Moderátor ČRo a radní ČT Lubomír Veselý v rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem

Ondřej Neumann: Potvrzeno! Xaver Veselý nechal Babišovi volný prostor k politické sebeprezentaci

Napsal/a Ondřej Neumann 31. října 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Moderátor Lubomír Xaver Veselý nezvládl „nepolitický rozhovor“ s Andrejem Babišem v Českém rozhlase. Přestože si uvědomoval, že předseda vlády na vlnách ČRo provádí politickou sebechválu, nijak nezasáhl a nechal ho mluvit dál. K tomuto závěru došla analýza Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, měsíc poté, co na pořad upozornil HlídacíPes.org. 

„Český rozhlas nedávno nabídl Andreji Babišovi ve svém vysílání prostor bez jakýchkoli kritických dotazů. Premiér ho využil naplno. Posluchači regionálního vysílání po celé zemi tak slyšeli zhruba hodinové vyprávění muže, který nikdy nelže a kterého trápí „vymyšlené pseudoaféry“ a lidská nenávist. Podle ČRo bylo vše v souladu s rozhlasovým kodexem – nešlo prý o diskusi, ale o zábavu.“

Těmito slovy začínal článek HlídacíPes.org publikovaný letos 23. září. V něm autor Vojtěch Berger analyzoval rozhovor moderátora Lubomíra Xavera Veselého s českým premiérem na ČRo Region v pořadu Xaver a host.

Analýza zaujala autory pořadu České televize Newsroom, který je věnovaný médiím. V rámci natáčení reportáže pro rubriku Mediální přestřelka dorazila moderátorka se štábem do ČRo a zeptala se Xavera Veselého, co na naši analýzu říká. Moderátor místo odpovědi začal kritizovat ČT, pořad Newsroom i HlídacíPes.org.

Tento svůj výstup nechal natočit vlastním štábem a video s příslušným komentářem zveřejnil v internetové televizi XTV, která ve stejné době měla oficiální sídlo na adrese Xavera Veselého a jejíž hlavní tváří je právě Veselý.

Teď Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která dohlíží na nezávislost vysílání, dala na základě vlastní analýzy závěrům HlídacíPes.org za pravdu.

„..host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ píše RRTV.

Srovnejme to s hlavním závěrem HlídacíPes.org: „prostor bez jakýchkoliv kritických dotazů… premiér ho naplno využil.“

RRTV si analýzu zadala na základě stížnosti posluchačky Johany Heřmánkové. Jíž pak mimo jiné odpověděla:

„Provedená analýza došla k závěru, že host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá.

Do roviny politické debaty rozhovor ovšem nesklouzával, protože moderátor prakticky vůbec nereagoval na vlastní obsah témat, k nimž host rychle odbočoval od původních otázek. Vždy pouze položil další otázku nepolitické povahy. Politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění tohoto dílu tím však nezabránil.

Popsané skutečnosti jsou však záležitostí dramaturgie pořadu a analýza v nich neshledala porušení paragrafu 31 odst. 2 a 3 zákona č. 231/2001 Sb. ani jiných předpisů.“

Celá odpověď Rady k přečtení ZDE:

RRTV tedy jednoznačně konstatovala, že Lubomír Xaver Veselý si „uvědomoval, že zde tato (Babišova) propagace probíhá“ a nezabránil „politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění tohoto dílu“. Přesto konstatovala, že neshledala porušení konkrétního paragrafu zákona. Jak si tento paradox vysvětlit?

Nejspíše tím, že v odpovědi zmiňovaný paragraf řeší objektivitu a vyváženost „zpravodajských“ a „politicko-publicistických pořadů“. A protože pořad Českého rozhlasu Xaver a host se prezentuje jako NEPOLITICKÝ a Xaver Veselý nepoložil POLITICKOU OTÁZKU, jen nechal Andreji Babišovi volné pole k POLITICKÉ SEBEPREZENTACI, nedošlo podle Rady k porušení zákona. Trochu Hlava XXII, trochu alibismus, ale budiž.


§ 31 – Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů

Obsah programů

(1) Provozovatel vysílání a provozovatel převzatého vysílání má právo vysílat programy svobodně a nezávisle. Do jejich obsahu lze zasahovat pouze na základě zákona a v jeho mezích.

(2) Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.

(3) Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.


Rozhodnutí RRTV je o to pikantnější, že jeden z jejích členů na svém Facebooku dával Xavera Veselého a jeho slovní atak na redaktorku Newroomu za vzor, jak jednat s novináři z České televize, které označil za „samozvané vykladače morálky“. Konkrétně Vadim Petrov.

Vadim Petrov na Facebooku o reakci Xavera Veselého:

 

 

Domyšleno – člen RRTV kritizuje novináře ČT za dotaz k věci, kterou později analýza samotné Rady označí za relevantní a chválí Xavera Veselého za reakci, která po zcela nezvládnutém moderování pořadu (viz analýza Rady) absolutně není na místě.

Dnes – 31. října – o obsahu pořadu Xaver a host s Andrejem Babišem jedná na základě podnětu HlídacíPes.org i Rada Českého rozhlasu. Řešit se bude především soulad zmiňovaného pořadu a dalších mediálních výstupů moderátora Veselého s kodexem ČRo.

Příští úterý se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude zabývat i již zmiňovanou „přestřelkou“ mezi Xaverem Veselým a redaktorkou pořadu Newsroom.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)