Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Na požáru u Hřenska se živí dezinformátoři i politici. Pomáhají i holdingová média

GLOSA. Na tématu požáru v Českém Švýcarsku se živí nejen nejrůznější dezinformátoři, kteří ihned přišli s teoriemi o chybějících vrtulnících odeslaných na Ukrajinu nebo s myšlenkou, že les zapálili ekoteroristé, aby přiživili debatu o klimatické změně. Hanebnou rétoriku zvolili i někteří politici, kteří na pozadí tragédie rozehrávají politickou agitku ve stylu „za Babiše bylo líp“. A důležitou roli v tom hrají holdingová média v majetku předsedy hnutí ANO.

„Pokud by byl premiérem Babiš, postupoval by jinak, říká v rozhovoru Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, ve kterém se nachází Národní park České Švýcarsko sužovaný požárem. Podle Schillera ho současný premiér nekontaktoval a cesta Petra Fialy do Hřenska nebyla nápomocná. Hejtman v rozhovoru s iDNES.cz také navrhl řešení pro budoucí požáry.“

Uvedený text není z předvolebního letáku hnutí ANO, ale úvodní odstavec, tzv. perex, rozhovoru s ústeckým hejtmanem Janem Schillerem. Na serveru iDNES.cz vyšel v úterý 27. července odpoledne a těžko bychom hledali krystaličtější ukázku zneužití zpravodajského média ve prospěch jejího majitele.

Přístupu „Babiš dobře, Fiala špatně“ se redaktor Dominik Stein nejen nebrání, ale sám pokládá návodné otázky, které nedávají prostor pro pochybnost, co je skutečným účelem článku.

Obzvlášť vynikající je pak následující dotaz: „Není to obdobné, jako kdyby minulý rok, když řádilo na jižní Moravě tornádo a tehdejší premiér Andrej Babiš za ANO, tedy vaši stranu, by ignoroval hejtmana Jana Grolicha?“

Hejtman rukavici zvedá a odpovídá: „Já jsem zvyklý na zcela jiné chování. Dokud tam byl premiér Babiš, tak by mě určitě kontaktoval, řešil by věci s krajem. Ptal by se, zda nepotřebujeme nějakou součinnost. Toto ze strany vlády bohužel zatím nepřišlo. Nebyli jsme přizváni k žádnému jednání. Jen se jeli podívat na místo. Myslím si, že tam pan premiér ani nic neřešil, jen se zúčastnil krizového štábu a zase odjel.“

Mohlo by jít jen o běžný „cobykdybysmus“ ve službách všudypřítomného „bylolípu“ jako oficiální stranické linie hnutí ANO. Akorát že vůbec.

Hejtmanovo tvrzení o loňském tornádu totiž kromě jiného ignoruje fakta, na což upozornil sám zmíněný hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Nebo chcete-li, je lživé a vycucané z prstu.

V dalším vyjádření pak Grolich dodává podrobnosti. „Babiš za mnou vůbec nepřijel, nebyl ani na jednom krizovém štábu. Když přijel poprvé, vůbec jsem nevěděl kde a kdy bude, vůbec mne nikdo nekontaktoval, vyfotil se a odjel – ale za mě dobře, že se přijel podívat…“

Později se situace opakovala. „Když přijel podruhé, zase mne nekontaktoval nikdo. Potřeboval jsem s ním ale něco řešit, tak jsem ho nadehnal v Mikulčicích, vystál si na něj frontu, protože přijel za vinaři… asi na 5 minut jsem ho tehdy urval. To je celé… jinak jsem jezdil já nebo kolega do Prahy…“ popsal realitu  jihomoravský hejtman.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Tématu požáru se hned po jeho rozšíření chytila i dezinformační scéna. V okolí Hřenska prý chybí vojenská technika, kterou jsme poslali na Ukrajinu, tvrdí jeden z prvních modelů, který se objevil v pondělí. Příklady? „Vrtulníky jsme idiotsky darovali na zkorumpovanou Ukrajinu. Vláda hujerů v chaosu, snaha jak se zavděčit cizí mocnosti a rozdat naše miliardy cizím.“ Nebo: „Copak nemáme dost našich vrtulníků? Ne, vlastně už nemáme naše jsou na UA.“

Tato tvrzení, přesněji řečeno názory, mezitím ověřil server iRozhlas. A nijak překvapivé – jsou nepravdivé. Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenských studií Univerzity obrany v Brně serveru vysvětlil, že Česko darovalo Ukrajině bitevní vrtulníky Mi-24. Ten pro takovýto zásah není příliš vhodný, primárně jde o vojenský bitevní stroj určený pro zcela jiný způsob použití.

„Jednalo by se tak jen o improvizované řešení,“ řekl Stojar s tím, že k hašení požáru primárně využívá armáda jiné stroje: „Armáda k zásahu v Českém Švýcarsku nasadila již od neděle dva vrtulníky typu W-3A Sokol, které jsou aktuálně intenzivně využívány a jsou lépe uzpůsobeny pro obdobné úkoly.“

Zcela speciální myšlenku pak do veřejné debaty nasadil religionista Jan Neubauer. Podle něho stopy založení požáru mohou vést k ekoteroristům.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. QEntity napsal:

  Souhlas.

  Taky mám s těmi prolhanci obdobné zkušenosti…

 2. A. S. Pergill napsal:

  Vzhledem k tomu, že ekoteroristé v Německu se již přihlásili o víc peněz a víc pravomocí (právě v souvislosti s tímto požárem), je ono podezření ze žhářství vcelku logické (byť jistě nemusí být pravdivé). Ona holt existuje taková protivná otázka: Komu to prospěje?

 3. Rita napsal:

  Z Babišových bilboardů se mi zvedá žaludek a nestačím se divit kolik občanů s IQtykve mu ty jeho bláboly a lži ještě baští i s navijákem.Pokud se tenhle slovenský soudně potvrzený stbák dostane do prezidentského křesla ,tak ,,Pán Bůh s námi „.To bude lepší emigrovat.

 4. ivan napsal:

  Fiala nestojí za nic, byl se tam jen podívat, aby se zviditelnil. Konkrétně nic neudělal, jak je jeho zvykem. A ty ukrajincům darované vrtulníky? Každý vojenský vrtulník má potřebnou nosnost, aby unesl vak s vodou. Sundat z vrtulníku rakety a dát tam vak na vodu k hašení, je záležitost pár hodin. Když nejsou vrtulníky, tak se prostě nedá hasit, to není dezinformace ale prostý fakt. Takže díky Fialovi nebylo čím hasit.
  To, že za velký požár může neuklizený les plný suchého stojícího a ležícího dřeva, je jasné. Nechat to na přírodě se nevyplácí. Ušetřené peníze za úklid lesa se mnohonásobně vrátí bezpečností porostu před požáry. Požár se svede na neznámeho pachatele a tím to zhasne. Ale viníci jsou jasní. Vedení NP špatně hospodaří s lesem a tím dramaticky roste riziko velkých lesních požárů. Vidím to všude, v Beskydech se alespoň suché dřevo odváží pryč. Šumava je pověstná svými stojícími sušinami a jinde to není o mnoho lepší. Čeká nás asi mnohem víc problémů, než si uvědomujeme. A to léto není extrémní, teploty kolem 30 stupňů jsou v létě normální, nenormální je přístup aktivistů a ekologů. Ti mají přímou odpovědnost za tento požár.

 5. wenkovan napsal:

  Dezinformátoři, „…kteří ihned přišli s teoriemi o chybějících vrtulnících odeslaných na Ukrajinu nebo s myšlenkou, že les zapálili ekoteroristé, aby přiživili debatu o klimatické změně“ – přišli s teoriemi, pane Malecký, s teoriemi. Dosud není hodnověrně potvrzen důvod vzniku požáru a proto není žádná teorie, ať více či méně pravděpodobná, dezinformací. Je to spekulace, názor, odhad, ale žádná dezinformace.
  I víceméně oficiální vyjádření, že požár asi vznikl buď neopatrností nebo záměrně, se pak podle Vašeho mustru stane po zjištění příčiny přinejmenším z poloviny dezinformací. Doufám, že se pak se stejnou razancí vrhnete i na provinilá úřední místa a budete je volat k zodpovědnosti, protože tahleta spravedlnost musí být, padni komu padni. Nebo ne?

 6. Marek Loucký napsal:

  No jo, zase to dezinfo 😀
  Pan hejtman přece jen svobodně vyjadřoval názor (ovšem prezentovaný jako fakt), pan hejtman konečně řekl pravdu (určitě necenzurovanou), pan hejtman řekl něco podobného, co říkají jiní hejtmani, pan hejtman řekl něco, co vám v ČT neřeknou, pan hejtman řekl něco, někdo jiný zase řekl něco jiného, vona ta pravda bude někde uprostřed, Máňo 😀 😀
  Pravda je jako obvykle někde jinde než prezentují dezinfo média, je mnohem prostší, všednější, nudná…Hejtman Schiller je vůl a na této tragédii chce honit politické body 🙁

  • A. S. Pergill napsal:

   Pravdou je, že ať to zapálil kdokoli, tak vinu na katastrofálním průběhu nesou ekologové a jejich škodlivá bezzásahovost. Pokud by se kůrovcové souše odstraňovaly nebo i pálily na místě při vhodném počasí, tak už to dávno bylo uhašené.

  • A. S. Pergill napsal:

   Pokud na této kauze nahrabou body odpůrci ekoteroristů a politiků, kteří jim pomáhají, bude jen dobře. Už toho tu ta zelená banda zničila dost a má i významný podíl na rostoucích cenách potravin (a do jisté míry i pohonných hmot).

 7. petrph napsal:

  Moje chyba, že asi sleduju nějaké špatné dezinformační média , tedy přímo ta oficiální, masová média.
  Protože jako první se ke mne skrze ně dostala ta prohlášení klimatoideologů , že „požár v NP České Švýcarsko ZPÚSOBILA klimatická změna“, což tedy zde v citaci mluvčí správy NP odmítá..
  No a za druhé, jsem si hned od nich užil jak si právě vládní politici „.. na pozadí tragédie rozehrávají politickou agitku.
  Ten pohled, jak ministr vnitra, společně s předsedou vlady přijedou až k blízkosti požářiště, aby tam novinářům sdělili, že „po koaliční dohodě“ zvyšují hasičům od ledna mzdy o 10 procent, byl skutečně pro bohy. :))))))))))

 8. vastar napsal:

  ČR je velká dezinformační černá díra

 9. Jarka napsal:

  Jací dezinformátoři? 🙂 Nebylo by to poprvé, kdy by hodní aktivisté přistoupili k podobným praktikám. A dnes je klimatický fanatismus na takové úrovni. Že by klimatické žhářství nikoho nepřekvapilo. Protože ti milánkové jsou dnešním systémem vychováváni k tomu. Že pokud je o dobrou věc, je povoleno takřka vše.

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas.
   „Účel světí prostředky“, to už jsme tu měli.

Přidávání komentářů není povoleno