Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Moderátor ČRo a radní ČT Lubomír Veselý v rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem
Printscreen: YouTube,

Andrej Babiš si v rozhlase vyprávěl, co chtěl. Nešlo o diskusi, ale o zábavní pořad, hájí se ČRo

Český rozhlas nedávno nabídl Andreji Babišovi ve svém vysílání prostor bez jakýchkoli kritických dotazů. Premiér ho využil naplno. Posluchači regionálního vysílání po celé zemi tak slyšeli zhruba hodinové vyprávění muže, který nikdy nelže a kterého trápí „vymyšlené pseudoaféry“ a lidská nenávist. Podle ČRo bylo vše v souladu s rozhlasovým kodexem – nešlo prý o diskusi, ale o zábavu.

„Kdy vám za poslední měsíce bylo nejhůř?“ začal rozhovor moderátor Luboš Xaver Veselý poté, co předeslal, že se s premiérem nebude bavit o politice.

Babiš se zamyslel a odpověděl, že jeho mladší dcera nedávno skončila v nemocnici, protože měla alergickou reakci na bodnutí hmyzem. Patnáctiletý syn zase zkoušel rukou prorazit dveře, takže měl zkažené prázdniny, protože musel podstoupit operaci ruky.

 

Křišťálová Lupa 2019

 

„Rodina, to je to nejdůležitější,“ dodal premiér v pořadu Xaver a host vysílaném na regionálních stanicích Českého rozhlasu s podtitulem „Rozhovory, které mají šťávu“.

V následujících minutách se Babiš zmínil o tom, jak jeho blízcí trpí nenávistnými útoky kvůli jeho politické kariéře. Vysvětloval, že se snaží lidi spojovat, a ne provokovat. Moderátor ho nechal mluvit, případně poslal lehkou nahrávku ve stylu „Máte nějakou metodu, jak to snášet? Na to se přece nedá zvyknout…“

Moderátor Luboš Xaver Veselý přišel do ČRo letos na jaře. Předtím působil mimo jiné na Frekvenci 1 a v internetové televizi XTV. Rozhlas jeho příchod anoncoval na svém webu slovy „moderátorský přestup roku“.

Babiš: „Pravda a láska zvítězí.“

Připomeňme, že interview se vysílalo 10. září, tři dny předtím, než městské státní zastupitelství v Praze po téměř čtyřech letech vyšetřování oznámilo, že zastavuje stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo – tedy i Andreje Babiše a některých členů jeho rodiny.

„Já myslím, že z titulu mé politické kariéry mi nikdo nemůže nic vyčíst a že ty různé pseudoaféry jsou vymyšlené z minulosti,“ dostal se premiér asi nejblíž ke svým kauzám jako zmiňované Čapí hnízdo či jeho střet zájmů. Moderátor se na ně sám neptal.

Pak už byla řeč o tom, jestli premiér umí vařit, nebo jestli věří v boží mlýny.

„Věřím na vesmír,“ svěřil se Babiš a dodal: „Musíte něčemu věřit, jinak bych se z toho zbláznil… Takže musíte věřit, že pravda a láska zvítězí.“

A co politici u Šípa?

„Pořad Xaver a host je zábavným pořadem, nikoli politickou diskusí, stejně jako např. v ČT pořad Všechnopárty Karla Šípa,“ říká mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

„Moderátor toto sdělil hned na začátku a i později při rozhovoru premiéra Babiše několikrát upozornil na to, že se v tomto případě nebude a nemá mluvit o politice a vždy rozhovor vedl v jeho zábavném formátu,“ dodává.

 

 

Rozdíl je v tom, že v pořadu Všechnopárty na ČT byl podle webových stránek pořadu za poslední rok hostem z nejvyšších pater politiky jen šéf Senátu Jaroslav Kubera. Jinak převládali herci, zpěváci nebo sportovci.

Naopak v pořadu Xaver a host vystoupilo od začátku června vrcholných politiků hned několik. Kromě premiéra Babiše to byl i ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, senátor za KDU-ČSL a zlínský hejtman Jiří Čunek, europoslanec za ODS Alexandr Vondra, poslanec za hnutí STAN Petr Gazdík či velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Co na to kodex?

Z pohledu rozhlasu je ale vše v pořádku: „Pořad Xaver a host je primárně lifestylový formát, kde Luboš Xaver Veselý hovoří s hosty (herci, zpěváci, sportovci, spisovatelé, lékaři, politici) především o jejich soukromém životě. Jde zkrátka o profilové rozhovory se zajímavými lidmi, mezi které premiér určitě patří,“ konstatuje mluvčí Hošna.

Jenže, i když nešlo o politický rozhovor, k politice se respondent – Andrej Babiš – opakovaně vracel. Podobné to bylo i v jiném díle pořadu, kdy zmiňovaný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z pozice šéfa resortu u Xavera Veselého prezentoval, jak je na tom české zdravotnictví dobře.

Co má v případě rozhovoru s jediným hostem – o to víc, jde-li o aktivního politika – dělat moderátor, naznačil před časem na webu ČRo i rozhlasový ombudsman Milan Pokorný:

„V takovém případě se mění i role moderátora. Ten by měl úlohu protistrany zastat sám,“ napsal Pokorný s odkazem na Kodex Českého rozhlasu. Konkrétně na článek 7 „Diskusní pořady a pluralita“.

S kancléřem na statku

Stylem „převážně nevážně“ se s politiky snaží mluvit i jiná veřejnoprávní média. Rozhovory v podobném formátu má v programu třeba rakouský rozhlas ORF pod názvem „Snídaně u mě“.

Letos se vysílal třeba ze statku rodičů rakouského exkancléře Sebastiana Kurze, který obsáhle mluvil i o špatném zdraví své babičky. Moderátorka pak ale rozhovor stočila i na aktuální otázky rakouské politiky – pád rakouské koalice a předčasné volby. Nic podobného se v případě rozhovoru s Andrejem Babišem na ČRo nestalo.

Pojďme tedy zpět ke Kodexu Českého rozhlasu. Ten je pro všechny zaměstnance ČRo závazný a ve svém článku 7 mimo jiné předepisuje toto:

„V diskusích na politická a společenská témata musí Český rozhlas zajistit vedle politiků také účast širokého okruhu odborníků, osobností občanského života, ale i řadových obyvatel tak, aby zazněly relevantní názory a aby byli politikové s uvedenými názory konfrontováni.“

Rozhlas ovšem pořad Xaver a host, kde premiér Babiš vystoupil, nepovažuje za „diskusní“, ale za „zábavní“; takovým programům se v Kodexu ČRo věnuje článek 10, který mimo jiné říká: „Český rozhlas se nebude podílet na uvádění zábavních pořadů, které by se dostaly do rozporu se zásadou podle čl. 1.3.“

Nezbývá tedy než kodexem znovu zalistovat na začátek: Článek 1.3 stanoví, že Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů.“ Zábavní pořad tedy nesmí sloužit ani jako PR pro politiky.

Připomeňme, že v rozhovoru s Andrejem Babišem se sice mluvilo například o protestech veřejnosti, ale ani od premiéra, ani od moderátora nezaznělo, proč lidé proti premiérovi vlastně demonstrují. Andrej Babiš hrál především na emoce a city, podobně jako moderátor.

Rozhlas přesto odvysílaný rozhovor nevnímá nijak problematicky: „V rozhovoru podle mě k žádnému porušení Kodexu nedošlo,“ konstatuje mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Žádný zábavný pořad s Babišem NELZE uskutečnit …..jeho nepřetržité lhaní není zábavné ani trochu!

  • ruda napsal:

   A co tašky, dobře se prodávaj?

  • Dee napsal:

   měli by udělat ještě jednu verzi, sitcomovou. Pokaždé když Babiš něco řekne, musí se ozvat smích…
   … a pravda a láska.. vítekam je posílal?

  • Josef napsal:

   Je mi 68 let.
   To, co zde čtu je neuvěřitelné!!!
   Taková lidská zloba a nenávist ke Xaverovi, Babišovi a Zemanovi.
   Já jsem ten pořad viděl. Jestli už toto někoho popuzuje, tak je třeba vyhledat psychologa. Je to na hospitalizaci !!!
   Z národa se stala společnost neurotiků chrlící vulgární výrazy a nadávky na hlavu státu, premiéra a novináře, který má 2 ceny Egona Erwina Kische : https://cs.wikipedia.org/wiki/Cena_Egona_Erwina_Kische .
   Za Havla by takové nadávky a vulgarity všichni (i opozice) odsoudili!!!! Stydím se za tuto polovinu národa. Kririku beru, ale ne za každou cenu a na vše jednom když zaslechnou Bab, Zem, Xav apod. Toto není kritika, ale hyenyzmus a odporné kritizování za každou cenu. Než to sem napíšete, tak si to v koupelně sami sobě řekněte do očí přes zrcadlo. A pokud se sami před sebou nebudete stydět, pak to sem napište. Je to jak za komunistů. člověk jde ven, do hospody a bojí se říci, koho volí, aby nedostal od toho druhého, omlouvám se,“přes dršku“. Pokud toto nechcete nadále zažívat, tak to nepodněcujte a nedělejte to. Děkuji. Přeji krásný den.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Co cekate od instituce, kde rediteluje Rene Zavoral?

 3. Petr Novák napsal:

  Luboš Xaver Veselý na ČRo, no to je gól. To není moderátor, ale servilní přihrávač odmítačům migrace a EU. A srovnávat ho s Šípem je úplný UFO.

  • Luboš Bezkočka napsal:

   Svatá pravda !!! L.X.Veselý není žádný modorátor!!!

 4. ruda napsal:

  tady je vidět, že premiér v pod. pořadu nemá, co dělat, nebo tedy premiér, který je standardní..

 5. Jan Adamec napsal:

  No s L.K. Veselým si ČRo nasadil do kožichu pořádnou veš, na F1 už ho asi nechtěli pro jeho otevřený zemanismus a babišismus, tak se ho ujal veřejnoprávní ČRo. Viděl jsem jeho rozhovor s Hutkou, kde mu sugeroval, že písnička Udavač z Těšína je už přes čáru (přitom Nohavica prokazatelně byl spolupracovník StB a donášel na své kolegy folkaře) a říkal mu, že jako svazáci poslouchali jeho (Hutkovy) písničky. To už je bez komentáře. Proč mám takového člověka (jistě královsky) platit ze svých koncesionářských poplatků?

  • Hana napsal:

   Rozhodně máte pravdu, moderátor je prozemanovský a probabišovský. Já jsem se dívala na jeho rozhovor s pirátem Ivanem Bartošem. Byl vyloženě nepříjemný, konfrontační, útočný. Když tam má “ svoje “ příznivce – Hejma, Vyskočil, Ringo Čech, nebo i paní Bobošíkovou, tak se skvěle doplňují. Rozhlasovou stanici poslouchám, ale pan Xaver mi tam vzhledem k jejímu konceptu vůbec nezapadá.

  • Humphrey Appleby napsal:

   Takže potencionální příznivec Miloše Zemana nemůže pracovat v ČRO ? A to jsme jako kde, v 50 – tých letech 20. století ? ? ?

   • Kvazilišek napsal:

    Zajímavé, jak jednu řadovou číslovku napíšete správně a tu druhou jako naprostý…. Proč jste nenapsal i 20 – tého? 😀

 6. Zdendula napsal:

  porad p. Veseleho jsem vyslechla jen jednou, od te doby radio nekompromise vypinam. Moderator je neskutecne servilni vuci soucasnym papalasum , klade prihlouple dotazy, aby respondenta nahodou nedostal do uzkych. HRUZA!
  Takto se „kultivuji“ venkovstí
  posluchaci/volici! Humorem to ani nahodou neoplyva, nybrz pouze a jenom diletantismem az hlouposti. Dekuji, nechci. Hanba region. Cro.

  • Jura - venkovská bura napsal:

   Sím, sím soužko čelko, čím se kultivují „měšťácí“ ? Že bych se nechal překultivovat správně, gdyž sem byl kultivován blbě. Díky

 7. Bubo napsal:

  Na pořadu nevidím nic špatného. Klaus nebo Čunek by také odpovídali jen na to, na co by se Xaver ptal. Slyšel jsem už 3 pořady (Pilarová,Saudek) a byl jsem spokojen. Takže v tomto případě je kritika ČRo nepatřičná.

 8. Jana napsal:

  Normální rozhovor. S čím máte problém? Proč by měl být každý rozhovor s Babišem plný kontroverzních otázek? Mám takový dojem, že vy tady nehlídáte demokracii, ale pořádáte hony na lidi. Autor článku se zcela zjevně snaží dehonestovat novináře, kterému nesahá ani po paty. A dotaz pod článkem s žebráním o příspěvek je už jen třešničkou na tomhle zapáchajícím dortu. Takže pane Berger ne, váš článek se mi opravdu nelíbí. Nemá totiž se žurnalistikou nic společného. Takhle nějak se vyrábí fake news….

  • Humphrey Appleby napsal:

   Nějak to nechápu, pokud by někdo sympatizoval s Babišem, či Zemanem, tak nemá právo pracovat ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích ? ? ?

   • Myslící hlava napsal:

    Může, ale nesmí na jmenovaných vidět nic pozitivního.

 9. Josef Šťastný napsal:

  „Na pořadu nevidím nic špatného.
  Klaus nebo Čunek by také odpovídali jen na to, na co by se Xaver ptal.
  Slyšel jsem už 3 pořady (Pilarová,Saudek) a byl jsem spokojen.
  Takže v tomto případě je kritika ČRo nepatřičná.“

  Sledoval jsem se zájmem několik Xaverových rozhovorů, líbí se mi
  a přidávám se k výše ocitovanému komentáři.

  S pozdravem – Šťastný.

 10. Franz napsal:

  Bergere Bergere, kdyby jsi se radeji jmenoval Hora a nepsal takove kraviny. Cenu jakou ma pan X. VEsely ty NIKDY NEDOSTANES!!!

 11. Jitka Miewaldová napsal:

  Nemám ráda pana Babiše , ani ho moc dlouho nevydržím poslouchat , ale rozhovor vedený Xaverem jsem poslouchala s otevřenou pusou , líbil se mi , jak byl lidský a pohodový a to asi vadí . Kdyby Xaver vedl rozhovor v konfrontačním tónu , tak by byl u vás 1 , ale Babiš z něho vyšel jako sympaťák a to je ta chyba . Rozhovor byl veden inteligentně , mělo to hlavu a patu a já za něj Xaverovi děkuji . Opravdu pohodička u kávy.

 12. Radomil napsal:

  Zapíšu si: paní Jitka M. nemá ráda Babiše. Velmi cenná informace. Chudák dotyčný, bude z toho ve stresu. Pan Babiš je nejlepší premiér naši „porevoluční“ éry, stejně jako inteligentní, vzdělaný a moudrý prezident Zeman. Pan L.X.Veselý je skvělý moderátor a jeho inteligentní pořad, když mám možnost, rád sleduju. Dnes je v módě na každého kdo má trochu jiný názor nebo dělá něco trochu jinak dle svého ihned ostře zaútočit. Když chybí argumenty tak jistě určitě podlamuje naši demokracii a je Putinův agent. Bohužel tohle se stále víc rozrůstá a zastavit to nelze. Ale to už je mimo pana L.X.Veselého. Budoucnost lidské společnosti, hlavně evropské vidím velmi a velmi bledě.

Přidávání komentářů není povoleno