,

Olomouc před Vánoci jako Berlín – návštěvníky adventních trhů chrání bezpečnostní květináče

Napsal/a Jan Žabka 4. prosince 2017

Adventní trhy v Česku ovlivňuje strach z teroristických útoků. Ačkoli v zemi platí 1. stupeň ohrožení terorismem a nehrozí tedy bezprostřední nebezpečí, posilují radnice bezpečnostní opatření. Třeba v Olomouci příjezdové cesty k trhům blokují květináče a ve večerních hodinách platí zákaz vjezdu.

V evropských městech začínají adventní trhy. Vzhledem k loňskému teroristickému útoku na vánočních trzích v Berlíně, i letos jednotlivá města zvyšují bezpečnostní opatření. Výjimkou není ani Olomouc.

Bezpečnostní opatření se primárně soustředí na omezení silničního provozu v centru. Na příjezdových cestách k náměstí jsou stejně jako loni umístěny zpomalovací bariéry – květináče.

Platí i zákaz vjezdu. Všechny příjezdové cesty k Hornímu náměstí jsou denně od 16 do 22 hodin uzavřeny.

„Vjezd je povolen pouze vozidlům integrovaného záchranného systému, městské policie, technických služeb a na speciální povolení účinkujícím zajišťujícím hudební program vánočních trhů,“ uvedl vedoucí odboru vnějších vtahů a informací magistrátu města Olomouce Bohumil Šíp.

Pomáhat a chránit

Česká republika není v bezprostředním ohrožení terorismem. Vzhledem k situaci v Evropě jsou však předvánoční akce pro policii důvodem k zvýšené pozornosti.

Obě olomoucká náměstí, na kterých trhy probíhají, mají být pod dohledem policistů, kteří na oblast dohlédnou v častějších intervalech než obvykle.

Jejich úkolem je vedle zajištění veřejného pořádku také kontrola vjezdu vozidel, kapesních krádeží nebo bezdomovců. Počet hlídkujících policistů ale policie z taktických důvodů redakci HlídacíPes.org nesdělila.

Bezpečnost je zdarma

Vánoční trhy v Olomouci připravuje a organizuje obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc. Ta ale žádné větší kroky v otázce bezpečnosti nepodniká. Konkretně problematikou teroristických útoků se nezabývala vůbec.

„Máme klasické pojištění všeho na způsobení všeho možného. Pak ostrahu stánků přes večer a přes den úklidy,“ říká tiskový mluvčí společnosti Kulturní Olomouc Petr Crhan.

Zajištění bezpečnosti na vánočních trzích v Olomouci zajišťuje město. To na bezpečnost ale nedá žádné finanční prostředky navíc. Využije totiž městské firmy.

Květináče zapůjčila společnost Výstaviště Flora Olomouc a na místo určení se dostaly prostřednictvím Technických služeb města Olomouce.

Čtěte též

Reklama
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Reklama
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies