Na území Prahy 6 vyrostl uprchlický tábor jako z Calais. Nebo ne?
Manipulace, šíření falešných zpráv a dezinformace má své různé podoby. Svou významnou roli hraje obrazová stránka výpovědi, jak ukazuje čerstvý příklad z Parlamentních listů.
Když někteří lidé v městské části Praha 6 Dědina vyjadřují obavy z neznámého – z nově vzniklého azylového a migračního centra ministerstva vnitra, mají na to právo. Když o tom dva píší (a fotí) totéž, není to totéž.
Je poměrně logické, že se tématu chopí média. Bulvární Blesk to udělal poměrně uměřeně a text doprovodil sice poněkud nudnou, ale pravdivou fotografií. Touto:
To v Parlamentních listech to pojali dosti velkolepěji. Okopírovaný (a upravený) text z Blesku doprovodili dosti emotivnější fotografií.
České jméno fotografa i popisek nahrávají dojmu, že jde o aktuální pražskou realitu, že jde o skutečnou fotografii z periferie jinak prestižní pražské čtvrti. Ve skutečnosti jde o starší záběr z uprchlického tábora u Calais zvaného džungle.
A o to tu přeci šlo.
Parlamentní listy si v mediální (nejen) obrazové manipulaci budují slušnou tradici.
Nedávno na svém Facebooku publikovaly tuto fotografii:
Prostý titulek „Francie“ bez dalších informací a zdroje evokuje muslimskou invazi do Evropy. Skutečnost? Daná fotografie nemá s Francií nic společného, byla pořízena v době ramadánu v Indii (kde je islám druhé nejrozšířenější náboženství po hinduismu) v srpnu 2010.
Heslo „nikdo vám nevnucuje, co si máte myslet“ nám dává rázem jiný obraz skutečnosti.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Stát chce po dvaceti letech přidat radním ČTK. Hledá se, kdo to zaplatí
Alternativní média poslušně drží mikrofon Ficově vládě. Méně zpráv, zato větší zisk
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
38 komentářů
Značky aut i názvy obchodů jsou nečiteoné,proč asi?????O tom si můžeme myslet cokoliv.
Ano – a hlavně bližší pohled na všechny ty nápisy by nejspíš mohl hned bezpečně odhalit, zdali je to z Francie, Indie nebo taky třeba odněkud jinud. Prý to je tedy konkrétně z města Šrínagar v Kašmíru (sever Indie). Každopádně je evidentní, že alespoň některé z těch velkých nápisů jsou v latince. Zcela pochopitelné (např. reklamní záležitost apod.) – ale jinak (samozřejmě, nepočítám-li tam rozšířenou angličtinu), žádný z indických jazyků latinku nepoužívá.
Děkuji za publikování tohoto porovnání, sám jsem to zaznamenal na fcb, ale jen ať je styl práce PL všeobecně známý.
Myslím, že máme všichni jeden cíl: aby PL nebyly považovány za noviny, tedy např. nebyly na news.google.cz, v monitorinzích tisku atd. Prostě zájmový web, kde si kdo chce publikuje co chce, jako na nějakém blogu …
Na ten facebook to šlo myslím také od nás 🙂
Máte pravdu, omlouvám se. Ke mně se to dostalo přes sdílení od Manipulátoři.cz
Nic se neděje, to je dobrá společnost 🙂
To tady budou krásné časy, až jednou to nejhorší tady bude všeobecně známý styl práce PL. Skoro jako když „na Valachoch“ nevěděli, že Marx a Lenin nebyli doktoři mediciny.
U fotografie „džungle“ není uvedeno, že jde o Prahu. Mělo tam tedy být uvedeno, že jde o ilustrativní snímek, jak by to mohlo časem dopadnout.
A jak to také podobně vypadá na řadě míst v Evropě. Sám jsem to viděl např. v Paříži a v Německu.
Co se týče druhé fotografie, tak jsem viděl celou řadu podobných z Francie či Anglie. V Birminghemu jsem viděl podobně „zabydlené“ ulice v době večerní modlitby před pátkem.
Takže se přátelé sice pěkně rozhorlujete, ale podstata Vám uniká.
Děkuji za pochopení, že jsem si dovolil zčásti nesouhlasit s Vašimi komentáři.
Problém je jinde. Že fotografie je cíleně vybraná tak, aby působila na emoce bez ohledu na fakta. To by ani zmínka, že „takhle by to mohlo vypadat“ z hlediska slušné novinařiny nenapravila.
Myslíte takové „působení na emoce“, jako když se publikují fotografie imigrantů v některých mediích jen ve formě žen a dětí.
A pomíjí se, že dle období jde 0 70 – 90% mužů ve vojenském věku a pevně věřících, že bůh jim přikázal zabít mj. mne či Vás?
Ano, uvedené fotografie nejsou přesně odpovídající tématu článku, ale na druhou stranu mají za účel lidi varovat před reálnými, existujícími riziky.
Myslím, že z hlediska potenciálních rizik pro nás a naše potomky je takovéto působení na city přínosnější, než bagatelizace rizik v případě obrázků dětí.
Zde máte skutečnou fotku ze skutečné Paříže. Sice pár let starou, ale podobné scény jsem tam viděl na vlastní oči:
http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_zahranici&foto1=JV3dde1c_wq.jpg
„Ono se to mohlo stát“ má být argument na omluvu nepravdivého tvrzení, že se něco stalo? Tak si představujete žurnalistiku?
Na příklad v Paříži existovaly no-go zóny už před třiceti léty. Sám jsem zažil, když nás pracovníci firmy s nimiž jsme jednali upozorňovali, kam nemáme chodit v noci, kam k večeru, kam po poledni a kam raděj vůbec ne, ani za bílého dne. A co je proti takové no-go zóně o velikosti městské čtvrti jedna „fotografie je cíleně vybraná tak, aby působila na emoce bez ohledu na fakta.“, zvláště když ta fakta pár stovek kilometrů tím či oním směrem jsou drsnou realitou! Víme pane Břešťane?
Zapomněl jsem dodat, že chodit jsme tam neměli, protože ani tehdejší Afričané ve Francii se s bělochy moc na „svémů území nemazali a policie ani tehdy většinou nebyla schopna pomoci, natož aby člověka ne-Afričana ochránila před nejhorším!
A víme něco o žurnalistice? Že tam tedy rovnou nedali třeba fotku z Mosulu, když je to jedno.
Je todle snad ramadá někde v pakistánu ?!?
https://www.google.cz/search?tbs=simg:CAESlwEJS_1zzH5N0lFQaiwELEKjU2AQaBAgACAMMCxCwjKcIGmIKYAgDEiiICpsNqwyJCscNqhi_1Eu0XugbdHrsz5jy3M4Q3hTftPLUzuDPbPNk_1GjDxN_1hXzFXuB1iu1P1cGdWkHCsEB1DTuRr6Ej86Au-fbwLDHPQDliqX_1OumPfFMxhggBAwLEI6u_1ggaCgoICAESBAvAdbgM&q=priere+dans+la+rue&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiE6JCQhMfSAhXKDZoKHeeoAOsQsw4ILw&biw=911&bih=441#imgrc=FEMx3ogy0k1-4M:
A co říkáte na to, když všechna světová média otiskla fotku mrtvého Ajlana a citově vydírala čtenáře falešným příběhem ? Nebo když jednu holčičku fotí „novináři“ na třech různých místech s různými záchranáři s tím, že je z Alepa ?
Myslíte takové “působení na emoce”, jako předvádí ČT a Sorosovo sluníčkáři a desinformační weby .A už neřeknou ani že neprchaj už ze Sýrie ale NATO-Schengenu-EU-Řecka kde jestli chtěli mezinárodní ochranu tak tam měli o ní žádat a ne jinde.A mi byli povini chránit hranici NATO-Schengenu-EU-Maďarskou před milionvou hordou ISlamistů bez papírů když sme byli oficialně v Bruselu požádáni.
Ale proboha vůbec ne, a pan Břešťan zbytečně kope do konkurence. Protože – a už jsem to tu kdysi taky v diskuzi napsal, maximální využívání multimediálních prvků k podpoře argumentace patří k zásadním prostředkům současného zpravodajství. Tudíž, samozřejmě že „..svou významnou roli hraje obrazová stránka výpovědi“-a že i ilustrace už při prvním pohledu může ovlivnit myšlení čtenáře.
Zase nedalo příliš práce nalézt i zde na HP článek
„Zločiny komunismu: Polský Ústav národní paměti zahájil řízení kvůli smrti „na drátech“, podezřelý je Štrougal“
a u něj ilustrativní fotografii s ostnatým drátem a hrozivou strážní věží z dob komunismu. Jenomže nikoliv u nás, nikoliv v Polsku, ale jak říká německý popisek „Dömitz – Deutsch-Deutsche Grenze an der Elbe Grenzturm Popelau”. Předpokládám že pan Břešťan nebude hájit tvrzení že český čtenář má přece umět německy (resp. všechny jazyky světa). Navíc, já i naše generace si ještě dovodí že ono Deutsch-Deutsche znamená „mezi tehdejšími NSR a komunistickou NDR“,aby byl v obraze, ty mladší generace ani to ne..
Jenže, já toto neoznačuji za chybu HP, ale opravdu za nedílnou součast současného stylu médií..
Od toho byla přece od začátku svoboda tisku, aby si tam každý mohl napsat – ale i zdůraznit svoje rozdílné názory. Samozřejmě, ten nedostatek to má, že se čtenář skutečně nemůže spolehnout na žádná jedna média, ale musí si konfrontovat informace i názory z různých zdrojů..
Kdyby byl požadavek aby všechna média říkala jen a jen ty jedny stejná nediskutovatelné informace, mohla by se prakticky všechna média zrušit, a stačily by nám jedny oficiální zprávy vydávané Chovancovým ministerstvem absolutní pravdy..:))
V první řadě PL nepovažuji za konkurenci, tudíž do ní mohu těžko kopat. A pak je zásadní rozdíl mezi ilustrační a manipulativní fotografií. Pokud jej nevidíte, či nechápete, těžko se dá o tématu dále diskutovat.
Pokud chcete vědět můj nazor, tak já pokládám většinu současných takzvaně ilustrativních fotografií v médiích (i zde na HP) za v určitém smyslu manipulativní, tak aby posilovaly názor sdělovaný v článku. Ale nikomu to nevyčítám, považuji to za zcela běžnou součást dnešní práce v mediích.
Nakonec, kdyby v těch Parlamentních listech napsali „toto je Calais, ale podle našeho názoru to na Praze 6 bude brzo vypadat podobně“, mělo by to na jejich čtenáře navlas stejný efekt..
A připusťte si že zrovna v souvislosti se současnou migrací je těch mediálních manipulací a to z obou stran poměrně dost, příklady snad nemusím dokládat, snad jen sexuální útoky na silvestr 2015 v Kolině nad Rýnem která se hlavní (veřejnoprávní !!!] německá média pokoušela utajovat dokud to šlo..
To je sice zajimave ale spousta informaci nejde o tech cmoudech kvuli cenzure do medii.Melo by se bit na poplach Islam neni nabozenstvi ale navod jak nas znicit
Ta cenzura prosím pěkně vypadá jak? Je plošná? Někdo ji řídí, nařizuje? V jakých médiích? Všude na světě?
Ta cenzura například vypadá tak, že na nejčtenějším mediu – iDnes – je jako cenzor alias moderátor diskuse zaměstnán cikánský aktivista Banga a jeho podřízený cenzorský kolektiv vede Tereza Janků. Tato mladá paní své subjektivní názory několikrát vyjádřila v diskusích na blogu. Opakovaně,soustavně a dlouhodobě mažou = cenzurují pod různými zástupnými důvody příspěvky v diskusi i celé blogy, které neodpovídají jejich objektivně nesprávným názorům i mínění většiny obyvatel.
Ta cenzura například vypadá tak, že s Vámi spolupracující Roman Máca m.j. udal autora blogu popisujícího fakta o cvičení švýcarské armády jeho zaměstnavateli se zřejmým záměrem zbavit ho zaměstnání. Podobně udával soustavně i diskutéry adminům a dociloval jejich blokování.
Tuším, že i článek, pod kterým tu diskutujeme jste převzali od něj.
To tušíte špatně.
Jak (dobře, nebo špatně) tuší Libor Vaněk, ví především on sám; to, co napsal o Romanu Mácovi je pravda? Pokud ano, tak máte skutečně „charakterní“ spolupracovníky.
Pane Břečťan ala Romea vás usvědčuje z účelového tvrzrní či alternatívní pravda vyberte si sám.
Reklamní kampaň bulvárního serveru Parlamentní listy (FOTO: Roma Máca, http://hlidacipes.org)
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/manipulace-parlamentnich-listu-na-uzemi-prahy-6-vyrostl-uprchlicky-tabor-jako-z-calais-nebo-ne
Nechápu, o čem mluvíte. Ten odkaz vede na text převzatý z našeho webu. Co z toho vyvozujete? Fotografie je zazdrojovaná Romanem Mácou proto, že ji vyfotil, to se ve slušných médiích dělá, že se uvádí autor, víte?
Ano, je plošná, určitě ji někdo řídí a nařizuje, v různých médiích (dle potřeby) a téměř všude na světě. V Evropě na příklad ve Švédsku (viz případ mediálně probíraný případ policisty, který zveřejnil policejní statistiku nebo potrestání viníků událostí ze Silvestra 2015 v Hamburku a dalších.)
Kdo ji plošně/ celosvětově řídí a nařizuje? To vypadá na pěkné spiknutí!
Ta cenzura, prosím pěkně, vypadá jako cenzura.
A co víte vy, pane Břešťane o novinařině, když se ptáte, jak vypadá cenzura ? A víte co je autocenzura ?
Ještě citace k „Na území Prahy 6 vyrostl uprchlický tábor jako z Calais. Nebo ne?“ : „Pět afghánských mladíků, kteří loni v říjnu znásilnili nezletilého chlapce, bude ze Švédska vyhoštěno. Verdikt dnes vynesl tamní odvolací soud.
Nižší soud jim udělil tresty až 15 měsíců v nápravném zařízení pro mladistvé. Uvedl ale, že nemohou být kvůli zmíněnému zločinu ze Švédska vyhoštěni, protože jsou mladší 18 let a protože v Afghánistánu panuje špatná bezpečnostní situace.
O počtu znásilnění jsem neříkala pravdu, přiznala švédská ministryně. Snesla se na ni lavina kritiky.
Odvolací soud v Uppsale dnes zvrátil rozhodnutí nižšího soudu a za znásilnění nařídil vypovězení Afghánců ze země. Do Švédska se nesmějí vrátit po dobu deseti let. Server The Local uvedl, že počet znásilnění ve Švédsku loni vzrostl o 13 procent na 6560.“ Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/184194-afghansti-mladici-znasilnili-ve-svedsku-chlapce-budou-vyhosteni/
Jasně z toho vyplývá, že nejen PL, záměrně manipulují s fakty o ubohých uprchlících, kteří vlastně za nic nemohou, protože jsou stresovaní atd.
Aby to tady nevypadalo jako jednoznacne odsouzeni clanku, tak ja sem taky neco pripisu…
– podle me je dobre na pochybne praktiky upozornovat a tohle dost pochybne je (male rypnuti: pochybne je i oznacit neco jako preklad, kdyz je to ucelovy vyber).
V komentarich to vypada, ze pro kazdeho suveren jako suteren – oboje zacina na „s“ a konci na „n“ – takze je to jedno, ne?
Navic nejde jen o vecnou nespravnost, je zde zamer manipulovat.
Nestačím se divit, takovou „válku“ pana šéfredaktora s diskutéry jsem tu na HP ještě neviděl a působí na mne všichni nějací podráždění a nepochopil jsem proč to je zrovna dnes. Ten článek je příliš nijakej, než aby bylo třeba plašit hormony. Na mne vůbec nepůsobí v tom smyslu, jak si možná někdo přeje, nebo si myslí, že zaslouží pozornost. Možná, že redaktoři na PL mají občas virózu a ne vše se jim podaří, ale úmyslnou manipulaci bych tam nehledal. Myslím, že kdybychom všude hledali ohrožení manipulací, tak bychom přestali sledovat média vůbec a seděli bychom v hospodách.
Po pečlivém prostudování všech materialů HP a PL jsem zljistil, že nejvíce v české žurnalistice manipuluje z informacemi server Hlídací Pes…dovolím si dokonce tvrdit, že píšete „pravdu“ na zakázku. Přeci polopravda je taky pravdu… že HP.org ? Ale co, na Hp.org stejně nikdo pro informace nechodí..
Krásně si odporujete. Jinak gratuluji k brilantní obsahové analýze.