Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Moderátor ČRo a radní ČT Lubomír Veselý v rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem
Printscreen: YouTube,

Ondřej Neumann: Potvrzeno! Xaver Veselý nechal Babišovi volný prostor k politické sebeprezentaci

IN MEDIAS RES. Moderátor Lubomír Xaver Veselý nezvládl „nepolitický rozhovor“ s Andrejem Babišem v Českém rozhlase. Přestože si uvědomoval, že předseda vlády na vlnách ČRo provádí politickou sebechválu, nijak nezasáhl a nechal ho mluvit dál. K tomuto závěru došla analýza Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, měsíc poté, co na pořad upozornil HlídacíPes.org. 

„Český rozhlas nedávno nabídl Andreji Babišovi ve svém vysílání prostor bez jakýchkoli kritických dotazů. Premiér ho využil naplno. Posluchači regionálního vysílání po celé zemi tak slyšeli zhruba hodinové vyprávění muže, který nikdy nelže a kterého trápí „vymyšlené pseudoaféry“ a lidská nenávist. Podle ČRo bylo vše v souladu s rozhlasovým kodexem – nešlo prý o diskusi, ale o zábavu.“

Těmito slovy začínal článek HlídacíPes.org publikovaný letos 23. září. V něm autor Vojtěch Berger analyzoval rozhovor moderátora Lubomíra Xavera Veselého s českým premiérem na ČRo Region v pořadu Xaver a host.

Analýza zaujala autory pořadu České televize Newsroom, který je věnovaný médiím. V rámci natáčení reportáže pro rubriku Mediální přestřelka dorazila moderátorka se štábem do ČRo a zeptala se Xavera Veselého, co na naši analýzu říká. Moderátor místo odpovědi začal kritizovat ČT, pořad Newsroom i HlídacíPes.org.

Tento svůj výstup nechal natočit vlastním štábem a video s příslušným komentářem zveřejnil v internetové televizi XTV, která ve stejné době měla oficiální sídlo na adrese Xavera Veselého a jejíž hlavní tváří je právě Veselý.

Teď Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která dohlíží na nezávislost vysílání, dala na základě vlastní analýzy závěrům HlídacíPes.org za pravdu.

„..host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ píše RRTV.

Srovnejme to s hlavním závěrem HlídacíPes.org: „prostor bez jakýchkoliv kritických dotazů… premiér ho naplno využil.“

RRTV si analýzu zadala na základě stížnosti posluchačky Johany Heřmánkové. Jíž pak mimo jiné odpověděla:

„Provedená analýza došla k závěru, že host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá.

Do roviny politické debaty rozhovor ovšem nesklouzával, protože moderátor prakticky vůbec nereagoval na vlastní obsah témat, k nimž host rychle odbočoval od původních otázek. Vždy pouze položil další otázku nepolitické povahy. Politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění tohoto dílu tím však nezabránil.

Popsané skutečnosti jsou však záležitostí dramaturgie pořadu a analýza v nich neshledala porušení paragrafu 31 odst. 2 a 3 zákona č. 231/2001 Sb. ani jiných předpisů.“

Celá odpověď Rady k přečtení ZDE:

RRTV tedy jednoznačně konstatovala, že Lubomír Xaver Veselý si „uvědomoval, že zde tato (Babišova) propagace probíhá“ a nezabránil „politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění tohoto dílu“. Přesto konstatovala, že neshledala porušení konkrétního paragrafu zákona. Jak si tento paradox vysvětlit?

Nejspíše tím, že v odpovědi zmiňovaný paragraf řeší objektivitu a vyváženost „zpravodajských“ a „politicko-publicistických pořadů“. A protože pořad Českého rozhlasu Xaver a host se prezentuje jako NEPOLITICKÝ a Xaver Veselý nepoložil POLITICKOU OTÁZKU, jen nechal Andreji Babišovi volné pole k POLITICKÉ SEBEPREZENTACI, nedošlo podle Rady k porušení zákona. Trochu Hlava XXII, trochu alibismus, ale budiž.


§ 31 – Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů

Obsah programů

(1) Provozovatel vysílání a provozovatel převzatého vysílání má právo vysílat programy svobodně a nezávisle. Do jejich obsahu lze zasahovat pouze na základě zákona a v jeho mezích.

(2) Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.

(3) Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.


Rozhodnutí RRTV je o to pikantnější, že jeden z jejích členů na svém Facebooku dával Xavera Veselého a jeho slovní atak na redaktorku Newroomu za vzor, jak jednat s novináři z České televize, které označil za „samozvané vykladače morálky“. Konkrétně Vadim Petrov.

Vadim Petrov na Facebooku o reakci Xavera Veselého:

 

 

Domyšleno – člen RRTV kritizuje novináře ČT za dotaz k věci, kterou později analýza samotné Rady označí za relevantní a chválí Xavera Veselého za reakci, která po zcela nezvládnutém moderování pořadu (viz analýza Rady) absolutně není na místě.

Dnes – 31. října – o obsahu pořadu Xaver a host s Andrejem Babišem jedná na základě podnětu HlídacíPes.org i Rada Českého rozhlasu. Řešit se bude především soulad zmiňovaného pořadu a dalších mediálních výstupů moderátora Veselého s kodexem ČRo.

Příští úterý se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude zabývat i již zmiňovanou „přestřelkou“ mezi Xaverem Veselým a redaktorkou pořadu Newsroom.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

31 komentářů

 1. Jan Peršín napsal:

  Hnus

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Super. A kde se o tom dozvi posluchaci puvodniho poradu? Trochu to pripomina pomluvu na titulni strane MF Dnes, stiznost, rozsudek a omluva po roce na 6. strane mikroskopickym pismem. Tim nerikam, ze to cele nemelo smysl.

 3. Lev Čech napsal:

  Hmm, takže host může povídat jen to co chce Rada českého rozhlasu a televize ? Kde je potom svoboda slova ?

 4. Rudolf Lusk napsal:

  Mám obavy že tento server funguje na principu jednostranného zadání od politické garnitury ale z opačného spektra než třeba Parlamentní listy. Nesdilim názor že by Xaver Veselý někomu podstrájel a natož panu premiérovi. Jsem přesvědčen že kdyby vás ústav byl tak nezávislý, informoval by objektivně o tom, jak je u nás dokonalá demokracie. Neboť v zemí kde se veřejně mohou urážet ústavní činitelé zvolení v nezpochybněných volbách a státní symboly se mohou stříhat a trhat na kousky, jak v nějaké arabské revoluční zemi, je to že tyto občany nikdo nevězní ani nevěší projev nejdemokratičtější.
  Prosím tedy aby jste se nepodíleli na ještě větším rozdělováním společnosti a štvaním jednoho proti druhému.

 5. Dušan napsal:

  Proboha. Já to poslouchal v rádiu. A myslel jsem si, že je to pohádka na dobrou noc Hajaja. Prosím pusťte to ještě jednou. Po Miloši Jakešovi tady už dlouho stejných kvalit nikdo nebyl.

  • Ján Key napsal:

   Tys určitě nebyl v 89 roce na Václavském. Víš, co jsme chtěli? Svobodné volby a pluralitu názorů
   Dnes, když někdo říká něco proti těm „správným názorům“, je agent Putina, extremista a zakuklenej komunista. Tomu se říká liberál í demokracie.

   • Dušan napsal:

    Svoboda je jako květina. Je křehká, krásná, voňavá. Přináší člověku radost a zároveň i starost. Musíš o ní pečovat s láskou a pokorou. Dávat jí to co potřebuje. Odhánět od ní všechny PARAZITY, nebo jí zahubí. Ale to ty určitě víš. Protože svoboda je …….✌️

   • pepan napsal:

    V roce 89 měla padnout vláda komunistů a to se nestalo. Komunisti vládnou dál a ještě urážejí padlé Čechy za okupace Rusy s jejich koloniemi, mezi něž patřila ČSSR, která však už měla dost ruského poručníkování. Proto byla okupována až do roku 1989. Demokracie s komunisty je výsměch a oni nám to dávají sežrat i s anvijákem.

 6. Honza napsal:

  Ta kádrovací komise by měla analogicky sdělit vyjádření k dalsim tisicovkám pořadů a článků, kde dostávají politici prostor i jako občané. Třeba talk show Jana Krause by se měla okamžitě začít kádrovat nebo dozorovat, koneckonců nejen pan Babiš tam dostal prostor také.

 7. Jan Strakos napsal:

  A troufal by si pan Neumann na rozhovor s Xaverem?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Xaver Veselý a já jsme dostali dvě nabídky na vzájemný duel. Od Seznam Zprávy a Debatního klubu. Já na obě kývl, Xaver Veselý obě odmítl. Stačí takto?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Je to marná lásky snaha, pane Neumann, Babišovi zbožňovatelé neuvěří, ani kdyby u to dostali písemně do schránky od Ústavního sodu s kulatým razítkem.

 8. jan napsal:

  A co jiného,než volný prostor by politik měl dostat? Měl ho nutit,aby lhal,jak to dělají „lepšonovináři“ a ČT?

  • PM napsal:

   Jane to je vtip? Položenými otázkami, je podle vás člověk nucen ke lhaní?
   To máte z vlastní zkušenosti?
   Když dostane podvodník a lhář volný prostor odvypráví pouze pohádku, která uspokojí jeho sympatizanty.
   Prosím nechte ty podle Vás lepšonovináře a ČT pokládat otázky, dokud to ještě není trestný čin.
   Pana Babiše přece nikdo lhát nenutí. Proč tedy podle vás lže?

 9. Ferda napsal:

  Portál Hlídací pes provozovaný Ústavem nezávislé žurnalistiky se sídlem v zahrádkářské kolonii obce Líšnice, který je placený mimo jiné i z fondů kontroverzního amerického miliardáře George Sorose, publikoval vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada v něm vyhověla stížnosti posluchačky na moderátora Českého rozhlasu Luboše Veselého kvůli tomu, že premiér Andrej Babiš nepolitický pořad rádia „využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že tato propagace probíhá“.

  „Do roviny politické debaty rozhovor ovšem nesklouzával, protože moderátor prakticky nereagoval na vlastní obsah témat, k nimž host rychle odbočoval od původních otázek. Vždy pouze položil další otázku nepolitické povahy. Politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o neolitické vyznění tohoto dílu tím však nezabránil,“ stojí v dopise Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, pod ním je podepsán předseda Rady Ivan Krejčí.

 10. Jan Dušek napsal:

  A neměl by pan Xaver Veselý dostat náhodou padáka z Českého rozhlasu? Příště tam klidně může veřejně hajlovat nebo zpívat oslavné písně pro soudruha Putina a jistě by mu to opět bez problémů prošlo. Co jeho novinřská čest? Má nějakou? A co na to Jan Tleskač?

 11. Leo1453 napsal:

  Xaver je hrozný moderátor, příšerně nesympatický a takovým až nechutným způsobem arogantní, na videa s ním se alespoň já dívat prostě nemohu.

 12. Lukáš napsal:

  Ono pokud máte vést nějaký pro posluchače poslouchatelný rozhovor, tak těžko budete svého hosta za každou větou přerušovat s tím, že se obáváte, aby to už moc nezavánělo politikou. Podstatné je, že pan Veselý na tyto premiérovy odbočky nijak nereagoval, což umožnilo rozhovor vždy hned vrátit zpět k „lifestyle“ tématům. Právě pro toto neustálé neskákání do řeči svým hostům je pan Veselý mezi posluchači tak oblíbený…

 13. Pavel Liška napsal:

  Shrnutí :
  Premiér vlády ČR, vzešlé ze svobodných voleb prezentoval ve veřejnoprávním médiu své politické postoje. Vysvětloval a chválil kroky své vlády.

  Otázka :
  Co je na tom špatně ??

  Samozřejmě, že špatně je , že tím premiérem je pravděpodobný spolupracovník StB, bývalý člen KSČ a trestně stíhaná osoba s problematickou minulostí.
  Ano. To je zlé, kam jsme to dopracovali 30 let po revoluci.
  Ale na té základní premise v úvodu mého komentáře nic špatného není. To pravidlo za to personální obsazení nemůže. Celý tento humbuk je o té pověstné holi, kterým chceme bít toho psa ( tentokráte nikoliv Hlídacího … ) .
  Je smutné, když si s personou AB , t.č. premiérem ČR dnešní společnost v ČR neumí poradit jiným způsobem. Co tak třeba zkusit jej porazit ve volbách nějakým programem, myšlenkou, vizí …. ?!
  No to je asi moc náročné , že … Plivnout jedovatou slinu je jistě jednodušší.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Ke shrnutí: Podívejte se do kodexů ČT a ČRo.

   • Pavel Liška napsal:

    Provedl jsem . Kodex ČRo má 26 stran, 3 oddíly ( hlavy ) , 26 článků a skoro každý z článků má celkem dost odstavců.
    Některá ustanovení si podle mne přímo odporují nebo se překrývají. Dost věcí je tam nejednoznačných.
    Podle mne si tam každý může najít tu svoji pravdu, vytrhnout ji z kontextu a točit se na ní. Stejně jako to udělal Xaver té naivní reportérce.
    Takže asi takto : ČRo musí mít svůj Kodex, tak sepíšeme pár floskulí a frází a odfajfkujeme si splnění úkolu. Rada je (u)spokojena.
    To není odpověď na moji otázku výše :
    Co je špatného na tom, když premiér vlády ČR, vzešlé ze svobodných voleb prezentuje ve veřejnoprávním médiu své politické postoje. Vysvětluje a chválí kroky své vlády.

   • Pavel Liška napsal:

    Nadá mi to …. Víte, mám silný pocit, že kdyby na místě Xavera Veselého byla paní Tvarůžková a na místě hosta ( premiéra ČR ) Vít Rakušan ( a obsah rozhovoru zůstal stejný ), tak že by po takovémto interview neštěknul ani pes . A to ani Hlídací pes.
    A o tomto to celé je.

 14. Karel Michálek napsal:

  Pane Neumanne, lžete když píšete že Xaver rozhovor s moderátorkou Newsroomu umístil na internetovou televizi XTV. Umístil ho na svůj youtube kanál Xaver live. A vůbec jste internetová stránka jedné jediné ideologie, která žádnou jinou neuznává přitom v hlavičce máte napsáno žurnalistika ve veřejném zájmu. Strčte si radši svého hlídacího psa zpátky do boudy, protože veřejný zájem rozhodně nehlídá.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Pane Michálku, mýlíte se. Xaver live je pořadem XTV. Viz: https://xtv.cz/porady/xaver-live

   • Robert Lašák napsal:

    Pletete se vy, v zahrádkářské kolonii (nebo úmyslně manipulujete). Rozhovor s moderátorkou Xaver veselý umístil na svůj Youtube kanál, což potvrzují dvě prosté skutečnosti. Rozhovor je umístěný pouze na Youtube a nenajdete ho na XTV.

 15. Aleš Juráň napsal:

  Pane Neumanne, chápu to dobře, že nás tímto článkem informujte o tom, že pan Veselý při rozhovoru s premiérem neporušil žádná ustanovení? Tak tedy díky a příště se tedy zabývejte důležitějšími věcmi. Hezký den.

 16. Karel Michálek napsal:

  Výborně! a ukažte mi, kde tam ty videa s moderátorkou Newsroomu vysí? Odpovím si sám nikde. Takže se mýlíte vy. Na svém předchozím tvrzení si trvám stále. Ty videa se nachází pouze na youtube kanále Xaver live ne na internetové televizi XTV.

 17. mirek225 napsal:

  Premiér Babiš v rozhovoru přirozeně ukazuje na úspěchy své vlády a dokazuje, že vláda jde správným směrem. To je snad správné, ne? A je snad naprosto v pořádku, když moderátor nechá hosta, aby vysvětlil kroky své vlády. Bez toho by to bylo to, co provozuje Čt-24, buď budeš říkat, co já chci slyšet, nebo holt slovo nedostaneš. To je demokracie po způsobu České televize a je absurditou, že já jí ze zákona musím za to platit…Proto jsem pro okamžité zrušení povinného placení těchto darebáků…

  • Ondřej Neumann napsal:

   Rozhovor byl NEPOLITICKÝ. Navíc formát, o kterém mluvíte se jmenuje REKLAMA a je nutné za něj platit. Takto sebevychvalování pana Babiše platili koncesionáři. Tedy i vy.

 18. Dušan napsal:

  Nenutil ho, ale svobodně se rozhodl, že bude LHÁT. A nemusel.
  Znáte to přísloví. „Kdo lže, ten krade a kdo krade, ten lže“.
  A podle premiéra Babiše VŠICI KRADNÚ. Takže všichni lžou. To znamená, že i vy jane. Není to paradox?

Přidávání komentářů není povoleno