Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Miloši Zemane, selhal jste, odstupte, píše prezidentovi skupina chartistů a bývalých politiků

Napsal/a -pes- 1. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Skupina deseti bývalých politiků a signatářů Charty 77 vyzvala prezidenta Miloše Zemana k abdikaci. Podporou ruského prezidenta Vladimira Putina se podle nich stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině. Mezi signatáři je někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo Zemanův protikandidát z minulé volby hlavy státu Michal Horáček.

Podle signatářů neexistuje způsob, jak by mohl Zeman svou vinu odčinit. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ponechal výzvu podle ČTK bez komentáře.

Mezi signatáři jsou dále například bývalý ministr vnitra Jan Ruml, sociolog Ivan Gabal nebo publicista a spolupracovník redakce HlídacíPes.org Jan Urban. Výzvu k abdikaci prezidenta republiky přinášíme v plném znění:

Pane prezidente,

výkon úřadu prezidenta republiky jste od začátku založil na popírání základní ústavní charakteristiky českého státu jako státu demokratického a právního, respektujícího universální koncept lidských práv. Vaše dlouholetá podpora putinovské diktatury v Rusku a všech jejích lží vůči České republice a jejím spojencům skončila.

Dnes jste spoluviníkem nevyprovokované agrese a utrpení miliónů Ukrajinců. Vy i Vaši nejbližší spolupracovníci jste příliš dlouho podporovali politiku prezidenta Putina, na jehož rozkaz ruská armáda páchá na Ukrajině zločiny proti lidskosti. Neexistuje způsob, jakým by politik demokratické země mohl tak tíživou spoluvinu odčinit. Vaše přiznání omylu nemůže vyvážit vaši podporu anexe Krymu a okupaci části ukrajinského území z roku 2014, či rozšiřování nepravd o teroristických útocích ruských komand u nás i v Evropě.  

Činíme vás proto spoluviníkem diktátorova rozhodnutí namířit na demokratický svět jaderné zbraně. Jako prezident a vrchní velitel jste selhal. Prokazujete už jenom naprostou nekompetentnost při hlásání extrémních stanovisek podle zásady „ode zdi ke zdi“. Zbývá vám poslední a jediná čestná cesta: Omluvte se ukrajinskému lidu, České republice i našim spojencům a co nejdříve abdikujte! Umožníte tak občanům v červnu ústavní cestou zvolit novou hlavu státu, která zemi provede největší zkouškou od druhé světové války. Vy už jste toto právo před lidem a historií této země ztratil.

V Praze 1. 3. 2022
Anna Šabatová – signatářka Charty 77, bývalá ombudsmanka České republiky
Petr Pithart – signatář Charty 77, bývalý předseda vlády a Senátu parlamentu ČR
Jan Ruml – signatář Charty 77, bývalý ministr vnitra
Jan Kalvoda – advokát, bývalý ministr spravedlnosti
Michael Kocáb – hudebník, bývalý ministr pro lidská práva
Michal Horáček – básník, bývalý kandidát na prezidenta republiky
Ivan Gabal – sociolog, bývalý poradce prezidenta republiky Václava Havla a poslanec Sněmovny parlamentu ČR
Jan Urban – signatář Charty 77, pedagog a publicista
Jan Dobrovský – signatář Charty 77, podnikatel
Fedor Gál – zakladatel Verejnosti proti násiliu, sociolog
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)