Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, zdroj

Ministerský spor o mobilní tarify, střelba do vlastních kolen. Kde zůstaly centrální nákupy?

GLOSA Ministr financí Andrej Babiš a ministr zemědělství se přetahují o to, kdo je větší pašák a dokázal vyjednat svým podřízeným lepší mobilní tarify. Jeden u T-Mobile, druhý u Vodafonu.

Babiš si rýpl, že Jurečka na rozdíl od něj uvedl ceny bez DPH. Zemědělství pak vzkázalo na finance, že i s tím DPH je na tom lépe.

Je to taková soutěž v civění na špičku nosu, která pokračovala debatou o tom, jak kdo to výhodné volání a datování (za nějž obyčejný smrtelník platí řádově více) vlastně získal.

„On to nedělal ve výběrovém řízení, ale přímo to koupil od Vodafone,“ postěžoval si na Jurečku Babiš. Jurečka tvrdí, že řádně soutěžil.

A konečně jsme u podstaty.

Oba ministři se kasají, že šetří státu peníze a hádají se, kdo o pár korun víc. Při tom vytahování triček se ale vtírá neodbytná otázka – kde jsou ty slibované a vzývané centrální nákupy?

Ministři a ministryně (tedy nejen pánové Babiš a Jurečka) po celé funkční období prakticky zcela ignorují vládní závazné usnesení, i schválený program podle něhož „nákupy zboží a služeb budou v maximální možné míře centralizovány“.

Spor o tarify dokonale ukazuje, jaká je každodenní realita.

Poté, co politici podráždili veřejnost nápadně supervýhodnými tarify, se hloupým sporem zvládli střelit i do druhého kolena. Gratulujeme.

PSALI JSME: Potěmkinova vesnice jménem centrální nákup

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „nákupy zboží a služeb budou v maximální možné míře centralizovány“. Co to autora článku napadlo? To byl přece předvolební slib! To byste chtěl pane Břešťan po pánech ministrech příliš, aby celé volební období oželeli ono smlouvání s jednotlivými firmami, prováděné jednotlivými úředníky jejich úřadů. Ti také potřebují nějaký ten přivýdělek. Ono „nákupy zboží a služeb budou v maximální možné míře centralizovány“ příjde zas na řadu až tak měsíc, dva před volbami. Tipuji tak koncem srpna.

  • Tondach napsal:

   To je Babišův předvolební slib, to jste nezdůraznil ….

 2. petrph napsal:

  Mimochodem jak je to tedy legislativně? Nařizuje zákon aby instituce pro nákup a služeb vyhlásila výběrové řízení – a nebo jí umožnuje aby ho takto obešla a nakoupila přes centrální nákup?
  Protože jak lze dohledat na internetu, tak samostatný subjekt „Centrální nákupy“ si zřizuje dneska kdejaká instituce kam si může „přeposlat a schovat“ své nákupy. (Dokonce to dělá i Babiš v Agrofertu).
  Takže potom – jak předpokládám, když příjde kontrola, tak na otázku – jak jste nakoupili to a to, vyhlásili jste výběrové řízení, dodrželi jste podmínky? – odpověď zní, „nakoupili jsme to přes Centrální nákup“, my nic my muzikanti. Jestli chcete, tak si udělejte další jinou kontrolu v té organizaci Centrální nákup. K čemuž ovšem nedojde, protože plán kontrolních institucí je nabitý na rok dopředu. A i kdyby se ta kontrola určitého Centrálního nákupu provedla a zjistila nedostatky, tak právní zodpovědnost za ty nákupy má někdo naprosto jiný, tyhle pěšáky lze snadno obětovat.
  A taky v tom „zcentralizovaném chumlu“ se ještě více znemožní možnost kontroly efektivnosti jednotlivých zakázek…
  Dejme tomu – jak jsem na to upozorňoval v článku o mobilních datech na MF. Skutečně potřebují všichni úředníci resortu neomezený tarif a 10 GB mobilních dat?

 3. Weber napsal:

  Mně se z celého článku nejvíce líbí ona fotografie ministra financí! To, jak čučí do mobilu je luxusní, já si myslím, že tak nějak čučí husa do flašky a lze i jinak. Díky redakci za mou dobrou náladu.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko