Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Billy Wilson Photography / Foter / CC BY-NC,

Mzdy versus HDP. Česko má v EU největší nepoměr mezi bohatstvím a mzdami

Průměrná hrubá mzda v České republice je na 62% průměru EU 25. HDP na osobu je přitom na 84% EU 25. „Jde o největší rozdíl v EU,“ upozornil hlavní ekonom Delloite ČR David Marek.

Údaje jsou k roku 2014; přepočteno na základě parity kupní síly

graf EU mzdy

ZDROJ: Data (HDP, objem mezd, počet zaměstnanců a cenové hladiny pro konverzi podle parity) – Eurostat. Výpočty . David Marek, Delloite

Ke zvyšování mezd v podnikatelském sektoru opakovaně vyzývá Českomoravská konfederace odborových svazů.

Odboráři opakovaně uvedli, že budou požadovat růst mezd v podnikatelské sféře v příštím roce o tři až pět procent po odečtení inflace a růst platů ve veřejném sektoru o pět procent.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR však takové požadavky neodpovídají ekonomickým výsledkům firem.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Petr Homoláč napsal:

  Ale tohle je přece cíl ČNB, ne? Potažmo všech mlčících politiků, ekonomů atd. Srážením kurzu koruny držet levnou montovnu.
  Navíc, zdanění práce je naopak jedno z nejvyšších v Evropě, bezmála 50% mzdových nákladů kde do státu. Neboli, co vyděláte čistého, bezmála tatáž suma jde do státní pokladny. Tak se nedivte, že český stát neví co roupama a češi jsou evropští blbečci. EET na vás holoto líná.

 2. český maloměšťák napsal:

  Kdesi jsem četl, že nízké mzdy fakticky kompenzuje možnost splátkového prodeje. A že zaměstnanost se drží nahoře jen díky tomu, že se prodává ( a tak i vyrábí) čím dál tím větší šunt. Jak jsem koupil – tak prodávám (bez úroku, RPSN = 0 %).
  P.S. Stejně je ale paradoxní, že ti, kteří peníze až tak nepotřebují (viz např. Apple, firma s nejvyšší hotovostí na světě a její vypůjčení si peněz na výplatu dividend) ,dostanou je na úrok někde kolem 1 – 2 %…a ti, kteří peníze nemají, dostanou půjčit na lichvářské úroky – až někde kolem 35 %. Jasně – říká se tomu “ riziková “ prémie, ale stejně – ten nepoměr je obskurní. Pokud se to pak děje ve velkém, jdou ke dnu celé vrstvy obyvatelstva, ba i celé oblasti kontinentů – a otrávené jablko je následně nakousnuto znova…a znova…a znova….

 3. J.Němec napsal:

  Dnešní vláda o odbory jsou největší polistopadové zlo. Zvyšování platů roztáčí koloběh zdražování protože další závistivci chtějí být také bohatí. Kvůli platům úředníkům za chvíli nezaplatíme pitnou vodu. A 40 korun pro důchodce je výsměch a pohrdání. Politika ČSSD a ANO, rovná se miliardy pro Babiše ANO, miliony pro Kleslovou ANO, tisíce pro uředníky ČSSD a 40 korun pro babičky a stařečky.

  • český maloměšťák napsal:

   Píšete strašné nesmysly, to se snad ani nedá komentovat, ty Vaše pohledy na současnost – očima doby Marie Terezie.
   Zvyšování platů (tak jak se děje)neroztáčí žádný koloběh zdražování. Navíc si odporujete – 40 korun pro důchodce se Vám zdá naopak směšnými (a vskutku je !) …víte vůbec jaký je agregát potenciální kupní síly zdejších důchodců – ve srovnání s úředníky ? A jak by, pokud by tedy platil ten Váš nesmysl , zatočili s cenama (když už tak prosím užijte termín inflace, zvyšování cen při růstu platů totiž nutně nemusí být “ zdražováním „)důchodci ?
   Že Vy jste skalní fanda ODS ? Ti taky takhle melou, jak že stát rozvrátí zvyšování MW apod. Ti se zasekli kdesi u toho klausovského ideálu chudých Čechoslováků, kdy jeich nízké mzdy jsou obrovskou výhodou v globální soutěži…ale leda tak v soutěži s Bangladeší a Somálskem.
   Lidi motivují vyšší mzdy, k tomu, aby vytvářeli bohatství, nízké je demotivují, zapamatujte si to už konečně, vy zaostalci z ODS.

 4. roca napsal:

  Komentar pana Marka je spravny. Je potreba jeste doplnit, ze v Cesku je mezi hlavnimi nejvetsimi zamestnavateli neprimy konsensus, nepsana dohoda ci kartel, ze vsichni obecne na dane pozice nabizeji stejne NIZKE ohodnoceni a nikdo to neporusi. Tim je umele nastavena i po 25 letech nizka uroven mezd. Pritom vseobecne se vi, ze tyto velke firmy akumuluji prebytky hotovosti na uctech, ale se zamestnanci se o ne nepodely. Male soukrome firmy u kterych napr. ve strojirenstvi (elektrotechnice) kde dokazou kvalifikovane techniky a delnky velice dobre zaplatit, nemaji silu to narovnat. Takze je to vse umele drzeno na nizke urovni. Penez maji velke firmy dost. Bohuzel ve velkych soukromych firmach take temer nefunguji odbory a jsou „soft“. Ne tak jako v Nemecku Rakousku atd……

  • baggerfuhrer napsal:

   Tak dokud budou velci hraci nabizet mzdy dle „cenovych map“ a ne dle aktualni situace a pracovniky budou proverovat HR neznalci,… ale ono to neni jen o penezich, pro jednu mensi sympatickou firmu delam, prace pestra a zajimava, nedavno mne „pronajali“ jedne velke proslule firme pro projekt mimo EU a kdyz jsem videl za jakych podminek to tam ta proslula firma realizuje, tak ani neuvazuji, ze bych k nim v budoucnu prchnul, i kdybych na tom byl financne vyrazne lepe. Kazdopadne situace na trhu prace pro technicky zdatne snad nikdy nebyla lepsi a ceny sly vyrazne nahoru za posledni tak rok az dva. Pro jazykove vybavene navic neni vetsi problem pracovat kdekoliv v EU a ti rozumnejsi zamestnavatele to dobre vedi.

 5. Arnošt Zamovnik napsal:

  Už snad někdy v socialismu byly vysoké mzdy? NE! Tak v Čr je vše v pořádku.

  Těch dílčích důvodu je spousta např:
  1. investiční pobídky
  2. vysoké daně, které platí ti co investiční pobídky nemají.
  3. žádné sociální zajištění nezaměstnaných.
  4. vysoké byrokratické náklady

  • SuP napsal:

   Vidím to taky tak. Problém u těchto kouzelných ukazatelů je v tom, že do růstu HDP se započítávají útraty VŠECH, tedy zaměstnanců v podnikatelské i nepodnikatelské sféře. Jenže z daní podnikatelské sféry se vyplácí sféra nepodnikatelská, která je přebujelá a rozhazovačná. Jinými slovy – vysoké daně limitují výši mezd bez ohledu na to, jak a kam je státní sféra rozhází. Sice se stalo módou posledních týdnů, že Středulovití vyzývají k růstu mezd ve sféře podnikatelské, neboť oni ve své státní si je už dávno zvedli, aniž by je na cokoli vázali, ale podnikatelská sféra dodnes vnitřně podfinancovaná sama nejlíp ví, kolik za práci může platit, když má předepsány tak vysoké daně.

   • Roman Růžička napsal:

    Ty jo, to je dobré. Kalousek ve službách Středuly.

Přidávání komentářů není povoleno