Pomoc! EU chce zrušit písmeno Ř, burcuje senátor Doubrava. Hoax je to starý přes půl roku

Napsal/a Robert Malecký 13. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Jaroslav. Doubrava. Senátor. Člen Senátu Parlamentu České republiky. Bývalý starosta Telnice. Telnice je vesnice u Chlumce. A Chlumec u Ústí nad Labem. Komunista – vyhozený. Teď Severočech. Cé zet. Nikde žádné „ř“, široko, kam se podíváš. Ale péče o písmeno převeliká. Tak veliká, že senátor Doubrava naskočil na hoax šířený už několik měsíců.

„Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit?! Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení… Nad Ř se smráká…“

2017-03-13 (11)

Status senátora Jaroslava Doubravy z konce února způsobil mezi jeho podporovateli zděšení. Do dnešního dne má na facebooku 92 sdílení. Debata se stále otáčí týmž směrem: hrozná EU, stále nové regulace, zrušit.

A to i přesto, že uživatelé senátora na několika místech upozorňují, že naletěl na jeden ze známých hoaxů.

Jazykovědec Měch říká, že…

Už v létě 2016 hoax popsal server Manipulátoři.cz.

Zprávu vydal web pravdive-zpravy.cz, který provozuje mediální skupina Prima. Jako legraci – obdobu dřívějšího Hromu, například.

Dočteme se třeba, že fotbalová Sparta po fiasku v Evropské lize rozpustila kádr a chystá veřejný nábor nových hráčů. Nebo že justice chce zjednodušit rozvodová řízení pomocí duelů a soubojů (pokud to tedy není totéž).

V inkriminovaném textu o konci písmene eř se píše: „Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.“ A to proto, že „téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat,“ vysvětluje jazykovědec František Měch.

Jak upozornil web Manipulátoři.cz, ověření zprávy je jednoduché. Už samotný fakt, že pochází z humoristického webu. Pak je tu druhý fakt, že žádná Evropská lingvistická rada neexistuje.

2017-03-13 (12)

Jenže sdílením, navíc senátorem, se pozice hoaxu posiluje. Aspoň u lidí, kteří mají s ověřováním zpráv podobný problém jako Doubrava. Ten navíc falešnou zprávu nijak nevyvrací.

„Ukrajina zavádí od sankcemi ukrajinštinu, Francie má zákony na ochranu jazyka, Portugalsko chrání a rozšiřuje portugalštinu, ale ČR na základě rozhodnutí EU osekává český jazyk. Je to opravdu nezvratné. Není to náhodou začátek likvidace české identity? A zastupitelé souhlasili?“ čteme v dalším příspěvku, který na senátorův profil 8. března připíchl uživatel Zlatko Radvan.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)