Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zdroj: cz.sputniknews.com
,

Ministerstvo vnitra varuje před Sputnikem. Boj za Kreml s českou stopou

České ministerstvo vnitra varuje před informacemi, které Rusko do světa šíří prostřednictvím sítě státních médií Sputnik. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ve čtvrtek na Twitteru uvedlo, že ruské úřady nařídily médiím zveřejňovat výhradně oficiální vládní informace. Česká odnož Sputniku sehrála v uplynulých týdnech propagandistickou úlohu už při přípravě válečné akce. A to i s českou účastí.

„Česká odnož ruského státního propagandistického média Sputnik je zavázána k praktice obsahové cenzury a šíření lží,“ uvedlo ministerstvo vnitra na Twitteru.

Česká stopa na Sputniku

Úloha ruské státního propagandistického webu Sputnik CZ je dostatečně známá: šířit vlivové informace Ruské federace – tento cíl ostatně nikdo příliš nezakrývá. Před časem prošla česká mutace celosvětové sítě Sputniků velkou proměnou. Začala se víc zabývat tématy z „běžné“ zpravodajské produkce, přibyla bulvární témata, najdeme sport, zdraví a podobně.

Celá proměna měla jediný cíl: poněkud naředit podstatu, o kterou jde. Nebo jinými slovy propagandu schovat mezi standardní webovou produkci tak, aby příliš „neřvala“ a český Sputnik byl přijatelný pro širší čtenářskou vrstvu. Soudě třeba podle sociálních sítí se to podařilo.

Když server HlídacíPes.org v roce 2019 popisoval probíhající proměnu, měl Sputnik na českém facebooku 35 tisíc followerů. Dnes jich je násobek – přes 65 tisíc „přátel“, dalších 150 tisíc sledujících.

Pod barvotiskem „plnoformátového“ webu ovšem nacházíme neředěnou ruskou propagandu, pro účely českého trhu „přežvýkanou“ českými mluvčími, mezi kterými nechybí tradiční jména, například zbrojní expert Jaroslav Štefec, europoslanec SPD Ivan David nebo expolitik Jiří Vyvadil.

Na hlavní úlohu Sputniku jako média, které zprostředkovává export ruských informací, počátkem února upozornila analýza Centra proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Ta označila pět hlavních oblastí, v nichž se Rusko snaží ovlivnit veřejné mínění: Západ ho jen provokuje, Rusko se brání, česká vláda zatahuje zemi do „cizí“ války, Ukrajina připravuje útok na Donbas, Západ a NATO nejsou v postoji k Rusko jednotné a Rusko by útokem na Ukrajinu nic nezískalo.

Analýza se týkala článků z letošního ledna, ukázky těchto tezí ovšem najdeme v komentářích českých mluvčích na webu Sputnik i v těchto dnech, kdy ukrajinsko-ruská krize prozatím vrcholí.

Využití přirozeně našla cesta ministra zahraničí Jana Lipavského na Ukrajinu. Pro Sputnik ji okomentoval Okamurův europoslanec Ivan David, podle kterého fotografie ve vojenském úboru podporují adoraci ukrajinských válečných zločinců.

„Být zachycen v neprůstřelné vestě, to není znak respektu práv. Náš ministr vyjadřuje podporu těm, kteří na Ukrajině se slzou v oku adorují válečné zločince. Právě banderovcům se na Ukrajině vztyčují památníky a pojmenovávají se po nich ulice, konají se tam kontroverze budící pochody (s hořícími smolnicemi) a „vzpomínkové“ akce. Nezapomínejme, že část Ukrajinců bojovala v divizích SS proti Sovětskému svazu po boku Adolfa Hitlera,“ řekl Ivan David.

Dvě mouchy jednou ranou

Teze o podpoře fašismu je podle expertů českého ministerstva vnitra podmnožinou výkladu o „zatažení Česka do cizí války“ – ten pomohl odvyprávět i Jiří Vyvadil. Ten obvinil Česko z nepřátelské politiky vůči Rusku již od éry premiéra Andreje Babiše a Rusku doporučil, aby s Českou republikou pozastavilo diplomatické styky.

„Je třeba říci, že současná česká vláda je nejvíce tmářská v historii novodobého českého státu, vyznačuje se vyhraněnou politickou rusofobií a patolízalstvím ve vztahu k Západu. Zatím ovšem nedostává žádný bonus například ze strany USA, které se nijak nezasadily, aby byl jmenován nový americký velvyslanec, takže tento post už je rok neobsazen,“ řekl v rozhovoru Vyvadil. Časová souvislost rok neobsazeného postu s nástupem Fialovy vlády je malý bonbonek i na jinak pozoruhodném postoji.

Jako mistrovská ukázka zabití dvou propagandistických much jednou ranou se pak jeví rozhovor s bezpečnostním analytikem Jaroslavem Štefcem. Ten dokázal spojit narativ o nejednotnosti NATO a slabé EU s útokem na uvažovaného prezidentského kandidáta Petra Pavla. Ten by prý neměl užívat titul generála, protože už je prý dlouho v civilu a užívání hodnosti mu nepřísluší, soudí Štefec, který to v armádě dotáhl do hodnosti plukovníka.

„Takže abych to uvedl na pravou míru – pan Pavel tedy soudí, že kroky Ruska sjednotily NATO… Jeho hodnocení situace v podstatě odpovídá reálné bezvýznamnosti pozice, kterou zastával. Tomu odpovídá i velmi malý rozhled a schopnost vidět a správně hodnotit realitu,“ uvedl své vystoupení Štefec a přikročil k tématu nejednotnosti.

„Krize kolem Ukrajiny ukázala v plné nahotě totální impotenci oficiálních struktur EU. Jejich šéfové sice ,vyjadřují nerozbornou jednotu‘ při ochraně demokracie a jakýchsi ,evropských hodnot‘, ale ve skutečnosti nemají sebemenší možnost do situace zasáhnout. Ruský prezident Vladimir Putin jedná pouze s USA a (s výhradami) s Německem a Francií jako jednotlivými státy, a stejně postupuje i americký prezident Joe Biden, jehož de facto jediným skutečným partnerem při jednáních je Vladimír Putin,“ říká bývalý šéf armádního vyzbrojování.

Teze Sputniku mají pro český trh určující význam. Informace a názory zde uveřejněné postupně přebírají, často v doslovném znění, další kvazimediální weby, tentokrát už spravované z české strany. Jde o média typu czechfreepress nebo rukojmi.cz a další.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

27 komentářů

 1. Zdeněk napsal:

  Je na čase, aby se západ začal konečně aktivně bránit. Pojmenujte všechny ty kolaboranty a ruské špiony, zavřete jejich ambasády, jejich businessy, finanční konta, obstavte jim majetek, blokujte jejich hlásné propagandistické trouby typu Sputnik, Parlamentní listy a sociální sítě šířící jejich propagandu. Začněme ihned a přestaňme otálet. Ivan už je jen kousek a cítí pach krve našich zranění, které jsme si nechali ruskými trolly dlouhá léta uštědřovat. Pojmenujme je, nazvěme je kolaboranty a vykažme do Ruska, kde mají svého vůdce. Chci, aby bylo jasné kdo je kdo, kdo je na straně demokracie a práva a kdo na straně tyranie a totality. A začněme od Klause, Zemana, komunistů, SPD, Babiše, … Ať jsou vidět a ať jdou za Rusem a už tam zůstanou …

  • Jirka napsal:

   Tak to bych nechal tesat do kamene.

  • Ondrej napsal:

   tak…vcera bylo pozde!!

  • Miluše napsal:

   Móóóc trefně napsané!!!

  • Jindra napsal:

   Ó Ty demokrate! Jenom Tvoje názory jsou ty správné, že? Jakmile má někdo názor jiný, je kolaborant, špion a zrádce. Čeho jste vy „demokrati“ za 32 let dosáhli? Totální destrukce společnosti, neúcta ke stáří, schází prostá lidskost ve vztazích mezi lidmi, upadá úroveň vzdělání a tak bych mohl pokračovat. Co je americké a západní, to je dobré! Škoda mluvit.

   • pev napsal:

    Hm, a čeho by tak se svými, dnes už úspěšně „vymytými“ mozky mohli asi dosáhnout ?

   • Manitius napsal:

    Jistě, co je americké, je dobré. A co přichází od mírumilovných slovanských bratrů z východu, byl vždycky jen skok do barbarství. To ale vy, kteří jste léta ohlupováni lžemi, těžko pochopíte.

   • Pavel napsal:

    Důležité je, nezaměňovat vlhké fanatasmagorie (jako třeba tvoje) nebo rusáckou vylhanou propagandu (kterou šíříš) za názor. Když si ty svoje „názory“ nejsi schopen obhájit fakty (což nejsi – a opravdu ale opravdu v tom důchodci nemají výjimku), tak je škoda abys mluvil. Jedno jsi ale trefil, v rusácku extrémně upadá vzdělání – mám si tím osobní zkušenost.

    • josef napsal:

     … a u nás vzdělání vzkvétá ? No když vidím celou tu plejádu mladých „fundovaných“ politologů, kteří třeba veřejně prezentují rozumy svých třicetiletých hlav zejména na ČT, no pak si myslím – a jsem o tom přesvědčen, že tady už je hotovo…

   • Dr. B napsal:

    Nejde o potírání jiných názorů, ale o potírání lží. Co na tom nechápete Jindro?

    • A. S. Pergill napsal:

     Kde končí názor a začíná lež? Na tom se asi neshodneme.

     • Dr. B napsal:

      No řekl bych to asi takhle.
      Názor je, že 1+1 nemusí být vždy pravda.
      Lež je, že 1+1 je bezpodmínečně 17. 😉
      Ale vážně, zrovna média Sputniku jsou lživá podle mě především proto, že propagují prolhaný režim. Že je ruský režim prolhaný se asi shodneme. I kdyby to mohlo být dříve zpochybňováno, nyní to již těžko popře i zarytý fanoušek Kremlu (viz. Ruská armáda, která je doma prezentována jako osvoboditel Ukrajiny, armáda, která neměla v úmyslu napadnout Ukrajinu a donedávna se stahovala ze cvičení atd., atd.).
      A jsem přesvědčen, že propagovat lži pomocí pravdy je nemožné. Tato média jsou tedy podle mě lživá přinejmenším dnes, kdy se u nás přistupuje k jejich blokování. Vždyť dosud byla sice jako dezinformační označována, ale nikdo jim i přes to nebránil zde působit.

     • A. S. Pergill napsal:

      1+1 by mělo být pravda z definice (viz román J. Verne „Zmatek nad zmatek“).

      Hodím do placu to, že nacisté hlásali, že pachateli katyňského masakru jsou sověti, nicméně byli umlčeni, lékaři, co vyšetřovali relativně čerstvě vykopané mrtvoly byli zčásti zlikvidováni, zčásti zastrašeni. I Norimberský tribunál odsoudil Němce za masakr v Katyni (byť zlí, leč dobře informovaní jazykové tvrdí, že v jeho sovětské části seděli aktivní pachatelé tohoto zločinu – podíleli se na tom i sovětští prokurátoři a soudci). V podstatě tím ovšem zdiskreditoval celou svou činnost.
      Pravda byla oficiálně přiznána až po pádu SSSR. Byť se o sovětech jako pachatelích mluvilo už dříve (např. „štvavé vysílačky“ typu Svobodné Evropy).
      Podobně masové sexuální útoky na ženy a dívky o Silvestrech v západoevropských městech. První zprávy o tom byly na sociálních sítích a „desinformačních webech“. Soudruzi z Bruselu přiznali pravdu až někdy po 14 dnech.

      Přitom obojí jste mohl prohlašovat za nepřátelskou propagandu. Ten Katyňský masakr za diskreditační kampaň (prolhaných pozůstatků po nacistech) proti hlavnímu vítězi nad nacistickým Německem; ty sexuální útoky coby „ruskou (tedy prolhaného režimu) propagandu proti EU“. A přesto obojí byla pravda.

      Pochopitelně, pokud by se zapátralo po dějinných událostech, našlo by se toho i víc.

  • skeptik napsal:

   A začněme od Klause, Zemana, komunistů, SPD, Babiše, … Ať jsou vidět a ať jdou za Rusem a už tam zůstanou … Konec citátu. Ano, jistě. Ale bylo by dobré také nezapomínat na ruské „podnikatele“, kteří jsou držiteli dlouhodobých víz a majiteli firem, které nevykazují žádný obrat. Zároveň s nimi by měli být odesláni do Ruska i ti, kteří jim ta dlouhodobá víza vydali. Co na to BIS? Co na to cizinecká policie?

   • A. S. Pergill napsal:

    Skeptiku,
    začít musíme od skutečných ruských švábů, kteří mají zelený chitin. Proti tem, co bojují za OZE a likvidaci jaderných a uhelných elektráren. Bojují za náhradu našeho uhlí ruským plynem, přestože „skleníková stopa“ ruského plynu je cca 1,5 násobná než to samé u našeho uhlí (americký plyn vychází ještě hůř).
    Je třeba jim zatnout tipec a nastavět tolik JE, abychom byli nezávislí na fosilu. A do té doby je třeba pálit uhlí, ne ruský plyn. A vykašlat se na ruskými zelenými šváby propagované OZE, jejichž jediný efekt je zvyšování závislosti na ruském plynu a spotřebovávání financí naprosto nesmyslným způsobem (kdo buduje OZE, chybí mu peníze na jádro i na zbraně).

 2. Tomáš napsal:

  Je zřejmé, že prez. Putin byl na tuto zvláštní operaci proti Ukrajine velmi dobře připraven. Pokud Kreml má k dispozici bilion dolarů v hotovosti a zlato je mimořádně obtížné jej odstrihnout od swiftu, to by mohlo mít děsivé dopady. Oba ministři zahraničí Svoboda a Zaoralek to zřejmě nedokázali pochopit. Prez. Biden volí jinou strategii proti Rusku, která je dlouhodobejsi a složitější a bude hodně problematická pro evropské země. Sputnik je takový server, který je prourcity okruh zákazníků. Je překročen Rubicon a bude to hodně složité

 3. Mara napsal:

  Sakra,tak vypněte,nebo blokuje všechny prokremelske servery a je to….to je problém?

  • A. S. Pergill napsal:

   Je. Mnohé jsou mimo naše území (i území EU). Zablokovat přístup k nim je technicky dost složité, stopro se to nepodařilo ani totalitním zemím, jako jsou Čína nebo Írán.
   Daleko rozumnější přístup je ten, co uplatňovali Britové za druhé světové války, kdy čelili německé propagandě úzkostlivě pravdivou propagandou svou. Máme vůbec novináře, kteří jsou něčeho takového schopni?
   Pokud bude mít občan jistotu, že mu vládní weby říkají vše a nezamlčují ani neúspěchy nebo pochybnosti, bude je brát. Pokud bude občan vidět, že vládní weby lžou až se z nich kouří, tak bude hledat na Sputniku, Aeronetu (atd.) tu druhou půlku informací, jak tomu bylo za socíku, kdy se poslouchala Svobodná Evropa a další „štvavé vysílačky“. Případně i jejich ruské vysílání, které naši nerušili (z tohoto pohledu byla docela kvalitní výuka ruštiny u nás, v porovnání s dalšími soc. zeměmi docela kontraproduktivní).

 4. Toky napsal:

  Blokujte všechno ruské. Od matrjošek přes letadla až po lodě. Zavřete pro rusáky Dardanely a ruské vory torpédujte. Pro ruská letadla zavřete všechny letiště a Rusku oploťte ostnatýn drátem aspoň do výšky šesti metrů!!!

 5. Toky napsal:

  Tak dlouho Sputnik a PL otravují vzduch a teprve teď si někdo všiml jenže stále neví co dělat. Taková neschopnost se už ani nedá změřit.

 6. A. S. Pergill napsal:

  Kdo čte Sputnik, tak snad ví, že jsou to informace posvěcené ruskou vládou. To, že jsou mnohdy víc k věci než „veřejnoprávní“ či jiná v EU oficiální média, je spíš ostuda.

  • Manitius napsal:

   Oficiální ruské lži ale nejsou alternativní pravdou, tovarišč.

   • A. S. Pergill napsal:

    Se lhaním, překrucováním a polopravdami musím počítat, bohužel, u jakéhokoli informačního zdroje. A jen konfrontací informací z více zdrojů se dá dobrat obrazu blízkého realitě.

  • Pavel napsal:

   Ano, je ostuda, že stále šíříš stejné fantasmagorie.

 7. toky napsal:

  Evropská zbabělost si neporadí ani se Sputnikem??

 8. Manitius napsal:

  Na Vyvadila, Hájka a podobné, kteří obhajují ruskou agresi, by mělo začít být uplatňováno schvalování teroristického trestného činu skrze veřejně přístupnou počítačovou síť.

 9. v napsal:

  Sláva, totalita je tady. Tolik slibovaná svoboda názoru najednou vadí. Už je to tady. Za jiný než probruselský a proamerický názor půjdeš do vězení. To musím být na tom západ hodně špatně, když se bojí diskuze a zakazuje lidem myslet. Obecně platí, že dezinformace má být vyvrácena pravdivou a dokazatelnou informací. Jak chcete vyracet pravdu o nacioanalistech na Ukrajině, když jsou součástí UA? V ČT 24 byl rozhovor se starším mužem, který třímal v ruce ukrajinskou vlajku. Jakmile vytáhl vlajku banderovců, byl záběr ukončen. Proč asi? Bojí se ČT pravdy?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost