Olomoucký primátor Antonín Staněk hromadí funkce. Finančně se mu to vyplatí

Napsal/a Jan Žabka 22. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslanec, olomoucký primátor a vysokoškolský učitel – tím vším je Antonín Staněk. Jeho měsíční příjem dosahuje díky tomu přibližně 200 tisíc korun. Teď Staněk navíc aspiruje na předsedu České strany sociálně demokratické.

Ačkoli v posledních komunálních volbách získalo v Olomouci nejvíce hlasů hnutí ANO, k vládnutí se nedostalo. Strany ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 totiž vytvořily společnou koalici a Antonín Staněk, který tehdy stál v čele olomoucké kandidátky sociálních demokratů, byl zvolen primátorem.

V té době již měl za sebou úspěšně ukončené habilitační řízení a působil jako docent na Katedře společenských věd Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Od loňského roku je navíc nováčkem v Poslanecké sněmovně. Díky preferenčním hlasům přeskočil z třetího místa kandidátky krajského lídra, poslance Romana Váňu, i dalšího poslance Pavla Holíka.

Akademik? Jen jako přivýdělek

Antonín Staněk od roku 2013, kdy se díky získání titulu docenta posunul v tarifních stupních mzdových tabulek Univerzity Palackého v Olomouci, pobírá jako vysokoškolský učitel na plný úvazek měsíční plat v rozmezí od 21 330 do 26 520 korun.

Konečnou částku však tisková mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sykorová Dvorníková specifikovat nemůže. „Tyto informace podléhají ochraně osobních údajů,“ vysvětluje.

Výše Staňkova příjmu se navíc odvíjí také od počtu projektů, do kterých je zapojen, a osobního ohodnocení. Tyto informace ale nejsou veřejně přístupné.

Díky politickému úspěchu v komunálních a sněmovních volbách se Staňkovi v posledních čtyřech letech zvýšil plat o více něž 100 tisíc měsíčně.

Úspěšný sběratel

Své působení v olomouckém zastupitelstvu započal v roce 2010. O čtyři roky později se stal primátorem a dosáhl na primátorský plat. Aktuální plat olomouckého primátora je dán nařízením vlády ze září 2017. Jde o více než 85 tisíc korun hrubého měsíčně.

Olomoucký primátor působí také na pozicích předsedy dozorčí rady společnosti SK Sigma Olomouc, předsedy představenstva městské akciové společnosti Správa sportovních zařízení Olomouc a zároveň je členem správní rady Obecně prospěšné společnosti pro památkovou ochranu Hradiska u Olomouce.

„Všechny pozice ve statutárních orgánech jsou bezplatné a zastávám je odpovědně v souladu s potřebami daných organizací,“ říká Staněk.

V říjnu loňského roku dosáhl navíc Staněk na pozici poslance za Českou stranu sociálně demokratickou, a tedy i na poslanecký plat. Vzhledem k tomu, že Staněk ve sněmovně působí jako místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jeho plat činí přes 91 tisíc měsíčně.

Dělat z proudů řeku

Vedle toho Staněk již od roku 2015 působí v předsednictvu sociálních demokratů. Teď navíc usiluje o pozici předsedy ČSSD. Kandidovat chce na mimořádném sjezdu v únoru.

Nominace získal od tří okresních organizací a v příštích týdnech se chce ucházet i o podporu krajů. „Klíčové pro mé další rozhodování bude stanovisko delegátů krajské konference,“ vysvětluje Staněk. Krajská konference se uskuteční na začátku února.

Své spolustraníky chce oslovit nezaujatostí a nadhledem. Není totiž součástí žádného proudu uvnitř sociální demokracie, které se často vyskytují v názorové neshodě. „Mohl bych se pokusit tyto proudy nasměrovat, aby se slily do jedné řeky,“ říká Staněk.

Do kandidatury jde s přesvědčením, že Sobotkova vláda byla úspěšná a na její úspěchy je potřeba navázat.

Na otázku, jak by měla pod jeho případným vedením ČSSD postupovat při druhém pokusu o sestavení vlády, Staněk pro HlídacíPes.org odpověděl: „V současnosti vedená jednání vnímám jako odpovědná ve vztahu k programu, členské základně i k občanům České republiky. Nic bych na nich v tuto chvíli neměnil.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)