Zdroj: cz.sputniknews.com

Ministerstvo vnitra varuje před Sputnikem. Boj za Kreml s českou stopou

Napsal/a Robert Malecký 24. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

České ministerstvo vnitra varuje před informacemi, které Rusko do světa šíří prostřednictvím sítě státních médií Sputnik. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ve čtvrtek na Twitteru uvedlo, že ruské úřady nařídily médiím zveřejňovat výhradně oficiální vládní informace. Česká odnož Sputniku sehrála v uplynulých týdnech propagandistickou úlohu už při přípravě válečné akce. A to i s českou účastí.

„Česká odnož ruského státního propagandistického média Sputnik je zavázána k praktice obsahové cenzury a šíření lží,“ uvedlo ministerstvo vnitra na Twitteru.

Česká stopa na Sputniku

Úloha ruské státního propagandistického webu Sputnik CZ je dostatečně známá: šířit vlivové informace Ruské federace – tento cíl ostatně nikdo příliš nezakrývá. Před časem prošla česká mutace celosvětové sítě Sputniků velkou proměnou. Začala se víc zabývat tématy z „běžné“ zpravodajské produkce, přibyla bulvární témata, najdeme sport, zdraví a podobně.

Celá proměna měla jediný cíl: poněkud naředit podstatu, o kterou jde. Nebo jinými slovy propagandu schovat mezi standardní webovou produkci tak, aby příliš „neřvala“ a český Sputnik byl přijatelný pro širší čtenářskou vrstvu. Soudě třeba podle sociálních sítí se to podařilo.

Když server HlídacíPes.org v roce 2019 popisoval probíhající proměnu, měl Sputnik na českém facebooku 35 tisíc followerů. Dnes jich je násobek – přes 65 tisíc „přátel“, dalších 150 tisíc sledujících.

Pod barvotiskem „plnoformátového“ webu ovšem nacházíme neředěnou ruskou propagandu, pro účely českého trhu „přežvýkanou“ českými mluvčími, mezi kterými nechybí tradiční jména, například zbrojní expert Jaroslav Štefec, europoslanec SPD Ivan David nebo expolitik Jiří Vyvadil.

Na hlavní úlohu Sputniku jako média, které zprostředkovává export ruských informací, počátkem února upozornila analýza Centra proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Ta označila pět hlavních oblastí, v nichž se Rusko snaží ovlivnit veřejné mínění: Západ ho jen provokuje, Rusko se brání, česká vláda zatahuje zemi do „cizí“ války, Ukrajina připravuje útok na Donbas, Západ a NATO nejsou v postoji k Rusko jednotné a Rusko by útokem na Ukrajinu nic nezískalo.

Analýza se týkala článků z letošního ledna, ukázky těchto tezí ovšem najdeme v komentářích českých mluvčích na webu Sputnik i v těchto dnech, kdy ukrajinsko-ruská krize prozatím vrcholí.

Využití přirozeně našla cesta ministra zahraničí Jana Lipavského na Ukrajinu. Pro Sputnik ji okomentoval Okamurův europoslanec Ivan David, podle kterého fotografie ve vojenském úboru podporují adoraci ukrajinských válečných zločinců.

„Být zachycen v neprůstřelné vestě, to není znak respektu práv. Náš ministr vyjadřuje podporu těm, kteří na Ukrajině se slzou v oku adorují válečné zločince. Právě banderovcům se na Ukrajině vztyčují památníky a pojmenovávají se po nich ulice, konají se tam kontroverze budící pochody (s hořícími smolnicemi) a „vzpomínkové“ akce. Nezapomínejme, že část Ukrajinců bojovala v divizích SS proti Sovětskému svazu po boku Adolfa Hitlera,“ řekl Ivan David.

Dvě mouchy jednou ranou

Teze o podpoře fašismu je podle expertů českého ministerstva vnitra podmnožinou výkladu o „zatažení Česka do cizí války“ – ten pomohl odvyprávět i Jiří Vyvadil. Ten obvinil Česko z nepřátelské politiky vůči Rusku již od éry premiéra Andreje Babiše a Rusku doporučil, aby s Českou republikou pozastavilo diplomatické styky.

„Je třeba říci, že současná česká vláda je nejvíce tmářská v historii novodobého českého státu, vyznačuje se vyhraněnou politickou rusofobií a patolízalstvím ve vztahu k Západu. Zatím ovšem nedostává žádný bonus například ze strany USA, které se nijak nezasadily, aby byl jmenován nový americký velvyslanec, takže tento post už je rok neobsazen,“ řekl v rozhovoru Vyvadil. Časová souvislost rok neobsazeného postu s nástupem Fialovy vlády je malý bonbonek i na jinak pozoruhodném postoji.

Jako mistrovská ukázka zabití dvou propagandistických much jednou ranou se pak jeví rozhovor s bezpečnostním analytikem Jaroslavem Štefcem. Ten dokázal spojit narativ o nejednotnosti NATO a slabé EU s útokem na uvažovaného prezidentského kandidáta Petra Pavla. Ten by prý neměl užívat titul generála, protože už je prý dlouho v civilu a užívání hodnosti mu nepřísluší, soudí Štefec, který to v armádě dotáhl do hodnosti plukovníka.

„Takže abych to uvedl na pravou míru – pan Pavel tedy soudí, že kroky Ruska sjednotily NATO… Jeho hodnocení situace v podstatě odpovídá reálné bezvýznamnosti pozice, kterou zastával. Tomu odpovídá i velmi malý rozhled a schopnost vidět a správně hodnotit realitu,“ uvedl své vystoupení Štefec a přikročil k tématu nejednotnosti.

„Krize kolem Ukrajiny ukázala v plné nahotě totální impotenci oficiálních struktur EU. Jejich šéfové sice ,vyjadřují nerozbornou jednotu‘ při ochraně demokracie a jakýchsi ,evropských hodnot‘, ale ve skutečnosti nemají sebemenší možnost do situace zasáhnout. Ruský prezident Vladimir Putin jedná pouze s USA a (s výhradami) s Německem a Francií jako jednotlivými státy, a stejně postupuje i americký prezident Joe Biden, jehož de facto jediným skutečným partnerem při jednáních je Vladimír Putin,“ říká bývalý šéf armádního vyzbrojování.

Teze Sputniku mají pro český trh určující význam. Informace a názory zde uveřejněné postupně přebírají, často v doslovném znění, další kvazimediální weby, tentokrát už spravované z české strany. Jde o média typu czechfreepress nebo rukojmi.cz a další.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)