Martin Pecina, exministr vnitra. Repro: ČT
,

Exministr Pecina si kvůli Putinovi přisadil v antisemitské debatě

Napsal/a -pes- 20. prosince 2014

Prezident Miloš Zeman má specifické obdivovatele. Ti, kteří se sdružili na facebookové stránce nazvané „Souhlasíme s výroky pana prezidenta“, se prezentují dosti drsnými antisemitskými výroky kalibru, který by mohl zajímat i orgány činné v trestním řízení.

Debatu rozpoutala zpráva o tom, že se česká Federace židovských obcí vymezila vůči možné návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Česku.

„Vzhledem k současné politické situaci považuje Federace židovských obcí v ČR  za nevhodnou návštěvu prezidenta Putina na vzpomínkových akcích u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti 27. ledna 2015 v Praze a v Terezíně,“ napsala ve svém prohlášení ze 17. prosince Federace židovských obcí v ČR.

Do diskuse – místy otevřeně vzývající Hitlera a nacistickou politiku vyhlazování židů – se aktivně zapojil mimo jiné i exministr vnitra Martin Pecina.

„Na toto teda zírám s otevřenými ústy. Židovská obec lituje osvobození Rudou armádou. To jsme to dopracovali… Jak praví klasik – kdo se z dějin nedokáže poučit, bude si je muset znovu prožít. Pro židovskou obec to myslím platí rovněž,“ napsal Pecina.

pecina facebook

 

Putin je jedním z politiků oficiálně pozvaných k připomenutí 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim. Tématu se už dříve podrobně věnoval i HlídacíPes.org.

„Režim, který nastolil a ztělesňuje Vladimir Putin, nedodržuje mezinárodní dohody, je agresivní navenek a okupuje silou území sousedního státu. Přejeme si, aby veřejnost věděla, že s jeho pozváním do Prahy nemá FŽO v ČR nic společného,“ stojí v usnesení židovské obce.

O uspořádání akce požádal Českou republiku oficiálně Evropský židovský kongres. Organizace, v jejímž čele stojí Vjačeslav Moše Kantor, ruský miliardář napojený na na Kreml a Putina.

Snahu uvítat ruského prezidenta na půdě EU lze číst i jako způsob, jak Putina v očích Západu alespoň částečně rehabilitovat po krizi, která vznikla po ruské okupaci Krymu.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies