a vydavatelství Bauer Media s desítkami titulů zaměřených převážně na ženské publikum. A právě tyto tituly ve velkém již před parlamentními volbami produkovaly články představující expremiéra Babiše jako „super tátu od rodiny“.

Roztančený Andrej

I když o své prezidentské kandidatuře Andrej Babiš zatím mlží, fakticky již řadu týdnů vede intenzivní kampaň po celé republice (Babišův obytňák) podpořenou rozsáhlou billboardovou kampaní (Za Babiše bylo líp). A bohužel jako již tradičně doprovázenou i mediální „masírkou“ zaměřenou na starší ženskou generaci.

Nezastřené propagandistické články nedávno zmapoval redakční kolega z HlídacíPes.org Vojtěch Berger.

„Roztančený a skvěle naladěný Andrej nadchl snad všechny přítomné diváky, kteří ocenili, že si na nic nehrál a choval se jako jeden z nich,“ vykreslil jeden z prvních letošních výjezdů Andreje Babiše „obytňákem“ mezi voliče v Brně časopis Čas pro hvězdy.

A předvolební cesty expremiéra do regionů pomáhal časopis propagovat i v dále v textu: „Vůz je velký, a tak v něm lidé mohou i počkat, než se na ně dostane řada, pokud se mnou budou chtít mluvit,“ citoval Babiše magazín v popisku u jedné z fotek. S podobnými články se přidaly i další volnočasové tituly z Babišova vydavatelství Mafra – Pestrý svět nebo Rytmus života.

„Působil hodně uvolněně a v pohodě. Rozdal neskutečné množství podpisů a vůbec nikoho neodmítl s žádostí o společnou fotku. Neměl manýry, nikomu se nevnucoval, do povídání s lidmi netahal politiku. Bavil se s každým, kdo projevil zájem,“ citoval Rytmus života jednoho z účinkujících na brněnské akci a dál tím přiživoval premiérův pozitivní obraz.

Prezidentská mediální palba

I když tedy Babiš stále oficiálně neřekl, že bude příští rok usilovat o post prezidenta, půdu pro kandidaturu mu zjevně pomáhají připravovat i jím vlastněná média. V případě volnočasových časopisů cílí především na voličky, včetně těch starších. Právě ty se také často objevují na Babišových propagačních videích a fotkách ve statusech na jeho sociálních sítích. Právě u nich rezonuje obraz Babiše coby „prima táty od rodiny, který má rád svíčkovou“ a jeho ženy coby první dámy, která se věnuje charitě.

„Masírku“ zbylé části potenciálních voličů Babišovi – stejně jako v minulosti – zajistí tituly jako iDnes, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či časopis Téma. Pro připomenutí: Babišova mediální skupina Mafra je největším multimediálním domem na českém trhu, který prostřednictvím svých produktů pravidelně osloví 3,26 milionu čtenářů tisku a měsíčně 7,4 milionu návštěvníků internetu. Celková čtenost titulů Mafry je 4,99 milionu čtenářů, což představuje 56,4 % populace v ČR ve věku 12-79 let.

Pomocí této mediální palebné síly Babiš dlouhé měsíce dopředu „kypří“ prezidentské válečné pole. V rozporu s dobrými mravy, v rozporu se zákonem.

Marný pokus o fér hru

Když předseda Senátu Miloš Vystrčil vyhlásil termín prvního kola prezidentské volby na 13. a 14. ledna 2023, avizoval, že tak činí s velkým předstihem, protože řada kandidátů již ohlášených i těch očekávatelných už rozjela kampaň na plné otáčky. A protože povolené náklady (v prvním kole je to 40 milionů korun) se počítají od data vyhlášení voleb, musel si prý s vyhlášením termínu pospíšit, aby srovnal startovací podmínky.

Hezký pokus. Babiše to bezpochyby nijak neumravní. Jen za PR články ve svých časopisech by musel za normálních okolností platit miliony, do nákladů kampaně je však zcela jistě nezapočítá. Stejně tak jako stovky billboardů rozesetých dlouhé týdny od Aše po Valašské Klobouky .

Již nyní můžeme s jistotou konstatovat, že prezidentská volba nebude fér. A že multimiliardář, mediální magnát a obžalovaný expremiér se vysměje do očí všem slušným, demokratickým kandidátům. Potažmo nám všem. A že jsme ho bohužel nechali zajít tak daleko, že jsme teď proti jeho podlým metodám fakticky bezbranní.


Komentář vyšel v Týdeníku Forum.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Karel Bláha napsal:

  Pan Neuman brečí hezky,ale nad nesprávným hrobem!

  • Miroslav napsal:

   To je opravdu marnost. 😁 Volby ještě nezačaly a už ukňouránci začínají fňukat. Já netvrdím, že většina může mít vždy pravdu, ale na tom je založena demokracie. Kdyby byly prezidentske volby parlamentní, tak se zase začne čachrovat a čarovat. Kdyby to náhodou nevycházelo například o jeden hlas, tak se někdo může uklidit na pár dní někam do chládku, jako jsme už zažili. PS: chtěl jsem vám poslat na účet jednu korunu, ale tenhle plátek si tu jednu korunu nezaslouží.

   • Jaroslav Vydra napsal:

    Pokud váš bystrý intelekt vidí článek jako „fňukání“, tak si tu korunu někam strčte, protože jste již zaplatil tisíce Burešovi na kampaň. Jo to kampáň, místo práce v Parlamentu, za kterou bere statisíce, pak za platby za jeho mediální produkty jako Lidovky atd… prostě vy ubožáci co nic nevidí a ničemu nerozumí, budete vybírat zloděje, aby se vyhnul kriminálu. To jste to ale fakt vykoumali!

 2. wenkovan napsal:

  „My“ jsme ho nechali takto vyrůst? Kdo je to „my“? Kdo nechal Bureše ukrást Petrimex, mimořádně v parlamentu odhlasovat biopaliva, atd. atd.? Kdo se od něj nechal kupovat a pást až do té doby, než si Bureš spočítal, že bude levnější ovládnout celý parlament a vládu než korumpovat jednotlivé poslance a strany?
  A že volby nebudou „fér“? Co to jako znamená, že asi nevyhrají ti správní? Fér rozhodně volby nebudou, pokud si ti správní prosadí korespondenční způsob volby. Že je to ideální nástroj k falšování voleb už se prokázalo v praxi a nemusíme ani do USA, stačí vzorné demokratické Rakousko.

  • Jiří Choun napsal:

   Pro mě fér znamená, že se budou dodržovat pravidla, tedy v tomto případě zákonem stanovené finanční limity pro kampaň a ne je obcházet např. za pomocí propagačních článků v médiích, která vlastním a nebo místo práce na svém pracovišti se předvádět v obytňáku a nenazývat to kampaní. A korespondenční volba jako ideální nástroj falšování? Pro prezidenta, který ve volbách prohrál, je to jistě totální zlo, stejně jako pro jeho fanoušky, kteří dorazili do Washingtonu a demokraticky zabili a zranili řadu osob, kteří zločinně bránili úřad dle své pracovní smlouvy.

   • A. S. Pergill napsal:

    Už jen stanovení těchto limitů je určitým způsobem neférové.

 3. petrph napsal:

  Tak ono se dám jistě souhlasit, že ty volby férové nebudou, protože česká velká média skutečně politicky nezávislá a objektivní být neumí..
  Halt si musíme počkat, až se objeví ten kýžený hrdina na bílém koni, společný a ten jediný správný kandidát vládní koalice, všeho lidu, vesmíru a vůbec (kde sakra je, letos má zpoždění), a naše drahá veřejnoprávní ČT mu zajistí takovou mediální podporu, že redaktorky časopisů pro paní a dívky z domu Mafra zblednou závistí a odejdou do kláštera.
  A to ve vzduchu stále visí možnost, že by se „těm správným stranám“ podařilo protlačit do zimy korespondenční volbu. A pak by ti ostatní, slušní a demokratičtí kandidáti byli skutečně v pytli..:)))

 4. Admirál napsal:

  Ano. Sprostý obžalovaný.

  Už jen toto sdělení mě utvrzuje, že volby budou férové.

  Podrazy a fauly používají všichni, nejen Ježibabiš (viz sprostý obviněný). Tedy prohnilí proti prohnilým.

  Když o tom Ježibabišovi tady na HP a jinde tak špatně píšou, bude na něm zcela určitě něco dobrého, co jsem třeba ani nepostřehl a proto je ho třeba podpořit.

 5. Melánie Váchová napsal:

  Co to je za mediální masáže pro koho pro ty oytomnělé Milion chvilek, na Letné? 30 let srabu ODS co vám umí a nikdy NIC neukradla, nevytunelovala se špičkami svých mafiánů Don Pablo a Rychetský, Pospíšila od Klause , Topolánka, Nečase těch kauz za miliardy, toho občané už mají opravdu vchovatě, takže zastírací manévry této třicetileté žumpy opět může zase Babiš, a ještě chudáci ty změny starší, seniorky, vždyť byste pisálkové ani na nic jiného neměli jděte už s babišárnou do .:.:háje nic jiného tu nemáte????

 6. A. S. Pergill napsal:

  Problém je, že Babiš může tuhle agitku vydávat i za přípravu na komunální volby. Navíc kumulativní součet čtenářů jednotlivých položek z Mafra neodpovídá realitě, protože řada z nich kupuje či odebírá víc titulů paralelně.

  • petrph napsal:

   Že bych hlavně připomněl, „za to se nezavírá“,
   jediný postih který (nejen Babiš) za to může dostat od ÚDHSP jest finanční pokuta, a to ještě dávno po volbách a ještě se o ní bude pár let tahat po soudech.
   Čili, jedna věc je co „za agitku vydávat/nevydávat“, a říkat voličům během té volební kampaně,
   a věc druhá, co napíšou jeho finanční poradci a advokáti do odvolání proti té pokutě.

   S tím se ale musíme smířit, že takto právo funguje, a pro všechny…

 7. Jan C. napsal:

  Prezidentské volby nebudou férové, na tom se asi shodnou všichni, ať preferují kohokoliv. V dnešní těžké době by ale bylo hloupé mít opět jako hlavní motto boj proti Babišovi. Čapí hnízdo je hodně omleté. V Pandora Papers se na něj už asi nic nevyšťourá (jiní významní Češi tam zřejmě nejsou). Že by se nějací další strážci demokracie a dobrých mravů (jako pánové Šafr a V. Klusák) pokusili opět dovézt A. Babiše juniora a využít ho v kampani? To také není pravděpodobné. Oponenti jistě použijí něco nového, jsem zvědav. Možná ale žádný velký humbuk nebude, lidé budou mít tou dobou úplně jiné starosti.

 8. Iva Čejková napsal:

  Pokud budou řádně zajištěny, nejen papírovou páskou přes urnu a nezávislou volební komisí ( kdy už je povolili na dva dny , kdy noc je mocná čarodějka), tak by mohly být objektivní. Proto se odpůrci řádných voleb tolik snaží protlačit korespondenční volbu. To je rajský prostor pro podvodníky.
  Těmto zrádcům demokracie nestačilo zprznění parlamentních pravidel ?

 9. Jiří napsal:

  Stačí zrušit přímou volbu a vrátit volbu zpět do rukou PS a Senátu. Bude to mít dva efekty. Ušetří se náklady na volby a omezí se “ nestandartní“ kandidáti.

  • A. S. Pergill napsal:

   A volby se vrátí do časů boje Dona Carlose s Donem Číčem, budou se posílat dopisy s náboji, fotky dětí („a tyhle příště nevyfotíme, ale zastřelíme“), prostě ukázková „demokracie“.

 10. Tomáš napsal:

  Nejsem si vůbec jistý tvrzením, že prezidentské volby, nebudou férové. Větší obavy mám z toho, že bude zvolen prezident, který bude jak vandrak v průjezdu, od zdi ke zdi. Jde se do velmi složitých a turbulentnich času. Jen uvedu dva příklady prezidentka Slovenska pí Caputova a prezident Ukrajiny p. Zelensky. Oba jmenované příklady jsou povážlive a nedávají naději na dobrá řešení pro uvedené státy v budoucnosti.

 11. Barvíř napsal:

  Pan komentátor jasně oznámil, že volby byly vyhlášeny předčasně, hlavně kvůli panu Babišovi.Nebylo to kvůli voličům ČR, protož voliči jsou na dovolených. Pan Babiš se zatím nepřihlásil jako kandidát a po soudu to třeba ani neudělá na prosbu manželky. Už se to dá kvalifikovat jako dignoza Babiš.

 12. A. S. Pergill napsal:

  Neférovost mají presidentské volby už v samém začátku: Stačí porovnat, kolik podpisů stačí kandidátovi od zkorumpovaných poslanců a senátorů, a kolik jich musí nasbírat od poctivě pracujících lidí.

  • skeptik napsal:

   Vy víte Pergille o zkorumpovaných poslancích nebo si to jen myslíte? Pokud něco konkrétního víte, podal jste už trestní oznámení nebo takový trestný čin kryjete? Proč nám jména těch zkorumpovaných poslanců neprozradíte? Nechcete se stát hrdinou boje proti korupci mezi našimi poslanci? Pokud nic nevíte, pak zmlkněte a své rozumy si ponechte pro Sputnik a Parlamentní listy.

   • A. S. Pergill napsal:

    Milý Skeptiku,
    Mohu vědět, ale nemít důkazy. To, že aktivity mnoha našich zákonodárců jsou takové, že korupce je jediným logickým, či reálně možným, vysvětlením, bohužel, nestačí. Až někoho z nich chytnou s krabicí od vína plnou pětitisícovek, tak rád zatleskám. A vůbec nebudu závidět policistům a prokurátorům, snažícím se to prodat soudu coby nezpochybnitelný důkaz korupce.
    A jak byste nazval situaci, kdy zákonodárci hájí své stavovské (či skupinové) zájmy proti zájmu voličů? Je to korupce nebo ne?

 13. Pepa napsal:

  Přímá volba prezidenta je správně. Komentáře s vyjádřením nadějí, kdo zvítězí, je také správně a demokratické. Nálepkování kandidátu před volbou je také správně. Vítěz voleb bere na 5 let hrad do svých rukou. Tak o co vám jde?

Přidávání komentářů není povoleno