Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kreml, listopad 2018. Foto: Profimedia
,

Nohavicův Darmoděj na pokoji s děvkou. Nebo s Putinem na dače

GLOSA. Existují samozřejmě snadnější kratochvíle, než je pátrání v duši ostravsko-těšínského barda Jaromíra Nohavici. Ten se rozhodl nevrátit Puškinovu medaili z roku 2018, kterou mu tehdy udělil Vladimir Putin. Místo toho plánuje na středeční večer ze svého bytu online zahrát půlhodinu „písní k nelehkým časům“, neboť prý má přátele mezi Rusy i Ukrajinci. Nedělá si to Darmoděj snadné.

Autora těchto řádek pojí s Jaromírem Nohavicou dlouhá profesní zkušenost sahající až do dob, kdy bylo po otevření archivů komunistické Státní bezpečnosti možné zkoumat jeho minulost donašeče. Dovolím si proto osobnější vzpomínku na toto setkávání, které snad sahá i do dnešních dní, kdy Nohavicovo počínání znovu klade otázky po nutnosti morální integrity bezesporu geniálních umělců.

Udání z roku 1989

Zkraje roku 2007 se mi za spolupráce lidí z archivu v Kanicích u Brna podařilo najít a uveřejnit důkazy, že Nohavica v lednu roku 1989 podepsal petici, která požadovala propuštění Václava Havla z vězení – a vzápětí udal policii lidi, kteří mu ji k podpisu přinesli.

O zpěvákově spolupráci s StB z druhé poloviny 80. let tehdy nebylo známo mnoho informací. Nohavicův svazek byl skartován, sám se k tomu počátkem 90. let vyjádřil slavnou větou: „Byl jsem s děvkou, ale seděl jsem s ní pouze v kavárně, na pokoj jsem s ní nešel.“

Ve zmíněné době před patnácti lety ovšem začalo vylézat na světlo i to, co se s děvkou dělo na pokoji. Týdeník Respekt v roce 2006 zveřejnil nalezenou zprávu, podle níž Nohavica informoval estébáky o své cestě do Vídně a setkání s Karlem Krylem v létě roku 1989. Později archivy vydaly i další svědectví o udáních, která směřovala i k osobám žijícím v tehdejším Československu. Nohavica se v únoru 1989 svému řídícímu důstojníkovi kpt. Liberdovi svěřil, že ho během koncertu v Praze kontaktoval hudební publicista Vladimír Hanzel a jeho přítelkyně Jarmila Poláková.

„Jmenovaná přítomné informovala o probíhající podpisové akci kulturních pracovníků za propuštění Václava Havla,“ zapsal do zprávy estébák Liberda po schůzce s Nohavicou, tajným spolupracovníkem s krycím jménem Mirek. Nohavica na stejnou schůzku přinesl i dopis s vyhlášením ankety o knihu roku Rádia Svobodná Evropa, který mu přišel poštou a jenž obsahoval informace o knižních titulech vydávaných československým exilem. V archivu byly objeveny i záznamy tzv. Zvláštních finančních prostředků, kam StB zapisovala náklady na pohoštění agentů. Z nich vyplývá, kolik schůzek zpěvák se svým řídícím důstojníkem, který platil útratu, absolvoval. V letech 1987 a 1988 jich bylo minimálně patnáct – psal jsem v roce 2007 do Lidových novin.

„Zase jsem nepřítel státu“

Nohavica se se mnou tehdy odmítl bavit. „K věcem, o nichž píšete ve svém mailu, se nebudu vyjadřovat,“ napsal mi. Ale slíbil, že se brzy hodlá věnovat propátrání svého osobního archivu a pokusu o popsání událostí 80. let. „Protože se bohužel nedochoval můj svazek, který na mne vedla StB, jsem odkázán na jiné prameny,“ uvedl Nohavica. A ano, hádáte správně; už se nikdy neozval, jen vydal stanovisko, že celá kauza je kampaň kvůli jeho úspěchům jako nejprodávanějšího zpěváka a podobně.

„Takže jsem zase nepřítel státu. Po 18 letech, kdy jsem na Koncertě pro Arménii podepsal petici za propuštění Václava Havla, to mám opět na talíři. Náhle, jen co jsem vyhlášen nejprodávanějším zpěvákem roku, se objeví listina nějakého kapitána státní bezpečnosti, který si mne tehdy v únoru 1989, po měsíci (!) od onoho podpisu pod petici pozval a vyptával se, co že jsem to podepsal. Všechna jména už znali, tedy i to moje. Co všechno a proč si ten člověk do svého hlášení napsal, nevím. To se fakt musí pan novinář Robert Malecký zeptat jeho. Snad mu řekne i to, proč si přiúčtovával k svému platu fiktivní útraty za Nohavicu. Myšlenka, že bych si nechal od estébáka platit kafe, je pro mne, přiznávám se, těžkým soustem.“ napsal tehdy na svůj web.

Tématu jsem se věnoval i dál. Získal jsem svědectví tehdy nejmenovaného člověka (dnes už můžu napsat, že to byl další ostravský bard Pepa Streichl, zemřel v roce 2013), který mi popsal, jak si je společný řídící důstojník StB kpt. Liberda vodil a cross-checkoval si informace, které mu donášeli. Nohavicu tehdy estébáci oslovili právě na Streichlovo doporučení, sám donášel od poloviny 70. let.

Ozývaly se tehdy docela často výtky, proč popisujeme příběhy „obětí“, rozuměj zpěváků, kteří StB donášeli, a nevěnujeme se více strůjcům zla, samotným příslušníkům Státní bezpečnosti. Pokusil jsem se kontaktovat Jana Liberdu, jel za ním do Horní Suché nedaleko přehrady Těrlicko, ale o setkání zájem neměl. Popsali jsme tehdy aspoň jeho personální kariéru u Státní bezpečnosti. Ke sboru nastoupil jako dvacetiletý v roce 1975, o čtyři roky později přešel k StB, na starost měl problematiku „volně žijící mládeže“. Nohavicu řídil v letech 1986 až 1989, od tajné policie byl propuštěn v létě roku 1990 na doporučení občanské komise, se kterou odmítl spolupracovat.

Proč se informace o Nohavicově spolupráci začaly objevovat až kolem zmíněného roku 2007? Do té doby panovalo přesvědčení, že jak je jednou spis skartovaný, není dál o čem mluvit. Spoléhal na to možná i Nohavica. V roce 2006, po nástupu Topolánkovy vlády a ministra vnitra Ivana Langera, se začaly archivy otevírat. A ukázalo se, že kromě samotných svazků StB produkovala hodně zjednodušeně řečeno i řadu dalších dokumentů, z nichž bylo možné minulost rekonstruovat. Plány činnosti, vyhodnocení činnosti, zprávy na úrovni krajů nebo okresů. Zmíněné dvě zprávy, které jsem zveřejnil v Lidových novinách, pocházely z neprobádaného svazku dokumentů (přesněji řečeno z pytle) z karvinské expozitury. „V roce 1991 je do archivu odevzdala tehdejší Federální bezpečnostní informační služba,“ řekla mi tehdejší vedoucí oddělení StB v kanickém archivu Světlana Ptáčníková.

Jaromír Nohavica tehdy v rozhovoru s Respektem skartovaný spis zmínil. „O čem jsem měl mluvit? Měl jsem tvrdit, že jsem nikoho neudal? Spis byl skartovaný a já se neměl čím hájit, neměl jsem s čím polemizovat,“ řekl zpěvák redaktorovi Jaroslavu Spurnému. „Teď je o čem mluvit. Těch pár listů je šance,“ řekl. Šance to zůstala nevyužitá.

Vlaštovko, leť!

Pak přišlo zmíněné období medaile od putinského režimu. A dokonce i teď, když Ukrajinu pustoší ruské rakety, Nohavica říká, že medaili nevrátí. „Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy, a ne za válčení,“ řekl zpěvák serveru iDNES.cz.

Třeba další laureát, slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser, který cenu dostal za překlad Evžena Oněgina, to vidí jinak. „Bohužel, Puškinova medaile je také Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ uvedl spisovatel a cenu hned první den vpádu Ruska na Ukrajinu vrátil.

Nohavica po pár dnech přemýšlení vymyslel zmíněný domácí koncert.

„Mám přátele mezi Ukrajinci i mezi Rusy. A vždycky jsem byl, jsem a budu proti všem válkám,“ dodal ke speciálnímu koncertu pro iDNES.cz.

Proti tomu je těžké něco namítnout. Představa, jak si lidé v ostřelovaném Chersonu nebo Charkově v sedm večer ladí online z Těšína a zaposlouchají se do tónů písní Okudžavy od nositele Putinovy medaile, je ovšem poněkud … absurdní.

Osobní vzpomínku zakončím osobním dojmem. Ze všeho, co o Nohavicově spolupráci dnes víme, plyne, že se na něj StB zaměřila jako na předpokládaný „slabý kus“. Snad kvůli jeho tehdejšímu vztahu k alkoholu a také hrozbě výslechů jeho nemocné matky.

„Vynucené schůzky s STB pod pohrůžkou šikanování mé rodiny a výslechů nemocné matky nepovažuji za spolupráci. V celém mém životě i tvorbě je na nejpřednějším místě snaha lidem pomáhat a nikoliv jim ubližovat. Mohu se každému podívat do očí. Je zvláštní, že se míchají špinavé karty právě dnes – pár dnů před volbami. Cítím závan starých časů. Ještěže mne lidé znají,“ reagoval v roce 2006 na zveřejnění informací o své spolupráci.

Ano, lidé už svého Jarka trochu znají. Teď píše další kapitolu, která vzbuzuje otázky, jestli ho znají jako geniálního zpěváka Nohavicu, agenta Mirka nebo jeho proslulého, ale neuchopitelného Darmoděje, postavy, kterou si kdysi vypůčil u básníka Karla Šiktance.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

107 komentářů

 1. Karel Grozanič napsal:

  Tak a teď ještě napsat dopis za pracovní kolektiv z Nové hutě Klementa Gottwalda, a bude to tu už úplně jak za komunistů. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Je jen jediný, „ten správný“ názor. Kolik článků Hlídací pes napsal na odsouzení války v Iráku, kterou jsme rozpouatli my, a která má statisíce obětí a miliony uprchlíků? Co válka v Afghánistánu? Byl někdo kamenován za přátelství s USA? My napadat suverénní státy můžeme, i vraždit civilisty, a můžeme i mít tu drzost za to samé nadávat druhým. Stydím se, že patřím do západní civilizace.

  • Manitius napsal:

   My jsme napadli nějaký suverénní stát a vraždili tam civilisty? Pokud je všem vzdělaným lidem známo, válka v Iráku začala tak, že Irák napadl suverénní stát Kuvajt. A cílem války v Afghánistánu bylo zajetí bin Ládina a zničení jeho světové teroristické organizace. Obě války proběhly po schválení RB OSN. Takže zkuste čerpat informace z hodnověrných, ne dezinformačních serverů, než začnete plácat. A pokud se stydíte, že patříte do západní civilizace, nic vám nebrání jít k poloasijským barbarům do Moskvy.

   • josef napsal:

    Irák napadl sousední Kuvajt v roce 1990 a v roce 1991 byl z něj vojsky USA a spol. vyhnán… Pak tam byla určena bezletová zóna na jihu a na severu a pouze prostřední část byla určena „pro Husajna a kol.“ OSN pro Irák určilo program „ropa za potraviny“ a začalo cca 11 leté přežívání.. A další válka začala v březnu 2003 nástupem USA z důvodu, že tam Irák má zbraně HN a že Husajn spolupracoval s Al Kaidou – nic se neprokázalo, ale Irák je zničen bez jakékoliv „viny světa“. A souhlas RB byl dopředu dán pouze pro první válku Irák -Kuvajt. V Afghanistánu a v Iráku po boku USA spolupůsobilo mnoho států – v Afgh.třeba až 60 a mj. i třeba Ukrajina, Polsko, dokonce i Island, který sám armádu nemá.. Pak ještě na škále byla Libye a pak i Syrie – výsledky demostátů také mizerné..

   • Miroslav Linhart napsal:

    Válek bylo vícero. Ano, osvobození Kuvajtu Bushem taťkou se dá odůvodnit, ale pak následovala 2003 válka horlivého Bushe jr., kde důvody pro ní byly smyšlené a dopady tragické. Žádný souhlas OSN zde nebyl, tisíce lidí opustilo domovy, vznikl tam IS, ve věznicích se mučilo ostošest – viz Abu Ghripe atd.A my jsme mlčeli.

    • Radomír napsal:

     Miroslave, miliony lidí opustily v Iráku domovy a okupační velmoci USA a Velká Británie porušily jak ženevské konvence o nakládání s válečnými zajatci, tak i povinnost okupačních velmocí zajistit obyvatelstvu lékařskou péči, vodu a potraviny a zmírnit utrpení obyvatel postižených válkou a okupací

   • Bartoloměj napsal:

    Manitou, nebuď si tak jistý, ten Kuvajt se někomu moc dobře hodil…myslíš, že by se tak hystečilo, kdyby nešlo o ropu?

   • pehasko napsal:

    Dobře jsi to napsal. Nohavica je sice dobrý zpěvák, ale jinak hajzl a podrazák. Ale má v ostravácích velkou podporu, protože tam se takové způsoby chování nosí.

    • Petr napsal:

     Přesně popsáno …👍

    • Pegaska napsal:

     Jsem z Ostravy a na koncerty zamindrákovaného Udavače z Těšína třeba vůbec nechodíme. Všichni v Ostravě nejsou stejní. Je to jako všude jinde.

   • Vaclav Zoubek napsal:

    To jsi opravdu velice neznaly, nebot valka v Afganistanu v podstate zacala po zvoleni nove vlady v Afganistanu, ktera vyhlasila socialismus. To neunesla kapitalisticka Amerika a vycvicila a vyzbrojila nejmodernejsima zbranena budouci Taliban. Spatne vyzbrojena Afganska armada pak pozadala Sovety o pomoc, pak uz to byla v podstate valka mezi USA a Ruskem. Rusko pak bylo nuceno se stahnout a Taliban odmitl americanum vratit moderni zbrane a postavil se proti svym chlebodarcum. Amerika si pak take vylamala zuby v Afganistanu a nakonec musela predat moc prave temto teroristum. USA si pritom nesla nasledky terorismu i na svem uzemi. Valku v Iraku zacali az po osvobozeni Kuvajtu pod falesnou zaminkou, ze Irak vlastni chemicke zbrane, coz se neprokazalo a navic tuto akci odsoudilo i OSN.

    • Karel napsal:

     Máte to pomotané. Od základu. Dohledejte si proč do Afghanistánu naklusali Rusáci a jak s tím, kdo je tam pozval naložili. Amerika, ne NATO, po letech zakročila v Tora Bora, kde se ukrýval prokazatelně Usama Bin Ladin…a pak už to jelo. A v rámci dnešních událostí dává ten sesměšňovaný „úprk“ z Afghanistánu sakra smysl (vč.ponechání opotřebované a uzemněné techniky), nemyslíte? Plebs nesmí být informovaný o všem. A tak je to správné. Veřejné mínění je strana co je vidět a na odvrácené straně se hýbe s dějinama. Tak to bylo, je a bude. Hlupáci ať mají pocit důležitosti.

     • josef napsal:

      Bývalý SSSR „vstoupil do sousedního“ Afghanistánu na konci r.1979 a to na pozvání tehdejší tamní vlády (o vládách tehdy v Afgh.si můžeme myslet cokoli…), ale až poté co USA od července 1979 začaly podporovat tzv.modžahedíny (resp. bojovníky za svobodu – i tak je uváděla tehdy např.Svobodná Evropa) a afghánská armáda je nedokázala porazit. Ideový výcvik těmto modžahedinům poskytoval i samotný Zbygniew Brzezinski – tehdy poradce pro nár.bezpečnost USA za prez.Cartera. USA přes CIA „dodávala“ instruktory a zbraně, v Pákistánu probíhal výcvik a to vše platila Saudská Arábie… Za probíhající dobu začala afgh.armáda ztrácet morálku a SSSR po nástupu Gorbačova další „pobyt tam odpískal“ a vrátil se zpět přes údolí do tehdejších svazových republik ( Tádžická a Uzbecká). USA pak odešly domů a v Afgh.začalo „mlácení“ bojovníků za svobodu mezi sebou (zejména klany velitelů Hakkání a Hekmatjár). Přítrž tomu učinil až Talibán v r.1996, kdy v podstatě dobyl celý Afghanistán (a k němu přidal i Gulbuddin Hekmatjár se svoji skupinou)… No a po 11.9.2001 se „pustily“ do Afghanistánu samotné USA, dále pak s kolektivem až 60 zemí tam vydržely se bránit skoro 20 let – tedy až k tomu zesměšňovanému úprku – to uteklo i NATO. Byla to v podstatě transnárodní obrana těchto až 60 států proti jedinému Talibánu…

  • Jarmila napsal:

   Tento hysterický národ plný podělaných „hrdinů“ patří zrušit. Kdyby náhodou přišel Rus až k nám budou za chvíli zpívat i rusky.

  • Martin Svoboda napsal:

   Vy do západní civilizace podle všeho nepatříte.

  • Pavel napsal:

   Myslíš té války v Afghánistánu, kterou rozpoutalo russovětsko a následně v ní pokračoval Taliban například vyvražděním 8000 nevinných v Mazáre Šeríf v roce 1998, nebo ty desetitsíce saddámem splynovaných kurdů a šíitů (nemluvě o milionech mrtvých z války Irák-Irán a během okupace Kuvajtu), díky čemuž si iráčtí šíité a sunité začali okamžitě vyřizovat účty, jakmile saddámův režim skončil v díře, že. Samozřejmě, žádný dopis psát není třeba. Ty dopisy jsou už napsané, stačí zapátrat ve tvé minulosti. Možná by se našel i nějaký zvací. A ano, stydím se, že patříš do západní civilizace.

   • Radka napsal:

    Souhlasím s Vámi Pavle, mnoho lidí mluví o něčem, k čemu nemá prostudovanou historii. Kolik lidí u nás ví o okupaci SSSR Afghanistanu od 1979-1989? O tom, jak celý Afg. působení sovětských vojsk rozložilo – jak občansky, hospodářsky, ekologicky. Po odchodu začala občanská válka, chudoba, byla tam zaminovaná pole, vykácené lesy (kvůli odboji, aby nebyli kryti). Kdo si o tom nic nepřečte, tak neví. Taliban páchal velké zločiny na lidech. Mnoho lidí namítne, že byl Taliban podporován USA. Ano oni jim jako odboji pomáhali a netušili, co se z nich za nějaký čas stane.

    • josef napsal:

     … Taliban nebyl podporován USA a ani z USA, protože ty už to nezajímalo, jelikož SSSR se vrátil za hranice domů přes jedno oudolíčko… Talibán vznikl až v roce 1994 v Pákistánu jako hnutí studentů a pak teprve se „vrátil“ domů do Afghanistánu a tam prakticky porazil všechny do té doby mezi sebou válčící strany tj. zejména Hekmatjárovci a Hakkániovci, kteří ale za doby SSSR v Afghanistánu bojovali spolu proti SSSR s významnou podporou USA, které – jak nedávno napsal Jan Macháček v LN, to stálo více jak 22 mld. dolarů. Talibán nebyl expanzivní hnutí a po konci Šáha Masúda, kterému k tomu Talibán pomohl, tak byl Afghanistán v podstatě jednolitý už bez vnitřních válek…

     • Pavel napsal:

      Taliban „nevznikl jako hnutí studentů“. Taliban byl založen pákistánkou tajnou službou a pro tyto účely byly touto službou najímány, cvičeny a vyzbrojovány tisíce islamistů. „Bez vnitřních válek“ se to taky neobešlo. Taliban Afghánistán dobýval a místní lidi brutálně masakroval, jak uvádím výše.

     • A. S. Pergill napsal:

      Talíb je student náboženské školy. Tedy náboženský fanatik bez mozku.

     • skeptik napsal:

      Že byste byl vy Pergille studentem náboženské školy?

     • A. S. Pergill napsal:

      Ateismus není druh náboženské víry, jako neprovozování sportu není druhem sportu.

     • skeptik napsal:

      Ve svém příspěvku 7. 3. 2022 (9:38) jste nic o ateismu nepsal. Psal jste tam pouze o náboženském fanatikovi bez mozku.

    • Vaclav Zoubek napsal:

     Holka mas tu trochu zmatek v posloupnosti, jak vznikl a jak se vyvijel konflikt v Afganistanu.

  • Karel napsal:

   Na Ukrajině je válka a u nás probíhá slovní. Kdy začne občanská? Tolik nenávisti vůči sobě. Lidi zkrot’te se!

  • Vladimír Komárek napsal:

   Ono je všechno vlastně jednoduché: buď jsem svině nebo nejsem. Nic mezi tím neexistuje.
   Můj dědeček říkával „svině zůstane sviní“; měl za sebou jako mladík 1. světovou, jako dospělý 2. světovou a dožil se i okupace v 68-mém a normalizace. Prostě dost zkušeností na jeden život. Já jako mladý jsem tomu nechtěl věřit, ale dnes, když už jsem sám několikanásobným dědečkem vím, že měl pravdu, protože jsem prožil už také leccos -byť ne tolik jako on. Prostě lidové moudro, že „svině zůstane sviní“ má trvalou platnost.

   • Vaclav Zoubek napsal:

    Ano plne s tebou souhlasim, ale nejhorsi je, kdyz dve svine mezi sebou valci a nedokazou se domluvit a odnasi to nekdo uplne jiny.

  • čenda napsal:

   Jednoduché. Odejděte daleko, daleko do civilizace východní a budete moct být ha ni hrdý.

  • Jarda Brzobohatý napsal:

   Pane, máte pravdu. Absolutní. Bohužel.
   Co s tím ?

  • Karel Vodička napsal:

   Myslím, že největší svinstvo prováděli ve Vietnamu, jak vyvražďování celých osad včetně dětí, tak používání napalmu.

 2. Špacírkova napsal:

  Asi se mi po jeho písničkách občas zasteskne…

  • toky napsal:

   Kdysi řekl, že Plíhal je jeho největší kamarád. Udával i jeho nebo mu udělila STB vyjímku?? I když rusáci vyklidili pole, některé vděčné si nějak zavázali na horší časy. A tak Zemany, Klausy či Kavany nahrazují Okamurové, Vyvadilové, Davidové a jím podobní.

 3. A. S. Pergill napsal:

  Einstein spolupracoval s KGB. Podílel se na organizaci tzv. Pugwashského hnutí, které bylo celé organizováno, řízeno (a v některých případech i placeno) KGB (či její předchůdkyní NKVD, opravdu nevím kdy se ta zločinecká organizace přejmenovala).
  Máme kvůli tomu škrtnout vzoreček
  e=m*c^2
  nebo speciální teorii relativity? (Jak to udělal Hitler, protože by Einstein Žid.)
  To, že je někdo geniální fyzik, zpěvák, skladatel (atd.) ještě nezaručuje, že se nedá oblbnout nějakou zločineckou organizací. Mnohdy platí, bohužel, spíš pravý opak.
  Nehledě k tomu, že ze současných humanitních studií v naprosté většině vylézají absolventi, co silně podporují „boj za klima“, včetně Putinova grýn dýlu, tedy v podstatě Putinovi agenti.

  • marek napsal:

   Einsteina využila jeho ruská přítelkyně napojená na KGB v USA. Nebo myslíte, že by v USA vědomě kolaboroval s SSSR? To opravdu ne…

   • A. S. Pergill napsal:

    Ač geniální, byl v oblasti politiky naivní jako malé dítě. A někteří vědci předávali ruským špionům informace záměrně, aby „zachránili mír“.

  • toky napsal:

   Ty putinův šašku, měl by sis znovu přečíst své staré příspěvky, Jsi ještě horší než Nohavica!

   • A. S. Pergill napsal:

    Kdyby se Putin nezbláznil, tak by asi byl pro Rusko z dlouhodobého pohledu přínosem. To si myslím dosud a nemám důvod to ani popírat ani odvolávat. proč se zbláznil, nevím.
    Nicméně dal Rusko za těch dvacet let a něco do cajku možná víc než kdokoli jiný na jeho místě. Teď to ovšem totálně podělal. Proč, to opravdu nevím, snad se to dozvíme.

    • Vaclav Zoubek napsal:

     I krysa zahnana do kouta se nakonec zepre, u velmoci to plati dvojnasobne.

     • A. S. Pergill napsal:

      Jsem toho názoru, že Rusko do kouta zahnáno nebylo.

 4. Anti STB napsal:

  Soudruh Nohavica uspořádá online koncert a potom pošle Putinovy kontakt na lidi kteří se připojili, svini nepředěláte

  • Pavel napsal:

   Ano,souhlas.

  • Tonda napsal:

   Jeden by se asi neměl dívat do zrcadla. Jinak k Vám není co dodat. Kde není argument, tak se použije nálepka. Kolik německých vědců ke konci války uprchlo do náruče USA a nebýt jich tak Američan nechodil po Měsíci. Tak opatrně s hodnocením člověka.

   • Zdenál napsal:

    ? To jako udavač z Těšína vyrábí raketové motory ?

    • A. S. Pergill napsal:

     Ale v písničkářství je něco jako W. von Braun v raketách. 🙂

  • JanaBa napsal:

   Neházejte hned flintu do života, i Vy má naději se změnit.

 5. vlad napsal:

  Vrátit medaili za uměleckou tvorbu je možné jen v případě umělcova podvodu, když by dostal medaili neoprávněně. A to se určitě nestalo. Šikanovat umělce jen proto, že se to momentálně hodí, je hnus. Každý umělec tvoří a zobrazuje skutečnost a dobu, v které žije. Možná právě proto za socialismu vzniklo tolik nádherných filmů, seriálů, písní, knih pro děti, s kterými se dnešní tvorba nemůže srovnávat. Žijeme ve špatné době a současné umění je obraz úpadku politiky, mravů a morálky.
  Možná, že Jarek Nohavica napíše nějakou píseň, kde bude reflektovat utrpení válečných konfliktů, které vznikly za posledních 25 let. Mnozí dnešní váleční štváči se v ní asi poznají. Ale za to mu medaili nikdo nedá. Proto si musí nechat medaili od V.V. Putina.

  • Martin napsal:

   a jak se díváte na držitele nacistických svatováclavských orlic? taky by se s ní měli pochlubit?

  • kulioo napsal:

   Takze soudruhu,o jake „sikane kdyz se to hodi“ to meles??? Nohavica kolaboroval za minuleho rezimu a astal se aktivnim spolupracovnikem STB. V dobe, kdy uz vsichni vedeli,ze prezident Zeman se projevuje a jedna jako placeny agent RF a Ciny od nej prijal statni vyznamenani,ktere kazdy slusny clovek musel odmitnout nebo vratit. Od vraha Putina prijal medaili v dobe po valce v Gruzii a Cecensku,anexi Krymu a rozpoutani konfliktu na Donbasu, tedy v dobe kdy mel Putler na svedomi desitky tisic zivotu. A ty nevidis duvod k odmitnuti teto „pocty“!!!!!!!!!!?????????
   Co je to za umelce,ktery tvori pro medaile????? Jak muzes prijmout cokoliv od masoveho vraha???? ano,muze tvrdit,ze se nezajima o politiku,,,,,ja nic ja muzikant, ….ja nevedel. Ale dnes uz vi!!!!!! A spousta lidi,kteri dodnes nevedeli jaky Nohavica opravdu je, uz ma jasno. V Polsku uz ho nakopali do pr….. a tipuji,ze to nebylo naposled. Budes se chlubit ocenenim od nekoho,koho usvedcili ze znasilneni a umuceni 6-10 letych deti??????? Takze jestli uz nic dalsiho nemas tak se pomodli ke svatemu Stalinovi,pusinku Putinovi na obrazku na nocnim stolku a spat.

  • Petr napsal:

   Myslím si, že pan Nohavica za celý svůj život neukázal nějakou svoji správnou tvář… sice skládal hezké písničky, ale to je všechno, co může talentovaný člověk dělat? Myslím si, že by měl navíc, něž posluhovat STB a dělat reklamu Putinovi – dnes válečnému zločinci. Když nemá zdravý rozum, tak ať randí se Zemanem.

  • Sámo napsal:

   Nohavica už asi nic nenapíše, protože přestal pít alkohol a pramen jeho hudebních nápadů vyschl. Na svých koncertech v dnešní době zpívá většinou své starší kousky. K celé věci s jeho udáváním. Není pravdou, že byl s děvkou jenom v kavárně- on se s ní vyspal a dostal to co mu patří- asi nějakou nemoc a z toho jsou ty jeho následky. Pokud je člověk rovný a a má i rovnou páteř a charakter, tak nikdy nepráská komunistické STB. Ten, kdo práskal komunistům- kdyby se narodil o generaci dříve, byl by u vlajkařů a práskal by nacistické SS. Znám takového křiváka a mám ho za souseda.

  • Libuše napsal:

   Dostat Puškinovu medaili není zločin. Vondráčková s Gottem taky radostně zpívali s Alexandrovci, souborem ruské armády. Pokud jde o spolupráci s STB za Husáka, tak na každém exponovaném pracovišti byl nějaký udavač a spolupracovník. Řídíci důstojníci a agenti STB dostali generální pardon, i když to byli oni, kdo v zájmu režimu šikanovali lidi.

 6. Manitius napsal:

  Pane Malecký, na jedné straně ano, spolupráce s STB, jistě čin, za který by bylo minimálně slušné se omluvit. Na straně druhé Puškinova medaile. U nás ji mají dva lidé – Klause jste ze své kritiky vynechal, proč? Nevím, co vedlo k tomu, že Nohavica tuto medaili dostal – zda opravdu jen zpěv nebo letitou proruská činnost u nás. Myslím, že on žádné proruské hovory nedával, nejezdil na Kypr na konference, nesnažil se nás přesvědčit, že Ruska se nemáme bát a že je jen frustrované z NATO a EU. A máme chápat jeho bezpečnostní obavy. Ani nevím, zda označit Nohavicu jako „užitečného idiota“, na rozdíl od Klause či Zemana.
  Ale máme tady jiné, kteří otevřeně podkopávali naši činnost v EU a NATO a neštítili se vzít řád od našeho léta prorusky orientovaného a zrádného prezidenta. Proč tito nevracejí medaile? Proč nejsou předmětem kritiky? Nemělo by se měřit každému stejně?

  • Dr. B napsal:

   No u Klause snad nikdo nečekal, že by se mohl zachovat jinak, než takhle.

  • Lilian N napsal:

   tak klaus je kremelský šváb par excellance, jen teď pláče že ho báťuška znemožnil, když po něm chtěl, aby hlásal lži, že vůbec nezaútočí. To je úplně jiný příběh na jiný článek 😀

 7. Martin Vaněk napsal:

  Nebyl jste to právě vy, kdo s vehemencí sebestředného gosudara planul za očkování v covidivadle, a běsnil, že ještě není proočkována populace třikrát tam a zpět? Dnes, kdy vyplavaly na povrh podvody nejen farmabyznysu, ale i „čestných“ lidí jako (údajně dr. ) Fauci, je už snad každému myslícímu jasné, že došlo k „omylu“, eufimisticky řečeno… Kde je napsáno, že se zase nemýlíte? Jakou mohou mít výpovědní hodnotu „archivy“, které se najednou „naleznou“? Není vám divné, že archivy StB byli páleny od 12/89 – do 6/90, a to pod přísným dohledem OF v čele s p. sametových Sachrem? Nemyslíte si, že jste se stal obětí her tajných agentů, kteří jsou v tomto mistři, a kteří v pravý čas odklonili pozornost od palčivých problémů společnosti a jeho okrádání novou, tentokráte sametovou garniturou, a předhodili jen pěšáky, a to často ještě kulhavé? Kdybyste se totiž dostal nějakým zázrakem ke skutečným velkým rybám, ukously by vám hlavu. A tak jste ve svém svatém nadšení zaměřil pozornost na předhozenou vějičku, a chytil lelka…
  A jak to souvisí se současnou situací? Stále jen chytáte lelky…

  • skeptik napsal:

   Už jsem to na Hlídacím psu kdysi napsal, ale pan Martin Vaněk ten můj příspěvek podle všeho nečetl. Podle svědectví bývalého disidenta Františka Stárka, který byl na základě milosti prezidenta Husáka 25. listopadu 1989 propuštěn z vězení a nastoupil pak k nově se tvořící tajné službě a vyslýchal estébáky, začali estébáci skartovávat svazky StB začátkem prosince 1989. Jenže ti hlupáci estébáci si neuvědomili, že jimi vlastněné skartovačky prostě nejsou stavěné na to, aby u nich celé hodiny stáli a cpali do nich papíry. Tak že se estébákům podařilo to, že v té zoufalé snaze skartovat během co nejkratší doby co nejvíce svazků během krátké doby všechny skartovačky totálně zavařili. Ale opravdu totálně. I nastal problém. Co s tím obrovským množstvím neskartovaných svazků? Estébáci přemýšleli a špekulovali a kohosi napadlo, že by bylo možné svazky spálit v kotelně věznice Valdice. Estébáci tedy zatelefonovali panu nebo tehdy ještě soudruhu řediteli věznice a zeptali se jej, zda by byl ochoten svazky spálit. Pan soudruh ředitel nejprve souhlasil. Estébáci tedy nastoupili, vyjímali svazky z desek a vkládali je do pytlů. Pytle pak nakládali na nákladní auta. Byly těch pytlů plné dvě Avie. Jenže když Avie dorazili k branám věznice, tak se ukázalo, že si to pan ředitel mezi tím rozmyslel. Argumentoval tím, že v kotelně pracují vězni, kteří by určitě vyjímali svazky z pytlů, četli jejich obsah a vynášeli jej ven. To se samozřejmě nedá vyloučit, ale i kdyby k tomu došlo, kolik by asi tak těch svazků ti vězňové stihli přečíst? Možná nějaké promile. Zkrátka pan ředitel svazky spálit odmítl. A opět vyvstal problém, co učinit s tím obrovským množstvím svazků? Estébáci opět přemýšleli a špekulovali a kohosi napadlo požádat o pomoc sovětské soudruhy ze sovětské vojenské posádky v Mimoni. Estébáci tedy zatelefonovali sovětským soudruhům do Mimoně a zeptali se jich, zda by byli ochotni svazky spálit. Sovětští soudruzi odpověděli, že „da“. Estébáci tedy přesměrovali Avie do Mimoně. Když Avie do Mimoně dorazily, okamžitě nastoupila četa sovětských vojáků, která pytle se svazky z Avií vyložila. Poté, co se osádky Avií dožadovaly spálení svazků, bylo jim řečeno, že „éto patóm, éto patóm“ a Avie byly poslány pryč. Ty svazky už nikdy nikdo neviděl. S největší pravděpodobností rovnající se jistotě byly převezeny do Ruska a dnes slouží k vydírání lidí v těchto svazcích uvedených.
   Tak že žádné svazky žádné OF nepálilo, protože už nebylo co pálit. A pan Sacher se stal ministrem vnitra v době, kdy už se svazky na území republiky s největší pravděpodobností nenacházely.

   • A. S. Pergill napsal:

    Skeptiku,
    jsem toho názoru, že STB vše důležité stejně posílala „průklepem!“ do Moskvy. Případně předávala „poradcům“, kteří ji fakticky vedli. Takže vozit tam nějaké papíry v roce 1989 bylo nejspíš zbytečné.

    • skeptik napsal:

     Asi to zbytečné nebylo, když to Rusové udělali.

     • A. S. Pergill napsal:

      V totalitních státech je zcela běžné, že levice neví, co dělá nebo udělala pravice.

     • skeptik napsal:

      KGB a to i ta zastoupená v Mimoni, to zcela jistě věděla. Od východoněmecké Stasi si ty svazky KGB ochotně vzala také.

  • Pavel napsal:

   To co zrovna teď „vyplynulo“, je to, že množina puťkových podržtašek je takřka totožná s množinou protiočkovacích hysterek. Mimochodem jediný „podvod farmabyznysu“ se nazývá Sputnik.

  • Andy napsal:

   👍❤

 8. Dr. B napsal:

  V hudebních kruzích se o Nohavicově práskačství více či méně vědělo již za socíku. I za předpokladu, že ho STB vyhodnotila jako „slabý kus,“ (čemuž jsem víceméně věřil) je nepochopitelné, že na současné dění reaguje takto. Asi v duchu Werichovského „daj li medaili, či nedaj li medajli“ je mu metál od válečného zločince milejší, než špetka sebeúcty.
  No, Jarku, pokud jsme dosud mohli mít o tvé spolupráci pochybnosti, nyní ses odkopal zcela nestydatě. Mít nějakou tvou desku, dneska by letěla do koše se vší parádou!

  • Filip Hájek napsal:

   Daj-li medaili, či nedaj …. rozhodně není Werich,ale Vlasta Burian( Anton Špelec, ostrostřelec) a i ten se trošku zapletl s jistým režimem!😀

   • Dr. B napsal:

    Vinyl V+W Klobouk ve křoví, tam to používá duo V+W. Ale to je fuk, je to zprofanovaná fráze, takže jí jistě použil kdekdo. Ono nakonec to zapletení se s jistým režimem můžeme tak trošku přiřknout i tomu Werichovi. 😉
    Spíš jsem ale chtěl poukázat na to, že Nohavica prostě byl bonzák, nebo přinejmenším bonzáček. To zaprvé, ale je to už pryč, kašlat na to. Ale ponechávat si vyznamenání z rukou Putina i po tom, co nyní provádí, je ohavnost i kdyby byl dosud svatej.

 9. .Marta Havelková, MUDr napsal:

  Já nevím. Ale pro mě je naprosto jasným „referenčním“ příběhem příběh Karla Kryla. Už kdysi dávno, kdy ho Václav Havel vlastně odstavil od všeho, co se u nás tehdy dělo, jsem o VH poprvé zapochybovala (také poté, co se rozhodl pro manželství s Veškrnovou, ale to byla jen taková drobná třešnička na dortu).
  Stále si říkám – kdo jsem já, abych mohla hodnotit či přímo odsuzovat kroky někoho jiného? Vím snad, co na něj vytáhli a čím mu vyhrožovali?
  Ale teď je situace jiná a já jsem zděšena z toho, že Puškinovu medaili nevrátil. Kdybych byla tak talentovaná jako on…
  Pro svého dřívějšího oblíbence prostě omluvu nemám.
  Tak si to užijte, Jarku.
  Všechny vaše nahrávky jsem vyhodila – smutek a zklamání.

  • Bartoloměj napsal:

   To jste ale udělala velkou chybu, zřejmě ani nesledujete Prodanou nevěstu…

  • Pavel Liška napsal:

   Ono, přebásnit a zpívat Vysockého a Okudžavu na počátku 80. let chtělo dost odvahy. Sám jsem na raném Nohavicovi vyrůstal a držel nás v tom marasmu tak nějak nad vodou . I ty jeho songy ( Pánové nahoře, Přelezl jsem plot, Pravda a lež, naprosto skvěle přebásněných a podaných skladeb Vysockého a spol. + k tomu Gellner apod. ) byly prostě geniální. O to větší rána pro mne byla jeho spolupráce s STB. Zřejmě vynucená, ale ano jeho ego chtělo vydat Darmoděje, chtělo se dočkat ocenění, ale nebýt té jeho první rané tvorby, která opravdu chtěla kus odvahy, tak o něj StB ani nezavadí.
   Pro mne tím Nohavica popřel sám sebe a dnes je mi ho svým způsobem líto, tak jak bylo kdysi líto jemu ( A líto mi je že už nikdy se nesetkám s Puškinem
   Nezajdu si s ním na čaj do bistra U sedmi hus … ). Ale ta cena mu právem patří. Jedno od koho ji dostal. Už z úcty k těm ruským velikánům, které tak skvěle přebásnil a interpretoval a k ruskému lidu, který poslechem toho Vysockého a Okudžavy si u věrchušky rozhodně nešplhnul a pro které i ti dva v tom ruském bahně byli kapkou světla a naděje. S tím nemá Putin co společného a v tomto Nohavicu plně chápu. Toho jeho selhání s StB je mi líto mnohem víc. Ale teď na něj vytáhnout Putina a mlátit jej s ním po hlavě je velmi laciné a není to úplně košer.

   • Martas napsal:

    Lide obecne ocekavaji u popularnich osobnosti urcitou moralni integritu, obzvlast u nekoho jako je Nohavica, ktery rebeloval proti rezimu. Ne jen ze poprel sam sebe, on vrazil kudlu do zad i svym fanouskum, mezi ktere jsem se pocital i ja. Neni mi ho lito, je mi lito me, ze jsem mu naletel. Jeho rebelie ma u me asi takovou hodnotu jako dnesni kurz rublu.

    • Pavel Liška napsal:

     No vždyť to píšu. Poznání, že můj idol, jehož tvorba mi dávala sílu a naději v tom marasmu spolupracoval, mne zbavilo iluzí o světě a lidech. I díky němu jsem otupěl a stal se že mne nikomu nevěřící cynik. Ale trvám si na tom, že tu cenu si zasloužil a je fakt jedno, kdo mu ji předal. A pořádat na něj mediální hon z tohoto důvodu považuju za slabošské a nyní laciné gesto, těch, kteří by na začátku 80. let, kdy Nohavica zpíval Pánové nahoře, Krajinu po bitvě anebo toho Vysokého, tak ani nepípli a chodili pravidelně na schůze SSM.

    • A. S. Pergill napsal:

     Otázka zní: Věděli bychom vůbec, že existuje nějaký Nohavica, kdyby se alespoň trochu režimu nepodvolil?

     A snad ještě jedna: Zrušíme Prodanku, když dnes víme, že její libretista spolupracoval s rakouskou tajnou policií, byť jim zřejmě nic podstatného neřekl (četl jsem výklad, že zápletka Prodanky je do jisté míry reflexe Sabinovy spolupráce, alespoň z jeho pohledu).

     • skeptik napsal:

      On je přece jen dost velký rozdíl mezi umělci, kteří se jak píšete „trochu podvolili“ a mezi umělci, kteří donášeli. Ti první nemuseli donášet, aby se o nich vědělo.

 10. Jarmila napsal:

  Nechcete náhodou Nohavicu lynčovat ? Tento národ patří zrušit.

  • toky napsal:

   Postav mu třeba pomník – s hvězdou!

  • Sámo napsal:

   Nikdo Nohavicu nelynčuje, ale lidé, kteří byli za komunistů šikanováni a okradeni o svůj majetek- v ČSR byli po nástupu komunistů v roce 1946 vyvlastněni všichni podnikatelé a živnostníci- dokonce i ti, kteří neměli žádného zaměstnance. Přijela úderka KSČ s nákladními auty -co mohli rozebrat, tak rozebrali a to co nešlo rozebrat tak rozbili a poškodili. Že jejich živnost živila 8-člennou rodinu- to nikoho z nich nezajímalo. Tyto lidi udávali stejní udavači jako byl Nohavica a proto ať upadne v zapomnění.

   • A. S. Pergill napsal:

    Sámo, pokud ten rozdíl nevidíte, tak vás dost lituji.

    • skeptik napsal:

     Já ten rozdíl Pergille nevidím také. A vaše lítost je mi fuk.

  • Toky napsal:

   Postav mu pomník s hvězdou soudružko!

  • Lovechlav napsal:

   Nohavica se svou láskou k Putinovi
   se zlynčoval sám.
   A v Polsku , kde často vystupoval si už ani „nevrzne“

   A že by se našel někdo kdo by si jej pozval ?
   Jestli ano – tak už jedině Putin !

 11. Martin napsal:

  Válka skončí, až ruská vojska opustí Ukrajinu. To snad je jasné. Takže koncert proti válce je všivácká vytáčka bezcharakterního zpěváka. A ještě, znám jeho písně i ty Okudžavovy a Vysockého a také jejich postoje k Rusku a moci, ale nedovedu si představit, že by mu oba za to, co teď neudělal a naopak dělá, nenakopali prdel.

  • A. S. Pergill napsal:

   Oba museli taky dělat nějaké kompromisy. Jinak bychom o nich nevěděli. Z gulagu by se k nám jejich básně a písně nedostaly.

   • skeptik napsal:

    Nevím, zda dělali nebo nedělali kompromisy. Nevím ale ani nic o tom, že by Okudžava a Vysocki na někoho donášeli. Nikdy jsem o něčem takovém v souvislosti s Okudžavou a Vysockým nic neslyšel, ani nečetl. O Nohavicovi ano.

 12. Pavel napsal:

  Nepochybuji o tom, že v případě existence ceny Heinricha Heineho v dobách nacionálně socialistického Německa, by ji nohavica z rukou adolfa hitlera bez skrupulí přijal a následně během Mnichova a vzniku protektorátu odmítl vrátit s odkazem, že není za válčení.

 13. Gustav Svěrák napsal:

  Dokud Darmodějovi nedokážete špionáž pro Rusko, odsuzovat ho pro jeho názory je na úrovni Ruska. To neznamená však, že si na něj lidé neudělají názor. Už ho nechte být.
  PS: Proč vy novináři nepíšete o tom, že Rusko ze SWIFTu bylo vyloučeno tak nějak neúplně? Radši šikanujete slabý subjekt.

  • Toky napsal:

   Udávání je nějak lepší než špionáž? To čumím.

 14. Robert Seifried napsal:

  Bystrý pozorovatel dění v ČR si jistě už v roce 2018 udělal zcela jasnou představu, co je vlastně Nohavica za člověka. Nevidět tehdy, a dnes obzvláště, že nelze oddělit morálku od umění, znamená být zcela slepý, nebo amorální. Archiv všech Nohavicových písní smazán již v roce 2018, při zaslechnutí v rádiu okamžité přeladění jinam, absolutní bojkot a jednou provždy „zlomená hůl“.

  • Bartoloměj napsal:

   To ale může napsat jen člověk, který se nikdy nemýlil, a to se mi u vás nezdá…takoví prakticky nejsou

  • A. S. Pergill napsal:

   Morálku od umění, pochopitelně, oddělit lze, i vědu. Řada velkých umělců, před jejichž díly se zalykáme obdivem, byla v osobním životě dost hrozná, nejen z pohledu nynější morálky, ale i té s jejich životem současné. Intrikovali, udávali, pracovali ve prospěch příšer na trůnech apod. Jenže s odstupem času tohle tak nějak zaniklo, ale jejich umění zůstalo.
   Za sto let se budou možná hrát některé Nohavicovy písničky. nebo je budou někteří skladatelé té doby vykrádat. A kdo v té době bude vědět, co znamená zkratka STB?

 15. Pavča napsal:

  Nebál jsem se ani Covidu a nebojím se ani války, která je nyní na Ukrajině a má svoje příčiny. Bojím se však lidské zloby , nenávisti, podlosti a vyřizování účtů. Bojím se různých skrčenců, kteří čekají na svoji příležitost a snaží se ze sebe dělat ty svaté a ukazovat prstem na ty kteří jsou dle jejich názoru ušpiněni. Mne zajímá komu konkrétně Jarek Nohavica uškodil. Ať ten se přihlásí a předloží důkazy. Jinak vy ostatní rádoby spravedlivý mlčte a buďte zticha. Nikdo na vám není zvědavej!!

  • Vilda napsal:

   Jediný kloudný komentář je ten Váš.Vše ostatní je hromada komunálního odpadu kterých jsou lidé našeho národa schopni

  • Toky napsal:

   Pokud zavřeš oči, zalepíš si uši, hypnózou se utvrdíš, nikdy na žádné fakta nenarazíš. Tak se snaž zoufalče.

  • Jarek Krakatica napsal:

   A ty jseš kdo, že řikáš co kdo má dělat ty koště!

  • j.komik napsal:

   A co třeba zmiňovaný Kryl

   • Horymír napsal:

    Každý,kdo za komančů vyjel do kapitalistické ciziny byl po návratu (většinou i před) podroben výslechu o kterém byl vyhotoven zápis. Je velmi podivné,že po stáži a praxi u imperialistů neúspěšného kandidáta na prezidenta Drahoše není žádný doklad o výslechu.Zřejmě někdo uklízel moc důkladně a na pana senátora vlastní kompro. Ještě že se nestal prezidentem!
    Jak moc asi ublížilo Karlu Krylovi,když Nohavica na výslechu přiznal,že se s ním ve Vídni setkal?Mám neodbytný pocit,že vůbec nijak.

  • Honza napsal:

   Čtu a je mi na špatně, ale po přečtení Vašeho příspěvku se mi trochu ulevilo . Děkuji

  • Jiří Effenberger napsal:

   No, mohl by to dokázat třeba Karel Kryl.
   Ale jaksi se mu zrovinka teď nechce tím zabývat.

  • Toky napsal:

   Komu ublížil? Všem co mu věřili!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas.

   Měli jsme spolupracovníka, který taky údajně něco nosil STB. Faktem je, že nikdo ani nešel sedět, ani neměl třeba zaražený profesní postup. Po roce 1989 chtěla jedna kolegyně vidět, co na nás tedy povídal či psal. Na materiály STB, uložené kdesi v Kanicích, jestli se nepletu, byla dlouhá fronta (= čekací doba), protože do toho baráku nebyla zavedena elektřina. Než na ni došla řada, barák i s dokumenty vyhořel z důvodu elektrického zkratu 🙂

 16. Bartoloměj napsal:

  Víte, pane Malecký, pište si, co chcete, ale po kom toho zůstane více a ke komu se lidé budou vracet? Podle vaší logiky byste měl také žádat, aby Národní divadlo stáhlo z repertoáru Prodanou nevěstu, protože libretista Sabina byl udavačem…
  V této zemi se každá nula považuje za celebritu, která se musí ke všemu vyjadřovat v přesvědčení, že to někoho zajímá… veřte, že to tak není a že si naštěstí můžeme svobodně vybírat, co a kdo se nám líbí a co ne a nikdo mi nemusí předhazovat, co je nebo není správné, protože si to myslí zrovna on……

 17. toky napsal:

  I jeho fotr prosnul jako režimní básník!!

 18. Ratko napsal:

  Zprava dne: Nohavica nevratil medaili. Pan Malecky nasel skutecne podstatne tema.

 19. mikovec napsal:

  měl se konat tribunál nad komunismem ,zakázat je a potrestat jak to bylo v Německu , prostě je zničit a Moskali také……

  • A. S. Pergill napsal:

   Ono se to neudělalo ani v tom Německu. Bylo odsouzeno pár špiček a pár nejvíc zkompromitovaných jedinců a šmytec. Když Spojenci zjistili, že např. kdyby vyhodili členy NSDAP ze školství, tak by v Německu prakticky neměl kdo učit (bylo to tam nácky prolezlé víc, než v tuzemsku komunisty), tak to prostě nechali plavat.
   Prostě: „Každý problém má rychlé, jednoduché, avšak zcela nesmyslné, řešení.“

 20. Michal napsal:

  Či už Nohavica komunikoval – dal správy eŠTBakom alebo nie, podstatne je či tým niekomu ublížil alebo chcel ublížiť. Neverím tomu.
  Po rokoch to otvárať vedia len novinári – za mňa v drvivej väčšine ľudia ktorý nič ale nič nedokázali. Dokážu len mudrovať a urážať. Však pán Melecký. Z vás mi je zle pán Melecký nie z Nohavicu.
  Radšej si dobre vypočujte jeho pesničky, každý jeden text. Možno Vám to pomôže nájsť zmysel života. Čo sa týka vojny na Ukrajine a Putina odporúčam samozrejme Divné století…
  Tešte sa pán Melecký a všetci v Čechách a na Morave, že máte Nohavicu. A samozrejme aj ďalších úžasných poetov a muzikantov. Lebo sú významnou časťou duchovnej hodnoty národa. A nielen vášho aj nášho slovenského, poľského a ďalších. Neschopný vládca Putin ani atómové zbrane ďalších mocných, poväčšine duchovne malomocných ľudí tohto sveta túto hodnotu NIKDY nezničí.
  A pán Melecký pozorne si vypočujte čo Nohavica Putinovi povedal. Škoda, že ho nepočúval, alebo aj áno ale jeho duša už vtedy neexistovala….
  Pozdravuje všetkých srdečne Michal zo Slovenska

  • Michal napsal:

   Ospravedlňujem sa pánovi Maleckému za to že som mu zle napísal meno…

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost