Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Miloš Zeman - prezident ČR,

Co je nám vlastně do prezidentovy biochemie? Nic. Jen ať kandiduje

GLOSA. Panuje jakési sdílené přesvědčení, že existuje zájem, nebo dokonce nárok vědět, jak je na tom zdravotně prezident republiky. Případně jak je na tom zdravotně prezident republiky pretendující stát se znovu prezidentem republiky. 

Tento názor nesdílím. Především neexistuje žádná zákonná opora, která by umožňovala podrobné zkoumání prezidentova stavu.

Nikde se nepraví, že nesmí kandidovat člověk, který je nemocný, nemocnější nebo člověk, kterému by dejme tomu zbývaly tři měsíce života, ať už by se taková prognóza opírala o cokoli.

Pokud by takový zájem veřejnosti existoval, jistě by ho zákonodárce do zákona vpravil. My zároveň víme, že kdyby ho to vůbec napadlo, byla by to zjevná diskriminace. To na okraj.

Cena za demokracii

Z roviny zákonné se tedy ocitáme spíše v rovině etické. Sám by takový člověk měl odstoupit ještě před volbou, myslíme si. Proč?

Ptali jsme se mimochodem ostatních kandidátů po jejich podrobné dokumentaci? Známe stav Topolánkovy prostaty, Horáčkovy slinivky nebo Drahošova tlustého střeva? A zajímá nás vůbec?

Nebo jinak. Existují choroby, které dokážou kandidáta zabít rychle, aniž by to na něm bylo fyzicky vidět? Někteří kandidáti se před volbami rentgenují, jíní to odmítají. Fajn mediální hra, nic víc.

Proti našemu „právu“ vědět stojí právo kohokoli ve věku 40+ kandidovat. Musíme chtě nechtě poměřovat, udělat si jakýsi prezidentský volební test proporcionality. 

Naše právo je nepsané, kandidátovo psané. To je vážný rozdíl.

Pak jsou tu vedlejší úvahy: jeho rozhodnutí kandidovat a případně brzy zemřít bude stát veřejné peníze. Jistě. Něco o tom ví (v trochu jiné analogii) třeba exsenátor a nově zvolený poslanec Jiří Hlavatý. Je to cena za demokracii, uspořádat si volby.

Právo zemřít ve funkci

A pak je tu rovina politická, historická. Možná na to ve svatém boji proti lumpárnám, co Zeman bezpochyby na Hradě napáchal, zapomínáme – je to všechno jenom politika a motivy politiků jsou čistě politické.

Je pro prezidenta (kteréhokoli, nejen Zemana) důležité případně zemřít ve funkci? Má na to právo. Pokud ho lidé do funkce zvolí.

Je to vlastně stejný argument jako ten, že má být Zeman poražen ve volbách.

Historie se nebude ptát, kolik stály náhradní prezidentské volby. Bude v ní však psáno, že Zeman obhájil svůj styl politiky i přes to nebo ono. Nebo naopak to, že dostal napráskáno.

Ať kandiduje. Do jeho biochemie nám nic není.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. Grammar nazi napsal:

  pretendující stát

 2. Jan Urban napsal:

  Hluboký omyl. Vrchní velitel vojenských sil demokratického státu a prezident republiky má z Ústavy natolik velké pravomoce, ohrožující v případě zneužití nebo neschopnosti tyto funkce vykonávat bezpečnost státu, že vědomí o zdravotní způsobilosti kandidáta je samozřejmou otázkou veřejného zájmu. Argumentace psaným právem je v tomto případě zcela chybná. Zákonodárce přece neupravuje podmínky, za kterých lze políbit partnera s rýmou, přestože v podobně přehnaném pozitivistickém pojetí by bylo možné uvažovat o úmyslném roznášení nakažlivé choroby. Proto máme, například, kategorii slušnosti. John Rawls – Spravedlnost je slušnost. A ne paragrafy – dodávám já.

  • Keny napsal:

   I kdyby vaše poznámka byla pravdivá tak proč se neustále mluví jenom o Zemanovi? To ostatní kandidáti mohou být třeba i duševně choří ale hlavně když kandidují proti Zemanovi ?

 3. Masák napsal:

  Blahoslavení chudí duchen, neboť jejich je království nebezské.

 4. Halman napsal:

  Dobrý den,
  pan Zeman si nezaslouží pojmenování „president“, ať si dělá co chce sám, ale ať neškodí naší zemi. Už toho špatného napáchal hodně a volit jej může jen jemu podobný člověk. To je člověk sebestředný, neschopný posoudit své jednání. Patří na Vysočinu do hospody mezi své, tam je mu dobře a také na to stačí nejen svým duševním zdravím.

 5. Matěj Nozar napsal:

  Já s tím nemůžu souhlasit. Na otázku proč se zajímat o zdraví prezidentských kandidátů, je stejná odpověď jako na otázku, proč se prezidentské volby nekonají každoročně.

 6. nováček napsal:

  Prezidentský kandidát či nekandidát, jde jen o člověka. Ovšem čeho je mnoho, toho je příliš a požadavek – hrabat se veřejně v něčí zdravotní dokumentace, je příliš. Je to zrůdnost těch, co nechápou, že jejich svoboda skutečně končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného.

 7. Zdenek napsal:

  Obavam se, ze se autor tohoto komentare myli. Je zcela normalni, ze zamestnavatel ma jiste kvalifikacni naroky na zajemce o konkretni pracovni pozici. Muze jit o dosazene vzdelani, predchozi profesni zkusenost, minimalni nebo maximalni vek, ci dobry zdravotni stav. Kazdemu, kdo oznaci tyto podminky za diskriminacni, doporucuji si predstavit aerolinky, ktere k podobnym kriteriim nebudou prihlizet pri vyberu svych pilotu. Ja bych s takovymi neletal.
  U prezidenta jsme zamestnavateli my, obcane. Je zcela legitimni zadat lekarske dobrozdani u kandidata na tuto pozici, protoze jde o funkci s kritickym vyznamem, fyzicky i mentalne vysoce narocnou a spatny zdrotni stav se nutne musi projevit na kvalite odvedene prace. Samozrejme, ze zadny zakon nerika, ze kandidujici politik by mel zverejnit lekarske dobrozdani, to by bylo skutecne nadbytecne. Je ale naprosto pochopitelne, ze existence duveryhodneho lekarskeho osvedceni, je dulezitym faktorem pri rozhodovani o vhodnosti uchazece na prezidentsky post.

 8. Tondach napsal:

  Pane Malecký, ale on si ale Zeman zavinil sám! Kdyby na začátku nekecal, že má prostatu, jako dvacetiletý mladík, tak by se na něj ta myslící část veřejnosti dívala jinak…

  • Weber napsal:

   Já mám dojem, že M. Zeman plácl pro veřejnost , tedy pro kameru, že má prostatu jako sedumnáctietý, t.j. ještě kvalitnější, nu což, nezbývá, než závidět! Jinak celá „aféra“ kolem zdraví M. Z. je zdá se hoax, ale i bez něj má ledaskdo svůj názor na skutečnost. Ale pokud se hádáme o to, zda i prezident ČR má právo na utajování, či klamání „spotřebitele“ se svým zdravotním stavem ( je reálné, že se snaží prodat zajíce v pytli), má určitě právo výběru a pokud chce to, co mohou dělat jiní (utajovat), nemusí kandidovat na funkci. Příkladem mu mohou být američtí prezidenti, ti zveřejní svůj zdravotní stav bez námitek, neboť svůj úřad směrem k veřejnosti chápou otevřeněji. Hlava státu není zřejmě v postavení nalíčené ženy, různě upravené vizuálně i jinak, aby se líbila své oběti (fakticky prodává zajíce v pytli). Stejné to je s čímkoli, co se snaží někteří filutové prodat skoro jako nové. Myslím, že občané mají právo vědět, jak dlouho jim ta „hlava“ vydrží sloužit! V USA s tím nemají problém, proč tedy u nás?

 9. Masák napsal:

  Neexistuje relevantní důvody ke zkoumání zdravotního stavu ?
  Po žalobě “ Hradu “ už budou existovat.Soud bude vyžadovat důkazy.

 10. Jan Pokora napsal:

  Jeho rozhodnuti muze byt ovlivneno zdravotnim stavem. Ma byt mimo jine ustavni pojistkou. Muze byt takovou pojistkou, kdyz si nebude uvedomovat nasledky sveho rozhodnuti?

 11. Petr Zenkl napsal:

  K autorově otázce „Známe stav Horáčkovy slinivky?“ by se snad dala najít poměrně jednoduchá odpověď na https://www.michalhoracek.cz/lekarske-zpravy/

Přidávání komentářů není povoleno