Jan Hamáček vysvětluje kauzu Vrbětice. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Kauza Vrbětice a explukovník české vojenské rozvědky s láskou ke Kremlu

Napsal/a Ondřej Neumann 11. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Kauza výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích nabízí mnoho studijního materiálu k analýzám o současném stavu tuzemských médií, dezinformační scény i o mechanismech fungování tzv. informační války. Jejími „vojáky“ nejsou jen weby tvářící se jako „zpravodajské“ či „názorové“. Prohlášení české vlády o možném angažmá dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU aktivizovalo i produkci „soukromé zpravodajské agentury“ Exanpro.

Za projektem Exanpro stojí (podle vlastních slov) bývalý člen české vojenské rozvědky Jiří Wagner. Na rozdíl od „tradičních“ webů Exanpro nenabízí „články“, nýbrž „reálné zpravodajské výstupy“. Wagner se prohlašuje za „hlavní odpovědnou osobu“ projektu a na webu tvrdí, že jako odborní konzultanti s ním spolupracují „bývalí a současní příslušníci bezpečnostních a zpravodajských agentur s převážným původem ze zahraničních zemí“.

Faktem je, že zpravodajskou agenturu Exanpro v obchodním rejstříku nenaleznete a v kontaktních informacích na webu je uvedeno pouze IČ živnostenského oprávnění Jiřího Wagnera. Publikované „zpravodajské výstupy“ nejsou podepsané, nýbrž označené jako „zpravodajský produkt číslo XY“ a z bývalých i současných rozvědčíků se ke spolupráci veřejně nepřihlásil nikdo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


HlídacíPes.org o Exanpro informoval jako první v prosinci 2017 (k tomu se ještě vrátíme) a Wagnerovy motivace zkoumal v roce 2019 v diplomové práci „Motivace české alternativní a desinformační mediální scény k revizionistické aktivitě“ Jakub Mercl. Samotný Wagner označení dezinformátor odmítá a na svém webu naopak opakovaně „dezinformace“ vyvrací.

Za dezinformaci přitom považuje například tvrzení, že agenta Skripala a jeho dceru v Británii otrávili ruští agenti, kteří měli být i u výbuchů ve Vrběticích, a naopak naznačuje, že otrava jde za agenty britských tajných služeb. A že zmiňovaná dvojice z GRU byli řídící důstojníci údajného přeběhlíka Skripala, kteří se obávali se o jeho bezpečnost.

Zločinný BISák Koudelka ve službách CIA

Stejně aktivně se teď Wagner zakousl i do boje s „dezinformacemi“ okolo kauzy Vrbětice. Na toto téma k pondělnímu poledni na Exanpro vyšlo pět „zpravodajských produktů“. První 19. dubna, tedy dva dny poté, co večer 17. dubna premiér Andrej Babiš a ministr vnitra, zahraničí a místopředseda vlády Jan Hamáček oznámili, že na výbuších se podle přesvědčení českých špionů a policistů podíleli dva agenti ruské GRU.

Nese název „Muniční sklad ve Vrběticích cílem operace ruské GRU? Když se vytváří zpravodajská fabulace, musí se to umět, ale BIS se tohle nikdy nenaučí aneb Proč se vláda tak trestuhodně podřizuje a proč je BIS umožněno trvale klamat a poškozovat národní bezpečnost?“.

Ve zmiňovaném „zpravodajském produktu“ si Exanpro hraje se slovy, míchá události dávno proběhlé se spekulacemi, výroky TV moderátorky, dřívějšími informacemi týdeníku Respekt i otázkami Václava Moravce. A naznačuje, že „ví něco víc“ (nicméně teď ještě nepoví). To vše za jediným účelem – vytvořit ve čtenáři dojem, že GRU a její agenti ve Vrběticích rozhodně nic do vzduchu nevyhodili a celé si to na příkaz CIA vymyslel neschopný až zločinný šéf BIS Michal Koudelka.

„Zpravodajský produkt“ převyprávěly Parlamentní listy pod titulkem: „Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice“ i slovenské Hlavnésprávy.sk – „Česká spravodajská agentúra EXANPRO vyvracia oficiálnu verziu o výbuchoch: Táto spravodajská fabulácia súvisí s nástupom Joea Bidena na post prezidenta USA a s protiruskou kampaňou. Česká vláda sa podriaďuje západným mocnostiam“.

Převyprávěním se dosah „produktu“ zmnohonásobil na území bývalého Československa a začal i žít svým vlastním životem na sociálních sítích. S tím, že nejde o výtvor jednoho emeritního plukovníka s nenávistí k Evropské unii, NATO a Spojeným státům, nýbrž o „analýzu nezávislé zpravodajské agentury“.

Což ji samozřejmě v očích souvislostí neznalých čtenářů činí důvěryhodnější, než kdyby obdobné tvrzení pro web Parlamentní listy vytvořil s prokremelským Hradem a okolím Miloše Zemana pomyslnou informační pupeční šňůrou spojený 1. zástupce šéfredaktora Radim Panenka.

Revizionista a zastánce odchodu z NATO a EU

Další čtyři „zpravodajské produkty“ na téma Vrbětice pak nesou názvy:

  • Všudybylové z GRU, upovídaný Bellingcat a závislý Respekt aneb Co zanedbala BIS a proč se opomíjí úloha a svědectví cizinecké policie
  • BIS vytváří falešné stopy o pohybu důstojníků GRU na území ČR, a ještě k tomu nekvalifikovaně. Názorným příkladem je ostravský hotel Corrado. Vyšetřuje vůbec někdo tuto kauzu?!
  • BIS v kauze „Vrbětice“ hanebně selhala aneb Jak by situaci řešila skutečná kontrazpravodajská služba
  • Čeští rádoby investigativní novináři se jen zaslepeně honí za senzací, čímž ztrácejí smysl rozpoznat, co se za informacemi skrývá, a také to, že mohou být využíváni jen jako hlásná trouba

Cílem mého textu není polemizovat se „zpravodajskými produkty“ Jiřího Wagnera, či je vyvracet. Ani je jakkoliv šířit – proto ostatně nedávám na jeho „produkty“ prokliky. Chci jen po letech od původního článku na HlídacíPes.org upozornit na aktivitu i metody zhrzeného exzpravodajce.

Exzpravodajce, kterého s oblibou přebírají dezinformační platformy jako Svobodný vysílač, ale i na svoji „nestrannost“ stále častěji důraz kladoucí Parlamentní listy. Exzpravodajce, který nemá problém ve svém svatém boji spolupracovat s prokomunistickými Vojáky proti válce a hájit radikálně populistickou pravicovou Dělnickou stranu, jak si všiml Mercl.

Ten na základě analýzy produkce Exanpro i obsáhlého rozhovoru s Wagnerem došel ve své diplomové práci již v roce 2019 k závěru, že „se jedná o revizionistu, který chce změnit status quo, a to minimálně vystoupením České republiky z NATO a EU. Zároveň je zde patrné, že kromě těchto institucí nemá kladný vztah ani k českým zpravodajským službám a mainstreamovým médiím a všechny tyto aktéry dlouhodobě kritizuje, a to často i za použití manipulací a lží. Je zde přitom jasně vyvrácena jeho argumentace, že agentura EXANPRO stojí na nestrannosti a profesionalitě, neboť řada jeho argumentů není podpořena validními důkazy a jde o domněnky s emocionálním nábojem, které jsou prakticky nekritické vůči Rusku. Právě Rusko je ve Wagnerových argumentech často bráněno, přičemž narativy, k nimž se Wagner uchyluje, prakticky doslovně kopírují obvyklé narativy ruské a proruské propagandy, které byly naznačeny výše v této práci.“

Zpravodajské info? Spíše hra se slovíčky

„Nemám rád název alternativní web. Dělil bych je na ty hlavní a na ty ostatní. My jsme odborný web i soukromá zpravodajská agentura,“ vysvětloval Wagner v již zmiňovaném článku HlídacíPes.org publikovaném v prosinci 2017.

Dávám přednost odbornosti před expresivností. Řekl bych, že je to něco mezi žurnalistikou a prací státní zpravodajské agentury,“ zdůrazňoval. Tehdy i nyní však jeho „zpravodajské produkty“ nachází odezvu spíše u různých konspiračních webů a projektů.

Na otevřený dotaz, zda on sám a jeho projekt nezískává finanční či jinou podporu kupříkladu z Ruska, odpovídal záporně. „Rusové mne neplatí. Všude se ale mluví o tom, jak Rusko ovlivňovalo volby v USA, ale jak víte, že naopak USA neovlivňují volby v Rusku? Jen se o tom nemluví,“ reaguje.

 

 

Těžko soudit, zda je skutečnou cílovou skupinou projektu i tuzemská expertní a zpravodajská komunita, ať už současná či bývalá. Kupříkladu bývalý ředitel rozvědky ÚZSI Karel Randák i někdejší šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor na dotaz HlídacíPes.org v prosinci 2017 odpověděli shodně: „Ne, neznám.“

„Je to zvláštní projekt, vím, že za ním stojí někdo z bývalých členů vojenské rozvědky, který nemá příliš v lásce Ameriku. Jinak mi přijde, že se údajné zpravodajské výstupy v podstatě jen točí na slovíčkaření,“ okomentoval tehdy web Exanpro pracovník české kontrarozvědky BIS, s nímž HlídacíPes.org o tématu hovořil.

Vystihl tím i podstatu „zpravodajských výstupů“ týkajících se kauzy Vrbětice, kterými Wagner zásobuje veřejný prostor o téměř tři a půl roku později.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)