Olomoucký primátor Staněk se nestal předsedou ČSSD. Brzy možná nebude ani primátorem

Napsal/a Jan Žabka 20. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Česká strana sociálně demokratická si v neděli na mimořádném sjezdu zvolila nového předsedu. Nestal se jím olomoucký primátor Antonín Staněk. Pozice šéfa ČSSD tak na jeho pomyslnou poličku s názvem „Mé osobní úspěchy“ nepřibyla.

Zažije lovec funkcí Antonín Staněk po slibném politickém vzestupu politický pád? O tom rozhodnou až podzimní komunální volby.

Teď si však dosavadní poslanec, olomoucký primátor a také vysokoškolský učitel na svůj účet nepřipsal další úspěch – stanout v čele ČSSD.

Prezidentova hůlka

Na mimořádném sjezdu Staněk od svých spolustraníků získal 21 hlasů. To je důvěra, za kterou si nevysloužil ani „zemákovou“ medaili.

Důvodů může být několik. Například to, že nebyl zmíněn v projevu prezidenta Miloše Zemana, který jako bývalý předseda strany sjezd navštívil.

Nebo také, že do kandidatury šel s přesvědčením, že Sobotkova vláda byla úspěšná a na její úspěchy je potřeba navázat. Delegáti nejspíše nechtěli dalšího člověka, na kterého prezident bude moct mávat hůlkou.

Hromadění funkcí do zásoby

Ačkoli ČSSD v minulých komunálních volbách nezískala v Olomouci nejvíce hlasů, vznikla koalice, která vítězné hnutí ANO vyšachovala, a Staněk se mohl před čtyřmi lety stát primátorem města.

Podle zákulisních informací by Staněk rád na pozici primátora pokračoval i v následujícím volebním období. Pro MF DNES obhajobu mandátu nevyloučil, ale upozornil, že olomoucká buňka strany ještě volebního lídra neurčila.

„Stále platí, že pracovat pro Olomouc a její občany je pro mě priorita. A také platí, že si neumím představit dlouhodobé sloučení funkce primátora a poslance,“ řekl MF DNES.

Kdyby se tedy Staněk stal primátorem znovu, dá se z jeho slov odvodit, že by se pak mohl vzdát poslaneckého mandátu.

I vzhledem k výsledku loňských sněmovních voleb to ale vypadá, že po komunálních volbách už ANO v Olomouci obejít nepůjde. Staňka tak s velkou pravděpodobností v čele města nahradí někdo jiný. Pro takový případ se mu mohou zadní vrátka v podobě křesla v Poslanecké sněmovně hodit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)