Jiří Milek při jmenování vlády prezidentem

Komu svěřil Babiš zemědělství? Ministrem bude kritik protiruských sankcí a dotační přeborník

Napsal/a Tomáš Pika 18. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministrem zemědělství v nové vládě Andreje Babiše bude Jiří Milek, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Úsovsko. Jeho koncern se sídlem v Klopině na Šumpersku má široký záběr – od výroby sušenek až po čističky odpadních vod. Jako ministr se Milek vedení svých firem bude muset vzdát. Jednou z možných variant je i převedení do svěřenského fondu po Babišově vzoru.

Čtyřiapadesátiletý Jiří Milek v roce 2010 získal titul Manažer roku a v letech 2013 a 2014 získala jedna z jím vlastněných společností titul Zemědělec roku.

Ačkoliv je Milek nestraník, kandidoval ve volbách již několikrát. Poprvé už v roce 2012 ve volbách do krajského zastupitelstva na kandidátce strany Nezávislá volba. O rok později se pokoušel prosadit do Poslanecké sněmovny coby nestraník za hnutí ANO 2011. V těchto volbách ovšem také neuspěl. Z Olomouckého kraje byli v roce 2013 zvoleni za ANO pouze tři kandidáti – Milan Brázdil, Jaroslav Faltýnek a současný hejtman Ladislav Okleštěk.

K politické funkci se však Milek neměl dostat ani po posledních sněmovních volbách. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš s ním na ministerský post zpočátku vůbec nepočítal. Rozhodl se mu tuto funkci nabídnout až po doporučení Agrární komory, v níž je Milek od roku 2011 členem představenstva.

Gigant jménem Úsovsko

Milkův koncern Úsovsko a.s. v sobě sdružuje celkem 16 firem, které podnikají nejen v zemědělství a potravinářství, ale také v oblasti průmyslu a obchodu. Podle údajů samotného koncernu hospodaří Úsovsko na půdě v Olomouckém a Plzeňském kraji o rozloze 20 tisíc hektarů a zaměstnává ve svých firmách na 750 zaměstnanců.

V současnosti patří koncern Úsovsko k největším zemědělským podnikům v České republice. V regionu patří podnik mezi největší ovocnáře. Prim drží v produkci jablek.

Zemědělstvím to ale nekončí. Do koncernu patří také šumperská společnost Fortex-AGS, která se zabývá stavebnictvím, výrobou čističek odpadních vod či prodejem a servisem vozů Volkswagen a Škoda. Její dceřiná firma Fortex Development provozuje developerskou činnost.

©HlídacíPes.org

Střet zájmů? Prostě to zařídíme…

Když se dva dny před jmenováním vlády setkal Milek s prezidentem Zemanem, bylo na tiskové konferenci po setkání jedním z hlavních témat právě to, jak se svou společností po nástupu do funkce naloží. „Určitě dodržím zákonnou povinnost. Včas oznámím, co s ní udělám,“ slíbil novinářům.

Zároveň se přiznal, že o tomto tématu již mluvil s Andrejem Babišem a že umístění firem do svěřenského fondu po vzoru novopečeného premiéra je jednou z možných variant.

Jako ministr bude Milek kontrolovat tok zemědělských dotací, ze kterých jeho koncern dosud bohatě těžil. Za rok 2015 jeho společnost získala na dotacích 194 milionů korun (v Česku tak patří do první pětky dotačních příjemců v zemědělství). Jeho společnost Úsovsko EKO také – podle informací Státního zemědělského intervenčního fondu – za poslední rok čerpala sama na dotacích celkem 54 267 622 Kč.

Milek slíbil, že nebude prosazovat zájmy jen velkých koncernů. Dodal ale, že rodinné farmy nejsou všechno. „Dnes je všechno postavené proti panu Babišovi, že je to jedna osoba, která vlastní tak velkou firmu. Ale většinu velkých firem nevlastní jeden člověk. Naši firmu třeba vlastní 261 akcionářů. Já jsem jeden z nich,“ hájil premiéra a velké koncerny Milek.

Rusko radši nedráždit

Milek vyváží své zboží také do zahraničí. Zajímavé jsou jeho obchodní vazby na Rusko, a to zejména v kontextu Milkovy kritiky protiruských sankcí. Ty vnímá jako ohrožení rusko-evropských obchodních vztahů, což podle něj může v EU vyvolat finanční krizi.

V rozhovoru pro Šumperský deník z roku 2014 varoval, že dráždit Rusko by mohlo vzájemnou obchodní výměnu úplně zastavit. „Po mnoha letech se nám podařilo dostat na tamní trhy. Nějakých devatenáct let už vyvážíme do Ruska potravinářské zboží,“ odpovídal na otázku, jak dlouho obchodují jeho firmy s Ruskem.

Milkův koncern odkoupil v říjnu 2016 čtvrtinový podíl ve společnosti OOO „PODAROK“ se sídlem v Moskvě, která byla dlouholetým distributorem Milkových potravinářských výrobků v Rusku. Skrze ni vyváží do Ruska potravinářské zboží.

To ovšem není jediná Milkova firma na ruském trhu. Obchoduje tam i jeho společnost Fortext-UPEC se sídlem v Jekatěrinburgu, v níž vlastní majoritní podíl a která je dceřinou firmou jeho společnosti Fortext-AGS. Skrze ni pak vyváží do Ruska technologické celky, jako například čističky odpadních vod.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)