Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš. Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia
,

Ondřej Neumann: Jak Andrej Babiš zmrzačil tuzemská média

IN MEDIAS RES. Andrej Babiš od roku 2013 mrzačil české mediální i politické prostředí. Tahle éra – doufejme – teď pomalu končí. Jak moc destruktivní je Babišovo působení, lze ukázat na náhlé otočce jím vlastněného deníku Mladá fronta Dnes. Ze silně provládního plátku se rázem stal plátek silně proopoziční. Stačilo k tomu málo. Aby voliči z premiéra Babiše udělali „předsedu opozice“.  

Největší český multimediální dům – mediální skupina Mafra– je na prodej. Jejího majitele, „předsedu opozice“ Andreje Babiše, do prodeje tlačí vládou chystaná novela zákona o střetu zájmů. Babišovi poslanci za hnutí ANO schválení novely zatím brzdí, obstrukce se však nedá protahovat donekonečna.

Kdo má o Mafru, která v „covidovém“ roce 2020 vygenerovala ztrátu 868 milionů korun, zájem?

Mafra má nejhorší hospodářský výsledek od vstupu Babiše. Z miliardové ztráty viní covid

Podle zákulisních informací už značně pokročilo jednání mezi Andrejem Babišem a majitelem skupiny Prima Ivanem Zachem. Právě jeho televize Prima v minulosti Babišovi vycházela často vstříc.

Tehdejšímu premiérovi dopřávala sólo debaty, ustupovala mu, když se ve studiu nechtěl utkat třeba s Miroslavem Kalouskem. Babiš si na to zjevně zvykl a nepřipouštěl pak moderátorské pokusy jej v debatě na Primě usměrňovat.

TV Prima je vstřícná k Babišovi i Zemanovi. Majitel televize Zach podniká i v průmyslu a realitách

I přes výše naznačené „souznění“ by Babiš, který touží vystřídat Miloše Zemana na Pražském hradě, prodejem Mafry se souhrnnou čteností převyšující pět milionů lidí (více než polovina oprávněných voličů v Česku) přišel o možnost napřímo ovlivňovat veřejné mínění.

A že se v poslední době jeho média snaží! Zvláště zřetelné je to u deníku Mladá fronta Dnes, jehož reportéři a komentátoři nenechávají nit suchou na vládě Petra Fialy. Na druhé straně pak MfD poskytuje významný prostor svému majiteli. Že jsou to jen mé dojmy?

Porovnal jsem pomocí databáze Newton Media to, jak psal deník MfD od 11. do 18. dubna 2021 o tehdejší Babišově vládě a tehdejší opozici, s tím, jak ve stejných dnech letošního roku referoval o Fialově kabinetu a současné opozici. A mé tušení se bohužel potvrdilo.

2022: Neschopný Fiala

Zatímco letos ve zmiňovaném intervalu vyšel na stránkách MfD rozhovor s Andrejem Babišem („Babiš v Teplicích: Vláda nepomáhá“) a jeho autorský komentář („Fialův jasný signál. Inflaci řešit nebudeme“), loni se veškerý poskytnutý prostor opozici v tomto směru rovnal velké NULE. Netřeba asi dodávat, že ani letos se mezi 11. a 18. dubnem neobjevil na stranách MfD žádný rozhovor s Petrem Fialou ani žádný jeho komentář.

Právě naopak – zatímco v roce 2021 nevyšel za sledované období ani jeden kritický komentář o vládě vedené Andrejem Babišem, letos jich o té Fialově vyšlo hned pět (plus zmiňovaný Babišův). Plus série kritických článků.

Čtenář Mladé fronty Dnes se tak o současné vládě například dozví, že:

 • si chce „vyrobit služebnou vládní televizi a rozhlas“ („Nová bitva o televizi a rádio“)
 • v utajení posílá miliardy ukrajinským uprchlíkům, zatímco pomoc chudým Češkám a Čechům postiženým růstem cen vázne („Chudí zatím pomoc nedostali“)
 • populisticky zrušila povinné roušky v hromadné dopravě
 • vládní politici jezdí na Ukrajinu pro laciné politické body
 • blamovala se nápadem na základnu vojsk USA a NATO v Česku („Velká blamáž s US základnou“)
 • nepomáhá obcím, které přišly o peníze v padlé ruské Sberbank („Vyždímané obce si musejí půjčovat“)

2021: Dokonalý Babiš

Jaký to rozdíl oproti dubnu 2021! Tehdy – alespoň podle redakce MfD – bylo jediným prohřeškem tehdejšího kabinetu nedomyšlené rozvolnění covidových restrikcí („6×2 a 10 metrů mezera. Začínají podivné tréninky“ či „Nelze zakázat každé setkání“.)

Tento „kritický osten“ byl však bohatě vyvážen dvěma rozhovory s tehdy úřadujícími ministry za ANO („Nejdříve otevřeme kadeřnictví“ – rozhovor s Karlem Havlíčkem a „Otevřeme školy, vše ostatní počká“ – rozhovor s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem).

Tehdejší výměnu na postu ministra zahraničí (Tomáš Petříček /Jakub Kulhánek) MfD prezentovala jako vnitrostranický spor uvnitř ČSSD, nikoliv jako problém vlády, a nad pokusem o vyslovení nedůvěry vládě v Zápisníku z Malé Strany Miroslav Korecký posměšně mávl rukou: „Máme tu dva velkolepé plány dvou opozičních koalic, jak pár měsíců před volbami svrhnout vládu. Který z nich je méně pitomý? Těžko říci, oba mozkové trusty se evidentně hodně snažily.“

O náhlém překlopení provládního deníku v jasně proopoziční jasně hovoří následující analýza publikovaných politických materiálů na stránkách MfD od 11. do 18. dubna 2021 a 2022:

LETOS/ LONI

Neutrální: 22 / 27

Rozhovor s členem vlády: 1 / 2

Komentář člena vlády: 0 / 1

Komentář šéfa opozice: 1 / 0

Rozhovor s šéfem opozice: 1 / 0

Počet komentářů stranících vládě: 0 / 1

Počet komentářů kritizujících vládu: 6 / 0

Symptomatické je, že majitel největšího multimediálního domu v České republice, jehož zaměstnanci dlouhé roky píší v jeho politický i byznysový prospěch, si sám stěžuje na údajnou nekritičnost médií k vládě Petra Fialy.

„Většina médií nadále této vládě fandí. Před volbami to bylo stejné, všemožně se je snažila podpořit, aby mohli sundat toho nenáviděného Babiše. Někteří aktivističtí novináři jsou prostě součástí polistopadového kartelu, je to i obrovsky vidět,“ tvrdil před nedávnem v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Je to samozřejmě pouhé vypouštění opoziční mlhy, která má zakrýt fakt, že Andrej Babiš od roku 2013 mrzačil české mediální i politické prostředí. Tahle éra – doufejme – teď pomalu končí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Miroslav napsal:

  Pane Neumane,
  můžete mi napsat co by jste dělal kdyby jste byl v pozici Babiše. Určitě by jste byl uvědomělý a kritizoval sám sebe. Opět píšete bludy.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Pan Babis se do sve pozice dostal sam. Udelal velky faul a tezil z nefer hry. Osobne bych se k podobne nizkosti neuchylil…

  • lwo napsal:

   … by jste … = česky … byste …

  • Tom Poky napsal:

   A proč ty bludy tedy čtete? Vlastně sekta koblihářů, ta nemá moc mozkových závitů.

   • Vaclav Forman napsal:

    Ja osobne nectu zadne noviny , a zrovinka na vas je videt , ze delam dobre. Mysleni vas , a vam podobnych je smesne a zaostale. Jen bych se rozciloval.

    • Jiří Choun napsal:

     Máte pravdu, nejlepší je číst příspěvky absolventů VŠŽ nebo sledovat ruskou televizi. Tam se aspoň člověk dobře pobaví.

  • Josef napsal:

   Miroslave, to je úplně mimo. Nejde o to, co má kritizovat Babiš, ale jak neobjektivně či přímo lžive píše jím vlastněné médium. Jde o to, že Babiš jako politik samozřejmě žádná média vlastnit nemá! Jak je možné, že to někdo nechápe? Mizivé povědomí o normálním fungování médií, na kterém se taky podepsala Babišova vláda spolu se Zemanem, který přímo hájil šíření dezinformací a sám tomu pomáhal.

 2. wenkovan napsal:

  Co je na tom divného, že noviny píší tak, aby se to líbilo majiteli? Proto si je přece Bureš kupoval.

 3. František Turyna napsal:

  Deník MF byl kdysi špičkový a investigativní. Bohužel všichni novinář kteří měli čest a svědomí z něj utekli. Naprostý úpadek v čele s jeho šéfredaktorem. Nyní se k tomu blíží i Lidové noviny. Takto zabil Babiš dvoje noviny.

 4. lwo napsal:

  Andrej Babiš (aka Agent Bureš) dělá v roce 2022 přesně to samé, co udělal v letech 1968-1969 jiný Slovák, Gustáv Husák! Jen se podívejte do hisotrie a uvidíte, že tito dva „zachránci“ jsou oba dva stejná pakáž…

  • Zdenál napsal:

   Nejsou, protože by si Husák koupit denní tisk v té době nemohl.

 5. Vávra Aleš napsal:

  Pane Neumanne, o tom se vám muselo zdát už předloni a píšete až teprve teď. Příště pište o něčem přesvědčivém, třeba jak Fiala ke svému štěstí přišel.

  • Leo1453 napsal:

   Takový chudák a milovník nemorálních a nepoctivých grázlů by rád četl něco o Fialovy? A co byste z toho měl? Budete se ukájet nad lží a pomluvami, jako jste to dělával dříve při čtení Sputniku? Jděte číst plátky, které vám toho vašeho gaunera Bureše chválí, když nesnesete pravdu a chcete žít ve lži, trapné poznámky a dirigování kdo má o čem psát (jeden z typických výkřiků Burešovy nemyslící havěti) si nechte pro strýčka „Příhodu“….

 6. Vojtěch Fiala napsal:

  Pane Neumanne, nechtěl byste podobnou analýzu provést i s Právem? Zdá se mi, že po ustavení současné vlády se z něj náhle stal opoziční deník.

 7. Jarek napsal:

  Tato země se nemůže dostat dál, protože se stále znovu a znovu objevují pokračovatelé gaunerských praktik komunistických soudruhů a stb zločinců. Soudruh Bureš k nim patří a mnozí další. Chudáci bez vzdělání těmto prolhancům vždy uvěří, jak se budou s nimi mít dobře- výsledek je prázdná kasa, zničená správa země a obrovské zadlužení. Jen ti hloupí a nevzdělaní jim skočí opětovně na špek. I kdyby vláda pod vedením fialy byla zlatá, tak to nemůže stačit, protože takové dluhy, co tu soudruh Bureš ve svůj prospěch zanechal, jsou na desetiletí splácení, pokud je doba příznivá, ale na za nynější situace. A podívejte se sem, co pomatenců jako Vávra píšou za nesmysly!

 8. Tomáš napsal:

  Ono na druhou stranu je stejně tak pravda, že u části vlády některá média (či spíš nepřiznané influencerské plátky) se dnem voleb změnila se silně opozičních do silně provládních.
  Možná by bylo na místě i analýza toho, kdo všechno má kde zastání a naopak, kdo ho nemá vůbec či poskrovnu.

 9. No,ono by také nebylo od věci zjistit,jak tuzemská média mrzačí hlídací pes,který má jako priority plivat na Babiše a Zemana.P.S.:Babiše jsem nevolila,Zemana ano,bo jej osobně znám.

  • Jiří Choun napsal:

   Zemana osobně znáte a přesto jste jej volila? No, tak to už je diagnóza.

  • Zdenál napsal:

   Já soudruha Zemana znám Bohužel také osobně a většího křiváka jsem v životě nepoznal. Když přijede do Nového Veselí tak ho už chodí navštěvovat jen jedna pomatená babka, která mu nosí babišovy párky. Se slivovicí od místních soudruhů má už roky útrum. Když slovenský soudruh Babiš koupil MF a Lidovky, tak se novináři sebrali a od deníků odešli. Zůstali tam jenom ti, co opisují ruský Sputnik a blábolí o tom, že patříme do východní kultury hord ruských kmenů od Novgorodu. Opisoval jsem za bolševika “ Lidové noviny “ a bylo za to odměňováno třemi lety v Kartouzích. Co teď z toho udělali současní bolševici je k ublinknutí.

 10. Dvorská J. napsal:

  Dříve velmi zajímavé noviny MF dnes jsou nyní Babišův odpad, maximálně užitečný k čištění oken nebo i jiným, pro kobliháře, užitečným věcem.

 11. petrph napsal:

  To je nějaké divné. stěžovat si právě teď, když MF Dnes dělá tu správnou práci, a kritizuje vládu a její politiku.
  Protože a to by měl pan Neumann chápat, ta zásadní úloha médií je kontrolovat vládu a vládní politiky a kritizovat jejich chyby.

  Aby se ta média vezla po opozici, a vytrhanými citáty parodovala projevy jejich poslanců je laciné, až ubohé, protože tito, právě proto že jsou v menšinové opozici, o ničem nerozhodují. Takže tyhle srandičky mohou seriozní, média klidně ponechat tomu proklínanému politickému bulváru.

  Takže, jest to velký paradox, nyní až do té doby, než se zase Babiš dostane do vládní koalice, může být MF Dnes naopak dávána za vzor, a klidně by mohla požádat o nějakou bruselskou dotaci :)))))
  No a pokud se týče obav z vlivu před prezidentskými volbami, na to si pokud vím, soudruh stát zařídil přímo speciální úřad tak ten ať si to ohlídá..

  • Ondřej Neumann napsal:

   MfD tu otočila, protože je to v zájmu jejího majitele. Nedělá „správnou práci“. Jen slouží…

   • petrph napsal:

    No vzdyt, jak jsem napsal, je to paradox,ale pravdivy paradox. Badis je v opo, cili jeho media kritizuji vladu a vladni politiku. Stejne jako jina, „ta spravna“ media. Ovsem vylucovat, ci i jen chtit ignorovat tuto kritiku vlady, protoze to ridi Babis z opozice – to uz trochu zavani totalitni ideologii samo o sobe. To jedine kriterium by melo byt, zda je ta kritika opravnena a pravdiva, nic vic.

Přidávání komentářů není povoleno