Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
MARTIN PEKÁREK, Profimedia.cz,

Nekecat a makat. Co může udělat Babiš a spol. se zásahem Ústavního soudu do voleb

ANALÝZA. Pokud by v Česku žil ještě aspoň jeden příčetný člověk, který by si obrázek o politické situaci vytvářel podle vyjádření předsedy vlády, po včerejšku by snadno nabyl dojmu, že Andreji Babišovi někdo ukradl volby a vydal by se s kumpány dobýt brněnský Kapitol. Realita je střízlivější, řečeno se skupinou Chinaski: Snad se tolik nestalo, pršelo a pak přestalo. Předseda vlády si vezme dvojnásobnou dávku homeopatik na křivdu, sněmovna a Senát se dají do práce a do první trávy může být posekáno.

Zatímco politická scéna na včerejší rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů, reagovala prakticky v přímém přenosu, na vyjádření předsedy vlády bylo třeba si počkat. Přišlo odpoledne a titulkově by se dalo shrnout pod slogan: Za všechno tentokrát nemůže Kalousek, ale Rychetský.

Úplně překvapivé to není, o Andreji Babišovi je známo, že jestli něčemu rozumí ještě o něco méně než čemukoli jinému, je to oblast justice. A že soudce nenávidí zhruba stejně jako parlamentarismus. Zde se obě oblasti sešly, pojďme si tedy nejprve Babišovo vyjádření rozebrat co do argumentační kvality a ověření faktů.

Fauly, kam se podíváš

Aby to ale nevypadalo, že je v tom Babiš sám, dáme si rozcvičku na vyjádření šéfa ODS a jednoho z lídrů koalice SPOLU Petra Fialy. Fiala je povoláním politolog, dokonce profesor, i tak je ale schopen dostat se v jednom odstavci zcela mimo realitu:

„Rozhodnutí Ústavního soudu padlo. Důsledek? Musíme upravovat volební zákon pár měsíců před vyhlášenými volbami. Napříč spektrem, je potřeba většina v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Horší čas se nedal zvolit. Pro koho to bude výhodné, to se teprve uvidí. U volebního inženýrství často platí, že na tom nevydělá ten, pro koho byly úpravy šité na míru.“

Horší čas se samozřejmě zvolit dal, Ústavní soud mohl taky rozhodnout 2. října. Co je horší, je ona zmínka o výhodnosti. Pro koho to bude výhodné, se neuvidí. To už se celkem přesně ví. Nález Ústavního soudu je jako takový výhodný pro všechny občany ČR, potažmo pro voliče, kteří ve volbách onu masu zastupují. Dále pak pro Ústavu, její principy a podobně. Přepočítáváním výhodnosti na stranické zisky se Petr Fiala usvědčuje z utilitarismu, ne nepodobnému Babišovu vzteku.

Ale byla to skutečně jen rozcvička, abychom se dostali ke skutečným perlám. Zde výpisky z Babišova středečního vyjádření:

„Jsem si vědom, že rozhodnutí soudu musím respektovat a není proti němu žádné obrany. Ale soudu musí být jasné, že v nejtěžším období, kdy celá naše země trpí pandemií, otřásá důvěrou občanů v náš politický systém. Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany a aktivně se – stejně jako v roce 2009 – snaží ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu absolutně nepřísluší.“

Popořadě. Přísluší, dokonce absolutně, jak plyne z podstaty zakotvení Ústavního soudu a nemožnosti odvolání, nepočítáme-li Evropský soud pro lidská práva. Z hlediska argumentačních faulů ovšem stojí za pozornost odkaz na pandemii. Jde o klasický argument dovolávající se soucitu, zhruba ve smyslu „ty se se mnou rozvádíš, když mi umírá babička“. V rozvodové praxi běžná věc, která patří do výbavy psychopatů nebo vystresovaných neurasteniků. Jinak jde samozřejmě o ránu pod pás.

„Ukazuje se, že tuto republiku velmi často neřídí volení zástupci lidu, ale ústavní soudci. Klesá význam voleb, roste význam žalob. Přitom takto závažná změna volebního systému, který tu bez problémů funguje roky, má být předmětem široké, důkladné a neuspěchané politické debaty, nikoli výsledkem jedné žaloby a jednoho soudního rozhodnutí.“

Tuto zemi by řídili volení zástupci lidu, kdyby nechal Andrej Babiš zemi řídit zvolené zástupce lidu. ANO má ve vládě deset míst, zvolení zástupci lidu jsou tři, Babiš a ministři Richard Brabec a Klára Dostálová. Zbylí žádnými volbami neprošli, a to má Babiš k dispozici sedmdesátihlavé stádo poslanců.

Důležitější je ovšem odkaz na neuspěchanou politickou debatu. Takto to vypadá, že se žádná nevede, že ve sněmovně neleží žádné návrhy na změnu volebního systému. Vede a leží, ale o tom podrobněji níže.

Tvrzení, že volební systém není třeba měnit, neboť zde bez problémů funguje roky, je zase argumentační faul. Říká se mu apel na tradici a v zásadě falešně říká, že vše zakořeněné v minulosti je dobré či pravdivé.

„Nevěřil jsem, že je v ČR možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země. Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň a máme 8 měsíců do voleb, někdo mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud od roku 2000 neměl problém. Všichni víme, že měnit pravidla v průběhu hry je naprosto nestandardní a neobvyklé. Ještě víc šokující je, že tato stížnost ležela 3 roky na Ústavním soudu a nikdo se jí nevěnoval.“

Tisíckrát můžeme mít výhrady k rychlosti práce Ústavního soudu. Je zde pak ještě nevyřešená otázka, zda prezident Zeman náhodou nevyhlásil volby v tak markantním předstihu právě proto, aby tuto argumentaci umožnil. Dosud byla ve hře pouze spekulace, že tak chtěl nahrát stranám, které budou mít dostatek peněz na dlouhou kampaň, kterou bude třeba vykazovat do nákladů. Osoby a obsazení si dosaďte sami.

Nás ovšem zaujala věta, že se stížnosti na Ústavním soudu nikdo nevěnoval. Není pravdivá, běžela standardní procedura s vyzváním stran k vyjádřením, došlo i na takzvané repliky, tedy vyjádření k těmto vyjádřením. Co lze naopak kritizovat je to, že posledních pár týdnů si o výsledku sporu štěbetali vrabci v Brně na Čáře. Hlavně předseda soudu Pavel Rychetský si se svým rozhovorem pro Echo24 špatně zamkl ústa na zámek. Že prý předpokládal, že rozhovor vyjde až po zveřejnění nálezu, je chabá výmluva.

Když jsme u Pavla Rychetského, další citace Andreje Babiše:

„Je to jasné. Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce. Opakovaně hodnotí aktivní politiky. Opakovaně mluví o tom, že některé strany by ve sněmovně neměly být. Snaží se aktivně ze své pozice ovlivňovat výsledky voleb. Všichni jsme viděli, že na mě útočí v médiích a ze své pozice neadekvátně vstupuje do veřejného prostoru.“

Tady si pomůžeme ještě výroky, které pro Deník N vypustila ministryně spravedlnosti Marie Benešová:

„Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát. (…) Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil? (…) Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život. A pan Rychetský už se jednou vyjadřoval, takže nevím. Jestli si pomýšlí třeba na prezidenta, nevím.“

Silná káva, oboje.

Role Pavla Rychetského je bezesporu nejslabším článkem obhajoby Ústavního soudu, nebo chcete-li, nejsilnějším argumentem těch, kdo Babišovi sepsali jeho repliku.

Obvinění z korupce z úst ministryně spravedlnosti je buď na vojenský převrat, revoluci, nebo naopak její demisi, záleží samozřejmě na síle argumentů. Zde jsou: „Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život.“ Samozřejmě žádné návrhy pro Marii Benešovou rovněž nemáme, takhle ona funguje celý život.

I kdybychom připustili, že Pavel Rychetský není při svém rozhodování objektivní, je ale pořád jen jedním z patnácti soudců pléna Ústavního soudu a jedním z jedenácti, kteří neuplatnili proti jeho rozhodnutí disent. Takové metodě argumentace se říká unáhlené zobecnění, kdy se vlastnost celku připisuje na základě příliš malého vzorku.

Co bude dál?

I zde si při předpovědi budoucího vývoje pomůžeme argumentačními poklady předsedy vlády. Říka:

„Kandidátky se uzavírají 45 dní před volbami, tedy někdy na konci srpna, a do té doby tu musí být přijat zákon, který by měl definovat volební systém. To opravdu nepovažuji za reálné, i když hnutí ANO udělá vše proto, aby se politická shoda našla.“

Hnutí ANO pro to, aby se politická shoda našla, mohlo dělat leccos minimálně od roku 2019, kdy se Babišova vláda pokusila zatípnout návrhy směřující právě k nápravě pokřiveného volebního systému. Jak ostatně konstatuje Ústavní soud pod bodem 36 svého nálezu:

„I nyní je v Poslanecké sněmovně předložen (kromě řady dalších návrhů se vztahem k volebnímu zákonu) poslanecký návrh zákona, který se dotýká prakticky všech námitek navrhovatelky proti platné právní úpravě techniky volební reprezentace pro volby do Poslanecké sněmovny. Tento návrh byl předložen Poslanecké sněmovně dne 13. 11. 2019 a po nesouhlasném vyjádření vlády byl v září 2020 zařazen na pořad jednání 58. schůze Poslanecké sněmovny jako bod 207 (neprojednáno), opětovně byl zařazen na pořad 62. schůze Poslanecké sněmovny v říjnu 2020 jako bod 213 (dosud neprojednáno) a z pozvánky na 79. schůzi Poslanecké sněmovny se podává, že je opět navrhováno jeho projednání v 1. čtení pod bodem 207.“

Neprojednáno, dosud neprojednáno, zamítnuto. Teď má Babiš a spol. šanci na nápravu. Stačí nekecat a makat.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře