Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jan Hamáček vysvětluje kauzu Vrbětice. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Ondřej Neumann: Kauza Vrbětice a explukovník české vojenské rozvědky s láskou ke Kremlu

IN MEDIAS RES. Kauza výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích nabízí mnoho studijního materiálu k analýzám o současném stavu tuzemských médií, dezinformační scény i o mechanismech fungování tzv. informační války. Jejími „vojáky“ nejsou jen weby tvářící se jako „zpravodajské“ či „názorové“. Prohlášení české vlády o možném angažmá dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU aktivizovalo i produkci „soukromé zpravodajské agentury“ Exanpro.

Za projektem Exanpro stojí (podle vlastních slov) bývalý člen české vojenské rozvědky Jiří Wagner. Na rozdíl od „tradičních“ webů Exanpro nenabízí „články“, nýbrž „reálné zpravodajské výstupy“. Wagner se prohlašuje za „hlavní odpovědnou osobu“ projektu a na webu tvrdí, že jako odborní konzultanti s ním spolupracují „bývalí a současní příslušníci bezpečnostních a zpravodajských agentur s převážným původem ze zahraničních zemí“.

Faktem je, že zpravodajskou agenturu Exanpro v obchodním rejstříku nenaleznete a v kontaktních informacích na webu je uvedeno pouze IČ živnostenského oprávnění Jiřího Wagnera. Publikované „zpravodajské výstupy“ nejsou podepsané, nýbrž označené jako „zpravodajský produkt číslo XY“ a z bývalých i současných rozvědčíků se ke spolupráci veřejně nepřihlásil nikdo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


HlídacíPes.org o Exanpro informoval jako první v prosinci 2017 (k tomu se ještě vrátíme) a Wagnerovy motivace zkoumal v roce 2019 v diplomové práci „Motivace české alternativní a desinformační mediální scény k revizionistické aktivitě“ Jakub Mercl. Samotný Wagner označení dezinformátor odmítá a na svém webu naopak opakovaně „dezinformace“ vyvrací.

Za dezinformaci přitom považuje například tvrzení, že agenta Skripala a jeho dceru v Británii otrávili ruští agenti, kteří měli být i u výbuchů ve Vrběticích, a naopak naznačuje, že otrava jde za agenty britských tajných služeb. A že zmiňovaná dvojice z GRU byli řídící důstojníci údajného přeběhlíka Skripala, kteří se obávali se o jeho bezpečnost.

Zločinný BISák Koudelka ve službách CIA

Stejně aktivně se teď Wagner zakousl i do boje s „dezinformacemi“ okolo kauzy Vrbětice. Na toto téma k pondělnímu poledni na Exanpro vyšlo pět „zpravodajských produktů“. První 19. dubna, tedy dva dny poté, co večer 17. dubna premiér Andrej Babiš a ministr vnitra, zahraničí a místopředseda vlády Jan Hamáček oznámili, že na výbuších se podle přesvědčení českých špionů a policistů podíleli dva agenti ruské GRU.

Nese název „Muniční sklad ve Vrběticích cílem operace ruské GRU? Když se vytváří zpravodajská fabulace, musí se to umět, ale BIS se tohle nikdy nenaučí aneb Proč se vláda tak trestuhodně podřizuje a proč je BIS umožněno trvale klamat a poškozovat národní bezpečnost?“.

Ve zmiňovaném „zpravodajském produktu“ si Exanpro hraje se slovy, míchá události dávno proběhlé se spekulacemi, výroky TV moderátorky, dřívějšími informacemi týdeníku Respekt i otázkami Václava Moravce. A naznačuje, že „ví něco víc“ (nicméně teď ještě nepoví). To vše za jediným účelem – vytvořit ve čtenáři dojem, že GRU a její agenti ve Vrběticích rozhodně nic do vzduchu nevyhodili a celé si to na příkaz CIA vymyslel neschopný až zločinný šéf BIS Michal Koudelka.

„Zpravodajský produkt“ převyprávěly Parlamentní listy pod titulkem: „Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice“ i slovenské Hlavnésprávy.sk – „Česká spravodajská agentúra EXANPRO vyvracia oficiálnu verziu o výbuchoch: Táto spravodajská fabulácia súvisí s nástupom Joea Bidena na post prezidenta USA a s protiruskou kampaňou. Česká vláda sa podriaďuje západným mocnostiam“.

Převyprávěním se dosah „produktu“ zmnohonásobil na území bývalého Československa a začal i žít svým vlastním životem na sociálních sítích. S tím, že nejde o výtvor jednoho emeritního plukovníka s nenávistí k Evropské unii, NATO a Spojeným státům, nýbrž o „analýzu nezávislé zpravodajské agentury“.

Což ji samozřejmě v očích souvislostí neznalých čtenářů činí důvěryhodnější, než kdyby obdobné tvrzení pro web Parlamentní listy vytvořil s prokremelským Hradem a okolím Miloše Zemana pomyslnou informační pupeční šňůrou spojený 1. zástupce šéfredaktora Radim Panenka.

Revizionista a zastánce odchodu z NATO a EU

Další čtyři „zpravodajské produkty“ na téma Vrbětice pak nesou názvy:

 • Všudybylové z GRU, upovídaný Bellingcat a závislý Respekt aneb Co zanedbala BIS a proč se opomíjí úloha a svědectví cizinecké policie
 • BIS vytváří falešné stopy o pohybu důstojníků GRU na území ČR, a ještě k tomu nekvalifikovaně. Názorným příkladem je ostravský hotel Corrado. Vyšetřuje vůbec někdo tuto kauzu?!
 • BIS v kauze „Vrbětice“ hanebně selhala aneb Jak by situaci řešila skutečná kontrazpravodajská služba
 • Čeští rádoby investigativní novináři se jen zaslepeně honí za senzací, čímž ztrácejí smysl rozpoznat, co se za informacemi skrývá, a také to, že mohou být využíváni jen jako hlásná trouba

Cílem mého textu není polemizovat se „zpravodajskými produkty“ Jiřího Wagnera, či je vyvracet. Ani je jakkoliv šířit – proto ostatně nedávám na jeho „produkty“ prokliky. Chci jen po letech od původního článku na HlídacíPes.org upozornit na aktivitu i metody zhrzeného exzpravodajce.

Exzpravodajce, kterého s oblibou přebírají dezinformační platformy jako Svobodný vysílač, ale i na svoji „nestrannost“ stále častěji důraz kladoucí Parlamentní listy. Exzpravodajce, který nemá problém ve svém svatém boji spolupracovat s prokomunistickými Vojáky proti válce a hájit radikálně populistickou pravicovou Dělnickou stranu, jak si všiml Mercl.

Ten na základě analýzy produkce Exanpro i obsáhlého rozhovoru s Wagnerem došel ve své diplomové práci již v roce 2019 k závěru, že „se jedná o revizionistu, který chce změnit status quo, a to minimálně vystoupením České republiky z NATO a EU. Zároveň je zde patrné, že kromě těchto institucí nemá kladný vztah ani k českým zpravodajským službám a mainstreamovým médiím a všechny tyto aktéry dlouhodobě kritizuje, a to často i za použití manipulací a lží. Je zde přitom jasně vyvrácena jeho argumentace, že agentura EXANPRO stojí na nestrannosti a profesionalitě, neboť řada jeho argumentů není podpořena validními důkazy a jde o domněnky s emocionálním nábojem, které jsou prakticky nekritické vůči Rusku. Právě Rusko je ve Wagnerových argumentech často bráněno, přičemž narativy, k nimž se Wagner uchyluje, prakticky doslovně kopírují obvyklé narativy ruské a proruské propagandy, které byly naznačeny výše v této práci.“

Zpravodajské info? Spíše hra se slovíčky

„Nemám rád název alternativní web. Dělil bych je na ty hlavní a na ty ostatní. My jsme odborný web i soukromá zpravodajská agentura,“ vysvětloval Wagner v již zmiňovaném článku HlídacíPes.org publikovaném v prosinci 2017.

Dávám přednost odbornosti před expresivností. Řekl bych, že je to něco mezi žurnalistikou a prací státní zpravodajské agentury,“ zdůrazňoval. Tehdy i nyní však jeho „zpravodajské produkty“ nachází odezvu spíše u různých konspiračních webů a projektů.

Na otevřený dotaz, zda on sám a jeho projekt nezískává finanční či jinou podporu kupříkladu z Ruska, odpovídal záporně. „Rusové mne neplatí. Všude se ale mluví o tom, jak Rusko ovlivňovalo volby v USA, ale jak víte, že naopak USA neovlivňují volby v Rusku? Jen se o tom nemluví,“ reaguje.

 

 

Těžko soudit, zda je skutečnou cílovou skupinou projektu i tuzemská expertní a zpravodajská komunita, ať už současná či bývalá. Kupříkladu bývalý ředitel rozvědky ÚZSI Karel Randák i někdejší šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor na dotaz HlídacíPes.org v prosinci 2017 odpověděli shodně: „Ne, neznám.“

„Je to zvláštní projekt, vím, že za ním stojí někdo z bývalých členů vojenské rozvědky, který nemá příliš v lásce Ameriku. Jinak mi přijde, že se údajné zpravodajské výstupy v podstatě jen točí na slovíčkaření,“ okomentoval tehdy web Exanpro pracovník české kontrarozvědky BIS, s nímž HlídacíPes.org o tématu hovořil.

Vystihl tím i podstatu „zpravodajských výstupů“ týkajících se kauzy Vrbětice, kterými Wagner zásobuje veřejný prostor o téměř tři a půl roku později.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

27 komentářů

 1. Miloš napsal:

  Ryba smrdí od hlavy.
  A když tou hlavou je Miloš (Jakuninovič) Zeman, pak různým „Wagnerům“ roste hřebínek.

  • Ondrej napsal:

   je totak, snad se velezradce po volbach zbavime!!

  • Josef Járos napsal:

   Že to hraní na válku a kdo koho nenávidí ty trouby ještě baví. Putin stará KGB vesta a jeho bratři v boji jsou už trapní.Nikoho nezajímá Rusko jako velmoc a oni si musí pořád dokazovat velikost Ruského imperia.Svět je příliš malý na takové hry.Rusová jsou v mnohých částech v bídě a Vláďa straší svět. Jako by nestačilo co za bídu přinesli jeho kámoši světu při exportu komunismu.Vláďo,Vláďo chtělo by to pohlavek,aby se ti v té KGB kebuli už rozsvítilo.

   • stop dezinformaci napsal:

    Je to zavedlý patern totalitních států, stát už má pod palcem tak kouká co si podrobit ve světě

 2. Marek Loucký napsal:

  Tak PL jsou schopny přetisknout úplně vše…bezejmené autory i ty s určitým renomé, aktéry i pozorovatele, experty i amatéry, bolševiky i disdenty zcela bez rozdílu a bez kontextu. Slohově neuchopitelné tvary, ve kterých autoři smíchají úplně vše jako pejsek a kočička, když pekli dort. Web PL naprosto rezignoval na novinářskou práci a standardy, kvantita nahradila kvalitu. Člověk si tam může přečíst 5, 50 nebo i 500 článků denně, ale poznání světa kolem nás se nepřiblíží, spíš naopak. Pan Wagner to je v podstatě jen další exemplář do party lunatiků vedle Schneidera, Kollera a dalších…Nic nového pod sluncem.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Myslíte, že „Web PL naprosto rezignoval na novinářskou práci a standardy“, třeba takové standarty, jaké jsou téměř totožné s těmi, které používali komunisté po válce a zejména kolem roku 1948 v medích i o mých rodičích a dnes na liště ČT24 – „ministr Arenberger přiznal větší majet než dříve“,
   či na Novinky.cz -„Arenberger oznámil mnohonásobně větší majetek, než udával dřív“.
   Opakuji: Tak prakticky totoženě vyvolávali komunisté nenávist chudších, kterých bylo logicky víc, proti bohatším, kterých bylo logicky méně. Totéž se v podstatětýká i útoků na Babiše, kvůli majetku. který podle zákona, co ho více méně zformulovali jeho političtí oponenti, převedlspavování svého majetku do svěřenských fondů. Proč převážná část dnešních novinářů vyvolává tu starou komunistickou nenávist, v čím zájmu a kdo je za to platí? To by měla hlavní otázka pro všechny ty sociology, socioložky, politoložky, politology, ale kupodivu není. Takže, s pravdou to dnes nedopadlo nejlépe (a to všeobecně), láska se scvrkla na lásku k penězům (samozřejmě pro sebe), a ta komunistická nenávist proti všem, kdo mají víc něž „já“ (a také kdo nejde s námi, a jde tedy proti nám) , ta nenávist zůstala a ještě roste a roste. Ta nenávist je pečlivě opečovávána nejmocnějšími světa, novináři, morálně pokleslýmí a dále upadajícími a nikým nevolenými.
   Poznámka: V označení profesí způsobem „muži, ženy, ženy, muži“ jsem se pokusil učinit zadost volání po genderové rovnosti. Jinak to snad ani český jazyk neumožňuje, pokud nechceme použít střední rod. .

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Oprava: … „ministr Arenberger přiznal větší majetek než dříve“, …

    • Tondach napsal:

     To „…třeba takové standarty, jaké jsou …“ jste měl opravit!

   • Pavel napsal:

    Jinými slovy, kapitalismus bez bureše u oskara vyvolává záchvaty vzteku, ale právo na miliardové rozkrádání v podání agenta bureše, bude brátnit do roztrhání těla.

  • petrph napsal:

   Ono je to tak píšete, PL je skutečně politický bulvár, který doslova napráská cokoliv, nebo taky , dává každému možnost napráskat někoho jiného, a pak rejžuje z reklam. Víc od něj čekat nelze. V čem je otázka, jestli někdy jeho bulvární a často vulgární a informace než jinde publikované politicko korektní kvaziinformace.

   Ale jestli Vám jde o nějakou kvalitní analýzu pro poznání složitosti světa, tu Vám nedá nikdo, ani za velký prachy. Btw, shlédl jsem nedávno animovanou moderní verzi Labyrintu světa od Komenského, která se tomu blížila, a byl to brutal, že by slabší povahy řvaly hrůzou…

   • Marek Loucký napsal:

    Omyl. Pravda je poznatelná a nesmíme rezignovat na to ji hledat. Web PL, ale tuto motivaci postrádá a přispívá k často sdílenému mylnému názoru, že všechny názory mají stejnou hodnotu, všichni máme tu svoji pravdu, že v principu neexistuje nic, ani nikdo, kdo „má právo“ pravdu vykládat. To je zásadní omyl, který je využíván v hybridní válce, proti které PL nijak nebojují, ale naopak stávají se její součástí. Proto jsem velice skeptický a nedůvěřivý k čemukoliv co PL projde.

    P.S.: jednou za čas si naordinuji týden s PL, aby se člověk seznámil i s těmi spodními názorovými proudy a zcela odlišným vnímáním reality a v mém pohledu na PL se jen utvrzuji. A pokud by přece jen člověk tápal a říkal si, že na těch PL přeci jen něco zajímavého je, stačí si otevřít jakoukoliv diskuzi pod jejich články a výsledky anket, aby si potvrdil, že tento zdroj skutečně vyhledávají jen lidé s absencí zdravého rozumu a sebeúcty.

    • petrph napsal:

     Víte, už o tom zda je pravda vždy poznatelná, by jsme mohli vést dlouhou diskuzi.

     Nicméně, ale s Vámi mohu souhlasit s tím že není rolí a motivací PL aby zjištoval, nalézal a publikoval jen tu úplnou pravdu, ale že dává prostor pro publikování různých i dílčích subjektivních názorů a kritik , aniž by mezi nimi dělal. rozdíly . Nic víc, nic míň. Což ale vůbec není hybridní válka, jak se domníváte. Politický bulvár je bulvár,to je definice sama o sobě.

     Já se ostatně na PL dívám rovněž jen jednou za čas, a jen do některých článků, dle zájmu (člověk nemusí vědět všechno, ani v bulváru),
     ale do diskuzí pod články se nedívám už vůbec, tam už je ta kvalita zase o schod nižší..

 3. Jan Štěpán napsal:

  Jestli míní být váš web skutečně fér, tak mi v tomto článku chybí, že Parlamentní listy vydaly řadu rozhovorů na podporu oficiální verze, že Vrbětice mají na svědomí agenti GRU, a to například s předsedou parlament komise komise pro kontrolu nad činností BIS P. Bělobrádkem (KDU-ČSL) anebo s J. Černochovou (ODS), předsedkyní komise pro kontrolu nad vojenským zpravodajstvím a předsedkyní parlament. výboru pro obranu.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Článek není o Parlamentních listech, jak jste si jistě všiml…

   • Krkowitz fon Milowitz napsal:

    Vaše magnificenec váš ÚSTAV v článku v odstavci „Zpravodajský produkt“ převyprávěly Parlamentní listy pod titulkem: „Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice“ i slovenské Hlavnésprávy.sk – „Česká spravodajská agentúra EXANPRO vyvracia oficiálnu verziu o výbuchoch: Táto spravodajská fabulácia súvisí s nástupom Joea Bidena na post prezidenta USA a s protiruskou kampaňou. Česká vláda sa podriaďuje západným mocnostiam“.

    Titul Parlamentní Listy výslovně zmiňuje kdo řekne Á by mné u říc i B a ne jen Bučet.
    Bylo by to fer a tak parcují i tituli Asociace nezávislých médi jíš vy sice nejste ani POZOROVATELem NATOš členy ale NEzávilím medijem a nivinařinou se přesto zašťiťujete stejně jako velká čátčlenů SINDIKÁTu ale i LAEDr.ů a Bakalovích HIBRIDních válečníků a sami sebe ozančujete tak se tak pokušejte apoň chovat ale k vaší minulosti vám to asi ani moc nepujde, ale snaha se počítá.
    S AGENTem RICINnem vám to vy-šlo proč nyní kde je to přes kopírák navíc reciklovaná kauza z roku 2018 jste votočíl a děláte názorovou piruetu.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Potvrzuji, že Váš komentář, byť psaný lámavým „češtinem“, je pravdou, kterou přesně popisuje.

    • Marek Loucký napsal:

     Ten úvodník Haló novin jste vymýšlel dlouho?
     Každopádně děkujeme za něj, opravdu vytříbená satira 😀 😀 😀

 4. tonda napsal:

  Článek je tak přesvědčivý jakoby to psalo věhlasné a pravdivé Rudé právo. Proto by se nemělo nezapomínat, že ti, co byli RP označování za dezinformátory a nepřátelé vlasti, nakonec položili celou tehdejší politiku. Pravda je vždy jen jedna a to skutečná a lidé nejsou stroje, ani opice, ale myslící tvorové.

  • Pavel napsal:

   A to ty jako milovník rudého práva musíš vědět.

   • A. S. Pergill napsal:

    Vzhledem k tomu, že na pracovištích za minulého režimu se musel „stranický tisk“ povinně odebírat a že z něj povinně pracovníci střídavě připravovali „desetiminutovky“, tak buď mluvíte záměrně nepravdu, nebo o minulém režimu houby víte.

 5. Josef Mikeš napsal:

  Váš článek je krásnou ukázkou dezinformací naruby, přesně tak totiž pracuje třeba věštírna Bellngcat, napíšete pravdu , kterou potom označíte jako ukázkovou dezinformaci, zjednodušeně řečeno, pokud bude třeba pan Novák evidentně blbec, a já nebudu chtít, aby se to moc vědělo, tak napíšu, že jsou u nás dokonce takoví zlí dezinformátoři, kteří si dovolují tvrdit, že pan Novák je blbec a celé obviňování pana Nováka pouze slouží jeho sousedovi, který se s ním nemá rád…

  • Ondřej Neumann napsal:

   Blahopřeji! Prohlédl jste dokonale naši (a Bellingcat) strategii. Odcházím na smetiště dějin .-)

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Kdybyste to myslel vážně a odešel skutečně na to smetiště dějin, tak stejně „vstanou noví bojovníci“, takových se totiž najde „neúrekom“. Je tedy jedno jak se zachováte, je to prostě úplně fuk.

 6. petrph napsal:

  No, kdyby šlo jen o to, tak vlastně o nic nejde, protože jak člověk zjistí (když už ho tam HP navedl) při průchodu tím webem, že většina těch článků je placených – potom co v úvodu pan Wagner navnadí čtenáře několika myšlenkami, odkáže ho do placené sekce. Takže, pokud chce někdo za takové spekulativní informace dokonce vyhazovat peníze, je to jeho věc.

  Jenomže – to gró je někde jinde, totiž s čím tedy vlastně chceme onu „(ne)pravdivost článků pana Wagnera srovnávat. S informacemi z ostatních médiích rozhodně ne v nich byly a je řada spekulativních, neprokazatelných podrobností o útoku ve Vrběticích taky nemálo.
  S informacemi naší policie a tajných služeb to taky srovnávat nelze, protože jejich zprávy byly prohlášeny za tajné. Na tajném zasedání parlamentu se taky nic tajného neprojednalo, jak účastníci prozradili sami.
  Takže nakonec onu (ne)pravdivost porovnávat akurát a právě jen s mediálním prohlášením pánů Babiše a Hamáčka?‘
  Být to tak ještě před 2 měsíci, tak se to považovalo za dosti ubohý vtip kterému se ani nešlo zasmát.

  A to nezávisle na tom, co se vlastně v těch Vrběticích stalo a kdo za to mohl, touto cestou a za vydatného přispění dnešních médií, co skočí na všechno, se to nedozvíme nikdy…
  Těžko lze očekávat vysvětlení podobné závěru jedné hašlerovské taškařice se zpěvy, kterou nedávno odvysílala z archivu CT3. Úplně v závěru se zhrzený zločinec na veřejnosti doznává se slovy „kam se to to všichni ženete, von neni nic, von je nula, já jsem zabil Anežku Bémovou..“ Obecenstvo tleská a pan principál se uklání, protože přece spravedlnost, a tak dále…

 7. Bambula napsal:

  Podle mého vidláckého názoru pokud by měl podnikavec takové průměrné zabezpečení zbrání jako je v Květné tak Ruský mužíci neměli na 99% šanci.
  Beton plot vysoký 2,5 metru, za ním 2 metrový žiletkový, kovový ježourové / pokud by Ivan použil tank / světelné závory, citlivá čidla a několik hlídek ozbrojené samopaly.
  Ovšem prozatím z médií uniklo je to ve vyšetřování nikdo zatím nebyl obviněn.

 8. jiří HERINK napsal:

  chci pisálkům připomenout že existuje několik druhů pravdy a to pravda objektivní .pravda subjektivní a pravda relativní to jenom těm kdo studovali pro osvěžení paměti

 9. Bacil napsal:

  Kauzou Vrbětice jsme ze sebe udělali šašky.

Přidávání komentářů není povoleno