Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Big Brother / Foto: glasseyes view on flickr
Foto: glasseyes view on flickr,

Nominace Big Brother Awards: Ze soukromí lidí nejvíc ukusují informační technologie

Ministerstvo obrany za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství, ministr financí Andrej Babiš za sérii opatření typu EET a kontrolního hlášení k DPH nebo mluvčí T-Mobile za bagatelizaci úniku citlivých klientských dat. Krátký výčet ze seznamu nominací Cen Velkého bratra za rok 2016 ukazuje, že stát, ale i soukromé společnosti, zasahují čím dál hlouběji do soukromí lidí. A že v hlavní roli jsou stále více informační technologie.

Dvanáctý ročník anti-cen o největšího slídila bude v Česku vyhlášen v polovině února. Ceny se i letos udělují v pěti kategoriích – čtyři jsou negativní: největší úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Pátá cena je pozitivní, za kladný přínos v boji proti šmírování.

„V letošních nominacích se vedle stálic, které se nám následkem delšího legislativního procesu objevily již minulý, nebo dokonce předminulý rok, jako je třeba EET, domovní kontroly kotlů nebo registr hazardních hráčů, objevila i řada novinek. Zmínil bych třeba nominaci ministerstva obrany za návrh na posílení pravomocí Vojenského zpravodajství nebo nominaci ministerstva školství za dotační programy na šmírovací opatření ve školách,“ říká výkonný ředitel pořádající organizace Iuridicum Remedium, právník Jan Vobořil.

Internet pod tlakem

Zákon o Vojenském zpravodajství má podstatně rozšířit pravomoci tajné služby zejména směrem k dosud svobodnému internetu. Ve sněmovně je aktuálně ve druhém čtení – zástupci internetové komunity se včera obrátili na premiéra otevřeným dopisem, v němž vypočítávají vady navrhovaného zákona.

„Je alarmující, že ačkoliv je deklarováno, že zařízení VOZ nebudou provádět plošný odposlech, ze své podstaty přes ně bude nekontrolovaně procházet téměř veškerý internetový provoz. Ačkoliv to zákon vylučuje, bude technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti (libovolného uživatele) pouze na základě rozhodnutí administrátora systému. To generuje vysoká bezpečnostní rizika,“ varuje otevřený dopis, pod nímž jsou podepsáni šéf CZ.NIC Ondřej Filip, Zdeněk Zajíček z ICT Unie a Martin Semrád za NIX.CZ.


Big Brother Awards jsou v Česku vyhlašovány od roku 2005.
Podívejte se na přehledný seznam vítězů minulých ročníků.

Kompletní seznam letošních nominací pak najdete zde.


Mezi nominovanými je dále například Úřad práce ČR za vyžadování kompletních výpisů z bankovních účtů svých klientů nebo ministerstvo průmyslu a obchodu, které dlouhodobě ignoruje rozsudky Soudního dvora EU ve věci plošného sběru dat – tzv. data retention – a odmítá kritizovanou domácí legislativu uvést do stavu požadovaného Evropskou unií.

Nově do nominací přibyla i společnost Home Credit. Ta zavádí praxi, kdy bude žadateli o úvěr prolustrován telefon, zda v něm nemá „škodlivé“ kontakty – například lidi, kteří v minulosti dlužili na splátkách. O tomto záměru před několika dny informovaly Lidové noviny.

Vyhlášení cen 16. února

Loni v soutěži výrazně „bodoval“ resort vnitra: ministr Milan Chovanec obdržel anti-cenu za své návrhy prolomit anonymitu internetu. Policie pak za provozování kamerového systému, který pro budoucí použití fotí registrační značky všech projíždějících vozidel.


BIG BROTHER 2015

 Blik. A mají vás. Policie fotí každého, kdo projede kolem jejích radarů

Velký bratr 2015: Ministr vnitra Chovanec za snahy omezit internet, policie za plošné šmírování řidičů


Ceny uděluje porota složená z expertů na soukromí, akademiků, právníků a novinářů. Vyhlášeny budou ve čtvrtek 16. února, slavnostní večer se uskuteční ve Strašnickém divadle.


K TÉMATU JSME TÉŽ PSALI: Velký bratr 2015: policejní červi v telefonech, Babišův hlad po datech, úředníci “za komínem”

Konec lékařského tajemství v Česku? Stát chystá superregistr zdravotní péče

Rejdiště zločinců a semeniště zla. Chovanec vyhlásil válku anonymitě na internetu

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. Weber napsal:

  Včera jsem zhlédl obhajobu návrhu zákona o Vojenském zpravodajství jedním ze šéfů onoho spolku na ČT a nestačil jsem zírat nad hloupou obhajobou toho zákona tím zeleným pánem. Mám dojem, že si ten přednes připravil do nějakého Domova důchodců, nebo LDN, neboť počítal se zastřenou myslí poslouchajících. Jinak si to neumím vysvětlit. Dnes totiž lidé mají dobrý přehled o systému jak telefonního provozu, tak cvrkotu internetového a ten pán se pokoušel někomu tlouci do hlavy kramle bez anestézie. Po jeho výkladu mám opravdu pocit silného ohrožení ze strany těch zelených mozků, nejen proto, že není jasné komu vlastně budou sloužit.

  • petrph napsal:

   Co je horší, tak naprosto stejný hloupý výklad obhajuje v médiích i ministr obrany Stropnický – kterého mnozí navrhují jako možného dalšího (a jistě oblíbeného) prezidenta republiky..

   • nováček napsal:

    Opravdu jsou to „mnozí“, co navrhují Stropnického sen. na prezidenta? Že by chrabrý český národ už tak zblbl?

Přidávání komentářů není povoleno