Repro holocaust.cz, Večer, 14. října 1938

Migranty tu nechceme, Stropnický myje koupelnu, nula Bělobrádek a virtuoz Babiš

Napsal/a Robert Malecký 21. února 2016

Pravda, byla vydána četná nařízení a učiněna četná opatření, aby konečně z Prahy a ostatních našich měst zmizela nežádoucí emigrace a vrátila se tam, kam patří. Zdá se však, že k provádění těchto opatření bude třeba větší energie a méně shovívavosti. Projdete-li pražskými kavárnami, naleznete všude hloučky lidí, kteří zřejmě netouží po návratu a kteří by se zde chtěli trvale usaditi. 

 • Za oblíbenou hrou najdi 10 rozdílů se vydáme do Smilovic. Sedmisethlavá obec u Třince se má rozrůst o třicet křesťanských uprchlíků z Iráku a je s tím trochu toho utrpení. My je tu nechceme, my je tu nechceme, skandovala část obyvatel obce na pondělním jednání zastupitelstva. „To vám povídám, udělám vše pro to, aby se těm uprchlíkům tady nelíbilo a vrátili se domů,“ citoval pak server iDnes.cz slova jedné z obyvatelek obce.

A teď ta hra. My kromě textu z úvodu tohoto textu přidáme ještě následující citaci: „Soustavné upozorňování našeho tisku na nebezpečí, jež ohrožuje klidný vývoj našich vnitřních poměrů a zaručuje, že hospodářské dění a práci v novém státě udržíme v našich rukou a pro naše lidi, stálé volání po uzavření epochy židovské emigrace, setkává se s hromadným souhlasem široké veřejnosti, která pozoruje, co se kolem nás a u nás děje.“ A na vás teď je, abyste zkusili uhodnout, zda pochází z dnešní doby, nebo třeba ze dvou vydání agrárnického deníku Večer z poloviny října 1938. Správné odpovědi posílejte Ovčáčkovi, vítězný kolektiv čeká autobusová exkurze do přísně střežených prostor Pražského hradu.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


 • Když je nám teskno, vždy se podíváme, co dělá Matěj Stropnický, a ono to rychle přejde. Babica české ekologie tento týden myl vanu (vanu jako vanu, ne vanu jako vanu). „Mám už asi tři měsíce poslední houbičku pro tyto účely z původního balíku pět za cenu čtyř. Ty předchozí „nevydržely“ ani zdaleka tak dlouho, přitom ta současná umyla vše dost k světu. Tu poslední mám tak dlouho ne snad proto, že by ta jedna tzv. zdarma byla trvanlivější, ale zkrátka proto, že vždycky zapomenu koupit novou. A na to právě prodejci sází, proto se jim vyplatí dát nám jednu navíc: když si koupíme ne jednu, která by vydržela dlouho, ale víc jich, je dostatečně pohodlné předchozí čtyři vyhodit ne zcela opotřebované, neboť v balíčku je další na dosah.“

Zní to složitě, ale je v tom hluboká logika, která se dá aplikovat na nejrůznější oblasti lidského žití.  Třeba pražskou MHD by mohl Stropnický programovat podle známého pravidla, že do každého, sebenatřískanějšího autobusu, se vždy ještě jeden člověk vejde. Byl by to takový hezký příspěvek k jeho oblíbenému tématu ekologické veřejné dopravy. „Poučení: kupuj houbičky po jedné, ušetříš. (Psáno bez požití Psilocybe čili Lysohlávky.)“ napsal Stropnický na facebook. Matěji, neušetříš. Špinavou houbičkou vanu neumeješ. A to o těch houbičkách (houbičkách jako houbičkách) ti nevěříme.

 • A mezitím na vládě Andrej Babiš tepe Pavla Bělobrádka. „Ministr obrany Martin Stropnický nevyzradil žádné státní tajemství a nedopustil se žádného přečinu. Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný vypustil do médií. … Ministr obrany stabilizoval resort, který byl prolezlý korupcí, ztransparentnil státní zakázky a je po dlouhé době první ministr, za jehož úřadování narostl rozpočet na obranu státu. V oblasti podpory vědy a výzkumu jsem zatím podobné úspěchy nezaznamenal.“

Babiš koncertuje. To už není politický talent, ale skutečná virtuozita. Svému dá, lidovcům míň, chvilku počká a flák ho. Bělobrádku, ty nulo. Rozpočet máš mizerný, podívej tady na borce, jak to válí. Tak se nám to líbí, tak se má řídit vláda.

výměna manželek1

 • Mladí lidé často věří řetězovým zprávám, které se šíří po internetu a mívají nenávistný podtext, psal předloni na podzim server iDnes.cz. A přidal i podrobnosti. Přes čtyřicet procent mladých věří, že romské rodiny dostávají vyšší sociální dávky a že Romové tvoří většinu nezaměstnaných v Česku, ačkoli tato tvrzení pravdivá nejsou. Tolik zpráva z výzkumu Agentury pro sociální začleňování.

A teď trochu žurnalistické praxe, tentokrát z internetového deníku Expres, který stejně jako iDnes patří vydavatelství MAFRA. Pod titulkem „Romská rodina z Výměny manželek stále nepracuje, ale žijí si jako boháči. Dostávají pořádný balík od státu!“ jsme se dozvěděli následující: „O tom, kolik bere romská rodina na sociálních dávkách, to někdo z nás nevydělá ani za dva měsíce, a to musí pracovat od nevidím do nevidím.Kdo by taky šel do práce, když si i bez ní přijde na 38 500?“ Bylo by to na delší rozbor, ale i jednoduché počty nám pro devět lidí dají nějakých čtyři a půl tisíce na osobu, tedy něco málo přes životní minimum. To je panečku vejvar hodný závisti.

Čili nevěřte všemu, co se píše v novinách. Snad bude líp.

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  Pane Malecký, gratuluji Vám právě se Vám podařil nádherný příklad oné synchronicity na kterou jste se tu před pár dny odvolával. (Jenže,jste v její definici opustil omylu, ona nemusí být jen pozitivní).
  Neboli, mohl jste použít nenávistný článek o Židech z kterékoliv doby, protože Židé byli po celou dobu křesťanské Evropy, i u nás, perzekuovanými párii. Vzpomeňme třeba hilsneriádu, proces Slánského v 50.letech nebo dokonce i téměř aktuální hodnocení některých „elit“ jejich sporu s Palestinou. Měl jste skutečně „na vybranou“, ze které doby vytáhnout ten článek.
  Ale ký děs , musím se ptát, ký děs Vám pošeptal srovnávat současnou situaci České republiky v rámci Evropy právě a právě s říjnem 1938, pár dní po ostudném osudném Mnichovu? Právě v době kdy si většina Čechů uvědomila že je nechrání ani stát, ani demokracie, ani osobní statečnost, a že jim nezbývá než se loajálně pokořit před tehdejším německým (a brzy evropským) Vůdcem???
  Pan Jung by z Vás měl radost, to by byla přímo vzorová demonstrace práce podvědomí…
  Jinak samozřejmě odpověd i článek můžete poslat panu Ovčáčkovi, pan Zeman má jistě podobných článků z té doby celý štos, protože právě o tomto selhání elit předválečné Evropy ve svém projevu mluvil-a jimi se bude hájit u soudu který ho čeká

  • Petys napsal:

   Vy jste možná nepochopil, že ten článek není z doby německé okupace, ten článek je z doby tzv. 2.republiky, ještě tedy před protektorátem. Vlastenečtí Češi tehdy stejně jako dnes bránili vlast před cizáky aniž by je Hitler nutil.

  • Karel Novotný napsal:

   Myslím, že ta paralela ve společneském klimatu dnes a tehdy je zřejmá všem. Zbývá se jen ptát, proč tehdy tak vadili židé a dnes vadí lidé, kteří domněle „oslabují národ jednotně stojící za hrdým prezidentem“? Proč najednout tak vadili ti, co tu žili? Proč nevadí tisíc lidí původem ze Sýrie, kteří se sem přistěhovali v uplynulých 25 letech, ale kvůli současné stovce se pořádají demonstrace a petice? Opravdu je to jen strach?

 2. český maloměšťák napsal:

  K ukázce z dobového tisku snad jen že coby analogie dost blbý (corpus delicti ležel i tak v Tisícileté říši)….ale coby vrták do svědomí příslušníků židokřesťanské (Duka, 2014)civilizace perfektní.
  P.S. V těch časech psali že prý “ arijsko-křesťanská“ civilizace, ale nevím, zda tak uvažovali i preláti, je to možné, Pacelli byl ochoten prokšeftovat s nácky kdejakou lumpárnu.
  —————-
  K té důvěře v noviny…ono to bez uvedení prvotních zdrojů (ad fontes) snad ani není možné, podle mě se z toho dá dělat pouze sranda. Tupit ostří brutality agitprop – ať už proiksypsilonzetové nebo antiiksypsilonzetové. O to tu kráčí.
  Koukejte co seslintali, o co jim jde a priori, např. na Forbesu , když “ okomnetovali“ kauzu Talia Jane (která si ale zřejmě taky jen dobírá systému, kterého je Forbes hlásnou trubkou …. a dobírá si zajímavě vtipným způsobem – přičemž pochybuji, že by znala např. práci Silvia Federici : Caliban and the Witch: Women, the Body and Primitive Accumulation). Ale jsou to karakteři, odkaz na dopis dali.
  Výhoodu je, že v “ židokřesťanské civilizaci“ se za názor nepopravuje, maximálně vás jen vylejou z práce nebo neobnoví kontrakt či neudělí grant. To je velký pokrok, obrovský skok pro lidstvo.

 3. Karel Novotný napsal:

  Blahopřeji, jako obvykle perfektní glosa. I ten výběr témat je fakt dobrý. Koneckonců to potvrzují i odmítavé reakce maloměštáka a petraph, to je vždy záruka dobrého článku 🙂

  • český maloměšťák napsal:

   Zkuste někdy porozumět textu jinak než že jej berete za množinu shluků písmenek.
   Hezký den, plný dalších a dalších nepředpojatých výletů do hlubin různých textů.

   • Karel Novotný napsal:

    Že s vámi cca v 90% případů nesouhlasím je bohužel smutný fakt. Nezmění to bezpochyby vaše sebedelší příspěvky ani moje sebedelší hledání jejich skrytých významů.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies