Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jiří Milek při jmenování vlády prezidentem
vlada.cz, zdroj

Ministr Milek ustupuje ze svých firem. Skončil v čele koncernu a část akcií převedl na manželku

Ministr zemědělství Babišovy vlády Jiří Milek řeší problém se zákonem o střetu zájmů. Ustupuje proto z vedení svých firem. Aby se jeho dosavadní společnosti mohly účastnit veřejných zakázek nebo žádat o dotace, nesmí v nich vlastnit ani čtvrtinový podíl.

Čtyřiapadesátiletý Jiří Milek již odstoupil z čela koncernu Úsovsko a.s. Ten v sobě sdružuje celkem 16 firem podnikajících nejen v zemědělství a potravinářství, ale také v oblasti průmyslu a obchodu. Důvodem je zákon o střetu zájmů, který Milkovi coby členovi vlády zakazuje tyto firmy vlastnit.

Ministr již na konci loňského roku převedl část svých akcií společnosti Úsovsko a.s. na manželku Juditu Milkovou. Na začátku ledna pak odstoupil z funkce jednatele a generálního ředitele koncernu.

Předat žezlo

V této funkci jej nahradil jeho dosavadní ekonomický ředitel Martin Novák. Na dotaz HlídacíPes.org to potvrdila mluvčí společnosti Úsovsko a.s. Vendula Špačková.

Martin Novák posílil svůj vliv ve více společnostech koncernu. Ve firmách Fortex – AGS a Úsovsko FOOD, kde vykonával do konce roku pouze funkce člena dozorčí rady, je od nového roku předsedou představenstva. Současně je společně s Petrem Spurným jednatelem či členem jiných statutárních orgánů většiny firem koncernu.

Jiří Milek musel odejít nejen z čela zastřešující firmy Úsovsko a.s., ale musel se současně vzdát také funkcí ve všech dalších firmách. Podle obchodního rejstříku tak u většiny učinil mezi 8. a 9. lednem 2018. V rejstříku je ale stále veden jako jednatel firmy Žďár Chudenice s.r.o.

Mluvčí Špačková však trvá na tom, že ministr již v této firmě formálně nefiguruje. „Pro vysvětlení sdělujeme, že u inženýra Jiřího Milka ve firmě Žďár Chudenice s.r.o. zanikla funkce jednatele k 31.12.2017. Změna do obchodního rejstříku ještě nenabyla právní moci,“ vysvětluje, jak je možné, že rejstřík stále eviduje Milka jako jednatele.

Hra o zakázky a dotace

Jiří Milek coby ministr nesmí mít v žádné z firem vyšší než čtvrtinový podíl. V opačném případě by se firma nesměla účastnit zadávání veřejných zakázek.

„Obchodní společnost, ve které veřejný funkcionář nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti, se nesmí účastnit zadávacích řízení podle zákona upravujícího zadávání veřejných zakázek jako účastník nebo poddodavatel,“ píše se doslova v zákoně.

Kdyby Milek vlastnil čtvrtinový podíl ve společnosti, nemohly by se jeho firmy dle znění zákona ucházet ani o dotace: „Je zakázáno poskytnout dotaci nebo investiční pobídku obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.“

Aktuální pavučiny byznysu ministra Jiřího Milka. ©HlídacíPes.org

Je to v rodině

Podle ministerstva zemědělství převedl Jiří Milek na konci roku část svých akcií společnosti Úsovsko a.s. na manželku. „Můžeme potvrdit, že k převodu akcií na paní Juditu Milkovou skutečně došlo,“ potvrdil mluvčí ministerstva Václav Tampír.

Z původního podílu 25,14% převedl Milek na manželku 10,68% akcií. Je tedy v současné době společníkem ve firmě, v níž vlastní podíl 14,46%, čímž se dostatečně vzdálil od 25% hranice stanovené zákonem. Jeho firmy se tak mohou účastnit veřejných zakázek či žádat o dotace stejně, jako tomu bylo doposud.

Milek tím splnil podmínky zákona o střetu zájmů a může zastávat ministerskou funkci. I přesto je zřejmé – vzhledem k lidem, na které své funkce ve firmách delegoval – že i jako ministr bude mít nadále v koncernu Úsovsko rozhodující slovo.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. petrph napsal:

  Jenže proč proboha? O nedůvěře k téhle Babišově vládě se mělo hlasovat už minulý týden, velice jistý pád jí čeká během pár dní, pan ministr Jílek bude už ministrem sotva pár týdnů. I když asi bude Babiš skládat i druhou vládu, nepochybně v ní udělá řadu změn-
  Takže proč? Současná politika už přesahuje hranice iracionality, v niž se mísí totalitní případy porušování zásadních principů demokracie s groteskními prvky nesmyslné formálnosti. Nerad bych strašil, ale přesně to se dělo v třicátých letech při nástupu fašistických režimů …
  ,

  • adam napsal:

   Sorry, ale jestli nechápete proč, tak to je s Vaším schopností chápat dost špatný.

   • petrph napsal:

    No tak mi to zkuste vysvětlit, já to fakt nechápu. Ještě jednou proč se vzdává vedení ve svých firmách, když ví za pár týdnů už zase ministrem nebude?

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ja nevim, ale je to jako na kolovratku. Babis se taky „zbavil“ svych firem. Da se rict, ze je neridi? 2) Tim ze prevedu neco na manzelku, tak uz mi to nepatri? Cha! 3) Vrcholovi byznysmeni by do politiky vubec nemeli vstupovat. Potencialni stret zajmu se proste neda vyloucit. A jak takovem cloveku muzete verit, ze to s nama mysli dobre? Nebo dokonce lip?

Přidávání komentářů není povoleno