Návštěva Putina v Praze a na terezínské pietě je stále ve hře

Napsal/a Robert Břešťan 15. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

České ministerstvo zahraničí zůstává v napětí. Stále není jasné, zda do Prahy a na terezínské pietní shromáždění 26. ledna v rámci připomínky 70 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim přijede, či nepřijede ruský prezident Vladimir Putin.

Toho, podobně jako všechny ostatní prezidenty vítězných mocností a hlavy dalších vybraných států (viz níže), pozval oficiálně do České republiky prezident Miloš Zeman.

Dáváme tomu deset procent

„Pokud jde o to, zda prezident Putin přijede či nepřijede, není žádný posun. Žádná oficiální reakce nepřišla,“ konstatuje mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

HlídacíPes.org poslal na ruskou ambasádu v Praze oficiální dotaz, zda lze již definitivně potvrdit či vyloučit účast Vladimira Putina na akci; e-mail však zůstal bez odpovědi.

Leccos však může naznačit běžná praxe: před velkými zahraničními návštěvami přijíždějí na obhlídku terénu z hlediska bezpečnostních opatření takzvané „advance týmy“. Z Ruska žádný nedorazil. Ani to ale nemusí znamenat definitivní ne.

„Necháváme si k tomu tak desetiprocentní pravděpodobnost. Není pravda, že by příprava takové návštěvy musela být nutně připravována dlouho předem. Když by na mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v Praze, hrálo ve finále Rusko třeba s Kanadou, mohl by se Putin rozhodnout a přijet třeba ze dne na den,“ uvádí příklad český diplomat, který si v souvislosti s akcí nepřál být citován.

Je naopak jasné, kdo ze zástupců Ruské federace do Prahy určitě nepřijede: předseda Státní dumy, dolní komory parlamentu, Sergej Naryškin i předsedkyně Rady federace Valentina Matvienková jsou na sankčním seznamu EU a přes unijní hranice tak vyjet nemohou.

Přijet má i Ben Kingsley

Pozvání od předsedy české Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a od předsedy Senátu Milana Štěcha tak v Rusku dostali první místopředsedové obou komor. Oficiální pozvánku do Česka jinak dostali též všichni předsedové parlamentních komor všech zemí Terezínské deklarace (sdružuje 46 zemí).

Seznam politiků, kteří již potvrdili účast i kompletní program akce, je ke stažení pod tímto textem.

Dvoudenní fórum Let My People Live! (Nech můj lid žít!) organizuje Evropský židovský kongres (EJC) ve spolupráci s Evropským parlamentem a Českou republikou. České úřady se však na akci podílejí jen částečně. Velkou část hostů zve přímo Evropský židovský kongres.

V čele EJC stojí Vjačeslav Moše Kantor, ruský miliardář, který se netají napojením na Kreml a „nadstandardním“ vztahem k Putinovi. Česká Federace židovských obcí se již dříve od pozvání Vladimira Putina do Česka distancovala.

Původní ambiciózní seznam hostů, který zahrnoval přední světové státníky včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, či německého prezidenta Joachima Gaucka, zůstane nenaplněn. Řada státníků již účast odmítla.

Mezi nepolitickými hosty, kteří již potvrdili účast, má být podle informací HlídacíPes.org například britský herec Ben Kingsley. Česká média již informovala například o účasti historika Timothyho Snydera, diskusi k tématu o sílícím antisemitismu v Evropě má moderovat hvězda pořadu BBC Hard Talk Stephen Sackur.

KE STAŽENÍ:
Program akce

Seznam_ucastniku_ke dni 14.1 2015

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)