Bitva o uhelné limity vrcholí. Ministr Mládek versus Babiš a lidovci

Napsal/a Robert Břešťan 22. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zrušit či nezrušit územní limity na těžbu hnědého uhlí? Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) by je rád alespoň „částečně“ prolomil. Jeho návrh má vláda v rámci koncepce surovinové politiky projednat 31. března. Podle zjištění HlídacíPes.org však narazí u koaličních partnerů, hnutí ANO a KDU-ČSL.

„Hnutí ANO dlouhodobě deklaruje, že je proti zrušení limitů těžby a že chce fosilní paliva zachovat pro další generace. Důkladné posouzení energetických potřeb České republiky bude jedním z důležitých úkolů nové politické reprezentace naší země,“ říká za Babišovo hnutí ANO Lucie Kubovičová.

O limitech se mlčí

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde: „Hnutí ANO mělo v programu jasnou deklaraci neprolomení těžebních limitů. Do programového prohlášení vlády se pak dostalo jen v podobě, že prolomení těžebních limitů vyplyne z aktualizace státní energetické koncepce,“ říká Brabec.

V aktualizovaném znění Státní energetické koncepce (SEK) ovšem žádný návrh na zachování či naopak prolomení limitů není. „Je to politická otázka, kterou nelze vyřešit nějakým expertním dokumentem. Limity v koncepci neřešíme. Jen říkáme, jak to bude, když budou prolomeny a jak to bude, když nebudou,“ vysvětlil už dříve pro HlídacíPes.org hlavní autor koncepce a náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.

Právě kvůli diskusi o tom, zda limity v koncepci explicitně řešit nebo ne, ale vláda schválení energetické koncepce na konci loňského roku odložila; zabývat se jí má znovu v únoru.

Ještě předtím, 2. února, chce téma prolomení limitů vláda projednat se zástupcu zaměstnavatelů a zaměstnanců v rámci tripartity.

Za zachování limitů se vedle ANO staví i KDU-ČSL. „Pokud jde o otázku prolomení těžebních limitů na těžbu hnědého uhlí v Ústeckém kraji, tak KDU-ČSL se k nim staví spíše negativně, ovšem situace se bude logicky odvíjet od energetické koncepce státu po jejím schválení vládou,“ říká za lidovce jejich mluvčí Adéla Šidlová.

Stěhování a psí bouda

ČSSD si zatím v postoji k prolomení limitů nechává zadní vrátka. „Zatím je předčasné spekulovat o tom, jak budou jednotliví ministři hlasovat. Rozhodování se odehrává demokraticky na základě komplexního posuzování variant zcela ve prospěch České republiky,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí strany Eva Gregorová.

Vláda dostane k posouzení čtyři různé varianty:

1. Zachování těžebních limitů ve stávající podobě

2. Prolomení těžebních limitů v nejvyšším rozsahu, včetně zbourání Horního Jiřetína

3. Prolomení těžebních limitů v dole Bílina

4. Prolomení těžebních limitů v Bílině a částečně v dole ČSA, aby zůstaly zachovány obce Černice a Horní Jiřetín.

Jan Mládek podle svých dřívějších vyjádření preferuje třetí či čtvrtou variantu.

„V případě posunutí limitů by byla zajištěna pracovní místa až pro osm tisíc lidí pro další generaci v horizontu let 2030 až 2055,“ říká Jan Mládek. Výhodou možného prolomení limitů na dole Bíliny je podle expertů fakt, že by se obešlo bez nutnosti stěhovat lidi a bořit jejich domy. Otázkou je, nakolik by o další změny v limitech stály samy těžařské firmy.

Podle expertů by pro Czech Coal, respektive Vršanskou uhelnou a Litvínovskou uhelnou pouze částečné prolomení limitů znamenalo velké náklady a zájem by o ně neměly.  Takzvanou velkou variantu prolomení limitů by těžaři naopak uvítali. Maximalistickou variantu prolomení limitů prosazují například odbory.

„Velká varianta, to znamená bourání domů, ale také stovky milionů tun uhlí a desítky až stovky miliard korun. Problém je, že podle horního zákona lidi nikdo nemůže k prodeji donutit a těžbu může blokovat klidně bouda pro psa,“ dodává jeden z oslovených znalců.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)