Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Migranti v Bělorusku na cestě k polské hranici. Foto: Profimedia
,

Migrační krize na hranici EU nekončí. „Nejsou to uprchlíci, pozval je Lukašenko,“ tvrdí Litva

REPORTÁŽ. Tisíce běženců se i s přicházející zimou dál snaží dostat přes hranici Evropské unie v Polsku a Litvě. Podle unijních států je tam posílá a aktivně do Běloruska láká režim diktátora Alexandra Lukašenka. Polsko i Litva vrací zadržené migranty zpět. „Nejsou to uprchlíci. Přijeli do Běloruska s vízy, legálně, měli turistická pozvání. A ta jim udělila běloruská vláda,“ vysvětluje nekompromisní postup náměstek litevského ministra vnitra Kęstutis Lančinskas.

Mezinárodní letiště v Mnichově. Čekám na odlet do litevského Vilniusu. U gatu se najednou objeví desítka policistů. Pochopitelně budí pozornost. „Co se stalo? Podezření na bombu v letadle?“ dohadují se cestující. Za běžných okolností by nebyl důvod pasažéry, kteří přiletěli z Litvy, kontrolovat. Jenže od léta je právě Litva jednou ze zemí, do které Bělorusko posílá tisíce běženců.

Jejich cílem není zůstat v malé pobaltské republice, chtějí do Německa. A Němci jsou si toho dobře vědomi. Poté, co z letadla začnou proudit první cestující, policisté každému pečlivě kontrolují doklady. Zhruba po třiceti minutách celý proces končí. V tomto letadle žádný ilegální migrant nepřicestoval.

Taxíkem do Německa

Cestující, kteří přiletí z Litvy do Německa, kontroluje zhruba desítka německých policistů hned po výstupu z letadla. Foto: Tereza Engelová

Jak mi ale později ve Vilniusu potvrzují litevští novináři, většina běženců se do Německa snaží dostat pozemní cestou. Mají dopředu nasmlouvané taxíky nebo přímo převaděče, kteří je do Německa mají odvézt. „Když přešli hranici, tak je buď chytili pohraničníci nebo, pokud se jim povedlo projít, tak si zavolali taxíka, který je měl zavézt do Německa. Někteří mají domluvený odvoz s pašeráky,“ popisuje chování běženců fotograf portálu 15min.lt Vidmantas Balkūnas, který dění na litevské hranici sleduje od léta.

Jen v minulém týdnu zadržela litevská policie několik cizinců, kteří se snažili migranty přepravit z Litvy do Polska a dále pak do Německa. Převaděči byli podle serveru 15min. běloruského a ukrajinského původu. Litevci je dali do vazby.

I když se počty migrantů snažících se překročit hranici v Litvě od září výrazně snížily, pokusy dostat se z Běloruska do Evropské unie neustávají. „Vrchol byl v červenci, to překročily naší hranici zhruba tři tisíce lidí denně, po zpřísnění našich opatření jsou to spíše desítky. Dnes jsme například odchytili skupinu 35 lidí, které do Litvy zatlačili běloruští pohraničníci. Tlačili je k nám pomocí plastových štítů,“ říká na tiskové konferenci, kterou pro novináře uspořádalo litevské ministerstvo vnitra přímo na hranicích s Běloruskem, velitel litevských pohraničníků Rustam Lubajevas.

„Vrchol byl v červenci. To překročily hranici zhruba tři tisíce migrantů denně. Po zpřísnění našich opatření jsou to spíše desítky. Dnes jsme například odchytili skupinu 35 lidí, které do Litvy zatlačili běloruští pohraničníci,“ říká velitel pohraničníků Rustam Lubajevas. Foto: Tereza Engelová

Litevci začátkem listopadu pohraniční pásmo dočasně uzavřeli v okruhu deseti kilometrů pro veřejnost i média. Zdůvodnili to napjatou situací na polských hranicích. Litevští novináři proti nařízení opakovaně protestovali. Podle Vidmantase Balkūnase už dříve nebylo pohraničníkům příjemné, když novináři natáčeli, jak vracejí migraty zpět do Běloruska.

„Točil jsem skupinu několika migrantů, kteří se dostali do vesnice, asi dvacet kilometrů od hranic. Místní obyvatelé na ně zavolali policejní hlídku. Když jsem chtěl točit odvoz běženců k hranicím, asi 40 minut mi policisté kontrolovali doklady,” popisuje Balkūnas chování bezpečnostních složek už před vyhlášením nouzového stavu. Ten litevská vláda koncem listopadu zrušila. Novináři teď do pohraničního pásma smí na vzdálenost sta metrů od hranice.

Přes hranici tam a zpátky

Návraty migrantů zpět do Běloruska jsou v obou zemích třaskavé téma. Podle Balkūnase se v médiích vede debata, do jaké míry jsou legální. Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko je odsuzuje, kde může.

Náměstek litevského ministra vnitra Kęstutis Lančinskas je ale přesvědčen, že Litevci mají plné právo migranty do Běloruska vracet: „Největší počty migrantů jsou z Iráku. Nejsou to uprchlíci. Přijeli do Běloruska s vízy, legálně, měli turistická pozvání. A ta jim udělila běloruská vláda. K nám překročili hranici nelegálně,“ ospravedlňuje Lančinskas nekompromisní postup litevské vlády.

„Nelegální migrace vzrostla v tomto roce 55krát. V létě jsme museli zřídit 32 uprchlických táborů. To se v malé katolické zemi ještě nikdy nestalo. Nikdy. Pokud by to byla normální migrace, tak se k nim budeme chovat jako k normálním migrantům, samozřejmě,“ podotýká předseda zahraničního výboru litevského parlamentu Žygimantas Pavilionis. Situace podle něj ale přestala být v létě únosná.

Do srpna přijali na svém území Litevci přes čtyři tisíce migrantů hlavně z Iráku, Konga, Sýrie, Kamerunu a Afghánistánu. Pak už jejich kapacity přestaly stačit. Migranti spali ve stanech, tělocvičnách, neměli často ani teplé jídlo.

Podle tiskové mluvčí litevského Červeného kříže Luky Lesauskaitė se situace od té doby zlepšila: „V současné době je většina migrantů přemístěna do pěti velkých přijímacích středisek, kde žijí ve vytápěných budovách nebo modulových domech. Všichni migranti už dostávají teplé jídlo a pracujeme na tom, aby do budoucna vyhovovalo také jejich náboženským nebo kulturním zvyklostem,“ popisuje pro HlídacíPes.org Lesauskaitė.

Litevská vláda spolu s neziskovými organizacemi podle ní už také zvládla zařídit, aby děti školního věku mohly navštěvovat hodiny litevštiny, pořádají se další vzdělávací aktivity, jak pro nezletilé, tak pro dospělé. „Červený kříž založil také takzvané „sociální kluby“, kde migranti můžou využít své případné dovednosti. Například kadeřnické služby nebo když někdo umí vařit,” říká Luka Lesauskaitė. Podle ní požádalo v Litvě o azyl kolem 85% z těch, kteří se dostali do některého z uprchlických center. Nárok na získání azylu ale většina z migrantů podle ministerstva vnitra nemá.

„Pokud si dobře pamatuji, obdrželi jsme 3160 žádostí o azyl. Téměř 3000 už jsme posoudili. A nárok na azyl má pouze osm nebo sedm z těchto žadatelů,” říká k tomu náměstek ministra vnitra Kęstutis Lančinskas.

Plot na bělorusko-litevské hranici má být dokončen v srpnu příštího roku. Měřit má přes 500 kilometrů. Foto: Tereza Engelová

Hodnoty jako zbraň

Od začátku srpna, kdy pohraničníci začali migranty z hranice vracet zpět do Běloruska, se do uprchlických zařízení dostanou jen ti nezranitelnější. Zatím Litevci vrátili přes hranici 7 578 běženců (údaje jsou z posledního listopadového víkendu – pozn. red.).

Migranti, které Litva vrací, dostávají podle pohraničníků na cestu humanitární balíčky. Jestli se tak skutečně děje, nebyl Červený kříž v době rozhovoru schopen potvrdit, protože ani humanitární pracovníci neměli v době výjimečného stavu do pohraničního pásma přístup. Nové záběry novinářů ze serveru 15min.lt, ale ukazují, že minimálně někteří z běženců základní pomoc na cestu zpět do Běloruska dostanou.

Bělorusko migranty přijímat zpět nechce. Alexandr Lukašenko obvinil Západ z pokrytectví, když běžencům odpírá pomoc a nárok na azyl: „Proč nepřijímáte lidi, kteří utíkají před válkou z těch zemí, které jste rozvrátili? Dnes nemáme nikoho, kdo by chtěl zůstat v Bělorusku a já bych ho vyhazoval. Ale vy nám přes hranici vozíte mrtvoly,“ prohlásil Lukašenko před nedávnem v rozhovoru pro britskou BBC.

Začátkem týdne pak přišel běloruský diktátor s obviněním, že litevské bezpečnostní složky zavlekly do Běloruska mrtvého migranta. Běloruští pohraničníci ho údajně našli ve spacáku, na těle měl mít stopy po bití. Litevci se brání. Žádný incident prý nezaznamenali, na místě zmíněném Lukašenkem se podle nich nikdo ani nepokusil hranici překonat.

Žiletkový plot s poetickým názvem

Celá bělorusko-litevská hranice je momentálně prakticky neuhlídatelná, měří téměř 679 kilometrů. Litevci nicméně v posledním roce významně investovali do jejího zabezpečení. Kromě stavby žiletkového plotu, který by měl být dokončen v létě příštího roku a společnou hranici bude pokrývat v délce zhruba pěti set kilometrů, instalují v pohraničním pásmu kamery a sledovací systémy.

„Hlavní je, abychom měli informace, co se na hranici děje a pak mohli včas vyhodnotit nejlepší reakci,“ vysvětluje mi přímo u plotu velitel pohraničníků Rustam Lubajevas. Na místě, kde stojíme, má plot podobu pouze žiletkového drátu nataženého na sloupech. Litevci mu říkají Concertina. V budoucnu má před dráty stát ještě betonová zeď. Celkové náklady na stavbu plotu Litevci odhadli na 152 milionů eur. Česká republika byla mezi prvními zeměmi Evropské unie, které na něj finančně přispěly. Česko také nabídlo vyslání personálních posil.

„Jsme tady za to velmi oceňováni,“ potvrzuje český velvyslanec v Litvě Vít Korselt. „Česká republika poskytla pomoc nejen slovy, ale i materiálně, finančně, abychom mohli stavět plot a zastavit migraci. Cítili jsme od vás solidaritu,“ doplňuje Žygimantas Pavilionis, předseda zahraničního výboru litevského parlamentu.

Litevci žiletkovému plotu říkají Concertina. Na jeho stavbu přispěli i Češi. Foto: Tereza Engelová

Evropská komise sice plot financovat odmítá, do Litvy ale poslala 36 milionů eur na další zabezpečení hranice Schengenského prostoru jako jsou bezpečnostní kamery, posily pohraniční stráže a vozidla. Do Litvy, Lotyšska a Polska plánuje Unie v příštích letech poslat celkem 200 milionů eur.

„Zabezpečení hranic není bilaterální záležitost Polska, Lotyšska, Litvy a Běloruska. Je to výzva pro celou Evropskou unii. A toto není migrační krize. Toto je pokus autoritářského režimu o destabilizaci jeho demokratických sousedů, řekla k tomu počátkem listopadu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Repatriace jako řešení

Další peníze Evropa dává na repatriační programy migrantů. K návratu do vlasti se zatím podařilo přesvědčit tisícovku Iráčanů. Lety pomáhá organizovat také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která do Iráku pomohla dopravit 44 lidí, dalších 38 se odletět chystá. Podle šéfky pražské a bratislavské pobočky IOM Zuzany Vatralové jde o důstojný návrat, kdy mají migranti zařízené letenky a částečně i programy na zařazení zpět do společnosti v rodné zemi.

„Pro migranty jsou repatriace zdarma. Je to služba placená ‚vysílajícími‘ státy. Část peněz na přepravu migrantů jde z azylového a migračního fondu Evropské unie,“ popisuje pro HlídacíPes.org Vatralová.

O repatriace migrantů teď stojí i Alexandr Lukašenko. U běloruských hranic zůstalo kolem sedmi tisíc lidí, kteří jsou provizorně ubytováni v místních obřích skladech. V rozhovoru pro britskou televizi BBC Lukašenko 19. listopadu uvedl, že migranty do Běloruska nezval, ale nevylučuje, že některým Bělorusko „pomohlo“ dostat se do Evropy a nebude jim v tom bránit ani nadále.

„Řekl jsem Evropské unii, že nebudu zadržovat migranty na hranicích a pokud budou od nynějška přicházet, stejně je nebudu zastavovat, protože nepřicházejí ke mně. Jdou k vám,“ řekl Lukašenko.

Médii ve stejnou dobu prolétla informace, že dva tisíce migrantů z Běloruska přijme Německo a zbytek se vrátí do vlasti. Údajně se na tom měl Lukašenko dohodnout telefonicky s končící německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nikdo z německých ani evropských politiků ale tyto informace nepotvrdil. Ostatně samotný fakt, že si Angela Merkelová dvakrát s Lukašenkem telefonovala, se v Pobaltí nikomu nelíbil.

„Při vší úctě ke kancléřce Merkelové, tohle je rozhodnutí, které udělá na závěr své kariéry? Navrátí takto diktátora na trůn?,“ komentuje telefonáty Merkelové s Lukašenkem vedoucí zahraničního výboru litevského parlamentu Žygimantas Pavilionis. Foto: Tereza Engelová

„Při vší úctě ke kancléřce Merkelové, tohle je rozhodnutí, které udělá na závěr své kariéry? Navrátí takto diktátora na trůn? Pokud začnete politiku appeasementu s diktátory, dáváte jim tím moc. To jsou lidé střihu KGB a těm se neustupuje,“ komentuje telefonáty Merkelové vedoucí zahraničního výboru litevského parlamentu Žygimantas Pavilionis.

„Jednou se možná ukážou důvody, proč to udělala. Vzpomeňte si na Gerharda Schrödera, který ke konci kariéry lobboval za Nord Stream a pak se stal zaměstnancem Rosněftu,“ dodává.

Podle informací OSN na hranicích s Polskem zůstávají odhadem dva tisíce migrantů. Polsko je odmítá pustit na své území. Přijmout je nechce ani Bělorusko. Se zhoršujícím se počasím a příchodem zimy se dá očekávat, že situace lidí tábořících podél hranice bude čím dál komplikovanější. Do oblasti už ale oproti minulosti mají částečně povolený vstup humanitární organizace, které migrantům zprostředkovávají nezbytnou humanitární pomoc.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. v napsal:

  Když Matteo Salvini bránil vstoupit migrantům do Itálie, byl dehonestován, odvolán a poslézte souzen. Lidskoprávní organizace, ve skutečnosti obchodníci s chudobou, ty se mohly vyřvat svou nenávistí vůči těm, kteří si chudáčky migranty nechtějí vzít a živit.
  A hle, najednou je migrant nežádoucí, nikdo ho nechce a nejraději by je poslali domů…Rozdíl je ten, že dříve chtěli jít do Německa, kde je pozvala Merkelová, přes Itálii, dnes totéž chtějí dokázat přes Polsko.
  Takže opět pokrytectví největšího zrna a hnus úředníků EU, kteří zneužívájí migranty v politické hře. Není od věci, že tuto hru hraji stejní lidé, kteří dříve odsuzovali Salvinniho. Jak krásná, vlídná a plná lidských práv je EU a co ještě krásného se od nikým nevolených úředníků ještě dočkáme…

  • Vladimír napsal:

   Dodatek : není co dodat. Vážení přátelé , Ano.

  • Pavel napsal:

   Souzena byla také německá komunistka, která vozila migranty přes Středozemní moře. Nad pašováním lidí se severní Afriky tady puťkovy podržtašky předstiraly svaté rozhořčení. Když to samé dělá zločinec lukašenko, tak podržtašky najednou viní EU. Ona Merklová nikomu víza nevydávala, nikomu letenky nekupovala, narozdíl od lukašenka, který vydával a kupoval. Je na čase vydat na lukašenka mezinárodní zatykač.

   • josef napsal:

    …Na turistická víza se do Běloruska mohlo, čili nic protiprávního… Že toho „využili“ občané těch států, kde jsme my (tj.Západ) se „pokoušeli zavádět demokracie“ a další podobné vymoženiny, ale pak k těm důsledkům (tj.zejména rozvrat států) se už nehlásíme, je primárně chyba (mírně definováno), která se pak projevuje i početnější emigrací…. Každá chybná akce vytvoří reakci… A migrace přes Středozemní moře je proč ? Tam tehdy (2011 r.) nějaké kapitalo-demo země Francie, VB a s pomocí bratra za mořem, porušily schválenou bezletovu zónu a začalo bombardýrování a rojení člunů s migranty a rojení neziskovek…

    • Pavel napsal:

     Fantasmagorie o „turistických vízech“, které z ničeho nic běloruské ambasády začali vydávat po tisících (přičemž o letenkách které zločinec lukašenko těm „turistům“ nakupuje jsi se jaksi zapomněl zmínit) jsou alespoň směšné. 100 x krát opakované trapné bláboly o „rozvracených státech“, jejichž rozvrat ovšem způsobili jejich vlastní vládci svou totální nekompetencí, korupcí a hraním si na vojáčky (a nejedná se jen o saddáma, kaddáfího a asadovic famílii, ale i o řadu jihoamerických a afrických režimů) jsou už jen maximálně nudné. Zkus si něco nastudovat z chronologie konfliktu v Libyi a migrace do Evropy, aby příště to tvoje ideologické trollení nebylo tak trapně ubohé.

     • josef napsal:

      … no podle vyjadřování samotných migrantů tam v té oblasti Bělorusko-Polsko,Litva, Lotyšsko, Ukrajina, dali v průměru tito migranti za dovoz do Běloruska 3-4 tisíce dolarů, ale ne Lukašenkovi… A dále o rozvrácených státech v důsledku válek prováděných tzv. „Západem“ v té oblasti „Blízkého východu“ veřejně mluví např. Andor Šándor, Pavel Barša, Václav Bělohradský, Jan Keller, Lubomír Zaorálek, Petr Pelikán,Břetislav Tureček, atd., atd., a i já a dále tisíce a tisíce zdejších lidí, kteří vidí co jsme tam napáchali my (tj.ten Západ)…

   • Pavel Liška napsal:

    To je pravda, ale to, jak se ti migranti na hranici EU ( v tzv. bezpečné zemi jakou dle OSN je i Lukašenkovo Bělorusko) vyskytli, je irelevantní. Kruciální otázka je : zabránit jim vstupu za každou cenu nebo je pustit do EU? Slyšel jste od špiček EU jasnou odpověď? Já mohu zopakovat pouze X-krát deklarovanou radu z X komuniké z X summitů EU, a tou je : větší důraz na ochranu vnějších hranic EU. A to Polsko činí. Zaslouží si uznání, pomoc a díky. Mimochodem, občas prolétnu diskuse na německém serveru focus.de, na kterém je jako na jednom z velmi mála německých serverů dovolená diskuze pod články. V 90% příspěvků (a to přes Polsko-Nemecké animozity) diskutující Polákům děkují a jsou jim vděční, že brání vstupu té uprchlické vlny, která by se přelila do Německa.

 2. Radomír napsal:

  Ploty z ostnatého drátu demokraticky nazývané „žiletkové“ mají ochránit EU před uprchlíky ze zemí, ve kterých NATO a Spojené státy vojensky intervenovaly a vojensky dočasně pobývaly. Svoboda pohybu přes hranice a svoboda zvolit si zemi, ve které chtějí žít, najednou pro tyto oběti naší euroamerické politiky neplatí. Mají je zastavit ploty z ostnatého drátu, byrokratická šikana, policejní a vojenské síly a nátlak na země, přes které procházejí. O svůj blahobyt se nechceme dělit a necháme je topit se ve Středozemním moři a strádat a umírat za ostnatým plotem.

  • Vladimír napsal:

   Úplně stejný scénář jako ten, když Adolf pořádal ten svůj Drang nach Osten, po kterém musel mazat zpátky do rajchu, ale přitáhl nám sem v patách Rusa. USÁci chtěli s Anglány najít jakože ty ZHN v Iráku, ale jaksi se jim jen podařilo rozvrtat fungující, byť autoritářský režim a výsledek, co týden nějaký ten výbuch na tržišti !?? Vznik IS, proti kterému právě Kurdové docela fest bojovali. Proč jim tedy USÁci neumožní emigrovat do USA?? Na válku jim byli dobří, že?? A dále tu máme Arabské jaro (Tunis,Alžírsko). Frantíci nechtěli řádně platit Muammárkovi za ropu, tak co udělali?? No svrhli ho a výsledek?? Muammárek aspoň čmoudíky zadržoval pod Saharou a nepouštěl je dál a dnes?? Libye rozvrácená, obč.válka, dvojvládí a bárky s černoušky míří na Lampedusu a dál do Itálie. A v BY vadí kurdští uprchlíci. Docela schíza. Navíc bojovní banderovci na UA chtějí vyvolat konflikt s Ruskem. Asi se nedívali 9.5.2021 na Parad Pabědy v Moskvě a neviděli, co by proti nim Voloďa postavil za geroje. Tentokrát by se asi fakt kozácký kůň napil vody z La Manche. Rusové můžou být všechno, čím je tady v EU nazýváme, ale jedno určitě nejsou, a to zbabělci. Takže bacha na mistra Vlacha, aby Stoltenberg tvrdě nenarazil se svými válečnými choutkami. Nejsem žádný extra rusomil, ale jsem realista. A znáte ten vtip o tom pesimistovi,optimistovi a realistovi, že néé ??!!

   • Pavel napsal:

    Chtěls říct, „čmoudíku“, když si adolf s pepou rukou společnou a nerozdílnou rozdělovali Evropu aby si následně začali dávat přes držku. Případně jsi měl na mysli týdenní chemickou likvidaci iráckých kurdů saddámem, dokud mu to a jeho rozvrtanému režimu nezarazili američani. A že by měli američani znovu řešit problém, který si irák vyrobil sám tím, že nechal šíitský irán montovat se do své vnitřní politiky a terorizovat sunitské kmeny na severu čímž vyrobil IS, bys přece nechtěl.
    Ano, máme tady arabské jaro, jinými slovy máme tady ekonomicky zdevastované země, kde lidi neměli co do huby a tak vyšli do ulic. Tuniskem, Alžírskem a Libyí počínaje (Kde 40 let neudržovaný ropný průmysl nebyl s to vyprodukovat dost financí na kaddáfího vlastní spotřebu, což vedlo k hyperinflaci a jeho snahám vydírat evropu o prachy – jinak že zaplaví evropu černou barvou. A taky že zaplavil – roky před 2011 se tisíce Libyjců snažili dostat do Itálie a rok tam trvala občanská válka než se Evropa rozhoupala zasáhnout.) a Sýrií konče (Kde zasáhli tak akorát rusáci a po boku masového vraha asada vyvraždili 300 000 syřanů a miliony jich vyhnali na pochod do Evropy.)
    A jak jsi na to přišel, „čmoudíku“, že v Bělorusku vadí nějací uprchlíci? Nevadí, klidně ať si je lukašenko má, když si je sám o VLASTNÍ vůli přivez k sobě domů. Ovšem když už je nechce, tak ať je odveze zase tam odkud je přivez. Starat se o ně za něj teď opravdu ale opravdu nikdo nebude.
    A nemusíš se bát banderovců, ty válečná choutko. Hrdinní separatisté s ruský … tedy ukořistěnými tanky tomu zabrání. Evidentně jim pomůžou ty desetitisíce hrdinných ruských dovolenkářů, kteří na ukrajinských hranicích imrvére pořádaji vojenská cvičení. Je aby se nepřetrénovali.

    • josef napsal:

     …“likvidace“ Kurdů v Iráku v Halabže proběhla pod patronací USA, kteří po celou dobu války Irák-Írán 1980-1988 podporovali Irák ( a nejznámější osobou z USA tehdy tam byl Donald Rumsfeld) . A protože ta „Halabža“ se stala časově právě za té pomoci USA, tak jsem přesvědčen, že to bylo omylem, protože cílem měla být iránská armáda, ale vítr „změnil“ místo. Poté ale žádný protest z USA přece nepřišel a bylo dále jen mlčení …
     A tzv.problém Iránu v Iráku po válce r.2003 a dále je také jen problémem USA a dalších nohsledů, protože pokud měl Irák tehdy v obyvatelstvu asi 60% šíitů, kteří pochopitelně inklinovali k Iránu, tak volby nemohly dopadnout jinak. Okupant USA trval na centralizaci Iráku (a dělá to chybně i jinde), ale v samotných USA je naopak 50 suverénních států, které si svá práva tvrdě vyžadují a centrální vláda do toho nemá co mluvit… To jsou takové „paradoksy“ (a ne paradoxy), která údajná „demokracie č.1″ve světě vytváří… A pochopitelně IS v Iráku vytvořily také USA, protože za Saddáma Husajna by žádný IS nemohl vzniknout… A občanská válka v Syrii už také není – to před 2 dny řekl Petr Pelikán (arabista)v ČT u „jílkové“ – čili tady s pomocí Ruska je konec skoro na celém území už klid… Ale bylo tam více jak 2 tisíce skupin povstalců -tak to kdysi říkal bývalý reportér ČRo Robert Mikoláš (skoro za každým kopcem byla nějaká skupina povstalců, kteří si tak říkali…). A byla-li Libye (údajně) zdevastovaná – jako že rozhodně ne, tak proč ji dále decimovali rukou společnou nerozdílnou spojenci z USA, Francie a VB, že z toho pak Evropa měla nebývalý collapsus ? A Bělorusko zavedlo turistická víza, že se na to chytili a tam přijeli lidé z míst, kde jsme předtím my (Západ) „humánně“ vojensky působili, tak to by si měl „Západ“ také přiznat…

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy další josefovy fantasmagorie, tentokrát o jakési „patronaci“. Realita je taková, trole, že celou dobu války iráku s iránem podporoval Irák východní blok, v čele s russovětskem a těžkoslovenskem (stačí se podívat na iráckou výzbroj, za což irák dodnes dluží). Jinými slovy pomoc iráku mezi lety 1980 až 1988: USA 0, russovětsko a jeho podržtašky 100. Samozřejmě, tvoje další bláboly jsou už jen směšné, a nejvíc ty o „inklinaci obyvatel iráku“. O žádnou inklinaci nešlo, jediné o co šlo byly sprosté ingerence iránu do vnitřní a samostatné irácké politiky a dosazování iránských podržtašek do vysokých iráckých vládních funkcí – což vedlo k útlaku sunitských kmenů na severu, ty „paradokse“. O fantasmagorii, co by vzniklo nebo nevzniklo za saddáma, který se nerozpakoval horem dolem podporovat islamistické organizace, nemluvě. Občanská válka (tedy rozuměj řádění asadových jednotek s rusáckou podporou) si vyžádala 300 000 mrtvých a miliony na útěku mimo jiné do Evropy, a to dřív než se v Sýrii nějaký IS vůbec objevil. Západ nezasáhl. V Libyi západ zasáhl a výsledek – občanská válka (která tam před tím zuřila skoro rok) skončila mnohem dřív a s mnohonásobně menším počtem obětí než v Sýrii. Tvoje fantasmagorie o jakési Jílkové nic nezmění na tom, že totálně zdevastovaná je díky asadovi a rusákům jen a pouze sýrie, nikoli Libye. Zřejmě máš problém s chápáním psaného textu, tak ti to zopakuji po lopatě. V roce 2010 byla Libye zu grunt EKONOMICKY (obdobně jako východní blok na konci 80. let), když kaddáfí začal vraždit vlastní obyvatele, a počet uprchlíků katastroficky narostl – západ zasáhl jen a pouze proti kaddáfího vojenským kapacitám. Žádné významné škody na civilní infrastruktuře způsobeny nebyly. Nejvíc škod si na vlastní zemi způsobil kaddáfí sám ve snaze bombardováním potlačit hladové bouře libyjců.
      Bělorusko nic „nezavedlo“, lukašenkův zločinecký režim masově na vlastní náklady vozí migranty na hranice s POlskem a Litvou. Jinými slovy, lukašenko je obchodník s lidmi a jako takový by měl být stíhán.

     • josef napsal:

      … a co ten poradce Rumsfeld u Saddáma – „dodaný“ z USA jako pomoc proti Iránu ? A že by Saddám Husajn podporoval různé islamistické skupiny (zejména al -Kaida) – což byl další x-tý důvod „obrany“ USA a kol. útokem na Irák, tak to se také neprokázalo – byť se o to Bush a kol. (a u nás suita kolem Havla) snažili jak mohli, tak výsledkem byl také blud – ale zničený stát Irák a v podstatě dosud !!! A Guantanámo se také začalo po začátku války v Iráku „plnit“ občany Iráku, kteří prý byli nebezpeční (tj. na dálku přes moře) pro USA… A „geniové“ USA typu Cheneyho, Rumsfelda, Wolfovitze, Perleho a konec konců i Bushe samotného nevěděli, že v Iráku jsou převažující šíité – čili žádné překvapení pro volby, že vyhráli a vyhrávají dosud… Z těch zde psaných dogmat mám silný dojem jakoby to psal Pavel Šafr…

     • Pavel napsal:

      Tvoje fantasmagorie jsou pro smích, josef. Zřejmě máš dojem že Rambo Rumsfeld měl saddámovi vyhrát válku proti Iránu. RUmsfeld se se saddámem setkal jednou. Naproti tomu husák a bilak, štrougal (o sovětských papaláších nemluvě) si v bagdádu podávali dveře zatímco saddámovic famílie v nakupovala v Praze. To ale není důležité. Důležité je tohle: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/saddam-pritel-cssr-ktery-neplatil.A061230_102616_zahranicni_nel
      Ano, vyprávíš bludy, josef. „Zničený irák“ má na svědomí jen a pouze saddám. O tom, že „převažující šíité“ by snad měly být nějakou omluvou pro iránské ingerence ve stabilizovaném Iráku a teror proti sunitskému obyvatelstvu, nemluvě.

     • josef napsal:

      … no jestli „chlapci z USA“ nevěděli, že v Iráku jsou převažující „etnikum“ šíité, tak to by mě už vůbec nepřekvapilo, protože jejich vědění o světě je nulové… Oni si nechali nabulíkovat od Ahmada Šalabího, že je budou v Iráku vítat jako spasitele – no a dopadli jako obvykle… Naordinovali tam „svobodné“ volby a pak se divili, že vyhráli proiránští obyvatelé a vyhrávají dosud. A životní úroveň před záčátkem války Irák-Írán byla v Iráku vyšší než jinde v okolí a to za Saddáma….

  • Zbyšek napsal:

   Chyba byla v počátku. Ten, kdo by nelegálně překročil hranici, měl být okamžitě vyhoštěn. V dobách internetu a sociálních sítích nebyl problém dát jasný signál, že tu ekonomické nelegální migranty nechceme. Jenže Německu chyběly pracovní síly a elita si myslela, že čmoudi a negři budou makat na německé důchodce.
   Teď je situace jiná. Migrantů je plná Evropa a jejich přínos pro ekonomiku nulový. Spíš záporný. To už vidí všichni. Chránit hranici až teď ale není zbytečné. Když Poláci povolí, nebudou za chvíli na hranici stovky, ale desetitisíce útočníků s klacky a kameny.

   • petrph napsal:

    Bylo by to poměrně snadné, kdyby neexistovalo to kouzelné slovo Azyl, které migranti vyřknou okamžitě když je za tou hranicí chytí.
    Ovšem, existuje jednodušší řešení, stačilo by aby v Polsku vyhlásili pro to pohraniční území válečný stav. Koho tam chytí, postaví před válečnej soud, a pošlou ho na 20 let do trestaneckýho lágru. Tam si podobnejch žádostí o azyl, může podávat kolik chce, jistě mu budou patřičně vyřízeny, ale sedět bude dál…

  • Zbyšek napsal:

   Ty dráty jsou opravdu žiletkové. O proti ostnatým jsou tvořeny z plíšků podobných žiletkám.

  • A. S. Pergill napsal:

   Jistěže by bylo ideální odejmout kus třeba toho Afghánistanu s použitím jaderných zbraní, aby bylo jasné, že je to myšleno vážně, a tam ty lidi, co nechtějí žít pod vládou zrůd, zfanatizovaných do nelidského stavu, sestěhovat.
   Nicméně u nás hrají zcela jistě roli zápornou, jako podhoubí terorismu a náboženského násilí. Tedy věcí, kterými Evropa už prošla, zavrhla je a nechce se k nim vracet. Uvědomte si, že kdyby platila dnešní kritéria v roce 1918, tak by šel Masaryk (a spol.) před mezinárodní tribunál a byl by pravděpodobně odsouzen za to, že drsně omezil římskokatolické náboženské fanatiky a jejich zločineckou organizaci, církev. A ti přitom tito zločinci byli v té době už skoro nic proti dnešním fanatikům islámským.

   • Josef II napsal:

    Pergille,vás znásilnil v dětství farář,nebo vás bil v hodinách náboženství?Nebo je to jen váš komunistický mindrák.Měl by jste obrátit.Už jednou jsem vám psal,že i kagebák Putin se při každé příležitosti křižuje.

    • A. S. Pergill napsal:

     Křesťanství vrhlo evropskou civilizaci o cca tisíc let nazpět a následně brzdilo její vývoj, takže na + – stejnou civilizační úroveň, jaká tu byla před Konstantinem Zblblým (co přijal křesťanství jako státní náboženství), se Evropa vyhrabala až někdy po roce 1500. Před zavedením křesťanství byl Řím v podstatě na prahu průmyslové revoluce.
     Kdyby nebylo křesťanství, měli bychom v současné době samostatné (tj. schopné přežít i totální zástavu zásobování) kolonie na Měsíci, Marsu a patrně i v pásu asteroidů a na zevních velkých měsících Jupitera. A možná by už byli na cestě osadníci pro kolonie na nejbližších hvězdách.

     • petrph napsal:

      Tedy a že bych si dovolil pochybovat, k tomu by určitě nedošlo. Ona ta římská říše, které Konstantin Velký řídil byla tehdy v krizi, jak interně, tak zvenčí. Takže by takovým raketovým způsobem určitě nepokračovala ani bez křesťanství. Ostatně, to co se Konstantinovi povedlo, že přesunul její východní sídlo do Byzance, kde alespoň její antická kultura přežila těch 1000 let chaosu a potom co se zhroutila ta západní část.

      Těžko odhadnout, zda a jak mohl proběhnout další stupeň průmyslové revoluce, ty se halt neplní jako socialistické pětiletky. Kdyby to bylo tak snadné, byly tu i jiné civilizace, třeba Čína, Májové, Inkové, Indie,..

     • A. S. Pergill napsal:

      to petrph
      Křesťanství znamenalo drastické slevnění otrocké práce, protože otroky indoktrinovalo zákazem sebevraždy (mj.). Ta sebwvražda byla ultimátní možnou reakcí otroka na příliš nesnesitelné podmínky. Tím v podstatě padly zárodky prvních manufaktur a nasazení primitivních strojů. Žentour, poháněný pár otroky pod bičem šel cenově dolů.
      Lidský odpad vyznávající křesťanství pak vypálil Alexandrijskou knihovnu (a další databanky) a lidstvo muselo na konci středověku příslušné objevy a vynálezy udělat znovu.
      A uvědomte si, že Mohamed by se v takových alternativních dějinách střetnul nikoli s křesťansky zdegenerovanými legionáři, ale s vojsky odpovídající úrovni napoleonských válek, pokud ne rovnou první světové (i s granáty, plněnými yperitem a vlnovými útoky chlorem). A ti by si ho namazali na chleba.

 3. petrph napsal:

  Děkuji naprosto přesně popsáno. Leč bohužel jak v závěru uvedeno informace o domluvě kancléřky Merkelové, EU v tomto zastává dva zcela rozdílné názory. Což je pochopitelně pro každého nepřítele přímo rajská hudba. To se to pak vede hybridní válka, to se to pak rozesílají fake news, u kterých už ani nikdo nedokáže zaručit kde je pravda..

 4. brambůrel napsal:

  ty ostatní pozvala Merkelová…

 5. Manitius napsal:

  Je skvělé pozorovat, jak v diskusích zasvěceně mluví o problematice migrace odborníci, kteří prchali tak akorát z kuchyně do koupelny.

  • petrph napsal:

   To jste si vzpomněl pozdě. Je fakt že generace těch i od nás utíkali přes dráty vymírají, ovšem i naopak, ty novější generace co mohou cestovat svobodně po celém světě si musely zvyknout na to, že i jinde platí jiné zákony a že k nim mohou jen s pasem, patřičně získaným vízem, přes hraniční přechod a taky se velice slušně chovat k jejich bezpečnostním složkám všeho druhu. A pokud to porušili, tak je tam sbalili, a mohli si na svá práva vzpomínat leda v místní base.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ona existuje ještě jedna paralela:
    S výjimkou agentů tajných služeb emigranti ze socialistických zemí nepřicházeli budovat v zemích, které jim poskytly nový domov, budovat socialismus. Naopak, naprostá většina emigrantů z některých socialistických zemí je ve své nové destinaci oporou pravicových a konzervativních stran (např. kubánští emigranti na Floridě jsou významnou oporou republikánů).
    Naopak, imigranti z islámských zemí se snaží cílovým zemím vnutit islám. Což je ovšem dává na roveň těch agentů socialistických tajných služeb, kteří se v cílových zemích coby „emigranti“ snažili škodit a podporovat politickou antidemokratickou levici.

Přidávání komentářů není povoleno