Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Šéf Rady ČT Pavel Matocha, Facebook: Pavel Matocha, repro: HlídacíPes.org
Facebook: Pavel Matocha,

Ondřej Neumann: Poslanci začali řešit možné odvolání šéfa Rady ČT Matochy. Ten se hájí „duchem zákona“

IN MEDIAS RES. Předseda Rady České televize Pavel Matocha porušuje zákon o České televizi a měl by být odvolán, napsal jsem přesně před týdnem. Matochův další osud v Radě je nyní v rukou poslanců, kteří se již zjištěními HlídacíPes.org začali zabývat.

Zákon o České televizi hovoří jasně. Člen Rady České televize nesmí zastávat žádnou funkci v občanských sdruženích (viz paragraf 5 v printscreenu níže). Pokud tuto podmínku nesplňuje, poslanecká sněmovna ho odvolá (viz paragraf 6). Pavel Matocha je přitom již mnoho let předsedou spolku Pražská šachová společnost.

Zákon o České televizi. Pro zvětšení klikněte

Podle zákona by tedy měl být Pavel Matocha sněmovnou okamžitě odvolán. Obzvláště, když v této věci existuje jasný precedens. V roce 2003 poslanci odvolali z Rady ČT spisovatele Ivana Binara, protože byl zároveň předsedou spolku Obec spisovatelů. Na Twitteru to připomněl i pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Kysilka: Já si to vyřešil. Šarapatka: Odvolat!

K Matochově střetu zájmů se již vyjádřili i někteří radní. Místopředseda Pavel Kysilka na dotaz Radiožurnálu připustil, že se jím bude Rada zabývat.

A potvrdil, že on sám řešil obdobný problém:  „To (zákaz funkce v občanském sdružení, poznámka redakce) je řečeno jednoznačně v zákoně, to se týkalo i mě, když jsem nastupoval, že jsem si to musel hlídat u sebe, a to je skutečně na právním posouzení, jestli kdokoliv z nás, a to neumím posoudit u nikoho z dalších členů, a dokonce některé svoje role, které jste tady na začátku pořadu jmenoval, jsem si musel nechat prověřit, jestli neodporují, nebo odporují tomuhle paragrafu zákona, takže já to neumím skutečně posoudit a je to na právním posouzení“.

Matochův častý oponent Zdeněk Šarapatka vidí situaci daleko jednoznačněji a rovnou se oficiálně obrátil na sněmovnu – konkrétně na volební výbor, který má na starosti agendu týkající se mediálních rad – se žádostí o Matochovo „neprodlenné odvolání“. Viz plné znění žádosti:

Žádost Zdeňka Šarapatky. Pro zvětšení klikněte.

Z poslanců – členů volebního výboru oslovených HlídacíPes.org má obdobně jako Šarapatka jasno Petr Gazdík (STAN): „Že má být Pavel Matocha odvolán, si myslím již delší dobu. Je ve střetu zájmů a zákon mluví jasně: Sněmovna odvolá. Tečka,“ řekl na dotaz redakce Gazdík s tím, že jeho hnutí STAN odvolání navrhne.

Poslanci ANO: Prověřte i Šlégra a Doktora

Ostatní poslanci okolo možného odvolání našlapují opatrněji a tvrdí, že nejdříve by rádi znali názor právníků Poslanecké sněmovny. Patří mezi ně i již zmiňovaný pirát Martínek, který již požádal předsedu a tajemníka volebního výboru o zadání příslušné legislativní analýzy. Viz jeho mail reagující na žádost Zdeňka Šarapatky o Matochovo odvolání:

Zdroj: Facebook Zdeňka Šarapatky

Martinek ve svém mailu zmiňuje i další radní – Hanu Lipovskou, která se podle zjištění HlídacíPes.org angažovala jako členka správní rady jiného občanského sdružení – zapsaného ústavu Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové. Poslankyně za ANO Barbora Kořánová – loni v červnu neúspěšně navrhovala odvolání Zdeňka Šarapatky – pak v komunikaci mezi členy volebního výboru navrhla „přezkoumat všechny členy Rady ČT“:

 

Zdroj: Facebook Zdeňka Šarapatky

Obdobně, tedy poukazem na další radní a jejich možné střety zájmů, v diskuzi zareagoval i další poslanec za ANO Patrik Nacher: „Souhlasím, ale aby to bylo v nějakém kontextu, objektivní a jednou provždy zcela vyjasněné, bylo by dobré, aby sněmovní legislativa prozkoumala i ostatní členy Rady. Pokud vím, tak například René Kühn je poradcem ministra, Martin Doktor funkcionářem Českého olympijského výboru a Jiří Šlégr je ve výkonném výboru Českého svazu ledního hokeje…,“ stojí v mailu, který poskytl redakci HlídacíPes.org.

Sociální demokrat Petr Dolínek poukázal i na další věc, ve které by měl rád jasno. A tou je varianta, že by se teď Matocha urychleně vzdal funkcí ve spolku Pražská šachová společnost. „Zaznamenal jsem vyjádření místopředsedy Rady pana Kysilky. Je dobře, že to v Radě zaregistrovali a chtějí to řešit. Nesouhlasím s hurá akcí, jakou bylo odvolání dozorčí komise Rady ČT. Budu se ptát legislativců třeba i na to, zda důvodem k odvolání je fakt, že tam řadu měsíců působil. Nebo zda by věc spravilo, kdyby okamžitě opustil šachový spolek,“ řekl Dolínek HlídacíPes.org.

 

 

Právě v rychlé rezignaci na funkce ve spolku vidí řešení zákonodárce za ANO Martin Kolovratník: „Zákon platí. Řešení vidím v tom, že předseda volebního výboru (Stanislav Berkovec za ANO, pozn. red.) písemně vyzve pana Matochu, aby uvedl své věci do souladu se zákonem. Nechci ho trestat zpětně.“

S tím souhlasí i specialista na mediální právo, advokát Aleš Rozehnal: „Pokud se Matocha vzdá funkce ve spolku, nebude ho muset sněmovna odvolat. To odvolání není v tomto případě konstruováno jako sankce, ale jako způsob odstranění protiprávního stavu. Pokud bude odstraněn jiným způsobem, je to v pořádku.“

Matocha: Duch zákona je na mé straně

Zatímco si poslanci a nejnověji i sněmovní legislativci budou lámat hlavu, co s Matochou a zákonem o České televizi, předseda Rady ČT se na Facebooku hájí anonymním „právním stanoviskem“ a tvrdí, že je „zbytečné s touto otázkou dále ztrácet čas“.

Stanovisko podle Matochy odkazuje na důvodovou zprávu k zákonu o České televizi a argumentuje „duchem zákona“. „Výtka, že členství Pavla Matochy a několika dalších v Radě ČT je neslučitelné s jejich souběžnými funkcemi ve spolcích, v mém případě s funkcí předsedy spolku Pražská šachová společnost, neboť Zákon o České televizi uvádí, že „člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích,“ je zcela mylná a – jak by řekl bývalý prezident Václav Havel – přehlíží a ignoruje ducha zákona. Interpretace, že tímto ustanovením se zakazuje členům Rady ČT vykonávat funkce v jakýchkoliv spolcích (dříve občanských sdruženích) je naprosto falešná, jak je evidentní z důvodové zprávy k tomuto zákonu,“ píše Matocha mimo jiné na svém Facebooku – viz následující screenshot.

Zdroj: Facebook Pavla Matochy. Pro zvětšení klikněte

Pavel Matocha bohužel nezveřejnil ani jméno autora „právního stanoviska“, ani celé stanovisko, ani odkaz na důvodovou zprávu, o kterou se stanovisko opírá.

Právní analýzu ustanovení zákona o České televizi týkající se členů Rady přinese HlídacíPes.org v nejbližších dnech. Za sebe si dovolím teď upozornit na skutečnost, že rozhoduje parlamentem schválené znění zákona, nikoliv důvodové zprávy.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. Pavel Liška napsal:

  Předsednictví předsedy Rady ČT v šachovém spolku je jasným útokem na liberální demokracii !

  • Petr Vacek napsal:

   Přesně, všichni víme, že šachisti jsou velmi nebezpeční!

   • Pavel napsal:

    To řekni poslancům, který takový zákon schválili. Funkce v obci spisovatelů taky vadila a předchozí předseda se jí musel vzdát. Dokud matocha neudělá to samé, porušuje zákon.

 2. Medvěd napsal:

  Prasátka se drží koryta.

 3. ANO zničí v ČR demokracii napsal:

  Stačí si připomenout, jak pohůnci hnutí ANO do rady ČR byli vybíráni. Předseda volebního výboru Poslanecké sněmovny za hnutí ANO, poslanec Berkovec měl v písemných pokynech pro kandidáty do Rady ČT uvedeno, že kandidát musí milovat hnutí ANO a nenávidět GŘ ČT Dvořáka. Nejsme zase před rokem 1989? Úkolem pohůnků je ovládnout veřejnoprávní média za účelem vítězství v parlamentních volbách 2021. Čau lidi. Probuďte se?

  • Petr Vacek napsal:

   Aha, a čí pohůnek je pan Šarapatka? Možná, že je nezávislý?
   Jo, a za jméno se nestydím!!!!!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   To myslíte, „ANO zničí v ČR demokracii“, opravdu, ale opravdu, vážně? A byl jste s tím syndromem nenávisti už u psychologa, či spíše u psychiatra? Jde totiž, poku to myslíte vážně, o velmi normální život ztěžující, psychickou poruchu, až přímo chorobu.

   • Martin napsal:

    Oskare ale to spíše vypadá že poruchu vnímání máte Vy , neb nikoho jiného s normálním rozumem by nenapadl takovýto blábo ….když se Vám někdo uvede názor podložený důkazy. Chjo a pak se divíme proč je ČR tam kde je když tu máme takovéto Oskarové voliče:(

 4. Tondach napsal:

  Stejně jako za t.zv. televizní krizí před lety byl Klaus a ODS, tak za tou začínající je Babiš a ANO! Taky to skončí nasazením nějakého Hodače a Bobošíkové? Co třeba Xaver a Lipovská?

 5. petrph napsal:

  Že se ptám, nemohl by to řešit pan Matocha řešit podobně jako pan Babiš Že by dal ten svůj spolek do fondu? :))))

 6. Martin napsal:

  Oskare ale to spíše vypadá že poruchu vnímání máte Vy , neb nikoho jiného s normálním rozumem by nenapadl takovýto blábo ….když se Vám někdo uvede názor podložený důkazy. Chjo a pak se divíme proč je ČR tam kde je když tu máme takovéto Oskarové voliče:(

Přidávání komentářů není povoleno