Na Hradě stačí ústní dohoda. U práce pro Nejedlého i u sídla za pár tisíc pro Mynáře

Napsal/a Robert Břešťan 1. června 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Správa Pražského hradu potvrdila, že spolek Přátelé Miloše Zemana, který má nově sídlo těsně za hradní branou Na Opyši, platí měsíční nájem 5 291 Kč plus zálohy. „Jednání vedoucí k uzavření smlouvy bylo ústní,“ doplnila.

Detaily přinesl twitterový účet „Sto šestka“ zaměřený na zveřejňování odpovědí získaných dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Na to, že spolek Přátelé Miloše Zemana, kterému předsedá kancléř Vratislav Mynář, získal nové lukrativní sídlo přímo na Pražském hradě, v ulici Na Opyši, upozornil jako první týdeník Ekonom.

Jde o místo na konci Starých zámeckých schodů, vedle Svatováclavské vinice. Návštěvníci Přátel Miloše Zeman tak mají i tu výhodu, že navzdory bezprostřední blízkosti chráněného objektu nebudou muset procházet bezpečnostní kontrolou.

U Mynáře pro Mynáře

Vilu Na Opyši vlastní Správa Pražského hradu a svůj služební byt v ní má právě kancléř Mynář. Nájemné v této lokalitě ve výši 5291 Kč rozhodně nelze označit za tržní.

Spolek Přátel Miloše Zemana byl zásadní pro financování kampaně za znovuzvolení Zemana prezidentem. Formou takzvaných bezúplatných plnění zaplatil asi osm milionů korun. 

Hrazena z nich byla například venkovní reklama či výroba plakátů a reklamních bannerů.

Spolek ze zákona nemusí vést transparentní účet a není tak jasné, odkud peníze pocházely.

Transparentní není ani působení poradce Martina Nejedlého na Hradě.

Už v listopadu 2016 vyšlo opět díky zákonu 106 najevo, že blízký vztah mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho poradcem Martinem Nejedlým neupravuje žádná smlouva, ale pouhá ústní dohoda.

Ten pán u nás nepracuje

Nejedlý užívá kanceláře Pražského hradu a poskytuje – oficiálně bezplatně – poradenské služby pouze na základě ústní dohody mezi ním a prezidentem.

Tím také neustále Kancelář Pražského hradu argumentuje, když odmítá odpovídat na jakékoli dotazy spojené s Nejedlým. Ve variacích této odpovědi ředitele hradního Odboru legislativy a práva Václava Pelikána:

„Jelikož dohoda mezi prezidentem republiky panem Milošem Zemanem a panem Martinem Nejedlým je uzavřena ústně, jde o informaci, která překračuje rámec zákona.“

KPR odmítá specifikovat i rozsah poradenských služeb, jež Nejedlý prezidentovi poskytuje.

Potvrdila však například to, že Nejedlý užívá oficiální email zaměstnanců Pražského hradu ve tvaru [email protected].

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)