Zákon o střetu zájmů a ministr Milek: Úředníci našli chybějící setinu procenta

Napsal/a Tomáš Pika 1. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Učí se to děti snad už ve třetí třídě základní školy. Zaokrouhlování. V zásadě to ani není nic složitého – od pětky se zaokrouhluje nahoru, cokoliv je pod ní dolů. Právě chyba ministerstva zemědělství v zaokrouhlování ale způsobila nesrovnalosti ve výpočtech, jaký podíl má ministr Jiří Milek v koncernu Úsovsko. Výše zbývajícího ministrova podílu je přitom klíčová – závisí na ní, jestli Milek splnil podmínky zákona o střetu zájmů.

Ministr Milek přislíbil vyřešit problém se střetem zájmů ještě před nástupem do funkce. Na to, jak to nakonec provede, si museli lidé počkat přibližně měsíc. Ve hře byla také varianta umístění ministrových firem do svěřenského fondu, jak to se svým byznysem provedl současný premiér v demisi Andrej Babiš.

S postupným vystupováním z firem začal novopečený šéf resortu zemědělství již v prosinci, poslední ze společností opustil na přelomu roku.

Aby byl střet zájmů zcela vyřešen, musel se ministr zbavit rovněž části svého podílu v koncernu Úsovsko a.s. Ten podle původních informací ministerstva činil přesně 25,14 %. Redakce HlídacíPes.org ostatně nebyla jedinou, která tuto informaci z ministerstva obdržela a zveřejnila.

Aktuální pavučiny byznysu ministra zemědělství Jiřího Milka. ©HlídacíPes.org

Podíl však ze zákona nesměl přesáhnout 25 %, a to ani v případě, že by jej byli schopni poskládat dohromady všichni členové rodiny. Jiří Milek nakonec vyřešil problém bravurně.

Jak informovalo samo ministerstvo, Milek předal největší část svého podílu manželce Juditě Milkové. Ta z něj získala 10,68 %. Ministrův syn pak získal 3,06 % podílu a 0,16 % akcií ministr prodal. Komu a za jakých podmínek však ministerstvo odmítlo na dotaz HlídacíPes.org sdělit. Sám ministr si však ponechal ve firmě podíl ve výši 11,25 %.

Problémy se základní matematikou

Problém nastal až ve chvíli, kdy jsme ona čísla sečetli. Výsledek se lišil od původně poskytnutých cifer. Sice jen o setinu procenta, ale přece. Ministerstvo chybu potvrdilo, ale neumělo ji vysvětlit. Teď už je jasno.

Správným číslem a současně původním podílem ministra Jiřího Milka v koncernu je podíl 25,15 %. Důvodem této drobné početní chyby se stala elementární matematika. Slovy tiskového oddělení ministerstva: „Omylem došlo k chybnému zaokrouhlení.“

Můžeme být rádi, že se vše vyjasnilo a současně doufat, že se podobné základní početní chyby nebudou stávat například také třeba při přerozdělování zemědělských dotací.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)